Tak naprawdę się dzieje, gdy spożywasz przeterminowane jedzenie

Może z najlepszym wykorzystaniem do daty

Wszyscy tam byliśmy. Jest ranek i sięgasz do lodówki po jajka do jajeczkowania. Zauważasz, że kontener jest przeterminowany, ale wyglądają dobrze. Czy powinieneś je rzucić? A co, jeśli weźmiesz mleko za miskę płatków i zauważysz, że karton stracił ważność poprzedniego dnia? Rzuć i idź bez swojej ukochanej miski Owocowe kamyki , czy zaryzykować i mieć nadzieję na najlepsze?


Departament Rolnictwa USA mówi, że data przydatności do spożycia jest wskazówką – a bardziej o najwyższej jakości smaku – a nie o bezpieczeństwie jej spożywania, podczas gdy data przydatności do spożycia to ostatni dzień najwyższej jakości i jest tylko datą bezpieczeństwa, gdy jest stosowana w mieszance dla niemowląt . Niezbyt uspokajające, prawda?Mimo to Służba ds. Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności USDA ostrzega, że ​​jeśli żywność wykazuje jakiekolwiek oznaki nieprzyjemnego zapachu lub konsystencja wygląda trochę niewłaściwie, może to być częścią naturalnego procesu psucia się żywności i zdecydowanie nie należy jej jeść. Ale co się stanie, jeśli żadna z tych dwóch cech nie jest obecna, a ty pożerasz ją? Albo co się stanie, jeśli jedzenie zacznie gnić, a mimo to zdecydujesz się je posmakować? Co tak naprawdę mogłoby się stać, jeśli zjadłeś jedzenie, które naprawdę przeterminowane?
Konsekwencje spożywania przeterminowanej żywności mają zasięg

Kobieta ma problemy z żołądkiem

Przez większość czasu możesz jeść żywność, której data ważności minęła bez incydentów, zwłaszcza jeśli przestrzegane są protokoły bezpieczeństwa żywności dotyczące prawidłowego obchodzenia się z żywnością i jej przechowywania. Oznacza to, że te chipsy i salsa, które minęły tydzień od daty „najlepiej spożyć do”, są prawdopodobnie w porządku do przekąsek, ale nie oczekuj, że będą miały ten sam chrupkość i smak, co zwykle (poprzez Żyj silnie ). I chociaż te przeterminowane jajka mogą brzmieć groźnie, jeśli były przechowywane w lodówce, eksperci twierdzą, że prawdopodobnie nadają się do jedzenia, ale dla pewności sugerują rozbicie jajka. Jeśli jest odbarwiony lub pachnie, prawdopodobnie chcesz go wyrzucić (przez Światło do gotowania ).

co się stało z dunkaroos

Ale przeterminowana żywność, nawet jeśli była odpowiednio przechowywana, która rozwinęła naturalnie występujące bakterie, może również grać w niezbyt zabawne gry z twoim układem pokarmowym, jeśli je zjesz, powodując rozstrój żołądka (poprzez Wtajemniczony ). Jednak Dana Gunders, starszy naukowiec i główny ekspert ds. Odpadów żywności w Radzie Obrony Zasobów Naturalnych, powiedziała: Kształt że problemy żołądkowe są prawdopodobnie najgorszymi, jakich można się spodziewać, spożywając żywność po upływie terminu ważności, zapewniając czytelników, że nawet zepsute mleko nie spowoduje zatrucia pokarmowego z powodu pasteryzacji. Oczywiście „nieprzyjemny” smak niektórych przeterminowanych potraw może również powodować kneblowanie, a nawet dmuchanie kawałków, ale Gunders powiedział, że poza tym jest w porządku.jak fałszywa jest piekielna kuchnia?

Jednak istnieje większa konsekwencja, która wiąże się z przeterminowanym jedzeniem i naszą odruchową reakcją na wyrzucenie go.

Negatywny wpływ przeterminowanej żywności na środowisko

Odpady spożywcze w koszu na śmieci

Warto zauważyć, że eksperci ostrzegają, że prawdopodobnie powinieneś pominąć spożywanie wędlin, niepasteryzowanej żywności i napojów oraz rzeczy, które nie wymagają ponownego podgrzewania, które przeterminowały się ze względów bezpieczeństwa. Ale poza tym wyrzucanie przeterminowanej żywności ma swoje konsekwencje dla twojego portfela – i środowiska. Washington Post napisał historię o mężczyźnie, który w ramach rocznego eksperymentu poddał próbie przeterminowane jedzenie, aby zobaczyć, jakie są ograniczenia jedzenia, które kupujemy i jemy. Zjadł roczny jogurt i tortille, które miały rok — i wiecie co? Nic się nie stało. Był w porządku.Jednak według badania opublikowanego w Gospodarowanie odpadami , 84 procent konsumentów wyrzuca żywność, gdy zbliża się jej data ważności. Dlaczego powinniśmy się tym przejmować? Po pierwsze, wyrzucanie jedzenia do śmieci jest jak wyrzucanie pieniędzy do kosza. Nie jest to mądre z punktu widzenia dochodów twojego gospodarstwa domowego. Nie jest to jednak również dobre dla środowiska. Według Nasz świat w danych , Za 6% globalnej emisji gazów cieplarnianych można obwiniać marnowanie żywności.

USDA sugeruje zachowanie zdrowego rozsądku, jeśli chodzi o to, czy należy jeść żywność, której data ważności minęła, czy ją wyrzucać. Agencja twierdzi, że żywność o stabilnej trwałości, taka jak konserwy, jest bezpieczna na czas nieokreślony, chyba że występuje rdza, wgniecenia lub obrzęki. Po otwarciu opakowania żywności powinieneś być w stanie rozróżnić, czy można je spożyć.