Wskazówki dotyczące przygotowania idealnego jajka na twardo

pokrojone jajko na żółtym tle

Jajka na twardo mogą być smaczne i wszechstronne. Są bardzo przystępne cenowo i nie trwają długo, a można je wrzucić do lodówki jako szybką przekąskę w domu lub w podróży.


Jedną z najlepszych rzeczy w tych jajkach jest to, że możemy z nimi wiele zrobić po ich przygotowaniu, od krojenia ich na sałatkę lub kanapkę lub obracania. do sałatki jajecznej do robienie smażonych jajek lub zjedzenie ich bezpośrednio z odrobiną soli i pieprzu.Ale jajka na twardo nie zawsze są tak proste w przygotowaniu, a jeśli są rozgotowane, bardzo szybko się rozczarowują. Nikt nie chce jajka zielonkawego, szarego, kruszącego się, twardego lub gumowatego. Ale aby uzyskać doskonałe jajka na twardo, chodzi o technikę — od sposobu przechowywania jajek, przez rodzaj używanego garnka, po temperaturę wody oraz czas i miejsce gotowania.
Jeśli frustruje Cię gotowane jajka, po prostu daj temu trochę czasu. Dzięki tym wskazówkom od samych ekspertów, idealne jajka na twardo mogą być tylko kilka kroków!

Jak przechowywanie jajek może wpłynąć na gotowane jajka

brązowe jajka w kartoniku

Może się to wydawać dziwne, ale sposób przechowywania jajek w lodówce po zakupie w sklepie może mieć wpływ na to, jak wyjdą jajka na twardo!„Przechowywanie jajek do góry nogami — innymi słowy, utrzymywanie kieszeni powietrznej na górze i na dole — może pomóc wyśrodkować żółtko. Kieszeń powietrzna z czasem powiększa się, w wyniku czego żółtko przesuwa się do środka, aby uzyskać ładniejsze jajko na twardo” – Palak Patel, szef kuchni Instytut Edukacji Kulinarnej , powiedział Tłuczony .

Po zrobieniu jajek na twardo przechowywanie jest dość proste. Pozwól im ostygnąć, a następnie włóż je do lodówki i od tego momentu powinny być dobre do jedzenia przez około tydzień (przez PureWow ) .Tak więc, chociaż może wydawać się dziwne, że możesz wpłynąć na składnik, nawet zanim go przygotujesz lub ugotujesz, jeśli chodzi o gotowane jajka, jest to bardzo prawdziwe. Dlatego pamiętaj o tym ważnym pierwszym kroku i pamiętaj o tym, jeśli planujesz zrobić jajka na twardo z następną partią świeżych jajek.

Użyj odpowiedniej wielkości garnka do robienia jajek na twardo

garnek wrzącej wody

Jajka potrzebują miejsca do zagotowania, a rozmiar garnka, którego używasz, ma duży wpływ na zapewnienie im wystarczającej ilości miejsca. Nie próbuj upychać zbyt wielu jajek w garnku, który jest o dwa rozmiary za mały, ponieważ spowoduje to kilka problemów z wychodzeniem tych jajek.

Problem polega na tym, że jeśli garnek jest zbyt zatłoczony, jajka mogą się nierównomiernie gotować, a to oznacza, że ​​niektóre części jajek będą gotować się szybciej niż inne (poprzez Kuchnia) . Dzieje się tak również w przypadku, gdy garnek jest za mały lub jeśli jakakolwiek część jajka wystaje z wody, ponieważ jajko nad wodą po prostu nie ugotuje się w takim samym tempie, jak reszta jajka, która jest już zanurzona.

Ale trzeba się martwić o coś więcej niż o gotowanie: bardziej zatłoczony garnek oznacza również większą szansę na pękanie jajek. I to nie tylko problem z wynikami i jakością jaj, ale pęknięte jajko jest złe dla prezentacji i nie jest czymś, co chcesz podawać gościom podczas brunchu.

Idealnie ugotowane jajka wymagają odpowiedniego czasu i temperatury

jajka gotujące się w garnku

Robienie jajek na twardo to nauka, w której liczą się najdrobniejsze szczegóły. Ale czas i temperatura nie są błahą sprawą — w rzeczywistości zrobią lub rozbiją jajka na twardo.

„Duże jajka wymagają 12 minut gotowania we wrzącej wodzie, jeśli są zimne z lodówki i 11 minut, jeśli mają temperaturę pokojową. Małe jajka potrzebują tylko 10 minut gotowania, aby skutecznie ugotować je na twardo” – Devan Cameron, szef kuchni i właściciel Duszone i Deglazurowane , powiedział Tłuczony .

