Nieopowiedziana prawda o oleju kokosowym

olej kokosowy

Pożywienie to bogata w składniki odżywcze, super zdrowa żywność, o której wszyscy wiemy, że powinniśmy częściej wprowadzać do naszej diety. Jagody, łosoś, jarmuż, zielona herbata... a olej kokosowy? Ten ostatni wydaje się nie pasować, ale olej kokosowy jest reklamowany jako zdrowa żywność od lat. I nie mówimy tylko o używaniu go zamiast masło , mówimy o ludziach, którzy jedzą to na łyżka , prosto ze słoika. Czy to zdrowe?


Olej kokosowy może wydawać się modą XXI wieku, ale o dziwo, tak nie jest. Według Amerykańskie Towarzystwo Chemii Naftowej , olej kokosowy był niezwykle popularny zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych od końca XIX wieku. Był szeroko stosowany do produkcji zarówno mydła, jak i artykułów spożywczych, i przez długi czas był jednym z najpopularniejszych olejów kuchennych w Ameryce. Wszystko zmieniło się podczas II wojny światowej, kiedy zerwano połączenia między narodami. jestem stał się nowością, a gdy olej kokosowy znów stał się łatwo dostępny, nie był już tak pożądany z jednego prostego powodu: w międzyczasie dietetycy nauczyli się wiele o tłuszczach nasyconych. O oleju kokosowym w dużej mierze zapomniano.Przewiń kilka dekad do przodu i nagle znów jest wściekłość. Więc co daje? Czy jest to zdrowsza opcja, o której wszyscy mówią? Porozmawiajmy o kokosach.
Oto dlaczego wszyscy uważają, że olej kokosowy jest super zdrowy

olej kokosowy

Całą modę na olej kokosowy można prześledzić do początków w jednym badaniu. W 2003 roku w Cornell University Medical School ukazało się badanie, które na pierwszy rzut oka wydawało się sugerować dodanie oleju kokosowego do diety, która pomagała utrata wagi . Nic dziwnego, że ludzie przestali tam czytać, ponieważ jest to dokładnie coś, co chciałbyś usłyszeć. Nie było to jednak takie proste, a jeden z głównych autorów badania, Marie-Pierre St-Onge wyjaśnił Czas że badanie dotyczyło mniej oleju kokosowego, a bardziej czegoś, co nazywa się trójglicerydami średniołańcuchowymi.

Odkryli, że to MCT przyczyniły się do utraty wagi i chociaż olej kokosowy ma wyższy procent MCT niż inne oleje, nadal nie ma go w pobliżu ilości użytej w badaniu. St-Onge twierdzi, że badania zostały przeprowadzone z użyciem „designerskiego oleju”, który zawierał 100% MCT, a olej kokosowy zawiera tylko od 13 do 15%.Czy ten niższy procent MCT ma taki sam wpływ jak produkty o pełnej mocy? St-Onge opublikowało wyniki badań, że tak nie jest, ale trendsetterzy wskoczyli już na modę na olej kokosowy i nie było odwrotu.

Co tak naprawdę mówi nauka o oleju kokosowym?

olej kokosowy

Olej kokosowy stał się niezwykle popularny, zanim przeprowadzono na jego temat mnóstwo badań i według Czas , należy przeprowadzić o wiele więcej badań, zanim uzyska się pełny obraz tego, jak dobry lub zły jest olej kokosowy. Na szczęście jest kilka rzeczy, które wiemy.Światowe menu ulubionych mcdonalda

Wiemy, że jest to doskonałe źródło kwasu laurynowego, który jest związkiem, który organizm zamienia w energię dla serca i mózgu, a także podnosi poziom dobrego cholesterolu i ma właściwości mikrobiologiczne, które wydają się niszczyć złe bakterie w jelitach.

Według Huffington Post , odkryto również, że olej kokosowy zawiera dużo czegoś, co nazywa się fitochemikaliami, które mają cenne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które na dłuższą metę mogą zapobiegać rozwojowi niektórych chorób.

