Ciemna prawda o wołowinie z Kobe

Wołowina Kobe

O co chodzi Wołowina Kobe ? Jeśli jesteś zagorzałym smakoszem, prawdopodobnie przynajmniej słyszałeś o tym soczystym mięsie, powszechnie uważanym za najlepszą wołowinę, jaką można kupić za pieniądze. Jeśli dopisze Ci szczęście, masz nawet szansę skosztować tego legendarnego dania dla siebie. Jeśli jednak jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie zastanawiasz się, czym dokładnie jest wołowina Kobe. Nawet większość ludzi, którzy myśleć znają prawdę o Kobe... nie.


Okazuje się, że wołowina Kobe ma długą i nieco mroczną historię. Pochodzący z Japonii jest wielu naśladowców, którzy spowodowali pewne zamieszanie wokół tego tajemniczego mięsa. Aby to wyjaśnić, przechodzimy do twardych faktów. Co to jest wołowina Kobe? Gdzie możesz to znaleźć? Czy to naprawdę tak niesamowite, jak mówią ludzie? Poznajmy odpowiedzi na te pytania i wszystko, co kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wołowiną Kobe.dolewki do kawy panera

Popularność wołowiny Kobe jest stosunkowo nowa

Krowy na wołowinę Kobe

Spożycie wołowiny w Japonii jest stosunkowo nowym zjawiskiem w kuchni tego kraju. Historycznie Japończycy polegali na rybach jako źródle białka. Od wieków to nie było nawet legalne jedzenie czworonożnych zwierząt , który obejmował krowy. Z powodu buddyjski przekonanie, że ludzie mogą odrodzić się jako zwierzęta, oraz przekonanie Shinto, że martwe zwierzęta czynią ciało nieczystym, istniała niechęć do jedzenia mięsa, która wykraczała nawet poza prawo.
To powoli zaczęło się zmieniać w 1868 , kiedy miasto Kobe stał się portem międzynarodowym a konsumpcja mięsa wkrótce stała się legalna. Odwiedzający kraj pomogli zwiększyć spożycie wołowiny, ale minie trochę czasu, zanim stanie się ona podstawą japońskiej diety. Po II wojnie światowej niedobory żywności wymusiły poważną zmianę w kuchni japońskiej. Stany Zjednoczone, które okupowały Japonię w latach 1945-1952, rozpoczął szkolny program obiadowy karmić dzieci. Pomogło to zapoznać dzieci z wołowiną, co z kolei doprowadziło do rozwoju przemysłu mięsnego w kraju. Wołowina Kobe była popularna wśród obcokrajowców już od dziesięcioleci, a jej legenda rosła dopiero wraz z rozwojem przemysłu mięsnego w Japonii.

Czy Kobe i Wagyu to to samo?

Wagyu wołowina

Jednym z największych nieporozumień na temat wołowiny Kobe jest to, że nazwa ta może być używana zamiennie z wołowiną Wagyu. Wagyu to wołowina pochodząca z jednej z czterech ras japońskich krów, ale czy Wagyu i Kobe to to samo? „Odpowiedź brzmi: tak i nie” – powiedział szef kuchni Gerald Chin Najpierw ucztujemy . „Cały Kobe to Wagyu, ale nie każdy Wagyu to Kobe. Wagyu oznacza japońską wołowinę. Nie możesz nazwać czegoś Kobe, jeśli nie ma certyfikatu z regionu w Japonii. Jeśli zadzwonić do drugiego Wagyusa Kobe, to prawie tak, jak nazwać Kalifornijskie wino musujące Szampanem.Aby być uznaną za wołowinę Kobe , wołowina musi pochodzić z Tajima-gyu rasa bydła urodzonego, hodowanego, a nawet ubitego w prefekturze Hyogo w Japonii, z których Kobe jest stolicą i największe miasto. I nawet jeśli spełnia te wymagania, nadal podlega ścisłej polityce klasyfikacji, aby zagwarantować, że przed uzyskaniem certyfikatu mięso będzie tylko najlepszej jakości.