Należy pamiętać, że te liczby dotyczą po woda już się gotuje. Niektórzy szefowie kuchni zalecają zagotowanie wody przed dodaniem jajek, aby uzyskać spójne wyniki — ale są też inni, którzy mają inne rady, które omówimy poniżej.

Według Camerona gotowanie wody przed włożeniem jajek jest szczególnie skuteczne, gdy gotujesz jajka w większych partiach. „Pracowałam kiedyś z szefem kuchni, który włożył około 100 jajek do bardzo dużego garnka z zimną wodą, zagotował i nastawił minutnik na 12 minut. To był ogromny błąd, ponieważ zanim woda się zagotowała, jajka były już rozgotowane” – powiedział Cameron.

Morał tej historii jest następujący: najpierw zagotuj wodę (chyba że użyjesz poniższej metody), następnie dodaj jajka, a dopiero potem ustaw zegar. Według niektórych ekspertów zapewni to konsekwentnie dobrze ugotowane jajka.

Alternatywny sposób na doskonale ugotowane jajka

pęknięte brązowe jajko z żółtkiem i całymi brązowymi jajkami

Jeśli nie chcesz czekać, aż woda się zagotuje przed włożeniem jajek, możesz wypróbować alternatywny sposób na doskonale ugotowane jajka.

Najpierw delikatnie umieść jajka na patelni, a następnie dodaj zimną wodę przed zagotowaniem patelni. „Zimna woda jest kluczem do upewnienia się, że woda zagotuje się [w] około 8 do 10 minut, aby konsekwentnie gotować jajka na twardo”, Palak Patel, szef kuchni w Instytut Edukacji Kulinarnej , powiedział Tłuczony . Ta praktyczna zasada dotyczy czterech filiżanek wody.

I nie zapomnij o łagodności: „Chcesz delikatnego wrzenia, ponieważ twardy, obracający się wrzątek może rozbić jajka, zanim się zestali” – powiedział Patel. Sprawdź jajka pod kątem małych pęknięć, które mogą rozszerzać się w wodzie.

Gdy woda się zagotuje, zdejmij garnek z ognia i przykryj pokrywką. Następnie ustawisz minutnik na 10 minut, gdy tylko zobaczysz, że woda zacznie się gotować. Następnie, mówi Patel, spuść wodę i delikatnie obtocz jajka w garnku, aby rozluźnić skorupki. Następnie umieść jajka w zimnej kąpieli lodowej na 15 minut. „Schładzanie jajek w kąpieli lodowej pomaga utrzymać złociste żółtko i znacznie ułatwia obieranie” – powiedział Patel.

Po ugotowaniu jajek zacznij obierać od szerokiego końca jajka w pobliżu kieszeni powietrznej i pracuj w górę, aby usunąć skorupkę w dużych kawałkach, radzi szef kuchni.

Po ugotowaniu rozkrusz skorupki jajka na twardo

rozpinanie jajka z ptakiem latającym czarno-białą grafiką

Robienie jajek na twardo to dla wielu z nas praca w toku, a jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się przegotować jajka, być może zauważysz, że czasami przybierają dziwny odcień na brzegach. Nikt tego nie chce!

Ale dlaczego dochodzi do tej dziwnej reakcji kolorystycznej? „To z powodu siarki, która zostaje uwięziona pod skorupą po ugotowaniu”, Devan Cameron, szef kuchni i właściciel Duszone i Deglazurowane , powiedział Tłuczony . Ale nie martw się — siarka nie jest toksyczna: siarka według WebMD , jest rodzajem aminokwasu, który ma mnóstwo zastosowań w przyrodzie, ale znajduje się również w białku – jak białko jaja – aby pomóż organizmowi metabolizować żywność . Zasadniczo żelazo w żółtku jaja i siarka w białkach reagują na rozgotowane i nadają brzydki szary kolor, według Jessiki Gavin z Naukowiec kulinarny .

Jakkolwiek nieszkodliwa może być siarka, nie oznacza to, że chcesz na nią patrzeć. Staraj się więc nie rozgotować jajek i uniknąć tego nieatrakcyjnego problemu! Ale także jajka będą smakować lepiej, jeśli ich nie rozgotujesz, więc to wszystko, czego potrzebujesz.

Używaj starych jajek, gdy mocno się gotujesz

karton brązowych jajek

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją — najlepsze jajka to jajka świeże, prawda? Ale właściwie nie zawsze, a przykład jajka na twardo jest jednym z takich przykładów.

