Prawdziwy powód, dla którego nie widzisz już tych maskotek jedzenia

Pan Orzechowy Ben Hider/Getty Images

W świecie żywności maskotki były kiedyś jednym z najskuteczniejszych chwytów marketingowych. Na początku XX wieku te maskotki – które zwykle były rysunkami z kreskówek – były często postrzegane jako zabawne i ujmujące. Pomyśl: Tony Tygrys i Keebler Elfy. Czasami jednak były po prostu przerażające, jak Quizno's Gąbczaste Małpy , lubieżnie się uśmiecha Burger King król , lub wiele przerażających McDonalda maskotki (a dla wielu osób obejmuje to Ronald McDonald ).


W 2020 roku widzieliśmy kilka kultowych maskotek żywnościowych krytykowanych jako rasowo niewrażliwych, co skłoniło niektóre firmy do podjęcia wysiłków, aby zmienić wygląd maskotki lub całkowicie ją wycofać. Oczywiście nie wszystkie stare maskotki z jedzeniem, które zniknęły ze wszystkiego, od pudełek po płatkach śniadaniowych i ciastek z przekąskami, były kontrowersyjne. Niektóre firmy po prostu wycofały swoje maskotki marki bez kontrowersji. Tłuczony trochę kopał i odkrył prawdziwy powód, dla którego wiele kultowych maskotek żywności odeszło. Oto spojrzenie na niektóre z najsłynniejszych maskotek, które pozornie odeszły w niepamięć.Kraina jezior po cichu wycofała maskotkę Mięa

Ziemia O Joe Raedle/Getty Images

W lutym 2020 r. Indiańska kobieta znana jako „Mia” nagle zniknęła bez śladu z opakowania Land O'Lakes. Mia ma ciekawą historię. Historyk Emily Heimerman wyjaśniła w artykule dla Mówiąc historycznie , 320 hodowców bydła mlecznego na początku lat 20. Minnesota utworzyło Minnesota Cooperative Creameries, która nie była szczególnie chwytliwą nazwą. Zorganizowali konkurs dla mieszkańców Minnesoty, aby wymyślili nową nazwę, która odzwierciedla kulturę i historię stanu. Zwycięzcą został Land O'Lakes, Inc. Następnie przyszedł czas na logo.
Zainspirowany indiańską legendą o Hiawatha i Minnehaha, artysta Arthur C. Nelson namalował „Mię” ubraną w koźlęcą skórę, koraliki i pióra, trzymając w górze puszkę masła. Pod koniec lat pięćdziesiątych artysta z Ojibwe Patrick DesJarlait przeprojektował Mię z zamiarem „wzmacniania poczucia indyjskiej dumy”. Jednak z biegiem lat wielu rdzennych Amerykanów było coraz bardziej rozdrażnionych „symbołami europejsko-amerykańskiej narracji, która ignoruje ludobójstwo, choroby i dewastację kulturową przyniesioną naszym społecznościom” (poprzez National Geographic ).

W 2005 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wydało rozkład że wszystkie „maskotki, symbole, wizerunki i osobowości amerykańskich Indian” zostaną wycofane, ponieważ takie symbole „[wydaje się] mieć negatywny wpływ na samoocenę amerykańskich indiańskich dzieci”. Jednak dopiero w lutym 2020 roku marka odsłonięty jego nowe opakowanie — bez Mii —” aby lepiej opowiedzieć swoją historię należącą do rolnika . W ćwierkać , gubernator stanu Minnesota Peggy Flanagan podziękowała marce „za dokonanie tej ważnej i potrzebnej zmiany”.Frito-Lay ostatecznie przeszedł na emeryturę Frito Bandito po latach skarg

Frito Bandito youtube

Pod koniec lat 60. nie można było włączyć telewizora bez oglądania seeing Frito Bandito . Zatrudniono agencję reklamową odpowiedzialną za kampanię reklamową Tex Avery — słynny rysownik, który stworzył Królika Bugsa, Kaczora Daffy i Świnka Porky — aby ożywić Frito Bandito. „Mówiąc łamaną angielszczyzną, okradł ludzi z ich Frito, co jest odniesieniem do stereotypu „meksykańskiego bandyty” w westernach” Narodowe Muzeum Historii Ameryki wyjaśnił. Legendarny aktor głosowy Biały miód dał głos Frito Bandito.

