Tak naprawdę powstaje Velveeta

Mini klocki Velveeta z półmiskiem makaronowym Jason Kempin/Getty Images

Znana jako płynne złoto, Velveeta to jaskrawo pomarańczowo-żółty blok słonej, kremowej pyszności (przynajmniej dla niektórych) na półkach sklepów spożywczych. Służy wielu celom, od funkcjonowania jako gładki i kremowy sos serowy do domowego makaronu i sera po lepką dobroć w grillowanej kanapce z serem. Jest to również baza wielu dipów serwowanych na przyjęciach i spotkaniach towarzyskich. Bez względu na to, jak bardzo twierdzą, że się opierają, niewielu może się oprzeć daniu, gdzie Velveeta jest gwiazdą serialu.


Ale jak powstała Velveeta i dlaczego czasami jest tak kontrowersyjna? Według Delikatny , Velveeta była pomysłem Monroe Cheese Company. Na początku XX wieku producent serów nie lubił po prostu wyrzucać swoich szwajcarskich kół serowych, które zostały złamane podczas procesu produkcyjnego lub skończyły się zniekształceniami. Nawet jeśli koła Szwajcarów nie były uformowane w idealne koło, nadal były jadalne. Wyrzucanie doskonałego jedzenia wydawało się ogromnym marnotrawstwem.Firma poprosiła o pomoc szwajcarskiego imigranta Emila Freya. Frey odkrył, że skrawki sera można stopić za pomocą serwatki i wykorzystać ponownie jako nowy produkt o gładszej konsystencji. Pierwotnie sprzedawany pod nazwą Velveeta jako niezależna firma nowojorska, ocalone kawałki sera stały się hitem, gdy Kraft kupił firmę w 1927 roku.
co to jest frappe w McDonald's?

Od czasu debiutu Velveeta stała się podstawą w kuchni, która jest uwielbiana i potępiana w równym stopniu. Oto jak naprawdę powstaje Velveeta.

Historia Velveeta

1948 Kraft Velveeta ad Wikimedia Commons

Według Wtajemniczony , JL Kraft, pionier Kraft Foods, bawił się topieniem i przekształcaniem kawałków wyrzuconego sera, zanim wymyślił wiele przetworzonych serów, które ostatecznie stały się Kraft American Cheese, bliskim kuzynem Velveety. Chemicy żywności odkryli, że wszystko, co musieli zrobić, to zmielić resztki i wadliwe kawałki i dodać emulgator, aby połączyć kawałki. Zasłużyła na nazwę Velveeta, ponieważ gotowy produkt miał gładkie, aksamitne wykończenie.Velveeta podlega klasyfikacji pasteryzowanego sera topionego, według Michaela Tunicka, chemika badawczego z Departamentu Rolnictwa USA, który napisał Nauka o serze . Za Tunickę i Wtajemniczony , nazwanie produkowanego „pasteryzowanego sera topionego” oznacza, że ​​jest to mieszanka starszych i świeżych serów, które są zmielone w jeden produkt. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ma szczegółowe zasady dotyczące tego, co można oznaczyć jako pasteryzowany produkt do smarowania z sera przetworzonego lub pasteryzowany produkt z przetworzonego sera. Producenci muszą zatem przestrzegać ścisłych wytycznych dotyczących zawartości tłuszczu i wilgoci oraz muszą być w stanie wyprodukować produkt, który topi się w określonych temperaturach. Sam Tunick przyznał, że Velveeta jest czymś, co zjadłby, ale „nie będzie tak dobry, jak zwykły naturalny ser”.

Jak dokładnie powstaje Velveeta?

Vintage pudełko muszli Velveeta i obiad z serem Świergot

Różnorodne sery o odcieniu pomarańczowym były pierwotnie używane do przygotowania prostokątnej płyty Velveeta, chociaż od tego czasu proces nieco się zmienił. Za pomocą specjalnych maszyn, jak Wtajemniczony donoszą, że kawałki resztek sera zostały zmielone na małe kawałki, a następnie do mieszanki dodano emulgator przeznaczony do stabilizacji emulsji. Emulsja to dyspersja lub mieszanina dwóch płynów, które normalnie nie współgrałyby ze sobą, jak olej i woda. „Te płyny można mieszać ze sobą na siłę, jak za pomocą mocnej trzepaczki lub homogenizatora” Jedzenie Kruszy raporty.Najczęstszym przykładem emulsji jest woda i oleje, takie jak ocet winny i oliwa z oliwek. Można je mieszać ręcznie, ale gdy akcja ustanie, dwaj antagoniści ponownie się rozdzielą. Chociaż w procesie produkcji żywności stosuje się całkiem sporo emulgatorów, do powszechnych należą żółtka jaj, białka jaj, mono- i diglicerydy, estry kwasów tłuszczowych i polisorbaty.