Nie, krowy wołowe Kobe tak naprawdę nie piją piwa (zwykle)

Szklanki piwa dla krów wołowych Kobe

Wołowina Kobe jest tak legendarna, że ​​oddzielenie faktów od mitów może być trudne. Jeden z najbardziej szeroko rozpowszechnione historie o wołowinie Kobe jest to, że bydło jest karmione specjalistyczną dietą, która obejmuje porcję piwa do każdego posiłku. Pomysł hodowania bydła w rozpieszczonym luksusie jest częścią publicznej fascynacji Kobe (i ogólnie wszystkich Wagyu), ale nie jest całkowicie niedokładne.Prawdą jest, że są rolnicy, którzy dają krowom piwo, aby zwiększyć ich apetyt, szczególnie w miesiącach letnich kiedy bydło zwykle je mniej. Prowadzi to do wyższego poziomu tłuszczu, co z kolei sprawia, że ​​mięso jest delikatniejsze. Alkohol jest jednak daleki od standardowej diety, a większość bydła hodowanego na wołowinę Kobe przede wszystkim pić wodę . Niemniej jednak legenda trwa i wielu ludzi, w tym rdzenni mieszkańcy Japonii uważają, że bydło hodowane na wołowinę Kobe jest regularnie nietrzeźwe.

Krowy hodowane na wołowinę Kobe są rozpieszczane

Kobe wołowina Krowa masowana Obrazy Getty

Innym mitem na temat bydła hodowanego na wołowinę Kobe jest to, że jej delikatność wynika z częstego masowania. Ponownie, jest to mit, który ma ziarno prawdy, ale często jest błędnie interpretowany przez opinię publiczną. Wiele krowy w Japonii faktycznie dostają masaże, ale nie dlatego, że czyni to je bardziej delikatnymi. „To pracujące bydło” – powiedział szef kuchni Gerald Chin Najpierw ucztujemy . „W dawnych czasach wychodzili w teren i bardzo ciężko pracowali. Było bardzo zimno, więc zwierzęta wracały do ​​zagrody, a ich stawy dosłownie drżały, jak artretyzm. Rolnicy walili krowy tak, że kiedy wracały na pole, ich stawy nie były napięte . Stąd wziął się mit o masażu. Niektóre bydło hodowane dla Kobe nadal ma masaże, ale to bardziej dla wygody niż dla smaku.

Jedną z prawdziwych legend dotyczących wołowiny Kobe jest to, że bydło jest karmione żywność wyższej jakości niż ich amerykańscy i europejscy kuzyni. Podczas jedzenia słuchają też muzyki, co ma zwiększyć ich apetyt.

czy można zastąpić tłuszczem kokosowym tłuszczem?

Chodzi o tłuszcz z wołowiną Kobe

Krowa na wołowinę Kobe

Wołowina Kobe ma wyraźna marmurkowatość , co oznacza, że ​​mięso ma wstęgi tłuszczu, które łatwo topią się po podgrzaniu. To właśnie te złogi tłuszczu sprawiają, że wołowina jest tak delikatna i sprawia, że ​​„rozpływa się w ustach”. Wołowina Kobe jest tak miękka, że ​​czasami nawet drobne kawałki bywają podawane na surowo . Tłuszcz japońskiego bydła jest tak ceniony, że jest głównym składnikiem ich kryteria klasyfikacji mięsa . Japoński standard marmurkowania wołowiny waha się od 1 do 12, z USDA Prime, który otrzymuje najwyższą ocenę marmurkowania w Ameryce, zajmując tylko około piątki na skali. Wołowina Kobe zazwyczaj plasuje się znacznie wyżej, z poziomami marmurkowatości, które przekraczają cokolwiek w systemie oceny USDA.

Poziom tłuszczu w wołowinie Kobe może wydawać się niezdrowy, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Wołowina Kobe jest wypełniona tłuszcze nienasycone , które okazały się niższy poziom cholesterolu . Wołowina Kobe jest również bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, dzięki czemu należy do najzdrowsze czerwone mięso które możesz skonsumować.

Stany Zjednoczone zakazały wołowiny Kobe na początku 2000 roku

Mączka wołowa Kobe Obrazy Getty

Chociaż fascynacja Ameryki wołowiną Kobe rozpoczęła się podczas II wojny światowej, gdy amerykańscy żołnierze przeszli przez Japonię, nie stała się ona ogólnonarodowym fenomenem aż do 2000 roku. Co ciekawe, szał zbiegł się z zakaz wołowiny . Stany Zjednoczone zakazały wołowiny z Kobe, a także całej innej importowanej wołowiny z Japonii, z powodu obaw związanych z chorobą szalonych krów w 2001 . Zakaz ten został zniesiony w 2005 roku, ale wprowadzono podobny zakaz w 2009 . O dziwo, podczas gdy japońska wołowina została zakazana w USA, popularność podróbek dań Kobe wzrosła w roku restauracje w całym kraju, gdzie ludzie myślą, że jedzą prawdziwą, zakazaną rzecz. Podczas gdy niektóre z tych restauracji serwowały wołowinę Kobe w stylu amerykańskim (w wyniku krzyżowania japońskiego bydła z amerykańskim bydłem), zakaz zapewnił, że autentyczna wołowina Kobe nigdy nie trafiła do menu.