Dzięki nawałowi towarów i przepisanym tekstom meksykańskiej piosenki „Cielito Lindo” („Ai, yi, yi, yi, jestem Frito Bandito”), Frito Bandito było bardzo popularne. Ale nie wszyscy byli rozbawieni. National Mexican-American Anti-Defamation Committee (NMAADC) i Mexican-Americans in Gainful Endeavours (IMAGE) groziły zorganizowanym bojkotem produktów Frito-Lay, dopóki firma nie przestanie używać tego, co uważa za negatywny obraz. Frito-Lay początkowo grzebał w piętach. „Nie potrzebujemy flak, jeśli Bandito nie sprzedawał Fritos”, dyrektor firmy jest zacytowany jak powiedziałem.Jednak rok później NMAADC – we współpracy z innymi meksykańsko-amerykańskimi grupami poparcia – złożyła wniosek Pozew zbiorowy o wartości 610 milionów dolarów za złośliwe zniesławienie każdej osoby pochodzenia hiszpańskojęzycznego w Stanach Zjednoczonych. Wreszcie, w 1971 roku, Frito-Lay wycofał się i położył Frito Bandito na spoczynek.

Tropicana zastąpiła swoją maskotkę po dziesięcioleciach użytkowania

Logo Tropicana youtube

W latach czterdziestych XX wieku sycylijski imigrant Anthony Rossi odniósł sukces w Nowym Jorku, sprzedając owoce w pudełkach New York Times . Postanowił przenieść się na Florydę, gdzie mógł kupować owoce bezpośrednio od plantatorów i zaczął wysyłać świeżo wyciskane sok pomarańczowy w całych Stanach Zjednoczonych. Gdy jego firma — wówczas nazywana Fruit Industries, Inc. — rozkwitała, wymyślił sposób na ekstrakcję wody z soku do produkcji mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, który nazwał „Tropicaną”.

W 1951 roku Rossi zlecił artystce Jane Beckley Burt stworzenie markowej maskotki dla Tropicany. Szkice Jane zamieniły się w Tropic-Anę, niespecyficzną dziewczynę z wyspy, którą oparła na podstawie przyjaciółki jej syna, Christine Keston Pool, według Bradenton Herold . Tropic-Ana miała na sobie tylko spódniczkę z trawy i lei strategicznie umieszczone na jej nagiej piersi. Trzymając miskę pomarańczy na włosach splecionych we francuskim warkoczu, Tropic-Ana reprezentowała Tropicana przez prawie cztery dekady.

Tropic-Ana nie dała się zastanowić, ponieważ pojawiła się w czasach, gdy maskotki produktów niewrażliwych na rasę były normą. Jednak „Tropic Ana symbolizowała powszechny pogląd o wyższości nad rdzennymi ludami na całym świecie… który podkreślał ideę kolonializmu/manifestu przeznaczenia, że ​​tubylcy istnieją tylko po to, by służyć amerykańskiemu stylowi życia” – wyjaśnił American Institute of Graphic Arts. . W 1988 roku Seagram kupił Tropicana i chociaż nic nie wskazuje na to, by firma uważała Tropic-Anę za kontrowersyjną, wysłano ją do pakowania i zastąpiono jej znaną już Tropicaną logo słomkowo-pomarańczowe .

Twinkie the Kid powrócił, zanim ostatecznie zniknął na dobre

Maskotka Twinkie the Kid Scott Olson/Getty Images

Twinkie zostało wynalezione w 1930 roku przez Jamesa A. Dewara, kierownika Continental Baking, New York Times ujawnił. Twinkies byli oryginalnie wypełniony kremem bananowym , ale podczas II wojny światowej brakowało bananów, więc Continental przestawił się na kultowe nadzienie z kremem waniliowym, które od razu stało się hitem. W latach pięćdziesiątych, Continental podpisany jako sponsor dla The Howdy Doody Show , i Twinkies były bezpośrednio sprzedawane dzieciom.

