Prawda o sosie Big Mac McDonald's

mcdonald Paul J. Richards/Getty Images

Jest ich niewiele fast food przedmiotów więc kultowe, że wszyscy znają swoje imię, a jeszcze mniej mają własne wskaźnik ekonomiczny . Ale o to właśnie chodzi w Big Macu: jest już od ponad 50 lat , i nadal jest jednym z łańcuchów najpopularniejsze przedmioty (drugie po frytkach), sprzedano ponad 1 miliard w 2017 roku. Większość z nas potrafi wyrecytować jingle na pamięć na polecenie (dwa kotleciki w całości wołowe, specjalny sos, sałata, ser, pikle, cebula — na bułce z sezamem ), a jest nawet cała muzeum w Pensylwanii poświęcony upamiętnieniu kultowej kanapki.


Co sprawia, że ​​Big Mac zasługuje na naszą uwagę? Sam burger nie jest niczym specjalnym — nie ma w nim wykwintnych składników i nie jest zrobiony ze specjalnej wołowiny. Dodatki też nie są zbyt ryzykowne, ale sos jakoś się wyróżnia. Ma posmak ketchupu, tłustość majonezu oraz słodki i chrupiący finisz, który nas wszystkich uzależnił. Formuła może nie jest już tajemnicą, ale okazuje się, że to nie tylko podróbka Tysiąca Wysp — jest więcej do McDonald's Sos Big Mac, niż myślałeś.Oryginalne reklamy Big Maca nie nazywały go Special Sauce

mcdonald Paul J. Richards/Getty Images

W oryginalnej reklamie z 1968 roku McDonald's nigdy nie wspomniał o „specjalnym sosie”. Nazwali swój nowy sos „sekretnym” sosem, a gdy powoli budują burgera z dwoma paszteciki i trzema bułkami, narrator opisuje składniki za pomocą pizzaz. Na lekko przypieczonej bułce pojawia się „czysty hamburger wołowy – skwierczący gorący – plasterek sera cheddar i chrupiąca, świeża sałata”. I oto jest: ich „własny sekretny sos” jest hojnie podawany do burgera. A przez hojny mamy na myśli ogromną ilość sosu. Nic dziwnego, że potrzebowali środkowej bułki, aby hamburgery nie wyślizgiwały się.
jak sprawdzić inwentarz costcoco

Sos wygląda niesamowicie, nawet w starym filmie. Nie jest gęsty jak ketchup ani neonowy jak musztarda. Jasny, różowawy sos wygląda trochę jak sos tatarski, ale mniej majonezowy i bardziej rozsmarowywany. Gdy kończą budowanie burgera, dodają „trochę więcej sosu, tylko dla dobrego smaku” (co oczywiście oznacza kolejną ogromną kupę). Tym samym ogłaszają swoją najnowszą kanapkę: The Big Mac , „dla większego niż przeciętny apetytu”.

Wraz z nowym hasłem pojawiła się nowa nazwa sosu Big Mac

mcdonald Paul J. Richards/Getty Images

McDonald's nie używali terminu „specjalny sos”, dopóki nie wprowadzili teraz słynny dżingiel Big Mac w 1974 roku. Chociaż nie jest jasne, dlaczego przeszli od określania sosu jako „specjalnego” zamiast „tajemnicy”, wiemy, że pierwotnie opracował kampanię dla druku . McDonald's dążył do umieszczenia listy składników jako jednego długiego słowa w gazetach uniwersyteckich.Mark Vieha (który później przyczynił się do ścieżka dźwiękowa dla Nastoletni wilk ) umieścił hasło w muzyce, a McDonald's rzucił wyzwanie światu, by wyrecytował kęs hasła. Mogło to być wtedy trudne do zapamiętania, ale założylibyśmy się, że większość ludzi dzisiaj potrafi je recytować na polecenie. McDonald's od czasu do czasu używał dżingla w swoich kampaniach reklamowych, aw 2008 roku sieć połączyła siły z MySpace, aby dać młodszym odbiorcom „współczesną wersję” klasycznej reklamy. Poprosili fanów o stworzenie nowego dżingla, używając tych samych słynnych słów w „ Big Mac Chant-Off „z okazji 40. rocznicy powstania kanapki i wcześniej otrzymał ponad 1000 zgłoszeń wybór 29-letniego Jasona Harpera jak zwycięzca .

