Nieopowiedziana prawda Chili

czerwony pieprz

Mięso, chili w proszku, posiekana cebula, przyprawy i może trochę fasoli. Chili to kultowa amerykańska podstawa, serwowana wszędzie, od ekskluzywnych restauracji Tex-Mex po wózki z hot dogami na chodniku. Jest obfite, aromatyczne i wydaje się, że każdy ma swój własny, niepowtarzalny przepis, który celebruje to pozornie skromne danie. Ale chili ma zaskakującą historię, usianą tajemniczymi postaciami, konsumentami soli ziemi i kilkoma namiętnymi koneserami. Skąd dokładnie wzięło się to danie? Czy pochodzi od enigmatycznej zakonnicy, czy z dziewiętnastowiecznych więzień w Teksasie? Czym dokładnie jest meksykański związek? I dlaczego ludzie tak zawzięcie zastanawiają się, jakie chili powinno, a czym nie powinno być? Oto nieopowiedziana prawda o chili.


To oficjalne danie państwowe Teksasu

Flaga Teksasu

Lone Star Republic oferuje niesamowite jedzenie, od tacos przez grilla po specjały Cajun. Przy tak zróżnicowanej kadrze kuchni, jak wybrać najlepsze, najbardziej kultowe danie? Cóż, Teksańczycy jednogłośnie się zgadzają: danie, które reprezentuje ich najbardziej w kulturze i historii, to chili. Stało się urzędnik aż w 1977 roku, kiedy 65. legislatura uchwaliła rezolucję stwierdzającą, że „w uznaniu faktu, że jedyną prawdziwą „misą czerwieni” jest ta przygotowana przez Teksańczyków, niniejszym ogłasza chili „daniem stanowym Teksasu”. Proklamacja określa również, co to znaczy być Teksańczykiem, stwierdzając, że „nie można być prawdziwym synem lub córką tego stanu bez odczuwania mrowienia w kubkach smakowych na myśl o przysmaku, który jest prawdziwy, uczciwy. Dobroć, czyste teksańskie chili. Jeśli kiedykolwiek istniał dowód dumy regionalnej z dania, to właśnie on.Fasola jest opcjonalna

fasolki

Wiele przepisów na chili zawiera różne rodzaje fasoli, takie jak fasola pinto, nerki i chili. I z pewnością dorastałem z dużą, tłustą fasolą w moim chili, tak jak wymagał tego przepis mojego ojca. Byłem więc zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że fasola jest tak naprawdę opcjonalna w chili, a nie podstawowym składnikiem. Na przykład w Teksasie fasola jest nie tylko wykluczona z chili, ale jest przedmiotem subject pogarda od teksańskich miłośników chili — po dodaniu do dania przestaje być chili i staje się Gulasz lub Pijana fasola .
Pomijając teksańską dumę, to ma sens, że fasola jest opcjonalna, gdy weźmie się pod uwagę nazwę dania: chili. Tak długo, jak masz jakąś formę mięsa o smaku pikantnej chili, można śmiało powiedzieć, że jesz chili. Dopiero, gdy zaczniesz dodawać fasolę lub jakikolwiek inny pozornie nieuczciwy składnik, taki jak tofu lub makaron, definicja tego, co gotujesz, staje pod znakiem zapytania.

Przepis Ladybird Johnson jest sławny

Lyndon B. Johnson i żona Obrazy Getty

Listopad 1963 roku był burzliwym okresem w historii naszego narodu. W samym środku zamieszania Lyndon B. Johnson, ówczesny wiceprezydent, złożył przysięgę prezydencką po zamachu na Johna F. Kennedy'ego.W tamtych latach pierwsze panie były znane z tego, że dzieliły się swoimi ulubione przepisy . Wśród ulubionych przepisów Ladybird Johnson był jej Pedernales River Chili, który był nazwany po ranczo Johnson's Texas Hill Country. Zawierał wołowinę, cebulę, kminek, ostry sos i oregano, a także czosnek i pomidory i był najwyraźniej tak popularny, że pani Johnson kazała wysyłać kartki do ludzi w całym kraju. Zauważ, że pani Johnson nie włączyła fasoli do swojego przepisu na chili — w końcu pochodziła z Teksasu.

