Nieopowiedziana prawda o Bacardi Rum

Barman robi drinka z Bacardi Jeff Schear/Getty Images

Bacardi był drugim najlepiej sprzedającym się rumem na świecie w 2019 roku, z 17,8 milionami sprzedanych pudełek (przez Spirytusy Biznes ) — poprzedziła tylko Tanduay, filipińską markę (via Spirytusy Biznes ). Chociaż Tanduay może przebić Bacardi pod względem sprzedaży, Bacardi może Cię przekonać swoją bogatą historią, która obejmuje ponad półtora wieku.


Historia pochodzenia rumu sięga 1830 roku, kiedy mężczyzna o imieniu Don Facundo Bacardi wyemigrował ze swojego rodzinnego miasta w Hiszpanii Sitges do kubańskiego miasta Santiago de Cuba (przez youtube ). W tym czasie Santiago de Cuba było drugim co do wielkości miastem na wyspie, a Kuba nadal znajdowała się pod hiszpańskim panowaniem. Bacardi zaczął pracować w destylarni i robił rum typowy dla tamtych czasów. Tom Gjelten, który napisał książkę o Bacardi i Kubie, odniósł się do staroświeckiego rumu jako „napój szorstkiego człowieka” (poprzez NPR ). Był to niesamowity 85-procentowy alkohol i był tak mocny, że zwykle pili go tylko piraci i używali go jako lekarstwo przez wszystkich innych. Ale Bacardi był zainteresowany stworzeniem lżejszego, bardziej dopracowanego rumu, który mógłby być bardziej popularny.Wczesne dni Bacardi

Bacardi z daiquiri Anna Webber/Getty Images

Bacardi miał zamożną żonę o imieniu Doña Amalia, której fundusze pozwoliły mu wykupić gorzelnię, w której pracował w 1862 roku za 3500 dolarów. Spędził miesiące na rozwijaniu i doskonaleniu swojego niestandardowego rumu. Do wyprodukowania wymyślonego przez niego napoju potrzebny był specyficzny rodzaj drożdży. Był lżejszy, miał mniejszą zawartość alkoholu i nie miał tak silnego zapachu, jak staromodne rumy. Popyt był dość wysoki, a napój został sprzedany na całej wyspie do 1868 roku.
Żona Bacardi również stała za logo Bacardi. Pewnego dnia zobaczyła nietoperze owocowe wiszące w gorzelni i miała chwilę, by zapalić żarówkę, decydując, że powinny one zostać wykorzystane do promowania rumu (poprzez youtube ). Firma twierdzi, że nietoperz oznacza „dobre zdrowie, szczęście i jedność rodziny”. Palma kokosowa zasadzona poza gorzelnią również nabrała symbolicznego znaczenia dla rodziny Bacardi, reprezentując ich „siłę i odporność” (poprzez Bacardi ).

Bacardi kwitnie podczas prohibicji

Etykieta Bacardi Wikipedia

Chociaż Facundo Bacardi nie planował sprzedaży napoju na arenie międzynarodowej, jego syn Emilio, pierwszy Bacardi urodzony na Kubie, przejął władzę po śmierci Facundo i rozpoczął ekspansję marki. Emilio został dwukrotnie zesłany do Maroka, ponieważ stanął po stronie ruchu na rzecz niepodległości Kuby od Hiszpanii. Gdy Kuba wyrwała się z Hiszpanii w 1902 roku, wrócił i został burmistrzem Santiago de Cuba. Bacardi stała się pierwszą międzynarodową firmą na Kubie w 1910 roku, kiedy Emilio otworzył rozlewnię w Barcelonie.Kiedy Stany Zjednoczone weszły do Zakaz W tamtych czasach było to właściwie coś dla Bacardi, ponieważ Amerykanie przyjechali na Kubę, aby kupić rum. Po zniesieniu prohibicji Bacardi zaczął sprzedawać swój rum w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieli już ugruntowaną bazę klientów. Popularność koktajli, takich jak daiquiri i Cuba Libre, w których z powodzeniem zastosowano rum Bacardi, pomogła firmie wystartować w Stanach Zjednoczonych.

Problemy z nowym rządem Kuby

Butelki rumu Bacardi Noam Galai/Getty Images

Wkrótce po dojściu do władzy Fidela Castro w 1959 r. reżim skonfiskował aktywa Bacardi o wartości około 76 milionów dolarów. W rezultacie producent napojów przeniósł się na Bahamy, a stale rosnący popyt utrzymywał markę na powierzchni. Bacardi był właściwie przygotowany na ten ruch imponująco. Biorąc pod uwagę wysoki profil polityczny rodziny (patriotyzm Emilio był najwyraźniej przekazywany z pokolenia na pokolenie) i niepewne środowisko polityczne na Kubie, Bacardi faktycznie przygotowali się na takie wydarzenie, przenosząc znak towarowy firmy, aktywa i formułę rumu poza granice Kuba na wypadek, gdyby kiedykolwiek zostali zmuszeni do ucieczki (przez El Meson de Pepe ).Później firma przeniosła produkcję do Meksyku i Portoryko, gdzie pozostaje do dziś. Bacardi nie jest już oferowany na Kubie od czasu ucieczki rodziny. Zamiast tego powszechna jest należąca do rządu marka Havana Club. Jednak Bacardi kupił prawa do przepisu Havana Club i zaczął sprzedawać go w USA w latach 90. XX wieku. Doprowadziło to do sporu prawnego z rządem Kuby, który wygrał Bacardi. Francuska firma Pernod Ricard, która zgłosiła roszczenia do znaku towarowego Havana Club, również walczyła z Bacardi w sądzie (poprzez Wiadomości NBC ).

Bacardi liderem w tej dziedzinie

Butelki na rum Bacardi i Havana Club Noam Galai/Getty Images

W 1964 sprzedano milion opakowań rumu Bacardi, a do 1968 sprzedaż wzrosła do 2 milionów. Mniej więcej w tym samym czasie Bacardi otworzył amerykańską siedzibę w Miami. Do 1980 roku szczycił się najlepiej sprzedającym się trunkiem w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy sprzedaż rumu firmy nieco spadła w ostatnich latach, jej ogromne portfolio marek utrzymuje ją na znaczeniu i pozycjonuje ją jako jednego z niekwestionowanych liderów w branży napojów alkoholowych.

Oprócz słynnych rumów firma posiada również ponad 200 marek, w tym wermut Martini, wódkę Grey Goose, szkocką Dewarsa, gin Bombay Sapphire i tequilę Patron. Jako firma prywatna, Bacardi nie jest zobowiązana przez prawo USA do ujawniania swoich zarobków (poprzez: Inwestopedia ). Jednak w 2014 roku nienazwane źródła powiedziały Miami Herald że firma zarobiła 5 miliardów dolarów przychodu. Po siedmiu pokoleniach (przez Bacardi ), pozostaje największą na świecie prywatną firmą spirytusową.