Ale Stan zauważa, że ​​niektóre z tych korzyści wiążą się z pewnym haczykiem. Weź cholesterol. Chociaż stwierdzono, że pomaga podnieść dobry poziom cholesterolu, inne oleje — takie jak soja i oliwy z oliwek — zarówno podnoszą dobry, jak i obniżają zły cholesterol, co czyni je zdrowszym wyborem. Olej kokosowy nie wydaje się wyraźnie zaliczać do kategorii „dobrych” lub „złych”, co sprawia, że ​​jest nieco zagmatwany. Jeśli masz wątpliwości, zastosuj tę samą filozofię do oleju kokosowego, którą powinieneś zastosować do wielu produktów spożywczych: umiar.

Dlaczego większość „oleju kokosowego” ma postać stałą?

olej kokosowy

Nazywanie czegoś „olejem” przywodzi na myśl coś, co jest płynne, ale weź słoik oleju kokosowego i istnieje duża szansa, że ​​jest on stały – przynajmniej w temperaturze pokojowej. Co daje?

Według Harvard Medical School , olej kokosowy jest ciałem stałym, ponieważ jest bogaty w tłuszcze nasycone. Tłuszcze nasycone są stałe w temperaturze pokojowej, a ponieważ zawartość tłuszczu w oleju kokosowym może wynosić nawet 90 procent nasycenia, jest to substancja stała. Inne „oleje”, które mają wyższą zawartość tłuszczów nienasyconych, mają tendencję do mięknienia w temperaturze pokojowej. Nie trzeba jednak wiele, aby go stopić: Teraz jedzenie mówi, że średnia temperatura topnienia oleju kokosowego wynosi około 78 stopni Fahrenheita.

Poświęćmy chwilę na porównanie oleju kokosowego z oliwą z oliwek. Linia zdrowia mówi, że ekstra dziewica Oliwa z oliwek to 13,8% tłuszczów nasyconych i 73% tłuszczów jednonienasyconych. Te liczby robią ogromną różnicę, a tę różnicę widać po podniesieniu butelki.

Co z płynnymi wersjami oleju kokosowego?

olej kokosowy

Skoro olej kokosowy jest tak pełen tłuszczów nasyconych, a tłuszcze nasycone – w tym tłuszcz i masło – są stałe w temperaturze pokojowej, dlaczego niektóre sklepy spożywcze przechowują butelki oleju kokosowego, które są płynne? Czy są zdrowsze, jeśli nie są tak tłuste?

Nie, mówi dietetyk Jessica Levinson (przez Zapobieganie ). Płynne wersje oleju kokosowego są płynne, ponieważ usunięto z nich niektóre kwasy tłuszczowe i chociaż brzmi to jak lepszy wybór, tak nie jest. Musiały przejść przez tony dodatkowej obróbki, aby usunąć te naturalnie występujące oleje, więc lepiej wybrać minimalnie przetworzone substancje stałe.

Według Linia zdrowia , rodzaj oleju kokosowego, który pozostaje płynny nawet w lodówce, nazywa się frakcjonowanym olejem kokosowym i jest to osobny produkt wytwarzany ze zwykłego oleju kokosowego. Aby zachować płynność, usunięto większość kwasu laurynowego, a ponieważ jest to substancja, która przynosi cenne korzyści zdrowotne, będziesz chciał pozostać przy stałym.

Jest duża różnica między rafinowanym a nierafinowanym olejem kokosowym

olej kokosowy

Jeśli chcesz przejść na olej kokosowy lub nadal go używać, aby uzyskać korzyści zdrowotne, o których tak wiele słyszysz, musisz upewnić się, że wybierasz nierafinowane produkty. Zapłacisz trochę więcej, ale według Brama SF , olej kokosowy oznaczony jako „nierafinowany” jest najmniej przetworzonym rodzajem, jaki można uzyskać.