Stare jaja lepiej sprawdzają się przy gotowaniu na twardo, ponieważ poziom pH (czyli poziom kwasu) w jajku zmienia się wraz z wiekiem, co znacznie ułatwia obieranie (poprzez Popsugar ).

Więc najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla tej partii jajek w lodówce? Pozwól im trochę posiedzieć przed ich użyciem: „Postaraj jajka przez około tydzień, o ile nie minęła data ważności, a to znacznie ułatwi im obieranie” Devan Cameron, szef kuchni i właściciel domowej kuchni stronie internetowej Duszone i Deglazurowane , powiedział Tłuczony .

tanie wino vs drogie wino?

Oczywiście nie chcesz, aby twoje jaja starzały się tak długo, że to zdają termin ważności , więc zawsze zwracaj uwagę na etykiety!

Dodaj ocet do jajek na twardo, aby ułatwić obieranie

3 butelki czerwonego i białego octu

PH, termin z chemii który odnosi się do kwasowości przedmiotu lub składnika, pojawia się ponownie w procesie jajka na twardo, a tym razem jest tak, ponieważ mówimy o dodaniu zwykłego składnika do spiżarni, aby zmienić pH gotowanych jajek.

Podobnie jak zmienia się poziom pH w przypadku starszych jajek, dodanie octu do gotowanych jajek również zmieni ich poziom pH i sprawi, że jajka będą łatwiejsze do obierania – a to zawsze jest mile widziane. To też bardzo proste.

„Dodaj trochę białego octu do wody, w której stygną jajka i pozwól nam moczyć się przez 5 do 10 minut”, Devan Cameron, szef kuchni i właściciel Duszone i Deglazurowane , serwis z poradami kulinarnymi, powiedział Tłuczony .

Z odrobiną octu pod ręką Twoje jajka będą magicznie łatwiejsze do obierania i nie będziesz musiał nawet zostawiać ich w lodówce przez dodatkowy tydzień!

Spróbuj gotować jajka na twardo we frytownicy

frytownica powietrzna w 400 stopniach

Podczas gdy oczywistym sposobem na ugotowanie partii jajek na twardo byłoby gotowanie jajek w garnku z gotującą się wodą (stąd termin „gotowane na twardo”), ostatnio pojawił się trend polegający na gotowaniu jajek we frytownicy – ​​bez wody wszystko!.

Frytownica powietrzna to urządzenie, które stoi na blacie i działa podobnie jak piec konwekcyjny, nie wymaga kuchenki. Jest używany do wszystkiego, od skrzydełek po frytki, ale według Wszystkie przepisy , może być również używany do robienia jajek na twardo.

Ten hack, zrodzony na TikTok, jest tak prosty, jak umieszczenie jajek we frytownicy, a następnie ustawienie urządzenia na 250 stopni Fahrenheita na około 15 minut. Następnie jajka po prostu trafiają do lodowatej kąpieli wodnej, aby zatrzymać proces gotowania i ułatwić obieranie, i gotowe, z doskonale ugotowanymi jajkami na twardo, które nie są suche, rozgotowane ani gumowate. Wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, ale tak nie jest. Jajka na twardo bez gotowania? Technologia jest niesamowita!

Lub ugotuj jajka na twardo w Instant Pot

Instant Pot w kuchni

Podobnie jak w przypadku frytkownicy powietrznej, kolejnym nieoczekiwanym miejscem na zrobienie partii jajek na twardo jest modny Instant Pot.

„Gdybym miał wybrać jeden sposób na gotowanie jajek na twardo do końca życia, Jajka na twardo Instant Pot byłoby to ”, Jessica Randhawa, szef kuchni i twórca za Rozwidlona Łyżka , powiedział Tłuczony .

Dlaczego Randhawa tak bardzo lubi tę metodę? Cóż, duża część tego ma prezentacja — skorupki jajek się nie przyklejają. Nigdy, ani razu. „Dzięki silikonowemu stojakowi na jajka, który można układać w stosy, można przygotować idealne jajka na twardo luzem, idealne na przystawkę z jajkiem diabłem” – powiedział Randhawa.

Wszystko, co musisz zrobić, mówi Randhawa, to dodać jedną filiżankę wody do wewnętrznego garnka Instant Pot, włożyć do koszyka na jajka lub naczynia do gotowania na parze, ustawić na tryb ręczny z wysokim ciśnieniem na 5 minut, a następnie pozwolić, aby ciśnienie się zmniejszyło naturalnie przez 5 minut, po czym następuje szybkie uwolnienie, a następnie kąpiel lodowa.