Prawdziwy powód, dla którego nie można kupić wody Dasani w Wielkiej Brytanii

Woda Dasani Scott Olson/Getty Images

Woda Dasani, której właścicielem jest Firma Coca-Cola , jest obecnie drugą najlepiej sprzedającą się marką wody butelkowanej na świecie — według Marketing91 , jest tylko sprzedawany przez Aquafina. To naprawdę nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę, że dane dotyczące sprzedaży Dasani nie obejmują żadnego z prawie 68 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii (poprzez Światometr ).


Dasani, który wystartował w 1999 roku, został wprowadzony na rynek brytyjski z wielkimi fanfarami w 2004 roku — fanfarami ze strony firmy Coca-Cola, czyli firmy, która wydała miliony funtów na promocję swojego produktu. Jednak brytyjska prasa i konsumenci nie byli pod wrażeniem. W rzeczywistości, po upublicznieniu pewnych niepokojących informacji o produkcie, BBC ujawnił, że wodę Dasani trzeba było wycofać po zaledwie kilku tygodniach na rynku.ulubione jedzenie lebron james

Wynikająca z tego reklama była tak zła, że ​​produkt nigdy nie został ponownie wprowadzony do Wielkiej Brytanii i przeszedł do historii jako jedna z największych i najbardziej wstydliwych porażek firmy Coca-Cola, zwykle zorientowanej na marketing.
Co jest w wodzie Dasani?

Woda Dasani Graeme Robertson/Getty Images

Dasani, chociaż Coca-Cola nie trąbi o tym fakcie, nie pochodzi z naturalnych źródeł. W rzeczywistości jest to w rzeczywistości zwykła stara woda z kranu, która jest „oczyszczona”, butelkowana i oznaczona niesamowitą ilością — według Niezależny , pół litra wody z kranu w 2004 roku kosztowało około 3 pensów, podczas gdy półlitrowa butelka tej samej wody, oznaczona jako Dasani, kosztowała 95 pensów. To wzrost ceny o 3166 procent, na wypadek gdybyś się zastanawiał.

Gazety brukowcowe, a nawet Narodowa Rada Konsumentów szybko zauważyły, że cesarz nie miał ubrań. Porównali marketing wody Dasani do odcinka brytyjskiego sitcomu Tylko głupcy i konie w którym główni bohaterowie, w ramach planu szybkiego wzbogacenia się, próbują sprzedać butelkowaną wodę z kranu ze swojego domu w Peckham i sprzedać ją jako wodę „Peckham Springs”. Chociaż brytyjska wersja Dasani nie wyszła prosto z kranów Peckham, jej niezbyt efektowne pochodzenie miało miejsce w fabryce w Sidcup.Odbarwione hasło reklamowe Dasani

Woda Dasani Facebook

Jeśli fakt, że skromne pochodzenie Dasaniego tak bardzo przypominało odcinek sitcomu, nie był wystarczająco zły, firma Coca-Cola popełniła naprawdę warty śmiechu błąd, używając sloganu, który wybrała do reklamowania Dasani. Według reklam Dasani miał być „pełen odwagi”, a nawet „butelkowanej odwagi”, a firma Coca-Cola chciała przypomnieć potencjalnym konsumentom, że „nie można żyć bez odwagi”. Problem? Podczas gdy szefowie firmy prawdopodobnie myśleli o odwadze w tym sensie, że używamy jej w USA, w znaczeniu ducha lub odwagi, w Wielkiej Brytanii ma to zupełnie inne znaczenie. W rzeczywistości jest to dobrze znane slangowe określenie nasienia.

To, co jeszcze pogorszyło tę kampanię reklamową, to coś, co udostępniła strona internetowa Dzisiaj się dowiedziałam — wiele oryginalnych obrazów reklamowych przedstawiało modelki rozpryskujące się tym „odlotem” na twarzach. Reklamy obwieściły również fakt, że ten odważny napój był „żywotnio orzeźwiający i obficie dostępny” i czymś, czym można „smakować… w domu, na siłowni, w pracy i pomiędzy nimi”. Uh, tak, brzmi... odświeżająco. Lub coś.Proces oczyszczania wody Dasani idzie strasznie źle

Rozlewnia Dasani George Frey/Getty Images

Jak szybko zauważyła firma Coca-Cola i nieugięcie powtarzała, woda Dasani nie wypływała prosto z kranu — ponieważ musiała przejść przez to, co próbowali zrobić, aby brzmiała jak skomplikowany proces oczyszczania. Niestety, popełnili kolejny błąd, porównując to do „techniki udoskonalonej przez NASA w celu oczyszczania płynów w statkach kosmicznych”, ponieważ te płyny oczyszczane przez NASA zawierały inną wydzielinę ciała, nie znaną z tego, że nadaje się do picia – mocz. Co więcej, ten wymyślny system filtracji, który reklamowała Coca-Cola, nie był w zasadzie niczym bardziej skomplikowanym niż to, co zapewniają niektóre domowe filtry do wody.

Prawdziwy problem z ich filtracją polegał jednak na tym, że wprowadzała do wody potencjalnie rakotwórczy związek bromianu. Kiedy partia Dasani została przetestowana, okazało się, że zawiera od 10 do 22 części bromianu na miliard, co przekracza brytyjski limit 10 ppb dla wody butelkowanej i wody z kranu. Po tym, jak ta wiadomość się rozeszła, trzeba było odwołać pół miliona butelek Dasani. Jak powiedziała ekspert ds. marketingu Allyson Stewart-Allen BBC , po tym niefortunnym przywołaniu, okazało się, że „ponowne uruchomienie Dasani w Wielkiej Brytanii przez Coke było prawie niemożliwe”.

Brytyjskie wciąż niespokojne wody dla firmy Coca-Cola

Woda gazowana AHA Facebook

Dasani nie tylko nigdy nie wrócił do wybrzeży Wielkiej Brytanii, ale produkt musiał również anulować wprowadzanie produktów na rynek w niektórych innych obszarach Europy. Kampania marketingowa o wartości 7 milionów funtów poszła na marne, a co więcej, firma Coca-Cola straciła jakikolwiek udział rynkowy Dasani w brytyjskiej sprzedaży butelkowanej wody o wartości 2,5 miliarda funtów rocznie. Potencjalnie miliardy dolarów zostały utracone z powodu kilku złych tygodni na początku 2004 roku.

Nie oznacza to jednak, że firma Coca-Cola całkowicie porzuciła pomysł sprzedaży wody butelkowanej w Wielkiej Brytanii, po prostu musiała podejść do tego nieco mądrzej. W rzeczywistości jednym z produktów wodnych należących do Coca-Coli, który sprzedaje się tam całkiem dobrze, jest Glaceau Smartwater, który pochodzi ze źródła zamiast z kranu. Co więcej, nie zawiera żadnych rakotwórczych chemikaliów, co zawsze jest plusem.

Ale Wielka Brytania wciąż okazuje się dość trudnym terytorium dla wód należących do Coca-Coli – ostatnio firma musiała zrezygnować z planów uruchomienia nowego Woda gazowana AHA tam, ponieważ jego nazwa jest hasłem telewizyjnego bohatera Alana Partridge (w zasadzie brytyjska wersja Ron Burgundii ). Jak powiedział sprzedawca detaliczny Słońce , „Brytyjczycy prawdopodobnie złamaliby internet tweetując zdjęcia Alana Partridge'a w tej marce”, a rzecznik Coca-Coli potwierdził: „Obecnie nie ma planów wprowadzenia AHA w Wielkiej Brytanii”.
Kategorie Fakty jeść recenzje