A to robi dużą różnicę. Nierafinowany olej pochodzi prosto z orzechów kokosowych i przechodzi proces zwany mieleniem na mokro. Zasadniczo jest wydobyty... i to wszystko. Wszystkie składniki odżywcze pozostają nienaruszone, wszystkie te zdrowe, tłuszczowe związki nadal tam są i będzie miał silny smak kokosowy.

Rafinowany olej kokosowy to zupełnie inna sprawa. Przeszła ona szeroko zakrojoną obróbkę, znaną jako mielenie na sucho, w którym kokosy są pieczone przed usunięciem oleju. Następnie ten olej jest przepuszczany przez glinkę wybielającą i filtrowany, co usuwa dużo posmaku kokosa. Zapobieganie Dodaje, że procesy, przez które przechodzą rafinowane wersje, mają tendencję do obniżania ilości przeciwutleniaczy w oleju, a to jest jedna z rzeczy, których pragniesz. Wiele rafinowanych olejów kokosowych zawiera również częściowo uwodornione tłuszcze, a to jest coś, czego zdecydowanie powinieneś unikać… chyba że planujesz używać go z bardzo wysoką temperaturą. W takim przypadku powinieneś wiedzieć, że rafinowany olej kokosowy ma wyższą temperaturę dymienia, ale może nie być najlepszy wybór do pracy .

Te badania dotyczące populacji używających oleju kokosowego nie są kompletne

przygotowywanie kokosa

Jedną z rzeczy, które prawdopodobnie słyszałeś o oleju kokosowym, jest to, że niektóre populacje, które jedzą tony tego oleju, są niezwykle zdrowe. Korzenie tej historii sięgają badania z 1981 roku, które wykazało (poprzez PubMed ) Tokelauanie i Pukapukanie z atoli polinezyjskich stosowali dietę bogatą w tłuszcze nasycone, ale nadal rzadko chorowali na serce.

Brzmi to całkiem prosto, ale Harvard School of Public Health ostrzega przed wyciąganiem z tego wniosków. Na początek nie ma dowodów na to, że ich niski wskaźnik chorób sercowo-naczyniowych jest bezpośrednio związany z olejem kokosowym, a także zauważają, że rodzaj orzecha kokosowego spożywanego w ramach większości polinezyjskich diet jest inny niż ten stosowany w olejach zachodnich. Podkreślili również, że całe mleko kokosowe i kokosowe są bardziej popularne niż olej kokosowy, że ich dieta jest ogólnie uboga w przetworzoną żywność, a także zawiera dużo świeżych owoc , ryba , i warzywa to również może wyjaśniać ten trend. Powiązania między tłuszczami nasyconymi, olejem kokosowym i jakimś cudownym lekiem na choroby serca są w najlepszym razie niepewne.

American Heart Association nie poleca oleju kokosowego

olej kokosowy

W 2017 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne wyrazili swoje stanowisko w sprawie oleju kokosowego – i tłuszczów nasyconych – bardzo jasne: mniej znaczy lepiej, a zastąpienie tłuszczów nasyconych zdrowszymi tłuszczami ma takie same korzystne skutki, jak niektóre leki obniżające poziom cholesterolu.

A olej kokosowy został wymieniony w ich doradczy zgodnie z jednym z badań olejów i nie była to dobra wiadomość dla fanów oleju kokosowego. Stwierdzono, że w przeważającej większości prób i badań olej kokosowy był odpowiedzialny za „znaczne” podniesienie poziomu złego cholesterolu. Było to na tyle znaczące, że nie mogli znaleźć żadnego powodu, aby go polecać. W rzeczywistości ich dokładne słowa brzmiały: „...odradzamy stosowanie oleju kokosowego”.

W poradniku uwzględniono ponad 100 badań, w których analizowano wpływ tłuszczów nasyconych na organizm, i znaleziony że gdy zostaną zastąpione źródła wysokotłuszczowe – takie jak masło i olej kokosowy – może to obniżyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia o szokujące 30 procent. Warto się nad tym poważnie zastanowić, gdy następnym razem pójdziesz do sklepu po trochę oleju.

