Nieopowiedziana prawda o Cheetos

nieopowiedziana prawda o cheetos

Od charakterystycznego neonowo-pomarańczowego koloru po słony, przesiąknięty serem smak, czy jest jakaś przekąska bardziej lubiana niż Cheetos? Według New York Times , Cheetos zostały wymyślone przez Frito-Lay założyciel Charles Elmer Doolin po przeprowadzeniu kilku kulinarnych eksperymentów w swojej kuchni. Jak powiedziała córka Doolin Czasy , ona i jej siostry zostały wykorzystane przez swojego tatę jako „świnki morskie”, aby przetestować smak jego prototypu przed Cheetos (które były stylizowane na Ser-kaszel do 1998 r.) zostały ostatecznie wprowadzone na rynek w 1948 r.


Od tego czasu Cheetos jest wszechobecny w dziale z przekąskami w supermarkecie, dostępnym w obu chrupki i bufiasty wersje oraz w szerokiej gamie wariantów smakowych. W rzeczywistości, Tydzień Ad zgłosił w 2019 r., że jedna odmiana, w szczególności, Flamin' Hot Cheetos , został uznany za najpopularniejszą przekąskę w Ameryce trzeci rok z rzędu.Chociaż nie można zaprzeczyć popularności Cheetos, w rzeczywistości jest wiele rzeczy, które konsumujący je ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z tych tandetnych, słonych przysmaków. Przygotuj się, aby dowiedzieć się więcej, czytając dalej, aby zagłębić się w nieopowiedzianą prawdę o Cheetos.
Chester Cheetah nie był pierwszą maskotką Cheetos

Chee-tos Mouse pierwsza maskotka cheetos youtube

Od lat 80. w reklamach telewizyjnych Cheetos pojawiał się Chester Cheetah, psotna maskotka o zręcznym nastawieniu i ciągłym głodzie kukurydzianych przekąsek w serze. „Nie jest łatwo być tandetnym” – deklarował ożywiony kot we wcześniejszych iteracjach, z kolejne hasła włącznie z – Niebezpiecznie tandetny! i „Zrób sobie przerwę na Cheetos z Cheetosami”.

Jednak Chester nie był Oryginalna maskotka Cheetos . Ten zaszczyt idzie do Mysz Chee-tos (reprezentujący wcześniej oryginalną nazwę produktu Ser-kaszel stracił myślnik, aby stać się Cheetos). Mysz Chee-tos naprawdę uwielbiała tę przekąskę, trąbiąc sloganem „Chrupiący ser”. Oprócz gatunku mysz różniła się znacznie od swojego następcy; był erudytą, nadętym i często wyobrażano go sobie w trzyczęściowym garniturze. Jedno miejsce przedstawiało mysz jako polityk , podczas gdy w innym był „Terowy Jeździec” w parodii klasycznego kontrkultury z 1969 roku Łatwy jeździec .Według Tydzień reklamy 360 , postać została zaprojektowana przez artystę Paula Cokera Jr., znanego fanom imienia Szalony czasopismo z tamtej epoki, gdzie regularnie pojawiały się jego ilustracje. Podczas gdy Mysz Chee-tos zniknęła z pamięci, artykuły promocyjne z jego podobizną nadal można znaleźć na eBay .

Udowodniono naukowo, że Cheetos uzależnia

Cheetos uzależniają Justin Sullivan/Getty Images

Jeśli wydaje się, że zjedzenie jednego Cheeto nieuchronnie prowadzi do zjedzenia całej torby, nie jest to wyimaginowane — to nauka. Oszałamiające śledztwo w 2013 r. w Magazyn New York Times głęboko zagłębił się w procesy naukowe i skomplikowane kombinacje chemiczne, które wchodzą w skład ulubionych przekąsek konsumentów.Według artykułu Frito-Lay — producent Cheetos — posiada ośrodek badawczy w Teksasie, „gdzie prawie 500 chemików, psychologów i techników prowadzi badania, które kosztują do 30 milionów dolarów rocznie”. Wśród wielu celów było osiągnięcie idealnego stopnia chrupkości, aromatu i „odczucia w ustach” – przy czym to ostatnie zapewniono za pomocą sprzętu za 40 000 USD, który „symulował żucie ust”. Powiedzenie, że zespół poważnie potraktował rozwój Cheetos, byłoby niedopowiedzeniem.