W latach 70. firma Continental uruchomiła nową kampanię reklamową, debiutując Twinkie the Kid, chodzącym, mówiącym, kręcącym lasso Twinkie w kowbojskim stroju. Z hasłem ' cieszysz się każdym kęsem ,”, Dzieciak był sensacją. Continental kontynuował współpracę z innymi pieczywo antropomorfizowane , ale najpopularniejszy był Twinkie the Kid. Jednak wśród ludzi szukających zdrowszych opcji żywnościowych w latach 80. i 90. ciastka z przekąskami zaczęły wypadać z łask . Spadająca sprzedaż i niegospodarność nękały Continental od lat, aw 2004 roku firma ogłosiła upadłość.

Hostess pojawiła się w 2009 roku, teraz nazywa się Hostess Brands i próbowała sprzedawać mniejsze porcje, takie jak 100-kaloryczne Twinkie Bites, ale było to popiersie , a Hostess Brands zamknięto w 2012 roku. Hostess Brands pojawiły się ponownie w 2013 roku — a zaktualizowana wersja Twinkie the Kid pojawiła się na opakowaniu, a nawet występy osobiste . Ale powrót Dzieciaka był krótkotrwały. W 2017 roku Hostessa przeorientował swój marketing by celować w matki z pokolenia milenialsów, a nie ich dzieci, a Twinkie the Kid odjechał w zachód słońca.

Rodzynki kalifornijskie były po prostu za drogie

Maskotka California Rodzynki youtube

W 1986 roku „I Heard It Through The Grapevine” Marvina Gaye'a znów pojawił się na antenach dzięki hitowi filmowemu Wielki spokój . Według Mentalna nić , copywriter Seth Werner z agencji reklamowej Foote, Cone & Belding przedstawił California Raisin Advisory Board (CALRAB) dziwaczny pomysł: rodzynki śpiewające i tańczące do „Grapevine”. Animator Will Vinton ożywił rodzynki za pomocą Claymation, a 14 września 1986 roku pojawiła się pierwsza reklama Rodzynki Kalifornijskie wyemitowany.

Ze swoimi zgrabnymi fryzurami i niezwykle stylowymi butami The California Raisins byli fenomenem. „Rozynki naprawdę umieściły nas i Claymation na mapie” – powiedział Vinton Jedzenie i wino . Sprzedaż rodzynek wzrosła o 20 procent po pierwszej reklamie, według Mentalna nić . The California Raisins nagrali cztery albumy — ich cover „Grapevine” znalazł się w pierwszej setce Billboard hit — i zostali nominowani do nagrody Emmy. Ray Charles przeszedł metamorfozę Claymation w reklamie California Raisins, w której śpiewa swoją wersję „Grapevine” z namiętnymi, uduchowionymi rodzynkami damskimi.

Niemniej jednak, reklamy Claymation były kosztowne i czasochłonne w produkcji. Kiedy CALRAB spasował w połowie lat 90., California Raisins Marketing Board (CRMB) przejęła sprzedaż rodzynek. Według Postęp w gospodarstwie , CALRAB miał budżet w wysokości 20 milionów dolarów na promocję rodzynek, ale nowy CRMB otrzymał tylko 6 milionów dolarów. CRMB nie było stać na wydawanie ograniczonego budżetu na reklamy Claymation. I tak w 1994 roku California Rodzynki oficjalnie przeszły na emeryturę.

gotowanie z neeley

Plantatorzy zabili pana Peanut

Maskotka Pan Peanut Michael Loccisano/Getty Images

W 1916 roku firma Planters Peanut and Chocolate zorganizowała konkurs na znak towarowy i wybrała prosty szkic 14-letniego Antonio Gentile'a przedstawiający wesołego orzeszka chodzącego z laską. Smithsonian ujawnił. Plantatorzy podrasowali oryginał Gentile'a, dając panu Peanut cylinder, monokl, rękawiczki i szpatułki. Magazyn warunkowy , i pozostał w ten sposób przez 104 lata. Według Mentalna nić , Planters zorganizowali konkurs w 2006 roku, aby zmienić fantazyjne niewypały pana Peanut, ale fani głosowali, aby zachować go takim, jakim był zawsze.