Czy olej kokosowy naprawdę pomaga w odchudzaniu?

olej kokosowy

W 2016 roku New York Times przeprowadził ankietę zarówno wśród dietetyków, jak i zwykłych Amerykanów, aby sprawdzić, czy zgadzają się co do tego, jak zdrowe są różne rodzaje żywności. Jeśli chodzi o olej kokosowy, 72 proc. Amerykanów uważało, że jest zdrowy, podczas gdy tylko 37 proc.

A to może być problem, mówi Dzień Kobiet , szczególnie dla tych, którzy stosują go w nadziei, że ich dieta będzie trochę więcej pomocna. Chociaż olej kokosowy jest reklamowany jako przyspieszający metabolizm, jest pewien haczyk: to właśnie te średniołańcuchowe trójglicerydy w oleju faktycznie mają wpływ na metabolizm, a olej kokosowy wydaje się nie mieć wystarczającej ilości MCT, aby zrobić prawdziwą różnicę.

Plotka głosi również, że zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas, zmniejszając ilość, którą będziesz chciał zjeść. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcze zapewniają sytość, a olej kokosowy jest rzeczywiście tłuszczem – ale jeśli jesz wystarczającą ilość oleju kokosowego, aby uzyskać korzyści płynące z sytości, jesz również znacznie więcej niż zalecane dzienne limity tłuszczów nasyconych. Często mówi się, że olej kokosowy pomaga w ukierunkowanym odchudzaniu i jest szczególnie przydatny do pozbycia się nieznośnego tłuszczu z brzucha, ale znowu, w ilościach stosowanych w badaniach, uczestnicy otrzymywali około dwukrotnie więcej tłuszczów nasyconych zalecanych przez American Heart Association. A to oznacza, że ​​nie jest to lekarstwo bez konsekwencji.

Olej kokosowy zmieni sposób gotowania ryżu

kokos i ryż

Oto coś, co jest całkiem fajne — używanie oleju kokosowego do gotowania ryżu może naprawdę to zrobić Ryż zdrowsze.

oglądać najgorszych kucharzy w ameryce

Po pierwsze ryż. Biały ryż jest podstawowym pożywieniem na całym świecie, ale ma mnóstwo kalorii – około 240 na filiżankę – i dużo skrobi, z których nie wszystkie są rozkładane w procesie trawienia. Naukowcy z College of Chemical Sciences na Sri Lance uzasadnili (via Alarm Eureki ), że gdyby mogli zamienić strawną skrobię w niestrawną skrobię, ograniczyliby kalorie . I zrobili to w zaskakująco łatwy sposób.

Naukowcy ugotowali pół szklanki ryżu z łyżeczką oleju kokosowego. Po gotowaniu przez 40 minut wstawiają do lodówki na 12 godzin. Procent niestrawnej skrobi wzrósł dziesięciokrotnie, a kalorie w ryżu spadły aż o 60 procent. Proces ogrzewania i chłodzenia daje olejowi szansę na zmianę struktury skrobi w ryżu. A kto nie lubi kokosowego curry?

Olej kokosowy tak naprawdę nie psuje się ani nie wygasa

olej kokosowy

Wszystko ma datę przydatności do spożycia, ale co z termin ważności ? Data, po której absolutnie nie powinieneś jej używać? Czy olej kokosowy ma taki? Trochę i to jest skomplikowane.

Według Zjedz według daty , olej kokosowy z pierwszego tłoczenia i ekstra z pierwszego tłoczenia będzie trwał w nieskończoność, o ile jest odpowiednio przechowywany. (Niektórzy producenci są mniej hojni i zapewniają maksymalny okres przechowywania od 3 do 5 lat.)

Ale podkreślają też, że chodzi o przechowywanie. Olej kokosowy można przechowywać w spiżarni, ponieważ według Czy to idzie źle? , światło może skrócić żywotność oleju, podobnie jak wysokie lub stale zmieniające się temperatury. Zauważają również, że zawsze używaj czystego naczynia podczas nabierania, ponieważ zanieczyszczenia mogą zwiększać szanse na rozwój pleśni.