Teraz tak robiono Velveetę, z emulgatorami i niewykorzystanymi kawałkami sera, ale to już nie są używane składniki. Ponieważ proces produkcyjny Velveety zmieniał się z biegiem czasu, wiele innych czynników musiało się również zmienić. Obejmuje to pewne aktualizacje prawne, takie jak sposób, w jaki Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków klasyfikuje produkty serowe, takie jak Velveeta, które są teraz „pasteryzowanymi produktami z sera według przepisów” (poprzez Codzienny Posiłek ).

Co tak naprawdę jest teraz w Velveeta?

kostka sera Velveeta youtube

Kraft opisał Velveetę jako zdolną do stopienia się w konsystencję, która jest „gładka i kremowa, aby uzyskać najwyższą atrakcyjność”, w świetnych terminach marketingowych Organ Organiczny ). Topi się tak dobrze i lepiej niż zwykły ser, ponieważ, cóż, to nie jest prawdziwy ser. Z pewnością wygląda jak ser i pod pewnymi względami może pełnić funkcję sera, ale mimo to nie jest tak naprawdę prawdziwe .

Zbliżając się do setnych urodzin, Velveeta jest teraz wytwarzana z koncentratu białka serwatki i białka mleka. Oficjalna lista składników zgłoszona przez Organ Organiczny obejmują mleko, wodę, serwatkę, koncentrat białka mleka, tłuszcz mleczny, koncentrat białka serwatki i fosforan sodu. Velveeta zawiera również 2 procent lub mniej Sól , fosforan wapnia, kwas mlekowy, kwas sorbinowy, cytrynian sodu, alginian sodu, enzymy, apokarotenal, annato, kultura serowa.

Natomiast lista składników wielu rodzajów sera to po prostu mleko, podpuszczka i sól. Zobacz różnicę? Organ Organiczny mówi, że serwatki nie dodaje się do odpowiednich serów, ponieważ serwatka powinna być już produkowana w tradycyjnym procesie serowarskim. Być może zauważyłeś również, że prawdziwy ser jest często przechowywany w chłodni, a nie na półce. Podczas USDA zauważa, że ​​nie wszystkie sery muszą być przechowywane w lodówce, jest to nadal istotny szczegół. Ale ostatecznie Velveeta jest nadal uważana za całkiem smaczną przez legion fanów, niezależnie od listy składników.

Cytrynian sodu odgrywa ważną rolę w produkcji Velveeta

Cytrynian sodu w kupie

Żywność serowa, taka jak Velveeta, nie byłaby tym, czym jest dzisiaj, bez cytrynianu sodu, czegoś, co zostało odkryte kilkadziesiąt lat temu, aby przekształcić sery. Według Odkryć , szwajcarscy naukowcy i majsterkowicze, Walter Gerber i Fritz Stettler, najpierw rozdrobnili i stopili Emmentaler, żółty, średnio twardy ser, nazwany tak od szwajcarskiego miasta, w którym był produkowany, i dodawali go do płynnej zupy.

Kiedy te dwa składniki zetknęły się, tłuszcz wypłynął na powierzchnię cieczy i utworzył na powierzchni nieatrakcyjną i niesmaczną warstwę oleju. Ale kiedy Gerber i Stettler dodali do mieszanki cytrynian sodu, tłuszcz pozostał na swoim miejscu. Mogli następnie stopić i schłodzić powstały produkt serowy do postaci, którą mogliby pokroić.

zaoszczędź na członkostwie costco

Więc co dokładnie ma z tym wszystkim cytrynian sodu? Zasadniczo cytrynian sodu zastępuje jony wapnia jonami sodu, sprawiając, że białka kazeiny w serze wiążą się ze sobą z mniejszym entuzjazmem. Te osłabione wiązania prowadzą następnie do gąbczastego, seropodobnego bloku znanego jako Velveeta. Cytrynian sodu również nadaje temu gąbczastemu kawałkowi sera imponujący okres przydatności do spożycia.