W reklamie Planters na Super Bowl z 2019 r. Peanut można zobaczyć, jak jeździ po ulicach miasta swoim Nutmobile, aby powstrzymać Alexa Rodrigueza przed zjedzeniem chipsów z jarmużu. W 2020 roku agencja reklamowa Planters, VaynerMedia, chciała jeszcze większego wydarzenia. Jak donosi CNBC kierownictwo agencji zainspirowała reakcja w mediach społecznościowych na — spojler — Śmierć Iron Mana w Avengers: Koniec gry wymyślić scenariusz, w którym Pan Peanut umiera, poświęcając swoje życie dla innych. (Jak na ironię, Robert Downey, Jr. oddał głos Panu Peanut w 2010 roku.)

Niezwykła reklama zabiła pana Peanut i wprowadziła w jego miejsce Baby Yoda-ish Baby Nut. VaynerMedia mocno promowała pogrzeb pana Peanut, zaplanowany na trzeci kwartał Super Bowl. Ale kiedy Kobe Bryant zginął w katastrofie helikoptera przed Super Bowl, Insider biznesowy poinformował, że firma VaynerMedia tymczasowo zawiesiła część kampanii. Jednak pogrzeb pana Peanut był nadal wyemitowany na Super Bowl i Dziecko Nut oficjalnie stała się nową twarzą Planters.

Poczta odesłała Klauna Krinklesa z powrotem do kanałów

Krinkles Klaun youtube

Nazwany przez Kanał Buzz jako „najbardziej przerażająca maskotka zbożowa wszech czasów” Klaun Krinkles pojawił się po raz pierwszy w 1956 roku na pudełku nowego wówczas płatka zbożowego Posta, Sugar Rice Krinkles, będącego zasadniczo hybrydą Rice Krispies i Frosted Flakes. Opublikowany post Reklama telewizyjna z udziałem klauna Krinklesa i, cóż, trzeba to zobaczyć, aby w to uwierzyć.

Publiczność zostaje przedstawiona Krinklesowi, gdy wyskakuje z czegoś, co wydaje się być budą dla psa, i rozbija się o papierową ścianę, warcząc „Jestem głodny!”. Podchodzi do stołu śniadaniowego, aby pożreć dużą miskę Sugar Rice Krinkles, maniakalnie mówiąc nam: „Jest tak dobry, że kah-zmarszczyłem za każdym razem, gdy go jem!” Z maskotką klauna, która rywalizuje z zabójczym klaunem Stephena Kinga, Pennywisem, nic dziwnego, że Sugar Rice Krinkles nie dał się złapać.

W 1960 roku, Klaun Bozo stał się najpopularniejszym klaunem. Być może zainspirowany swoim sukcesem, Post ponownie zabrał się do używania nieco mniej morderczy klaun jako maskotka ich marki w 1968 roku — ale wyniki były takie same jak wcześniej.

Post w końcu pożegnał się z So-Hi

Maskotka So-Hi Rice Krinkles youtube

Post wznowił swoją działalność Sugar Rice Krinkles jako Sugar Sparkled Rice Krinkles (na przemian Sugar Coated Rice Krinkles) w 1959 roku. Porzuciwszy niesamowicie przerażającego klauna, marka wprowadziła nową maskotkę: małego azjatyckiego chłopca o imieniu So-Hi — nawiązując do jego niskiego wzrostu, nie stan halucynogenny. Tak jak Mentalna nić — zadumany So-Hi „wypowiedział uroczo pozbawione zaimków frazy… z kilkoma „Ach-tak” dorzuconymi na dokładkę.