To nie jest z Meksyku

Wyspy Kanaryjskie Obrazy Getty

Skąd dokładnie wzięło się chili? Weź pod uwagę chili stoiska z Teksasu? w XIX wieku. Sprzedawane przez nich danie było unikatowe w Teksasie i nie było pochodzenia meksykańskiego, jak niektórzy mogą sądzić. Raczej chili ma swoje korzenie na Wyspach Kanaryjskich, które były pod hiszpańską kontrolą w XVIII wieku, kiedy rząd Nowej Hiszpanii rekrutował ludzi do migracji do dzisiejszego San Antonio w Teksasie. Osiedlające się tam kobiety przygotowywały dania z gulaszu z mięsem, czosnkiem, cebulą, kminkiem i papryczką chili — smakami zbliżonymi do berberyjskich profili smakowych Maroka. Tak więc chili jest w 100 procentach pochodzenia amerykańskiego, stworzone przez imigrantów, którzy wykonali swoją robotę.Mogła to wymyślić tajemnicza zakonnica

teraz

Niektóre potrawy są tak kultowe, że mają więcej niż jedną historię pochodzenia, być może z odrobiną prawdy we wszystkich. Jedną z bardziej ezoterycznych opowieści o pochodzeniu chili jest historia pani w niebieskim lub dama w niebieskim kolorze, tajemnicza zakonnica, która pojawiła się wśród rdzennej ludności Teksasu i Nowego Meksyku w XVII wieku. Podobno ta dama na niebiesko była kobietą o imieniu Maria Agreda , hiszpańska zakonnica. Według legendy miała moc bilokacji — zdolność do pojawiania się w dwóch miejscach jednocześnie. Więc chociaż mieszkała w Hiszpanii i nigdy fizycznie nie opuściła kraju, w tajemniczy sposób ukazała się ludziom z Południowego Zachodu i nauczała ich o Bogu, a także zachęcała do chrztu.

Więc co ta pobożna kobieta ma wspólnego z chili? Jako mit idzie, kiedy opiekowała się biednymi i głodnymi podczas jednego z jej hipnotycznych, ekstatycznych transów, ona nauczony o ognistym gulaszu zawierającym mięso (z dziczyzny lub antylopy), pomidory, cebulę i papryczki chili.

Zupa diabła

papryka Obrazy Getty

Nie wszyscy byli zadowoleni z pikantnego, obfitego gulaszu, który pojawił się w Teksasie i Nowym Meksyku na początku XVII wieku. A biorąc pod uwagę religijny klimat tamtych czasów — Hiszpańska Inkwizycja był w pełnym rozkwicie — nic dziwnego, że hiszpańscy księża przez kilka następnych stuleci nie wyglądał czule na chili. Głosili raczej przeciwko jedzeniu go, ponieważ uważali, że jest to odpust, w którym ludzie nie powinni brać udziału, nazywając go „zupą diabła” z powodu jej pikantny smak i środek zwiększający popęd płciowy cechy.

Ale to nie powstrzymało mnożenia się ostrego gulaszu, częściowo ze względu na stłumienie, częściowo ze względu na smak, a imprezę ze względu na wygodę. Pomimo napomnień księdza, chili z biegiem lat stawało się coraz bardziej popularne.

pisklę zjedz dietetyczną lemoniadę

To było danie kowbojskie z wyboru?

kowboj

Jeśli kiedykolwiek biwałeś na długich dystansach bez wygody bieżącej wody i kuchni, bez wątpienia docenisz ten pierwszy gorący posiłek, który otrzymasz po powrocie do cywilizacji. I chociaż dzisiejszy kemping może być dość trudny, amerykańscy kowboje, którzy spędzali większość dni na szlaku, byli znacznie bardziej hardkorowi. Dobrze więc, że potrzebowaliby żywności, która jest przenośna i łatwa do przygotowania na wybiegach bydła i wyprawach ze złotem.

Czy jest lepsze jedzenie niż chili, aby nakarmić głodnych poszukiwaczy przygód podczas podróży? Kucharze Trail zbili suszoną wołowinę, tłuszcz, pieprz, sól i papryczki chili razem w cegłę, stąd nazwali to ceglanym chili. Cegły te były łatwe w transporcie i można je było odtwarzać wrzątkiem nad ogniskiem. Wygodne, pożywne i aromatyczne — czego więcej potrzebujesz?

To był ulubiony więzienny

więzienne jedzenie?