Naukowiec żywności Steven Witherly, autor książki Dlaczego ludzie lubią śmieciowe jedzenie? , powiedział magazynowi, że Cheetos „jest jedną z najcudowniej skonstruowanych potraw na świecie pod względem czystej przyjemności”. Wyróżnił kluczowy czynnik uzależniający Cheetos: sposób, w jaki przekąska rozpływa się w ustach. „Nazywa się to zanikającą gęstością kaloryczną” – wyjaśnił. „Jeśli coś szybko się topi, twój mózg myśli, że nie ma w nim kalorii… możesz po prostu to jeść w nieskończoność”.

Wojsko USA pomogło wymyślić Cheetos

Wojsko amerykańskie pomogło wynaleźć Cheetos Justin Sullivan/Getty Images

Na początku XX wieku podobne eksperymenty w Szwajcarii i Ameryce koncentrowały się na stworzeniu stabilnego sera, który byłby w stanie wytrzymać upał i czas bez zamieniania się w cuchnący szlam. Według fragmentu książki Kuchnia gotowa do walki: jak wojsko USA kształtuje sposób jedzenia Way pojawiające się w Przewodowy , założyciel Kraft Foods, James Kraft, był jednym z tych, którzy eksperymentowali z dodawaniem soli emulgujących do sera, co zaowocowało „produktem seropodobnym”, który można było produkować tanio i trwać znacznie dłużej niż rzeczywisty ser.

Podczas I wojny światowej armia amerykańska złożyła pierwsze zamówienie na ser topiony, kupując od Krafta 25 milionów puszek. Te rozkazy wciąż napływały; tylko w 1944 roku armia zakupiła ponad 100 milionów funtów tego materiału. W rezultacie wojsko sfinansowało dalsze badania nad wytwarzaniem sera i innych artykułów spożywczych o jeszcze większej trwałości poprzez odwodnienie, co doprowadziło do opracowania proszku serowego.

Według książki, w 1948 roku firma Frito Company stworzyła swoją pierwszą serową przekąskę przy użyciu powstałego odwodnionego sera w proszku. W końcu firma ugotowała nowy produkt z mąki kukurydzianej i wody, który był ekstrudowany, dmuchany gorącym powietrzem, a następnie smażony na oleju, a następnie powlekany odwodnionym serem w proszku i tak po prostu – narodziły się Cheetos.

czy trader joe jest tańszy niż cała żywność?

Flamin' Hot Cheetos zostały wynalezione przez woźnego Frito Lay

Flamin Hot Cheetos wymyślone przez woźnego youtube

Przez lata istniało wiele odmian smakowych Cheetos, ale jedną z nich, która wykazała niesłabnącą popularność jest Flamin' Hot Cheetos. Jednak produkt może nigdy nie powstał, gdyby nie były woźny Frito-Lay Richard Montañez. W wywiadzie wideo dla Washington Post , żartował, że jego innowacja pochodzi z tytułu doktora — czyli „biednego, głodnego i zdeterminowanego”.

Według CNBC na filmie Montañez, pracował w fabryce Frito-Lay, gdy jedna z maszyn na linii produkcyjnej Cheetos zepsuła się, pozostawiając przekąski bez tradycyjnego posypywania proszkiem serowym. To podsunęło mu pomysł. – A co by się stało, gdybym dodała chili do Cheeto? powiedział Poczta . Aby się tego dowiedzieć, przywiózł do domu kilka nieodkurzonych Cheetosów i eksperymentował, posypując je proszkiem chili.

