Prawdziwy powód, dla którego powinieneś jeść niebieską kukurydzę

Niebieskie ziarna kukurydzy Blue Omar Torres/Getty Images

Kukurydza w kolbach, chleb kukurydziany i chipsy na bazie kukurydzy, takie jak Fritos, to żywność zapewniająca komfort, ale większość z nich wykorzystuje znane odmiany białej i żółtej kukurydzy. Jeśli chcesz wypróbować coś bardziej niezwykłego, rozważ wypróbowanie niebieskiej kukurydzy.


czy błyskawiczne płatki owsiane są zdrowe?

Kukurydza niebieska została początkowo opracowana przez plemię Indian Hopi, które pochodzi z południowo-zachodniego regionu Stanów Zjednoczonych (przez Purdue ). Odgrywał ważną rolę w obrzędach plemiennych, co pozwalało odmianie przetrwać przez pokolenia.Wbrew nazwie, niebieska kukurydza może mieć kilka różnych odcieni, od jasnoszarego do prawie czarno-fioletowego (poprzez San Diego Union-Tribune ). Hopi mieli różne nazwy dla kukurydzy w zależności od tego, czy była standardowa niebieska (Sakwaqa'o), twarda niebieska (Huruskwapu), czy szaroniebieska (Maasiqa'o). W ciągu ostatniej dekady ten rodzaj kukurydzy stał się coraz bardziej powszechny w tortillach, chipsach i kukurydzianych babeczkach i ciastach. Na przykład w Meksyku nowe produkty wykorzystujące niebieską kukurydzę odnotowały 133 procentowy wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat (poprzez Nawigator żywności ).
Korzyści zdrowotne niebieskiej kukurydzy

Niebieskie kukurydziane muszle taco Ethan Miller/Getty Images

Jeśli chodzi o zdrowie, niebieska kukurydza zawiera duże ilości naturalnych przeciwutleniaczy, które mogą pomóc chronić przed chorobami serca, cukrzycą i rakiem (poprzez Medyczny Xpress ). Kukurydza niebieska ma również spory udział antocyjanów, które zdaniem lekarzy mogą być pomocne w zmniejszaniu stanu zapalnego i promowaniu utraty wagi (poprzez Zdrowie kobiet ).

Typową praktyczną zasadą jest to, że bardziej żywe i kolorowe owoce i warzywa mają wyższą wartość odżywczą, a ta teoria jest prawdziwa dla niebieskiej kukurydzy w porównaniu z białą lub żółtą kukurydzą. Produkty z niebieskiej kukurydzy również czerpią korzyści zdrowotne. Badania wykazały, że produkty wykonane z niebieskiej kukurydzy, takie jak tortille z niebieskiej kukurydzy, zawierają o 20 procent więcej białka niż podobne produkty z białej kukurydzy (poprzez WebMD ). Produkty z niebieskiej kukurydzy mają zwykle mniej skrobi, a także niższy indeks glikemiczny, co jest pomocne dla osób z cukrzycą lub chcących schudnąć.