So-Hi powstało w epoce, w której często znajdowali się Amerykanie pochodzenia azjatyckiego wyśmiewany i wyśmiewany w filmie i telewizji, a przez prawie dziesięć lat pozostał popularną maskotką Sugar Sparkled Rice Krinkles. Tak samo godne pożałowania były zabawki zakopane w każdym pudełku, jak rikszarz . Post ostatecznie wyrzucił So-Hi w 1968 roku i według Konsumpcjonista , nie jest jasne, czy zrobili to tylko po to, by reklamować płatki śniadaniowe w inny sposób lub byli świadomi, że mogą urazić swoich azjatyckich konsumentów.

Bigg Mixx zamieszkał na farmie w latach 90.

Maskotka Bigg Mixx youtube

Jedną z najdziwniejszych maskotek jedzenia był Bigg Mixx, stworzenie Frankensteina składającego się z kurczaka, łosia, świni i wilka. Tak jak Wiadomości CBS Wyjaśniono, że ta mozaikowa istota miała reprezentować mieszaną naturę nowego zboża Kellogga, które zawierało płatki owsiane, ryż, płatki kukurydziane i pełnoziarnistą pszenicę – w zasadzie konglomerat innych zbóż Kellogga.

Projekt pudełka na płatki zawierał Bigga Mixxa i jego sprytną historię pochodzenia. Jak opowiadał Pan śniadanie , maskotka została rzekomo po raz pierwszy zauważona w Yakima w stanie Waszyngton w 1978 roku. „Od tego czasu dokonano niezliczonych innych obserwacji – w lasach, w centrach handlowych, a nawet raz w metrze w Nowym Jorku (niepotwierdzone)” – czytamy w artykule. pudełko.

Kellogg mocno promował postać Bigg Mixx z nagrodami i upominkami promocyjnymi. Reklamy były tak samo dziwne jak sam Bigg Mixx. W jednej reklamie , matka rozmawia z kamerą, podczas gdy jej syn pożera płatki z gdakaniem. – Billy uwielbia rodzynki – mówi. — Wiesz, jest po części kurczakiem. Ta zwariowana kampania reklamowa nie powiodła się, a płatki zbożowe nigdy się nie przyjęły, a Bigg Mixx przeszedł na emeryturę w 1992 roku. Mówi się, że wciąż wędruje po lasach Yakima.

Popsicle Pete jest prawie zapomniany

Maskotka Popsicle Pete youtube

Długoletnią maskotką marki Popsicle był Popsicle Pete, wprowadzony w 1939 roku epizod z Buck Rogers w 25 wieku audycja radiowa jako „Typowy amerykański chłopiec”. Karmazynowowłosy Pete został stworzony przez rysownika Woody Gelman , który później współtworzył „Bazooka Joe” w latach pięćdziesiątych dla Bazooka Bubble Gum. Popsicle Pete pojawiał się w reklamach prasowych, opakowaniach na popsicle i prezentach promocyjnych, takich jak Popsicle Pete Fun Book , co przyczyniło się do popularności i długowieczności postaci.

Pojawiły się też inne postacie z Popsicle, ale Pete był oficjalną maskotką przez jakieś pięć dekad. Jednak w 1986 roku Popsicle zaciekle konkurował z innymi firmami z mrożonymi smakołykami, New York Times wyjaśnił. Jak powiedział prezes Popsicle Industries Rupert Walker, pojawił się jeszcze jeden problem: „Ludzie uważają, że bliźniak jest niewygodny. Rozpada się, jest bałagan.

Firma zrezygnowała z drugiego kija i ponownie skoncentrowała swoje działania marketingowe na skierowaniu do rodziców, „aby obudzić wspomnienia, które większość dorosłych ma z minionych letnich dni jedzących popsicles i przenieść te wspomnienia na dzisiejsze dzieci”. New York Times nieprzerwany. W 2020 roku firma macierzysta Popsicle, Unilever, powołała się na raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku na temat otyłości u dzieci i ogłosiła, że ​​wstrzymuje wszelkie reklamy i marketing skierowane do dzieci poniżej 12 roku życia. Wiadomości CBS zgłoszone. Popsicle Pete już prawie zniknął w tym momencie, ale dzięki nowej polityce Unilever będzie żył tylko w pamięci.

