Prawda o bufetach

Uwielbiam je lub nienawidzę, bufety są niezwykle popularne w świecie restauracji. Idea bufetu ma swoje korzenie w szwedzki stół szwedzki , który pierwotnie był dodatkiem przystawek – zwykle mięs i serów – oferowanych przed daniem głównym. Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie przeniosły ten pomysł na światową scenę w 1912 roku, a koncepcja została poszerzona o główny posiłek, od zupy i sałatki po deser i nie tylko. Dziś bufety już się skończyły i trudno sobie wyobrazić, jak mogłyby być opłacalne. Ale całkowicie są. Ciekawi Cię, jak to wszystko działa? Nadal chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją podróż do bufetu? Oto trochę nauki o bufecie i psychologii, o których należy pamiętać podczas następnej podróży na współczesny szwedzki stół.


W jaki sposób mogą wyjść na zero?

Dla wielu osób urokiem bufetu „jesz, ile chcesz” jest myśl, że dostajesz więcej, niż płacisz. Z biznesowego punktu widzenia może się wydawać, że w bufecie nie ma nic, co mogłoby zapewnić jego sukces. Zwykle jest ogromna różnorodność, prawdopodobnie dużo zmarnowanego jedzenia i tace z rzeczami, które kosztowałyby dużo więcej, gdybyś kupił je w jednym posiłku. Więc co się dzieje?czy pączki powinny być przechowywane w lodówce?

Biznesowa strona bufetów? jest kluczem. W bufetach zazwyczaj nie ma takiej samej liczby pracowników, jakich potrzebowaliby inne restauracje, ponieważ klienci zazwyczaj sami obsługują. W niektórych bufetach częścią doświadczenia jest gotowanie własnego jedzenia, co również zmniejsza liczbę personelu. Nikt też nie odsyła jedzenia do kuchni ze skargami; po prostu odpychasz go na bok i dostajesz coś innego. Chociaż może to oznaczać marnowanie żywności, zmniejsza to również obciążenie kuchni. A menu są zbudowane wokół co jest najbardziej wydajne zrobić i najtaniej kupić (ceny rynkowe i oferty menu mogą się regularnie zmieniać), w tym takie rzeczy, jak tanie worki warzyw i tańsze kawałki mięsa.
Istnieje również równowaga między tym, kto próbuje rozbić bank. Ponieważ większość ludzi wybiera się do bufetu w grupach, na każdą osobę jedzącą więcej jedzenia niż faktycznie płaci, jest kilka osób, które nie przejadają się. (I nie każda grupa ma superjadacza). Według Ovation, firmy macierzystej z 330 bufetami w USA, utrzymują się po właściwej stronie linii zysku, zarządzając odpadami. Mówią, że zmniejszyli ilość odpadów do zaledwie 5 procent na danie, co robi ogromną różnicę w liczbach na koniec dnia.

Próbujesz napełnić żołądek JAK NAJSZYBCIEJ

Dzieje się tutaj trochę zawiłej psychologii. Tyle miejsca mamy w żołądkach, a bufety liczą na to, że szybko tę przestrzeń zapełnią. Oni też mogą to zrobić za pomocą tania żywność o wysokiej zawartości węglowodanów . Pomyśl o większości bufetów, do których chodzisz. Kiedy trafisz na chiński bufet, co jest pierwsze na stole? Prawdopodobnie biały ryż, smażony ryż i makaron. Nie przypadek. Ogromna miarka jednego z nich na twoim talerzu to długa droga do napełnienia cię bez dużych kosztów restauracji. To samo dotyczy rzeczy takich jak frytki i puree ziemniaczane. Niektóre miejsca dają nawet większe łyżki na takie potrawy.Rozmiar płyty to ogromny czynnik w bufetach? , także. Większość bufetów będzie oferować małe, połówkowe talerze, kokilki do zupy zamiast misek i malutkie półmiski na desery. Ogranicza to, ile możesz ułożyć na talerzu i nosić, a kiedy wrócisz do stołu, możesz przemyśleć, czy naprawdę potrzebujesz tej dodatkowej podróży na kolejkę, aby jeszcze raz spróbować. Jedną rzeczą, która jest prawdopodobnie ogromna, jest szklanka na wodę. W zasadzie jest bezpłatny dla restauracji i zajmuje miejsce w żołądku.