Zuchwały woźny lubił to, co próbował. Przedstawił produkt dyrektorowi generalnemu Frito-Lay, któremu spodobał się ten pomysł. Ten wynik był miliardową marką i końcem pracy Montañeza jako woźnego; dostał duży awans i został dyrektorem PepsiCo, którego życie, jak donosił Różnorodność , jest dramatyzowana w filmie.

Cheetos są sprzedawane na całym świecie w dziwnych smakach

Pepsi Cheetos o międzynarodowym smaku Świergot

Cheetos są dostępne w wielu smakach, od wspomnianej wcześniej odmiany Flamin' Hot po inne, takie jak Biały Cheddar . Wyprawa poza granice USA przyniesie jednak spotkanie z wieloma innymi – i jeszcze bardziej niezwykłymi – smakami skierowanymi na różne rynki międzynarodowe. Na przykład japońscy konsumenci mogą się cieszyć Cheetos o smaku Pepsi , który Impulsywne kupowanie blog opisywany jako chwalący się „dosyć dokładnym odtworzeniem smaku”, a jednocześnie reprezentujący „najnowszą hybrydę żywności, którą można pluć w oko Matce Naturze”. Dostępne również w Japonii: słodki truskawkowy Cheetos , Cheetos z Mountain Dew , Cheetos z Cheeseburgerem , Cheetos z sałatką z awokado , i Mentaiko Mayo Cheetos , ten ostatni łączy w sobie smaki ikry dorsza i majonezu.

Tymczasem konsumenci w Unii Europejskiej mogą się cieszyć Cheetos o smaku ketchupu , podczas gdy odmiana azjatycka ma charakterystyczny smak wodorost . Jakby to nie było dość dziwne, przypomniał sobie francuski podróżnik do Barcelony Cheetos marki Hello Kitty . W Korei Południowej miłośnicy przekąsek mogą delektować się Cheetosami, które rzekomo smakują jak „Europejski burger” cokolwiek to jest, podczas gdy Wietnam jest domem dla jogurt truskawkowy różnorodność.

koszmary kuchenne czarna perła

Cheetos wprowadził linie do makijażu i odzieży

Linia do makijażu i ubrań Jeffree Star cheetos youtube

Wymyślanie nowych odmian smaków, które skuszą kubki smakowe, to nie jedyna rzecz, którą zajmują się twórcy Cheetos. W 2019 r. zgłoszono Insider biznesowy , marka przekąsek nawiązała współpracę ze sprzedawcą odzieży Forever 21 w zakresie linii produktów Odzież z motywem Cheetos w tym skarpetki, koszulki, a nawet sukienkę. „Jesteśmy tak podekscytowani, że możemy połączyć siły z kultową przekąską, taką jak Flamin' Hot Cheetos”, powiedziała wiceprezes Forever 21 ds. Merchandisingu, Linda Chang, oświadczenie . Fani „Flamin” Hot Cheetos są tak fanatyczni, że w ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy ich miłość do tego jedzenia ilustrowaną w całej popkulturze, a w szczególności w mediach społecznościowych. Jesteśmy tak zaszczyceni, że wypuszczamy tę limitowaną kapsułę!'

Ta współpraca między Cheetos i Forever 21 obejmowała również linię makijażu, w tym Flamin' Hot Highlighter Bronzer . guru makijażu na YouTube Jeffree Star sprawdziłem bronzer i nie byłem pod wrażeniem. – Dobra, dosłownie wiecie, że nie zakryję tym całej twarzy – parsknął.

To nie był pierwszy raz, kiedy Cheetos zapuszczali się w podobne rejony. W 2014 r. zgłoszono HuffPost Cheetos zaprezentował Cheeteau, perfumy o zapachu Cheetos, które serwis opisuje jako „gęstą, cierpką mieszankę chemicznego zapachu sera i tyłka”.