burger king z lokalizatorem placu zabaw

Trwało to ponad dekadę. Dopiero w 2012 roku prawda o Kobe została ujawniona w Forbes dochodzenie. Później w tym samym roku niewielkie ilości wołowiny Kobe zostały wpuszczone na amerykańskie wybrzeża, ale prawdziwa wołowina Kobe nadal była dość rzadka.

Jeśli jesz poza Japonią, istnieje duża szansa, że ​​to fałszywa wołowina Kobe

Wołowina Kobe z amerykańskimi flagami Obrazy Getty

Kawałki wołowiny Kobe są zazwyczaj dość drogie ze względu na jej rzadkość, ale burger Kobe, który dostajesz w lokalnej restauracji, może nie być wart tak wysokiej ceny. Chociaż użycie terminów „Wołowina Kobe”, „Mięso z Kobe” i „Bydło Kobe” znak towarowy w Japonii aby nikt nie mógł (legalnie) przekazać innych rodzajów wołowiny jak Kobe, USA nie rozpoznaje znak towarowy. Doprowadziło to do tego, że niezliczone restauracje twierdzą, że obsługują Kobe, stawiając na swoich klientów, którzy nie znają różnicy .

Według listy opublikowanej przez Insider biznesowy w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych było tylko dziewięć restauracji, które serwowały autentyczną wołowinę Kobe i wszystkie znajdowały się w dużych miastach. Oficjalna strona wołowiny Kobe pokazuje, że ta lista ma trochę urosło , ale to nadal nie jest zbyt powszechne w USA i jest serwowany głównie w ekskluzywnych restauracjach.

Nawet jeśli znajdziesz prawdziwą wołowinę Kobe, może nie być przygotowana autentycznie

Wołowina Kobe w stylu Sukiyaki

W Ameryce zwykle myślimy o stekach jako o grubej, soczystej porcji mięsa – zwykle z odrobiną zwęglonego wierzchu. W Japonii wołowina jest jednak podawana zupełnie inaczej i Kobe nie jest wyjątkiem. Według Newsweek , jest tylko kilka klasycznych sposobów przygotowania Kobe: smażenie cienkich pasków na grillu stołowym, smażenie cienkich pasków z surowym jajkiem lub jedzenie pasków zanurzonych w garnku z wrzącą wodą. W rzeczywistości jest zwykle podawany w kawałkach tak małych, że można je łatwo zjeść pałeczkami i zazwyczaj dotyka ciepła tylko przez około 40 sekund — to duża różnica w porównaniu z cięciem nożem i widelcem, które widzisz na Amerykańskie steki .

To sprawia, że ​​znalezienie prawdziwej wołowiny Kobe serwowanej autentycznie jest trudnym zadaniem. Wiele amerykańskich restauracji oferujących wołowinę Kobe gotuje ją w amerykańskim stylu – choć w mniejszych porcjach niż 16-uncjowy stek, do którego jesteś przyzwyczajony. Według szefa kuchni Davida Walzoga, szefa kuchni w SW Steakhouse w Las Vegas ich steki Waygu (w tym Kobe) podawane są w kawałkach około czterech cali kwadratowych i gotowane wolno i powoli, zwykle do średnio wysmażonego. Prawdopodobnie jest pyszny, ale nie jest autentyczny.

Nie ma wystarczającej ilości wołowiny Kobe, aby się obejść

Bydło Tajima i Wagyu dla wołowiny Kobe

Istnieje kilka powodów, dla których wołowina Kobe jest tak rzadka w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze, aby uzyskać certyfikat wołowiny Kobe, musi spełniać bardzo szczegółowe kryteria. Nie tylko musi pochodzić od bydła Tajima-ushi hodowanego na jednej z zaledwie 260 certyfikowanych farm w prefekturze Hyogo, ale musi również ważyć mniej niż 1034 funty, oprócz posiadania pewnego procentu tuszy do chudego tłuszczu. Aby zapewnić standardy, cała wołowina Kobe musi być przetwarzana w ubojni Hyogo.