Ułożenie jedzenia na stole w formie bufetu zwykle nie jest tak przypadkowe, na jakie wygląda. Droższe produkty spożywcze będą zazwyczaj otoczone tańszymi, a niektóre miejsca mogą nawet posunąć się do tego, że drogie produkty będą tylko częściowo pełne, aby zachęcić Cię do mniejszej ilości. Jest to jeszcze bardziej efektywne, dzieląc drogie produkty spożywcze na mniejsze porcje. Niektóre bufety utrudniają zdobycie czystych sztućców, a jeśli jesteś w chińskim bufecie, prawdopodobnie znajdziesz pałeczki – które spowalniają proces jedzenia – są obfite.Niektóre bufety starają się nie nazywać siebie „jesz, ile chcesz”, mimo że są bardziej niż szczęśliwi, że pozwalają ci wchodzić na górę tyle razy, ile chcesz. Na przykład Sizzler nazywa ich bufet „wszystko, co ci zależy na zjedzeniu”, co mówią, jest przypomnieniem, że obżeranie się tylko dlatego, że jest dostępne, jest złe dla twojej diety i sprawi, że poczujesz się gorzej, kiedy wyjdziesz. Najwyraźniej tego nie chcą.

To, co zjesz, jest dziwnie przewidywalne

Jak więc bufety mogą zminimalizować marnowanie żywności, skoro nie mogą wiedzieć, kto będzie przychodził każdego dnia i co ci klienci będą chcieli jeść? Nauka. To, co zjesz, jest bardzo przewidywalne. Restauracja prawdopodobnie wie, co ułożysz na talerzu, zanim to zrobisz.

To wszystko ma związek z pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, kiedy ustawisz się w kolejce. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Cornell Food & Brand Lab , około dwie trzecie tego, co trafia na Twój talerz, pochodzi z kilku pierwszych pozycji, do których docierasz. W eksperymencie przedstawiono dwie grupy gości z bufetami ustawionymi w odwrotnej kolejności. Kiedy śledzili, kto co wziął, odkryli, że więcej niż 75 procent gości w swoim eksperymencie wziął pierwszy przedmiot, bez względu na to, co to było. Odkryli również, że bez względu na to, co zostało zaoferowane jako pierwsze, przeważająca większość jedzących wzięła kilka pierwszych pozycji, a tylko około ćwierć do połowy jedzących wybierała ostatnie w kolejce. Konsekwencje mają kilka różnych zastosowań, od kierowania klientów najpierw do tańszych produktów spożywczych lub tworzenia bufetów, aby były zdrowsze z założenia.

Wykorzystanie bufetów do walki z marnowaniem żywności

Obrazy Getty

Na pierwszy rzut oka ilość odpadów spożywczych z bufetu może wydawać się poza wykresami. Ale w niektórych obszarach bufety są niezwykle dobrze wykorzystywane? zwalczanie Marnowanie jedzenia. Każdego roku ludzie marnują wystarczającą ilość żywności, aby wyżywić około dwóch miliardów ludzi. Idź do nas. W dużych miastach, takich jak Los Angeles, Nowy Jork, Chicago i San Diego, pojawia się nowa aplikacja. Pierwotnie opracowany w Finlandii, BufetGo umożliwia użytkownikom kupowanie posiłków na koniec dnia w głównych restauracjach za ułamek ceny.

jak zła jest dla ciebie kokaina zero

Na koniec przeglądasz aplikację, wybierasz restaurację, odbierasz swoje pudełko na wynos, napełniasz je i ruszasz do drzwi. Za kulisami dzieje się to, że odbierasz żywność, która nie została sprzedana i nie można jej uratować na następny dzień ze względu na różne przepisy zdrowotne. (Pod koniec dnia jest to jednak całkowicie bezpieczne.) Jest to wygrana-wygrana. Płacisz ułamek ceny za to samo jedzenie, które ludzie jedli przez cały dzień, bufet odzyskuje część pieniędzy, a jedzenie nie jest marnowane.

Największe zagrożenia

Prawdopodobnie znasz kogoś, kto wzdryga się na myśl o udaniu się do bufetu. Jedzenie poza domem jest dużym zaufaniem do nieznajomego, a bufety proszą o zaufanie pracownikom i inni klienci. Na szczęście jest kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, aby chronić siebie i innych gości.