Marka i maskotka Ciocia Jemima przechodzą na emeryturę

Ciocia Jemima logo Justin Sullivan/Getty Images

Postać ciotki Jemimy Quaker Oats została zainspirowana pokaz minstreli , które zazwyczaj wykonywali biali aktorzy w czarnej twarzy. Sfabularyzowana historia Jemimy polegała na tym, że była lojalną kucharką pułkownika Konfederacji i właściciela plantacji, któremu pomogła uciec przed schwytaniem, gotując naleśniki dla żołnierzy Unii. Za New York Times Ciotka Jemima została nazwana „kucharką, której domek stał się bardziej znany niż dom wujka Toma”.

W 1890 roku Nancy Green — kobieta, która urodziła się w niewoli, wywalczyła wolność i została kucharką i gospodynią w bogatej rodzinie z Chicago — została zwerbowana do roli ciotki Jemimy na Światowej Wystawie Kolumbijskiej w 1892 roku. Receptura Greena na samorosnące naleśniki była ulubieńcem dzieci rodziny z Chicago i przyjaciół rodziny. W trakcie ekspozycji — i później w trasie — Zielona przebrana za „mamę”, która wspominała swoje dni, kiedy gotowała naleśniki na plantacji. Green zmarł w 1926 roku, ale postać ciotki Jemimy wytrwała, zwłaszcza na pudełkach naleśników i butelkach syropu Quaker Oats.

Firma Quaker Oats zmieniła logo ciotki Jemimy sześć razy przed wycofaniem wizerunku, donosiła Insider biznesowy . Ostatnia iteracja, na zdjęciu powyżej, przedstawiała czarnoskórą kobietę w średnim wieku z perfekcyjnie uczesanymi włosami, perłowymi kolczykami i szerokim uśmiechem. Docelowo w czerwcu 2020 r. Ogłoszono Quaker Oats „Uznajemy, że pochodzenie ciotki Jemimy opiera się na rasowym stereotypie”. Firma planuje zmianę nazwy i wizerunku marki.

Maskotka wujka Bena prawdopodobnie się zmieni

Wujek Ben Justin Sullivan/Getty Images

W ciągu godzin hours Ogłoszenie Quaker Oats w celu zastąpienia nazwy i logo ciotki Jemima, Mar's, Inc komunikat prasowy o marce i wizerunku wuja Bena, mówiąc, że „rozpoznaje, że teraz jest właściwy czas na ewolucję marki wuja Bena, w tym jej wizualnej tożsamości”. Chociaż „historia wujka Bena” została usunięta z amerykańskiej strony internetowej, nadal można ją znaleźć na stronie wujka Bena Strona australijska .

Według firmy, założyciele oryginalnego biznesu, Converted Rice, zmienili nazwę swojego produktu imieniem rolnika z Teksasu znanego jako Uncle Ben, który słynął ze swojego ryżu. Nie wiadomo, czy rolnik z Teksasu rzeczywiście istniał. Jednak Houston Chronicle (poprzez Na wynos ) wyjaśnił, że użycie słowa „wujek” było „pogardliwym sposobem odniesienia się do czarnych mężczyzn zamiast „pan”. (i „ciocia” dla „pani” lub „pani/pani”).

Wizerunek marki to wizerunek Franka Browna, restauracji maître d', który pozował do swojego portretu za 500 USD, Na wynos zgłoszone. Wujek Ben nie zmienił się aż do 2007 roku, kiedy firma Mars, Inc. ogłosiła, że ​​nazywa się go teraz „Ben” i awansuje na prezesa. New York Times . „To ciekawy pomysł”, powiedział Luke Visconti z Diversity, Inc., „ale dla mnie nadal ma on bardzo wysoki współczynnik załamania. Z obrazem wiąże się dużo bagażu. W chwili pisania tego tekstu firma Mars, Inc. nie ustaliła harmonogramu, kiedy i jak zmieni się maskotka i nazwa marki, ale w czerwcu 2020 r. firma rozpoczęła „ oceniając wszystkie możliwości '