Nie ma gwarancji, że olej kokosowy nigdy jednak zepsuć się. Rozwój pleśni oznacza, że ​​będziesz musiał wyrzucić całość, a jeśli są jakieś dziwne kolory – szczególnie zielony, brązowy lub żółty – oznacza to, że olej zjełczał i musisz go wyrzucić. Jeśli wygląda dobrze, będzie dobrze, nawet jeśli data przydatności do spożycia już dawno minęła.

Istnieje kilka poważnych problemów środowiskowych związanych z olejem kokosowym

drzewa kokosowe

Mówi się, że światowa obsesja na punkcie oleju kokosowego nie obywała się bez ceny ekologicznej Jedna zielona planeta . W rzeczywistości, jeśli starasz się być tak świadomy ekologicznie, jak tylko możesz, możesz całkowicie zrezygnować z oleju kokosowego.

Dlaczego? Na początek większość orzechów kokosowych, które trafiły do ​​twojego oleju kokosowego, była uprawiana w Indiach, na Filipinach lub w Indonezji. Każdy w świecie zachodnim dostaje je dopiero po przebyciu długiej drogi, a taki koszt paliwa nie jest duży. To, co nie jest wspaniałe, to ilość opakowań — plastiku i szkła — które również są potrzebne.

Również na samych farmach kokosowych występują poważne problemy. Kiedy ogromne obszary są usuwane z rodzimych gatunków, aby zasadzić jedną uprawę, nie tylko niszczy to siedliska, ale także powoduje ogromne straty w glebie. Rolnicy uprawiają orzechy kokosowe po zbiorach i często zwracają się do uzupełniania składników odżywczych w glebie nawozami chemicznymi. Pod tym względem taniej jest lepiej, ponieważ to wszystko wpływa na to, ile pieniędzy można zarobić na uprawach. Nie chcesz zrezygnować z oleju kokosowego? Szukaj produktów Sprawiedliwego Handlu i nie zapomnij o recyklingu swoich pojemników.

Olej kokosowy może nie jest tak etyczny, jak jest modny

rolnik kokosowy Jes Aznar / Getty Images

Certyfikat Sprawiedliwego Handlu mówi, że popyt na produkty kokosowe rośnie w tempie około 10 procent każdego roku i chociaż wydaje się, że może to być dobre dla rolników, tak nie jest. Ustalenia Narodowej Komisji Przeciwdziałania Ubóstwu są niepokojące; Większość plantatorów kokosów w trzech największych krajach produkujących kokosy – Indiach, Indonezji i Filipinach – żyje znacznie poniżej granicy ubóstwa i zarabia średnio 1 dolara dziennie.

Według Opiekun , większość rolników zajmujących się uprawą orzechów kokosowych ma tylko jeden punkt sprzedaży, jeśli chodzi o sprzedaż swoich zbiorów, a to oznacza, że ​​nie mają innego wyboru, jak tylko przyjąć oferowane ceny. Ceny te ulegają znacznym wahaniom, a to sprawia, że ​​ciężka praca jest jeszcze trudniejsza, gdy nie można przewidzieć, ile zarobisz na żniwach.

Inną częścią problemu jest to, że drzewa kokosowe żyją przez około 100 lat, ale dużą liczbę kokosów dają tylko wtedy, gdy mają od 10 do 30 lat. Biorąc pod uwagę, że nie zaczynają produkować, dopóki nie osiągną wieku około 5 lat, oznacza to plantatorzy kokosów zawsze inwestują w sadzenie nowych drzew i wyrywanie starych. Ta inwestycja tylko się pogorszyła, a zmiany środowiskowe, takie jak tajfuny, szkodniki i nieregularne wzorce pogodowe, dodatkowo obciążają rolników. Nic dziwnego, że młodsze pokolenie potencjalnych rolników wycofuje się z branży, kiedy tylko może, a czas pokaże, jak opłacalna będzie uprawa kokosów – i produkty – nadal będą.