Według stowarzyszenia Kobe Beef Marketing & Distribution Promotion Association (przez Ko Zjadacz ), tylko około 5 000 sztuk bydła wykonuje cięcie i jest certyfikowane jako Kobe każdego roku. W pozostałych częściach świata podaż jest jeszcze rzadsza, ponieważ większość wołowiny Kobe jest sprzedawana w Japonii, z tylko 10 procent lub tak wywiezione z kraju. W pierwszych 11 miesiącach 2013 r. po prostu 17 sztuk wołowiny Kobe zostały wysłane do Stanów Zjednoczonych, które średnio kosztowały około 300 funtów miesięcznie. Aby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy, zgodnie z Smacznego , ilość wołowiny Kobe wysyłana do USA każdego roku (stan na 2016 r.) wystarczyła tylko, aby „zaspokoić średnie spożycie wołowiny zaledwie 77 Amerykanów”.

Wołowina Kobe nie jest najbardziej ekskluzywną wołowiną na świecie

Alexandre Polmard serwuje wołowinę Kobe Obrazy Getty

Pomimo wszystkich fanfar skończonych Wołowina Kobe , w rzeczywistości nie jest to najbardziej ekskluzywna wołowina na świecie. Ten zaszczyt, przynajmniej według CNN , trafia do światowej sławy francuskiego rzeźnika Alexandre Polmarda. Rodzina Polmard od pokoleń pracuje nad udoskonaleniem obróbki mięsa, która polega na nadmuchiwaniu mięsa zimnym powietrzem w temperaturze poniżej zera, co pozwala na przechowywanie wołowiny w nieskończoność. Mięso jest zasadniczo starzone jak dobre wino, a wieloletnie roczniki mogą kosztować oszałamiające 3200 USD za stek.

Co jeszcze sprawia, że ​​wołowina jest tak wyjątkowa? Po pierwsze, krowy są dobrze traktowane przez całe życie. „Moja rodzina nie marzyłaby o hodowaniu zwierząt w szopach, w których nie mają miejsca ani miejsca do wędrowania” – powiedział Polmard. „Tutaj są na świeżym powietrzu, żyją w lasach i na terenach parkowych. Są schrony, które mogą wybrać na wypadek deszczu lub śniegu.

używanie sody oczyszczonej do zmiękczania mięsa

Ich poziom stresu jest również utrzymywany na niskim poziomie podczas uboju — Polmard rozmawia z nimi nawet codziennie. Prowadzi to do bardziej delikatnego cięcia wołowiny, ponieważ zmartwione krowy widzą skoki glikogenu i kwasu mlekowego, które mogą prowadzić do utraty delikatności. „Cała miłość i uwaga, jaką poświęcamy naszym zwierzętom, pojawia się na talerzu, kiedy go smakujesz” – powiedział Polmard.

Wołowina Kobe dostaje pieczęć

Wołowina Kobe

Skąd możesz mieć pewność, że wołowina Kobe, którą podajesz, jest autentyczna? Najbardziej oczywistym wskaźnikiem jest cena. Wołowina Kobe jest sprzedawana za około 200 dolarów za funt w najniższej cenie, więc miejsce, które twierdzi, że podaje tańszy stek Kobe, prawie na pewno kłamie. Przyjrzyj się również uważnie menu. Wiele z nich powie Ci, skąd pochodzi wołowina i określi Hyogo jako pochodzenie, jeśli jest autentyczne. Oficjalna strona Kobe również zawiera listę wszystkie restauracje na świecie? serwująca prawdziwą wołowinę Kobe.

Możesz również poprosić restaurację o pokażę ci papierkową robotę , ponieważ do wołowiny Kobe dołączany jest certyfikat potwierdzający jej pochodzenie, wraz z 10-cyfrowym numerem identyfikacyjnym oraz możliwym do zeskanowania kodem QR. Są one jednak zawsze po japońsku, więc mogą okazać się trudne do zrozumienia, chyba że potrafisz czytać w języku. Jeśli nie znasz japońskiego, poszukaj oficjalnego symbolu używanego do wskazania Wołowina Kobe : okrągły kwiat otoczony płatkami. Ten symbol znajduje się na wszystkich dokumentach towarzyszących prawdziwej wołowinie Kobe.