To najlepszy sposób na przechowywanie tłuszczu z bekonu

Wytopiony tłuszcz z bekonu w szklanym słoiku

Gotowanie z tłuszczem z bekonu to łatwy i niedrogi sposób na dodanie smaku i głębi do prawie każdego jedzenia. Południowe życie stwierdza, że ​​tłuszcz z bekonu może podnieść jakość potraw w taki sam sposób, jak droga oliwa z oliwek – a przy tym praktycznie nic nie kosztuje.


Mając to na uwadze, tłuszcz z bekonu jest gruby i istnieje ryzyko zjełczenia lub wzrostu w nim nieprzyjemnych rzeczy, które mogą spowodować chorobę, jeśli nie będą odpowiednio przechowywane. Podczas gdy wiele osób dorastało z garnkiem lub słoikiem tłuszczu z bekonu obok pieca, aby mieć łatwy dostęp, eksperci ds. Bezpieczeństwa żywności nie zalecają tej metody przechowywania. Twierdzą, że najlepszym miejscem do przechowywania tłuszczu z bekonu jest lodówka, gdzie będzie można go bezpiecznie spożywać nawet przez trzy miesiące.Ma to dodatkową zaletę polegającą na tym, że tłuszcz jest miękki i łatwy do wyciągnięcia z pojemnika do natychmiastowego użycia. Jeśli masz szaloną ilość tłuszczu z bekonu lub oszczędzasz go na specjalne danie, tłuszcz będzie przechowywany w zamrażarce w nieskończoność.
Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni pojemnik

Smażony bekon

Lifehacker ma kilka świetnych wskazówek, jak bezpiecznie przechowywać tłuszcz z bekonu. Pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić po ugotowaniu bekonu (poza jego zjedzeniem!), jest odcedzenie tłuszczu, aby usunąć wszelkie pozostawione kawałki mięsa. Sugerują unikanie plastikowych pojemników, które źle znoszą, gdy wlewa się do nich gorący tłuszcz, a zamiast tego wybierają szklane, ceramiczne lub metalowe naczynie.

Aby odcedzić tłuszcz, będziesz potrzebować lejka, który pasuje do górnej części wyznaczonego pojemnika na tłuszcz z bekonu, sita siatkowego i filtra do kawy lub czegoś podobnego. Odczekaj kilka minut, aby odcedzić po ugotowaniu, aby tłuszcz z bekonu nie był jeszcze bardzo gorący, ale nie na tyle długo, aby się zestalił. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, wlej tłuszcz przez zestaw sit/filtra/lejka do pojemnika. Natychmiast zauważysz, że wszystkie solidne kawałki są naprężone. Poczekaj, aż tłuszcz bekonowy ostygnie na blacie, aż osiągnie temperaturę pokojową, a następnie przechowuj w lodówce lub zamrażarce.Jeśli zamierzasz natychmiast użyć tłuszczu z bekonu, na przykład do smażenia jajek do bekonu, nie ma potrzeby przecedzać tłuszczu. Po prostu używaj go tak, jak masła lub oleju.

Jak wydobyć najwięcej tłuszczu z boczku?

Renderowanie pasków bekonu

Aby uzyskać jak najwięcej tłuszczu ze swojego bekonu, Smacznego sugeruje, że renderujesz (czyli gotujesz) mięso nisko i powoli. Wysoka temperatura spowoduje, że bekon będzie zbyt szybko chrupiący, pozostawiając mniej wytopionego tłuszczu do zaoszczędzenia. Twierdzą, że gotowanie na gorąco i szybko jest również tym, co powoduje, że zamiast chrupiących plasterków masz gumowaty, gumowaty bekon.Aby ugotować bekon specjalnie do renderowania i oszczędzania tłuszczu, zaleca się użycie żeliwnej lub grubej patelni i smażenie przez 10 do 12 minut na bardzo małym ogniu. Z jednej paczki bekonu o zwykłej wielkości ze sklepu spożywczego można uzyskać do 2/3 szklanki tłuszczu.

Jeśli naprawdę chcesz dużo tłuszczu i nie przejmujesz się jedzeniem mięsa, możesz udać się do rzeźnika i poprosić o końcówki bekonu. Smacznego mówi, że końcówki bekonu są o wiele bardziej tłuste niż zwykłe paski bekonu i zasadniczo dają tonę tłuszczu i kilka kawałków bekonu po zakończeniu gotowania. Pamiętaj, aby nie używać aromatyzowanego bekonu do renderowania, chyba że planujesz użyć całego tłuszczu w naczyniu, o którym wiesz, że będzie dobrze pasować do smaku mięsa.