Cheeto w kształcie goryla Harambe sprzedany za prawie 100 tys

Cheeto z goryla Harambe youtube

W 2017 roku Chris Astoyani sięgnął do torby Flamin' Hot Cheetos i wyciągnął jedną. Był oszołomiony tym, co zobaczył, pokazując Cheeto współpracownikowi. Tak jak Los Angeles Times poinformował, że jego kolega potwierdził, że Cheeto „wygląda jak Harambe”, goryl, który był zastrzelony i zabity po tym, jak małe dziecko wpadło do zagrody dla zwierząt w zoo w Cincinnati.

Astoyani uznał, że przekąska w kształcie goryla może być warta kilka dolców i wymieniła ją na eBay z ceną wywoławczą 15 USD. Kiedy nie miał chętnych, obniżył swoją cenę do 11,99 USD. W ciągu dni zgłosili Czasy , na Cheeto złożono 132 oferty, z najwyższą ofertą 99 900 USD. Jednak Astoyani powiedział gazecie, że kupujący się wycofał.

Prowadzący wieczorny talk-show Jimmy Kimmel rzekomo wyśledził nabywcę Cheeto i złożył rzekomemu kupującemu wizytę w sfilmowanym fragmencie jego programu. W komediowym skeczu Kimmel poprosił właściciela Cheeto, prawnika, czy mógłby rzucić okiem. Kiedy mężczyzna wskazał Cheeto siedzącego na półce, Kimmel zaczął uderzać go w twarz, po czym włożył Cheeto do ust.

Wyskakująca restauracja serwowała menu w całości z Cheetos

Wyskakująca restauracja Anne Burrell serwowała menu w całości z Cheetos Mike Coppola/Getty Images

Chociaż Cheetos są oczywiście popularną przekąską same w sobie, jak wyglądałoby całe menu oparte na Cheetos? Diners dowiedział się o tym w 2017 r., zgłoszono Ludzie , kiedy gepard cętkowany otworzył swoje podwoje. Wyskakująca restauracja, która istniała tylko przez trzy dni, Spotted Cheetah zawierała kulinarne kreacje inspirowane Cheetosami, przygotowane przez znaną szefową kuchni Anne Burrell .

„Chciałem poślubić kultowe, klasyczne Cheetos, a także mój własny styl gotowania” – powiedział Burrell. Ludzie . „Naprawdę chciałem, żeby to było poważne jedzenie, a nie żart, w którym ludzie mówią: „Ech, było OK dla Cheetosów”. Chciałem, żeby ludzie mówili: „Wow! To było naprawdę dobre i zawierało Cheetos!”

Wśród dań ocenionych i zrecenzowanych przez Ludzie Pisarz kulinarny Mark Marino to Purrfectly Fried Green Tomatoes, które zostały zwieńczone białymi Cheetos o smaku cheddaru, oraz Flamin' Hot Cheddar Mac n' Cheetos, które szczyciły się skórką zrobioną z Cheetos Flamin' Hot Chipotle Ranch.

Największy na świecie Cheeto jest wystawiony w Iowa

świat Świergot

W 2003 roku podoficer marynarki Mike Evans sięgnął do torby z cheetosami i wyciągnął ogromny, pomarańczowy kawałek, opisany przez CNN jako „wielkości małej cytryny”. Jak powiedział Evans CNN, próbował sprzedać Cheeto na eBayu, ale eBay anulował sprzedaż, gdy żartownisie pchnęli licytację do milionów dolarów. „Byłem całkowicie zdumiony, że coś takiego jak Cheeto może stać się ikoną popu” – przyznał Evans.

Kierownik ds. rozwoju Cheetos, Kevin Cogan, przedstawił możliwe wyjaśnienie gigantycznego Cheeto, teoretyzując, że w rzeczywistości była to wielka kula przyprawy do sera, która nagromadziła się w maszynie, która dozuje proszek do przekąsek. – Nazywamy to akumulacją przypraw – powiedział Cogan. „Jeśli kochasz ser, to jest Cheeto dla ciebie. To niebezpiecznie tandetne.

Evans ostatecznie sprzedał swoje cenne Cheeto stacji radiowej w Algonie w stanie Iowa. Według Wędrówka największa na świecie blogu, jeszcze w 2016 roku Cheeto wciąż można było zobaczyć w restauracji Algona o nazwie Emerald's, gdzie dumnie eksponowano go na fioletowej aksamitnej poduszce.