Jest jeszcze jedna grupa osób, które twierdzą, że same stworzyły chili: Więźniowie z Teksasu w drugiej połowie XIX wieku. I choć wydaje się dziwne myśleć o chili jako o klasyku więzienne jedzenie? , ma to sens, gdy weźmiesz pod uwagę Teksas w kontekście regionalnym. Co byłoby tanie w tym czasie i miejscu? Prawdopodobnie wołowina, chociaż więźniowie nie dostali dobrych rzeczy – dostali twarde skrawki, które trzeba było posiekać na małe kawałki. Chili i przyprawy były również tanie i obfite. A bycie Teksasem to wszystko, czego potrzebujesz.

Chili stało się tak powszechne w więzieniach, że więźniowie klasyfikowali więzienia według jakości ich receptury. Podobno niektóre instytucje zrobiły tak pyszne chili, że byli więźniowie powiedzieliby, że to, czego najbardziej brakowało im od czasu pobytu w areszcie, to dobra miska tego teksańskiego dania.

Proszek chili zmienił zasady gry

chili w proszku Obrazy Getty

Wiele przepisów, od tacos po Sloppy Joes, wymaga chili w proszku, składnika, który łatwo kupić w lokalnym supermarkecie. A jeśli robisz zakupy we właściwych miejscach, możesz kupić wszystkie rodzaje chili w proszku: serrano, poblano, chipotle, co tylko chcesz. Ale kiedyś dostęp do składników był znacznie bardziej ograniczony. A w przypadku papryczek chili, prawdopodobnie byłeś zależny od tego, co rosło w twoim regionie.

To wszystko zmieniony pod koniec lat 90. XIX wieku, kiedy Teksańczyk Willie Gebhardt wynalazł proszek chili. Ponieważ nie mógł dostać chili, które chciał przez cały rok, kupił ogromną ilość, a następnie sproszkował je w maszynce do mięsa, żeby mieć je, kiedy tylko tego potrzebował. A od 1894 roku zaczął sprzedawać proszek innym ludziom, którzy doceniali wygodę, jaką daje robienie tego za nich. Dzięki Gebhardtowi wszyscy mamy go dzisiaj na naszym stojaku na przyprawy.

Gotowanie z chili to poważna sprawa

Chili gotowanie

Jeśli oglądasz Posiekanych lub w jakimkolwiek innym konkurencyjnym programie kulinarnym, bierzesz udział w klasycznej amerykańskiej tradycji: konkursach kulinarnych. pierwszy kiedykolwiek konkursem kulinarnym był Pillsbury Bake-off, który odbył się w Nowym Jorku w 1949 roku. Kuchenki chili nie były długo w tyle, po raz pierwszy udokumentowane na Texas State Fair w Dallas w 1952 roku, i coraz bardziej powszechne dekadę później. Pod koniec lat 60. chili było wszędzie , dzięki przebywaniu LBJ w Białym Domu i wydarzeniom takim jak gotowanie chili Terlingua z 1967 roku.

Dzisiaj gotowanie z chili to poważna sprawa. Dedykowani kucharze i miłośnicy chili mogą zarejestrować się w Międzynarodowe Towarzystwo Chili , który pobiera opłatę w wysokości 350 USD za gotowanie i sankcjonuje ponad 200 gotowania chili rocznie. Wielcy zwycięzcy konkursów stanowych i regionalnych mogą następnie rywalizować w Mistrzostwach Świata Chili Cook-off. Ale jeśli użyjesz fasoli w swoim czerwonym lub zielonym chili, ty nie potrzebować zastosować.

To osobiste i polityczne

obiad polityczny Obrazy Getty

Fasola lub bez fasoli. Dodatek makaronu. Wołowina czy indyk? A co z tofu? W zależności od twojej indoktrynacji chili, te składniki mogą, ale nie muszą być akceptowalnym dodatkiem do twojego rodzinnego przepisu. I chociaż puryści chili całkowicie akceptują odrzucenie dodawania cynamonu, kawy lub innych składników, jedno jest jasne: chili to danie, które intymnie osobiste i często polityczne . Na przykład wiele rodzin strzeże swoich sekretnych receptur chili w proszku, a inne chętnie posmarują chili serem cheddar i kwaśną śmietaną. Osobiście przysięgam na przepis na chili z mielonego indyka, który wykorzystuje paprykę chipotle i kukurydzę, ale każdy ma swój własny przepis na ten amerykański klasyk. Tak długo, jak lubisz danie, które przygotowujesz dla swojej rodziny, to samo w sobie wystarczy.