Jeśli chodzi o niebezpieczną żywność, możesz rozważyć podawanie niektórych owoców morza (szczególnie surowych, takich jak ostrygi i sushi ) chybienie. Istnieje tam ogromny potencjał zachorowań, zwłaszcza gdy żywność nie jest przechowywana w odpowiedniej temperaturze. Oprócz niewłaściwie ugotowanej lub przechowywanej żywności – która może być niebezpieczna wszędzie, nie tylko w bufetach – innym dużym niebezpieczeństwem jest zanieczyszczenie krzyżowe . Zanieczyszczenie krzyżowe może również wystąpić wszędzie, ale bufety mają więcej potencjalnych zagrożeń. Ponieważ wszyscy klienci obsługują się sami, istnieje ogromna szansa na przeniesienie zarazków na sztućce do serwowania. A komuś nie jest trudno użyć jednej łyżki do serwowania wielu potraw. To jest złe; proszę nie rób tego. Długie rękawy stykające się z linią jedzenia lub serwowania są złe, a nawet nie wspominając o ludziach, którzy mogą podnieść bułkę, zmienić zdanie i odłożyć ją z powrotem. Dlatego, aby zachować bezpieczeństwo, szukaj widocznych znaków ostrzegawczych, takich jak uchwyty łyżek dotykające jedzenia, innych klientów wracających z brudnymi talerzami i naczyń, które nie mają własnej łyżki do podawania lub zestawu szczypiec. Unikaj tych rzeczy i może poinformuj pracownika, co się dzieje.

co się stało z sodą skarbcową

Nie ma przepisów dotyczących serwowania sztućców

Zasady dotyczące jedzenia w formie bufetu i bezpieczeństwa są takie same jak w innych restauracjach, co oznacza, że ​​niektóre z nich mogą Cię niemile zaskoczyć. Jeśli chodzi o faktyczne przygotowywanie jedzenia, przybory muszą być wymieniane i czyszczone co cztery godziny. A na stole w formie bufetu, za każdym razem, gdy naczynie do serwowania wpada do naczynia z jedzeniem, należy je wyrzucić. Więc można by się spodziewać, że istnieją pewne zasady dotyczące przyborów do serwowania, prawda? Nic .

Przepisy nie obejmują podawania łyżek i szczypiec, mimo że istnieje ogromne ryzyko zakażenia. Obejmuje to wszystko, od kogoś, kto używa tego samego naczynia do więcej niż jednej potrawy, po kogoś, kto właśnie wyszedł z łazienki bez należytego umycia rąk. (I dzieje się to częściej, niż chcesz sądzić. Według badania z 2013 roku z Uniwersytet Stanowy Michigan Michigan , tylko 5 procent ludzi myje ręce w sposób zalecany przez CDC. Och.)

Kichacz jest całkiem nowy

Obrazy Getty

Skoro już myślisz o bezpieczeństwie w bufecie, pomówmy o osłonie kichania. W szczególności o tym, jak niepokojąco jest nowa.

Pierwotnie nazywany Stół gastronomiczny , zestaw kicharzy został stworzony przez człowieka o imieniu Johnny Garneau. Złożył wniosek o patent 10 marca 1959 roku, co najmniej dwie dekady po tym, jak w Ameryce zaczęły pojawiać się pierwsze bufety. Garneau był mózgiem niektórych z najwcześniejszych sieci bufetów, zwanych American Style Smorgasbord. Wszystko to złożyło się na to, co znamy dzisiaj, ponieważ Garneau był zarówno właścicielem restauracji, jak i bakteriofobem.

Jego wynalazek osłony kichania powstał wyłącznie dlatego, że nie mógł znieść myśli, że ktoś kichnie lub wdycha ich zarazki na jedzeniu, które inni ludzie będą jeść, i udało mu się zrewolucjonizować bezpieczeństwo żywności. Na początku lat sześćdziesiątych wprowadzono przepisy, dzięki którym te środki sanitarne stały się całkowicie obowiązkowe.

Dziwny związek między ceną a przyjemnością

Czy podoba Ci się pomysł dobrego jedzenia w dobrej cenie? Nie powinieneś. Jeśli chodzi o bufety, konsumenci wydają się mniej cieszyć jedzeniem, jeśli płacą za nie mniej. Każdy lubi dobry interes, prawda? Badanie z Cornell Food & Brand Lab sugeruje, że bufety, które chcą, aby ich klienci byli wystarczająco zadowoleni i usatysfakcjonowani, aby wracać, muszą znaleźć coś pomiędzy ceną a jakością.