Na oryginalnych Big Macach używano dwóch wersji Special Sauce

McDonald McDonald's

Big Mac nie został wynaleziony w sali konferencyjnej: był stworzony przez właściciela franczyzy Pittsburg, Jima Delligatti , w 1967. W rozmowie z Magazyn Pittsburgh , Syn Delligatti przyznaje, że McDonald's początkowo nie pozwolił jego ojcu sprzedać większego burgera. „Kontynuował i eksperymentował”, aż rozwinął „ Arystokrata ”, burger, który znamy teraz jako Big Mac. Byłoby to dość trudne dla właściciela franczyzy dzisiaj, biorąc pod uwagę, że McDonald's ma kucharze i kuchnie testowe do opracowywania nowych produktów.Pomimo ich początkowego obaw, kanapka odniosła taki sukces, że McDonald's wprowadził ją na rynek krajowy w 1968 roku. Był tylko jeden problem: charakterystyczny kremowy sos kanapki nie znajdował się w żadnej innej pozycji w menu. Ponieważ dopracowywali formułę specjalnego sosu Big Mac, franszyzy McDonald's faktycznie używały dwóch różnych wersji. Oba sosy wypadły dobrze , a firma nie chciała zrazić klientów, którzy mieli upodobanie do któregokolwiek z nich. W końcu stworzyli mieszankę tych dwóch, aby wyeliminować niespójność i nazwali to Sos Big Mac '72' . Zastanawiamy się, jak bardzo się różnili.

Sos Big Mac jest dostarczany do McDonald's w zamkniętych pojemnikach

mcdonald Justin Sullivan/Getty Images

Jaki jest najlepszy sposób, aby uniemożliwić pracownikom? kradnąc twój tajny przepis na sos ? Działaj zgodnie z potrzebami. Według Inc (przez Grunge ), restauracje typu fast food sprawiają, że nawet ci, którzy wiedzą, co wchodzi w skład ich specjalnych sosów, podpisują umowy o zachowaniu poufności (NDA), aby uniemożliwić im ujawnienie tajnej listy składników.

restauracje zbankrutują

Zanim McDonald's poszedł publiczny z wersją specjalnego przepisu na sos, trzymali składniki mocno przy piersi. Ale nadal nie znamy „prawdziwego” sekretnego przepisu i prawdopodobnie nigdy nie poznamy. To dlatego, że okazuje się, że to nie kucharze z linii robią sos — w rzeczywistości jest on dostarczany do sklepów w zamkniętych pojemnikach, informuje Dziennik biznesowy Kansas City (przez Grunge ). Sealright, firma dostarczająca specjalny sos, również miała wpływ na to, ile specjalnego sosu nakłada się na każdego Big Maca, ponieważ to ich specjalnie skalibrowany sprzęt „dozuje kontrolowane porcje sosów, przypraw i dressingów”. Dzięki tym fantazyjnym pistoletom do uszczelniania, kucharze McDonald's nie tylko nie wiedzą, co właściwie trafia do sosu, ale prawdopodobnie nawet nie wiedzą dokładnie, ile Special Sauce trafia do każdego burgera przy każdym wyciśnięciu.

Sos McDonald's Big Mac nie jest w rzeczywistości naśladowcą Tysiąca Wysp

sos tysiąca wysp

Przez długi czas wielu konsumentów of McDonald's Big Mac myślał, że jego specjalny sos był podróbka starego dobrego Tysiąc wysp , pikantny dressing z majonezu, ketchupu, pikli i cebuli (między innymi).

Według Lista składników McDonald's , jednak sos to nie to samo co popularny sos, ponieważ nie zawiera ketchupu – ani żadnych pomidorów, jeśli o to chodzi. Różowy odcień sosu prawdopodobnie pochodzi z dodatku kurkumy, papryki i karmelu. Trochę przepisy na kopie pozostań wierny temu, dodając paprykę, aby nadać sosowi charakterystyczny kolor. Inni dodają odrobina cukru naśladować słodycz ketchupu, lub obejmują sos francuski (który, nawiasem mówiąc, zawiera ketchup ). Wszystkie przepisy wydają się jednak wykorzystywać majonez i smak marynat, więc przynajmniej wszyscy możemy się zgodzić co do jednego.

