Prawdziwy powód, dla którego masz ochotę na pikantne jedzenie

Ostre jedzenie

Kiedy firma Influenster zajmująca się oceną produktów zaczęła badać najpopularniejsze przyprawy w każdym stanie USA, wyniki były wymowne, według Thriller . Podczas gdy niektóre stany USA najwyraźniej czczą sos ranczo (patrzymy na ciebie, Idaho), wiele stanów wybrało ostry sos jako swoją ulubioną przyprawę. W Kalifornii i Nebrasce najpopularniejszą przyprawą była Sriracha . W Teksasie i Arizonie było Red Hot Franka . Na Florydzie iw Mississippi były to chrupiące jalapeños od Francuzów. Z badania łatwo wywnioskować jedną rzecz: Ameryka ma romans z pikantnym jedzeniem.


Ale dlaczego topimy naszego pad thaia w Sriracha? Dlaczego zrzucamy? sos Tabasco nad naszymi jajkami? Czy to dlatego, że w głębi duszy jest jakaś pokręcona część nas, która kocha ból?W rzeczywistości jest to o wiele mniej przygnębiające. Ludzie kochają i pragną pikantnego jedzenia nie dlatego, że sprawiają, że czują się zły , ale właściwie dlatego, że dzięki endorfinom czują się całkiem dobrze. Pamiętasz te? Te same hormony, które sprawiają, że kolejki górskie i ćwiczenia są zabawne? Kapsaicyna, związek chemiczny w pikantnej papryce, dosłownie uwalnia endorfiny w twoim ciele, gdy jesz pikantne jedzenie, według Northwestern University Spirala Czasopismo . Więc twoje pragnienie kanapki z kurczakiem w stylu Nashville nie jest wcale dziwne.
pracuje u tradera Joe's

Sztuka kapsaicyny

Sriracha

Od papryczek jalapenos po papryczki, papryczki chili zawierają kapsaicynę w różnych ilościach. (Więcej kapsaicyny oznacza, że ​​papryka będzie miała gorętszy smak.) Według Leidamarie Tirado-Lee z Northwestern University kapsaicynoidy dosłownie dają mózgowi wrażenie, że odczuwasz ból. Kiedy więc twój mózg odbierze ten sygnał, uwolni endorfiny, a nawet dopaminę, aby zwalczyć „ból” ostrych potraw.

A uwalnianie endorfin jest ważne dla ogólnego nastroju i poczucia przyjemności: może oczyścić umysł ze stresu i zmniejszyć skutki depresji. Dlatego ćwiczenia są tak dobre dla twojego nastroju i samooceny (poprzez Linia zdrowia ). Pikantne jedzenie do pewnego stopnia pozwala magii endorfin na uzupełnienie posiłku. Podczas gdy endorfiny uwalniane przez roladę z tuńczyka z wasabi prawdopodobnie nie są tak dramatyczne, jak te, które wydziela twoje ciało podczas triathlonu, reakcja chemiczna jest nadal zauważalna i jest ważnym powodem twojego pragnienia pikantnego jedzenia.Nawiasem mówiąc, efekty pikantnego jedzenia są szczególnie pomocne w ciepłe lub upalne dni — to dlatego, że papryczki Fresno i szkockie czepki mogą pomóc ci się ochłodzić. Ostra papryka może powodować pocenie się, co jest sposobem organizmu na zwalczanie uczucia pieczenia WebMD . Tak więc dodanie pikantnej salsy do tacos lub posypanie pierogów olejem chili wcale nie jest złym pomysłem: uwalnia endorfiny, chłodzi – i bądźmy prawdziwi, smakuje niesamowicie.