Badacze oferowali klientom ten sam bufet obiadowy, składający się z pizzy, makaronu, paluszków chlebowych, sałatki i zupy. Niektóre zostały obciążone 4 USD, a inne 8 USD. Kiedy skończyli, poproszono ich o ocenę całego doświadczenia. Ogólnie rzecz biorąc, klienci, którzy zostali obciążeni opłatą w wysokości 4 USD, stwierdzili, że podobało im się to mniej niż grupie, która zapłaciła 8 USD i oceniła swoje ogólne wrażenia gorzej, jeśli zjedli więcej pizzy.

michasz mistrz sezon 10

Autorzy badania zasugerowali, że było to coś w rodzaju samospełniającej się przepowiedni. Jeśli nie płacimy za coś dużo, mówili, nie oczekujemy wiele od doświadczenia. Uważamy, że jeśli nadal są w stanie zarabiać na tym, co płacimy, otrzymujemy tanie składniki i produkt niskiej jakości. Jeśli płacimy trochę więcej, czujemy, że będziemy się tym bardziej cieszyć, ponieważ musi to być lepsze jedzenie.

Poczucie winy w formie bufetu jest bardzo realne

Znasz to uczucie, które zaczyna się, gdy wybierasz się na ostatnią wycieczkę do bufetu. To uczucie jest w pełnym rozkwicie, zanim wyjdziesz na parking. Nie jesteś sam. Poczucie winy w formie bufetu jest prawdziwe. Cornell's Food & Brand Lab przyjrzał się też temu. Wychodzenie z bufetu różni się od wychodzenia z tradycyjnej restauracji, a wielu nie może oprzeć się wrażeniu, że zrobili coś, czego będą żałować. Ten został zbadany w połączeniu z eksperymentem, w którym ludzie otrzymali pizzę w formie bufetu za 4 lub 8 USD. Zapytano ich, jak bardzo są zadowoleni ze swojego lunchu, ale także zapytano ich, jak się czuli po jedzeniu.

Ci, którzy zapłacili cenę 4 USD byli mniej zadowoleni z jakości jedzenia, które otrzymali i zgłaszali, że są bardziej niekomfortowe fizycznie niż ci, którzy zapłacili 8 USD. Nawet jeśli zjedli tę samą ilość, tłum za 4 dolary stwierdził, że czuł się przesadzony i powiedział, że czuli się winni z powodu tego, co zjedli i ceny, jaką za to zapłacili. Brzmi znajomo?

Czy można zdrowo zjeść w bufecie?

Jeśli starasz się zdrowo odżywiać i zwracać większą uwagę na to, co przechodzi od kuchni, przez talerz do widelca, wizyta w ekspansywnej pokusie bufetu może wydawać się zniechęcającym wyzwaniem. Ale tutaj są kilka sposobów aby uniknąć niektórych z największych pułapek w formie bufetu i (być może) części winy w formie bufetu.

Skorzystaj z oferty małych talerzy. Zminimalizują marnowanie żywności i zachęcą do przyjmowania mniejszej ilości jedzenia, co może być dokładnie tym, czego chcesz. Nie decyduj się na większy talerz, a kiedy podejdziesz do stołu, upewnij się, że jesteś jak najdalej od bufetu. Twój dostęp nie jest tak łatwy i nie musisz cierpieć pokusy ludzi przechodzących obok z własnymi przepełnionymi talerzami. Nie bierz też tacy. Wykazano, że dodatkowa wygoda zwiększa to, na czym układamy stosy, więc za wszelką cenę unikaj tac.

Ponieważ wiesz, że pierwsze rzeczy, które widzisz, to większość tego, co bierzesz, eksperci sugerują również, abyś złamał ten schemat. Nie chwytaj talerza i nie wskakuj w kolejkę; rozejrzyj się najpierw. Zobacz, co jest w menu, a jeśli wiesz z wyprzedzeniem, że twój ulubiony pieczony kurczak jest w połowie bufetu, jest mniej prawdopodobne, że zrzucisz węglowodany na talerz, zanim jeszcze tam dotrzesz. I chociaż możesz ulec pokusie, by nie jeść przez cały dzień, zanim trafisz do bufetu, podjadanie świeżych warzyw przed wyjściem będzie bardzo pomocne w radzeniu sobie z najgorszymi impulsami. Podobnie jak zdrowe jedzenie w innych restauracjach lub w domu, chodzi o bycie świadomym!