Velveeta była kiedyś promowana jako zdrowa

sos serowy

Teraz, gdy już wiesz, co składa się na przygotowanie tego, co uznałeś za obrzydliwe lub pyszne Velveeta, czy zdziwiłoby Cię, że kiedyś uważano ją za zdrową żywność? Ponieważ do produkcji Velveety używa się bogatej w białko serwatki, Kraft w 1958 r. wypuścił na rynek gruby żółto-pomarańczowy blok topliwej mazi jako coś, co przyniosłoby korzyści całej dbającej o zdrowie rodzinie (poprzez Mentalna nić ).

DO czarno-biała reklama telewizyjna z tamtych czasów opisywał Velveetę jako idealną dla dorosłych pilnujących wagi, oczekujących matek, a nawet był promowany jako „bardzo dobry dla młodzieży”, dzięki składnikom takim jak białko, wapń i fosfor w produkcie. W 1931 roku Mentalna nić donosi, że nawet Amerykańskie Towarzystwo Medyczne reklamowało Velveetę jako mającą „wszystkie właściwości odżywcze, aby promować jędrne mięso”.

W dzisiejszych czasach jednak można mieć nadzieję, że jeśli chodzi o ocenianie zdrowej żywności, zaszliśmy trochę dalej. A jeśli czujesz, że cofnęłaś się o krok dietetyczny, jedząc danie na bazie Velveeta lub zaszaleć na serowym dipie Velveeta, zawsze możesz pobiegać. W tym czasie możesz dostosować się do muzyki wykonywanej przez by Zespół coverowy lat 80 z Pensylwanii o nazwie — co jeszcze? — Velveeta. Lub rozważ dzień, w którym zjesz coś zrobionego z Velveeta, jako dzień oszustwa.

Velveeta nie może być prawnie nazwana serem

Widelec Maca i sera w misce

Historyk i autorka serów, Laura Werlin, uważa, że ​​wzrost liczby fabryk sera na początku historii Velveety – a zatem cała ta konkurencja w produkcji sera – może być powodem, dla którego ostatecznie uratowano połamane kawałki i zniekształcone koła, aby wyprodukować Velveetę. „Produkcja sera była nowa, co oznacza, że ​​wcześniej odbywała się na znacznie mniejszą skalę. Na mniejszą skalę, jeśli tracisz trochę tu i tam, to nadal ma to wpływ na Ciebie, producenta, ale kiedy widzisz, że schodzi z linii na większą skalę i piętrzą się te wszystkie odpady, może wydawało się, że „Wow, dużo tutaj tracimy i nadszedł czas, abyśmy wymyślili coś z tym zrobić”, powiedziała Smithsonian Magazine .

Ale ponieważ Kraft zmienił swoją formułę z używania resztek sera i zniekształconych kółek sera na chemikalia i serwatkę, amerykańska FDA wysłała firmie Kraft pisemne zawiadomienie o usunięciu z opakowania słowa „ser do smarowania”. Kraftowi polecono użyć czegoś dokładniejszego: pasteryzowanego gotowego produktu serowego (poprzez Organ Organiczny ).

Mimo to nostalgia i wygoda sprawiły, że Velveeta znalazła się na półkach lokalnego sklepu spożywczego. „My jako kultura mamy tendencję do skłaniania się ku pokarmom, które były – i są – przewidywalne, niezmienne i stosunkowo mdłe” – powiedziała Laura Werlin. Smithsonian Magazine . „Ser przetworzony pasuje do rachunku i jest również łatwy w użyciu”.

Velveeta prawie nie zawiera wapnia

Ser, jajka, twarożek, mleko na blacie

Chociaż Velveeta jest produktem serowym, nie polegaj na nim, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na wapń. Dzięki procesowi stosowanemu do produkcji Velveety, zaledwie jedna uncja odpowiada zaledwie 13 procentom dziennej wartości wapnia. Jednak podobna porcja sera cheddar zawiera 20 procent, chociaż ma również wysoką zawartość sodu, jak wiele innych serów. Warto jednak zauważyć, że Velveeta zawiera więcej laktozy (cukru mlecznego) niż naturalny ser.

Według Organ Organiczny , ser nie zawiera tak dużo laktozy, mimo że jest zrobiony z mleka. Dzieje się tak, ponieważ naturalny proces produkcji sera sprzyja rozwojowi bakterii i usuwa większość aktorów oraz pomaga przekształcić mleko w ser.