Flamin' Hot Cheetos wysłał słynnego rapera na ER

Flamin Theo Wargo/Getty Images

Jak może zaświadczyć każdy, kto kiedykolwiek wypolerował torbę Flamin' Hot Cheetos, te frajery są ostre. O dowód zapytaj rapera Lil Xana, który w rzeczywistości był hospitalizowany z powodu spożycia Flamin' Hot Cheetos. W filmie, który udostępnił w usuniętym poście na Instagramie, zgłoszono CNN Oświadczył, że „zjadł za dużo gorących Cheetos i rozerwał coś w moim żołądku i zwymiotowałem trochę krwi”.

W rzeczywistości Lil Xan nie jest jedyną osobą, która po zjedzeniu pikantnej przekąski odwiedza szpital. W 2012, Wiadomości CBS donosili o rodzicach, którzy przyprowadzili swoje dzieci na izbę przyjęć po obejrzeniu czegoś, co wyglądało na krwawy stolec, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości był to po prostu jaskrawoczerwony barwnik użyty do pokolorowania Cheetos.

Po niefortunnej podróży Lil Xana do szpitala, producent Cheetos Frito-Lay bronił swojego produktu. Hot Cheetos „Flamin” spełniają wszystkie obowiązujące przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, a także nasze rygorystyczne standardy jakości” – podała firma w oświadczeniu dla CNN. 'Mając to na uwadze, zdajemy sobie sprawę, że niektórzy konsumenci mogą być bardziej wrażliwi na pikantne potrawy niż inni i mogą decydować się na umiarkowane spożycie lub unikać ostrzejszych przekąsek ze względu na osobiste preferencje.'

Cheetos może uratować twoją źle zaplanowaną podróż na kemping

Cheetos może uratować źle zaplanowaną wyprawę na kemping youtube

Cheetos są znane ze swojej serowej dobroci i chrupiącego chrupania, ale jest jeszcze jeden mało znany fakt na temat kultowej przekąski: W szczyptę Cheetos można wykorzystać do rozpalenia ogniska, jeśli nie ma dostępnej suchej podpałki. Tak jak wideo udostępniony na YouTube pokazuje, że Cheeto łatwo zapali się, gdy zostanie podpalony przez płomień. Inny film idzie jeszcze dalej, aby pokazać, jak całą torbę Cheetos można wykorzystać do rozpalenia ogniska.

Olej w Cheetos – a także inne przekąski, takie jak Doritos i chipsy ziemniaczane – sprawia, że ​​stają się one płomieniem. Według arkusz informacyjny o pożarach kuchennych wydanych przez Urząd Marszałkowski Państwowej Straży Pożarnej w stanie Utah, Cheetos i inne rodzaje tłustych przekąsek są „całkiem łatwopalne” i mogą stanowić potencjalne zagrożenie pożarowe. 'Chipki takie jak te to tłuste pokarmy i węglowodory, które łatwo się spalają' - czytamy w arkuszu informacyjnym.

Przygotowanie Cheetos wymaga DUŻO składników

składniki do Cheetos Rachel Murray/Getty Images

Stworzenie pozornie skromnego Cheeto wymaga ogromnej wiedzy naukowej i skomplikowanej chemii. Thriller rozbił listę składników, z których głównym była „wzbogacona mąka kukurydziana” – to znaczy mąka kukurydziana, do której dodano wiele innych składników, w tym ryboflawinę i kwas foliowy. Tak jak Przewodowy wyjaśniono, że proces przekształcania ziaren kukurydzy w mąkę kukurydzianą zasadniczo usuwa wszystkie składniki odżywcze, które następnie trzeba sztucznie dodać.