McDonald's zmieniał przepis na sos Big Mac kilka razy na przestrzeni lat

mcdonald Joe Raedle/Getty Images

Oryginalny sos Big Mac podobno opracowanie zajęło dwa lata i pozostała niezmieniona przez ponad 20 lat, kiedy to według according McDonald's , przepis został „udoskonalony w 1991 roku i pozostał taki do 2004 roku”. W tym czasie zyski firmy spadały, więc nowy dyrektor generalny McDonald's zadzwonił Fred Turner , pierwotny dyrektor operacyjny firmy i były dyrektor generalny, po przejściu na emeryturę. Według Chicago Tribune Turner mógł „zasmakować” powodu, dla którego McDonald's miał kłopoty: przez lata zmieniali specjalny sos Big Mac, aby obniżyć koszty. Niestety oryginalna receptura zaginęła, ale Turner przypomniał sobie oryginalnego dostawcę z Kalifornii. Pracowali razem, aby odzyskać przepis i wrócili do robienia „hamburgera tak, jak robili hamburgery”.

To nie jedyna zmiana, jaką na przestrzeni lat wprowadzili do sosu specjalnego. W 2018 roku McDonald's zrobić trochę duże zmiany składników . Usunęli sztuczne konserwanty, sztuczne aromaty i dodali kolory ze sztucznych źródeł z ich klasycznych burgerów, a to oznaczało usunięcie sztuczne konserwanty ze specjalnego sosu Big Mac. Nie możemy sobie wyobrazić Jim Delligatti przy użyciu sztucznych składników w latach 60., więc te zmiany mogły jeszcze bardziej przybliżyć przepis do oryginalnej iteracji.

Składniki „sekretnego” sosu Big Mac nie są już tajemnicą

nie sekretny sos

Przez lata, McDonald's chronił listę składników specjalnego sosu Big Mac jak ściśle strzeżoną tajemnicę rządową. Chociaż nie brakuje przepisów na kopie dostępnych w Internecie, szef kuchni McDonald's, Dan Coudreaut, wyjaśnił ten proces, odpowiadając na pytanie zadane przez klienta i zrobiłem sos na YouTube w 2012 roku. „Szczerze – wyjaśnia – składniki są dostępne w restauracji lub… w Internecie od wielu lat, więc nie jest to tak naprawdę tajemnica”.

Coudreaut prowadzi nas przez wersję sosu Big Mac z majonezem ze sklepu, słodką marynatą, klasyczną żółtą musztardą, octem winnym, sproszkowanym czosnkiem, cebulą w proszku i papryką zarówno dla koloru, jak i smaku. Ubij to wszystko razem w misce i voila: domowy specjalny sos zrobiony ze składników, które możesz znaleźć w sklepie spożywczym. Niestety, Coudreaut nie podał pomiarów i nie jesteśmy nawet pewni, jak bardzo autentyczny jest ten sos. Chociaż wiele składników jest podobnych do te wymienione na stronie McDonald's, brakuje nam wielu rzeczy, takich jak olej sojowy, sól, cukier, kurkuma i niezidentyfikowane „przyprawy”, które z pewnością przyczyniają się do tego jedynego w swoim rodzaju smaku.

Indyjski Chicken Maharaja Mac ma własną wersję specjalnego sosu

McDonald McDonald's

Big Mac słynie z dubletu wołowina Patty, ale to nie poleci w Indiach. Ubój krów jest nielegalny w wielu stanach w kraju, ponieważ większość hinduska praktykuje święte traktowanie krów. McDonald's India może zrezygnować z wszystkich opcji z menu, ale to nie znaczy, że nie mają własnej wersji słynnego Big Maca: Maharaja z Kurczaka Mac .

czy jestem zdrowy?