Ale ponieważ Velveeta nie jest wytwarzana jak inne sery, a konkretnie ser naturalny, zachwala 9,3 procent objętości laktozy. Tymczasem ser szwajcarski zawiera 3,4 proc., Roquefort 2 proc., a Stilton 0,8 proc. objętości laktozy. Tymczasem mleko krowie zazwyczaj zawiera od 4,8 do 5,2 procent laktozy. Więc kiedy przerzucasz do ust łyżkę po łyżce skorupek Velveeta i sera, możesz przynajmniej uspokoić się myślą, że zawiera ona przynajmniej sporo laktozy, którą twoje ciało zamienia w cenną energię, ponieważ Odżywianie jogurtem raporty. Z drugiej strony cała ta laktoza jest prawdziwym problemem dla osób nietolerujących laktozy, co ostatecznie oznacza, że ​​musisz sam zdecydować, czy Velveeta jest tego warta.

co robi karafka do whisky?

Niektórzy ludzie wolą tworzyć własne Velveeta

Miska makaronu z sosem serowym

Wiele osób kocha Velveetę i jej elastyczność, ale mogą też nie lubić składników użytych w procesie produkcji. Dlatego decydują się stworzyć własną wersję naśladowczą, ale z mniejszą ilością składników. Jeden z najbardziej popularne zastosowania naśladowców Velveeta lub Velveeta jest w garnku zmieszanym z pokrojonymi w kostkę pomidorami Ro-Tel i chilli. Według Mentalna nić , kąpiel była szczególnie popularna wśród prezydenta Lyndona Johnsona i jego życia, co prawda dziwna Pierwsza Dama Ladybird, ale nie stała się naprawdę popularna, dopóki sprytny ruch marketingowy w 2002 roku nie spowodował, że Ro-Tel i Velveeta znalazły się obok siebie w sklepach spożywczych.

Jeśli zamierzasz zrobić własny analog Velveety w domu, musisz sięgnąć po potencjalnie zaskakujący składnik. OdżywczaJoy.com wyjaśnia, że ​​żelatyna jest kluczem do udanej domowej receptury Velveeta. 'Żelatyna zapewnia aksamitną konsystencję, zdolność do topienia się i ponownego chłodzenia oraz zwiększa zawartość białka' OdżywczaJoy.com raporty. Bez tego składnika możliwe jest, że Twoja domowa Velveeta po prostu nie będzie się równać z markowymi rzeczami kupionymi w sklepie.

Nie, ten przepis nie jest szczególnie zdrowy dla serca, ponieważ wymaga dużej ilości tłuszczów nasyconych w postaci serów, mleka i ciężkiej śmietany. Mimo to, na okazjonalną ucztę lub przekąskę w dniu gry, jest to dobry zamiennik dla dziwnie jasnożółto-pomarańczowej Velveeta, którą mogłeś kupić w inny sposób.

Szefowie kuchni unikają produktów z sera Velveeta

Cheeseburger na opakowaniu

Ze względu na obfitość sztucznych składników znalezionych w Velveeta, coraz więcej restauracji rezygnuje z używania sera topionego w swoim menu. W zaskakującym ruchu, McDonald's wydane Ogłoszenie 2018 że całkowicie przestanie używać sztucznych barwników i konserwantów, w tym plasterków sera topionego. Zamiast tego sieć fast foodów zobowiązała się do przejścia na „prawdziwy amerykański ser” przy użyciu sera cheddar i colby bez dodatku konserwantów, barwników lub wypełniaczy.

Szef kuchni Andy Jacobi zgodził się, że ser topiony nie ma miejsca w menu szanującej się restauracji. „Na rynku jest teraz tyle wspaniałych serów” – powiedział Vox . „Może to potrwać kilka sekund dłużej na patelni, ale to dlatego, że prawdziwy ser ma konsystencję i niespójności, które sprawiają, że smak jest tak złożony, czego nie ma ser amerykański”.

Tia Keenan, specjalistka od serów, z którą rozmawiał również Vox powiedział, że w szczególności milenialsi nie chcę jeść serów topionych już. Chcą zamiast tego prawdziwego amerykańskiego sera. „Sery przetworzone, takie jak Kraft Singles [...] są wytwarzane z uwodornionego oleju roślinnego i są w nim wszelkiego rodzaju składniki, które sprawiają, że nie jest to ser, dlatego w rzeczywistości są nie wolno nazywać sera Kraft Singles , zgodnie z prawem”. Podczas gdy poprzednie pokolenia były w stanie poruszyć tę sprawę, wydaje się, że począwszy od milenialsów, przyszłe pokolenia są znacznie mniej entuzjastycznie nastawione do Velveety i produktów serowych.