To jest różnica między szalotką a cebulą

Różne rodzaje szalotki i cebuli Sean Gallup/Getty Images

Według Smacznego , szalotki są zasadniczo rodzajem cebuli. Należąca do rodziny Allium cepa szalotka, podobnie jak inne odmiany cebuli, wyrasta z cebuli i ma takie same właściwości łzawienia oczu. Szalotka ma słodszy, łagodniejszy smak niż inne rodzaje cebuli i może być używana do zastąpienia cebuli w prawie każdym przepisie.


Jeśli chcesz użyć szalotki zamiast cebuli podczas gotowania, upewnij się, że używasz takiej samej całkowitej objętości, jak w przypadku cebuli. Dobry stosunek to kilka szalotek na każdą małą cebulę. BBC nie zaleca zastępowania szalotki cebulą, jednak wiele przepisów, w których stosuje się szalotki, stawia na ich mniej intensywny smak, a także niższą zawartość wody w szalotkach nad cebulą. Wybierając szalotki, radzą szukać jędrnych cebulek bez miękkich plam i zacieków. Szalotki przechowywane w chłodnym, suchym miejscu powinny być przechowywane przez kilka tygodni, zanim się zepsują.Jak odróżnić szalotki od cebuli

Obrane goździki szalotki i nieobraną cebulkę szalotki

Świerk opisuje szalotki jako przypominające wydłużoną czerwoną cebulę, która po obraniu rozpada się na ząbki — podobnie jak czosnek. Cebula oczywiście nie ma goździków. Każda cebulka zawiera zazwyczaj dwa lub trzy ząbki, które są płaskie z jednej strony i zaokrąglone z drugiej. Skórka małych cebulek może mieć kolor od różowego przez miedziany do szarego, w zależności od odmiany dostępnej w lokalnym sklepie spożywczym.
Kurs mistrzowski mówi, że miąższ wewnątrz ząbków szalotki jest zwykle koloru jasnofioletowego i białego, i wymienia różnice między trzema głównymi odmianami szalotki. Klasyczną odmianą szalotki jest francuska szara szalotka o najbardziej szarej skórce. Szalotka Jersey jest najczęstszym typem spotykanym w USA i ma najbardziej różowy kolor. Trzeci rodzaj to szalotka echalion, znana również jako szalotka bananowa. Ten rodzaj jest w rzeczywistości krzyżówką szalotki i cebuli i jest zwykle większy niż inne odmiany szalotki.

Szalotka jest powszechnie spożywana jako pieczona, marynowana lub surowa w wielu różnych kuchniach.