Ta kanapka nadal wygląda jak Big Mac — z dwoma pasztecikami i trzema bułeczkami — tylko bez wołowiny. Opracowanie tego, co zajęło trochę czasu Dyrektor łańcucha dostaw McDonald's India dzwoni India „skomplikowana kanapka”, ale paszteciki z kurczaka były idealną opcją do zastąpienia wołowiny. Pod pewnymi względami kanapka brzmi lepiej niż amerykański Big Mac: wciąż ma sałatę lodową, chrupiącą cebulę i bułkę z sezamem, ale zamiast sera amerykańskiego używa się sera cheddar, papryczek jalapeños i pomidorów, a zamiast pikli zwykłym sosem, Chicken Maharaja Mac nakłada się bogaty sos habanero, który szczerze brzmi, jakby mógł z łatwością konkurować ze standardowym specjalnym sosem Big Mac.

McDonald's rozdał kiedyś 10 000 butelek sosu Big Mac (i sprzedał jedną za dużo pieniędzy)

butelkowany sos big mac Saeed Khan/Getty Images

McDonald's nie są obce prezenty, a w 2017 roku ogłosili wielką: że będą rozdaj 10 000 butelek butelkowanego sosu Big Mac Special.

Niepakowany nigdy wcześniej sos zadebiutował w Australii w 2016 roku, gdzie wyprzedane w ciągu 15 minut. Nie wszystkie z tych 5-dolarowych butelek trafiły również do spiżarni konsumenckich; trafili na aukcje internetowe i sprzedali za setki dolarów. W połowie świata, McDonald's utworzył aukcję eBay za pierwszą butelkę w Wielkiej Brytanii i sprzedano ją za prawie 100 000 USD. Pieniądze podobno korzystał z organizacji charytatywnych Ronald McDonald House.

Co sprawia, że ​​te butelkowane wersje są tak wyjątkowe? Cóż, trudno je zdobyć. Chociaż kiedyś byłeś w stanie kup butelki od sprzedawców internetowych, takich jak Amazon , wyszukiwania przeprowadzone w czasie tworzenia tego artykułu przynoszą tylko wyniki niedostępne i podróbki (chociaż zawsze eBay , jeśli chcesz wydać całkiem niezły grosz). Plotka głosi, że możesz kup butelki w Kanadzie , ale reszta z nas będzie musiała tylko poczekać na kolejną promocję.

Specjalny sos jest nie tylko dla Big Mac

mcdonald Fred Dufour/Getty Images

Specjalny sos McDonald's można znaleźć na wszystkich rodzajach kanapek na całym świecie. Nie mówimy też tylko o różnych typach Big Maców. Jasne, super rozmiar Grand Mac i miniaturowa wersja (Mac Jr.) pojawiają się w Stanach od czasu do czasu zobaczysz różne lokalizacje riffujące na ich własnych wersjach Big Maca, takich jak Giga Big Mac w Japonii Big Mac z Kurczaka w Australii, a McKinley Mac znaleźć tylko na Alasce.

Nie, mówimy o kanapkach innych niż Mac, które są traktowane jako sos Mac. Udaj się do Malezji, aby spróbować Kurczak Pikantny McDeluxe — chrupiące udko z kurczaka smażone na bułce kukurydzianej z (zgadliście) sosem Special. Potem był Burger z puree ziemniaczanym „Męski mężczyzna” w Chinach, które nie tylko miały specjalny sos, podwójną wołowinę, i podwójny bekon, ale podwoili się, wkładając tłuczone ziemniaki.

Następnie są spin-offy Special Sauce, takie jak Chorwacja McCountry z sosem McDeluxe (ostra, musztarda do przodu wersja charakterystycznego sosu). W Europie znajdziesz również coś, co nazywa się chrupiącym sosem, który można znaleźć we Włoszech Chrupiący McBacon . O ile nam wiadomo, ten sos przypominający aioli to riff na Big Mac Special Sauce, który zawiera kapary, korniszony i odrobinę koncentratu pomidorowego . Wreszcie jest Grand McExtreme Bacon Burger z Hiszpanii, który jest dostarczany w komplecie z sosem McBacon, który Washington Post opisuje jako pikantny specjalny sos bez smaku.
Kategorie Inny Opinie Jak