Shark shack grzybowy burger kalorie

Mąka kukurydziana jest następnie przepychana przez wytłaczarkę, a powstałe kawałki o jednolitym kształcie są następnie szybko smażone w oleju roślinnym przed powlekaniem przyprawą o smaku serowym. To ten proszek, Thriller zwrócił uwagę, że zawiera większość składników wymienionych na opakowaniach produktów. Oprócz sera cheddar i serwatki proszek zawiera również olej rzepakowy, maltodekstrynę, sól, koncentrat białka serwatkowego, glutaminian sodu, kwas mlekowy, kwas cytrynowy i sztuczny barwnik.

To ten sztuczny kolor, Żółty 6 (znany również jako Żółcień pomarańczowa FCF ), odnotowany Thriller , który jest najbardziej kontrowersyjnym składnikiem żywności. Centrum Nauki w Interesie Publicznym poinformował, że w testach na zwierzętach z użyciem barwnika spożywczego na bazie ropy naftowej, wykazano, że Yellow 6 powoduje „guzy nadnerczy i nerek”.

Cheetos próbował kiedyś zmienić języki na niebieski i zielony

Cheetah Chester Cheetah niebieski i zielony języki youtube

Cheetos wyróżniają się jasnopomarańczowym kolorem, który łatwo zmienia języki i palce w ten sam kolor. Jednak już w 2001 roku Frito-Lay eksperymentował z nowym produktem zaprojektowanym, aby zmienić języki na zupełnie inny kolor — celowo. Cheetos Mystery Colorz, zgłaszane Chicago Tribune , został specjalnie zaprojektowany, aby zmienić język każdego, kto je zjadł, na niebieski lub zielony, mimo że sami Cheetos mogą się pochwalić standardowym pomarańczowym odcieniem.

Według Trybuna, Cheetos Mystery Colorz nie różniły się smakiem od standardowych Cheetos. Jednak efekciarskie przekąski – w kształcie X i Os – rzeczywiście zmieniły kolor języka pisarza, przy czym jeden rodzaj zmienił kolor na zielony, a drugi na niebieski. Jeśli chodzi o sposób działania tego szczególnego podstępu, Cheetos Mystery Colorz zostały pokryte „dodatkiem zmieniającym kolor”, który został aktywowany przez ślinę, co spowodowało zmianę koloru.

Chociaż ta odmiana Cheetos była dostępna tylko przez ograniczony czas, Dziennik biznesowy z Dallas poinformował, że wprowadzenie produktu na rynek było wspierane czterotygodniową kampanią reklamową, popartą reklamami telewizyjnymi z maskotką Cheetos, Chesterem Gepardem.

Właściwie było Muzeum Cheetos

Muzeum Cheetos Był stonowany/Getty Images

Przez krótki, olśniewający czas w 2017 roku, poważni miłośnicy Cheetos może oddać hołd słonej przekąsce w Muzeum Cheetos. Tak jak Jedzenie i wino zgłoszone w tamtym czasie, Muzeum Cheetos było tymczasową wystawą organizowaną przez całe lato w Ripley's Believe It or Not! na Times Square w Nowym Jorku.

Według Jedzenie i wino , Muzeum Cheetos było tak „tandetne”, jak można by się spodziewać, w tym takie eksponaty, jak rzeźby wykonane z Cheetos. Odbył się nawet konkurs zachęcający fanów przekąsek do przesłania zdjęć najbardziej unikalnie ukształtowanego Cheeto, jakie mogli znaleźć, a zwycięzca zabrał do domu nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 USD i zdobył zaszczyt posiadania tego Cheeto na stałej ekspozycji w ramach Ripley's Believe It albo nie! Kolekcja Odditorium. zwycięski wpis był Cheeto w kształcie jednorożca, a starszy dyrektor marketingu Frito-Lay Ryan Matiyow przyznał, że wybór między jednorożcem a drugim, Flamin' Hot Seahorse, „był trudną decyzją”.

Jednak najbardziej imponującą cechą Muzeum Cheetos nie było to, co znajdowało się w muzeum, ale ściany otaczające eksponat, które były pokryte aż 128 900 Cheetosami.