Nieopowiedziana prawda o coli

koks

Coca-Cola osiągnęła poziom rozpoznawalności marki, który dzieli tylko kilka innych firm (o czym większość może tylko pomarzyć). Jest Disney z uszami Myszki Miki, Apple z nadgryzionym jabłkiem, złote łuki McDonalda i Koks z tą jasnoczerwoną puszką lub butelką. Znasz te marki wszędzie, prawda? Kto nie miał coli i uśmiechu? Nie ma wielu miejsc, w których ty żargon weź colę — jeśli jedziesz przez Burkina Faso i masz ochotę na colę, zgadnij co? Możesz wybrać jeden w Wagadugu . To jest rodzaj mocy, jaką daje Coca-Coli; kiedy kosmici wylądują na Ziemi, powiedzą: „Och, wy też macie colę? To super.' Wierz lub nie, ale wciąż istnieją pewne rzeczy, o których nie wiedziałeś o tej napojach gazowanych z południa – a niektóre z nich to tajemnice, których Coca-Coli prawdopodobnie żałuje, że nikt nigdy ich nie odkrył.


Prawdziwy powód, dla którego zabrali kokainę?

stoisko z koksem

Jest powód, dla którego to się nazywa Koks- Cola — woda sodowa zawierająca kokainę. To nie jest jakiś narodowy sekret, chociaż Coca-Cola ma tendencję do bagatelizowania go. Był czas, kiedy napój był uważany za leczniczy . Dr John Pemberton dodał tyle kokainy do swojej nowej napoju gazowanego, aby dać ci lekarstwo i ostatecznie nazwano go Coca-Colą. Coca-Cola usunęła kokainę w 1903 roku, ale jeśli myślisz, że musieli, to się mylisz. Rząd Stanów Zjednoczonych zakazał kokainy dopiero w 1914 roku. Dlaczego więc Coca-Cola wcześnie rzuciła broń? Rasizm.Ponieważ Coca-Cola była tak przystępna cenowo — kosztowała około niklu za butelkę — każdy mógł kupić colę, w tym czarną. Biali się bali czarni maniacy kokainy „Gwałciłby białe kobiety, wszystkie podsycone niklową Coca-Colą. Południowe gazety w tamtym czasie szerzyły strach, donosząc o gangach czarnych mężczyzn nałogowych na kokainie, korzystających z wolności z odpowiednimi Southern Belles. W Coca-Coli nadal jest koka; ale bez alkaloidu ekgoniny jest nieszkodliwy.
Ich Magiczne Puszki pachniały jak pierdy

nieprzyjemny zapach

W 1990 roku Coca-Cola przelała tonę pieniędzy ( 100 milionów dolarów , a dokładniej) w kampanię, która pozostawiła niektórych klientów ze złym smakiem – i jeszcze gorszym zapachem – w ustach. W ramach tej kampanii Coca-Cola planowała rozdać klientom ponad 4 miliony dolarów, wypełniając wybrane puszki gotówką lub nagrodami. Te zwycięskie puszki to MagiCans, nowa puszka zaprojektowana specjalnie na potrzeby tej kampanii. Choć z zewnątrz wyglądałby jak normalna puszka po Coli, w rzeczywistości był sprężynowy i wyrzucał nagrodę, gdy tylko puszka została otwarta. Aby nie czuć się inaczej niż inne puszki, część MagiCan, w której nie znajduje się nagroda, została wypełniona chlorowaną wodą i siarczanem amonu (aby zniechęcić do picia). Niestety, wiele mechanizmów zawiodło, a niektórzy niczego niepodejrzewający „zwycięscy” klienci pili śmierdzącą wodę, gdy ich nagrody nie wyrzucały. Wylądował nawet jeden młody chłopak w szpitalu, chociaż nie został poważnie ranny.

Niestety, nieprzyjemny zapach dał coli dużo złej prasy, a kampania została zmuszona do zakończenia na długo przed wyznaczonym czasem działania — i przed odkryciem wszystkich MagiCans.Wielka Brytania nie miała wody z kranu

butelki wody

W USA jesteśmy gotowi zapłacić duże pieniądze za to, co w zasadzie jest wodą z kranu w plastikowej butelce. Coca-Cola przekonała się na własnej skórze, że standardy w Wielkiej Brytanii są nieco wyższe – a ta wiedza kosztowała firmę. W USA Coca-Cola jest hitem w postaci Dasani, butelkowanej wody z kranu, która jest oczyszczona i wzbogacona minerałami. Próbowali powtórzyć ten sukces w Wielkiej Brytanii w 2004 r. , otwierając fabrykę w Londynie, ale gdy miejscowi odkryli, że woda butelkowana jest prawie taka sama jak woda z kranu, którą można pić w domu, firma szybko stała się żartem, a nie wielkim sprzedawcą, którym mieli nadzieję być.

Sprawy stały się jeszcze gorsze, gdy pomieszanie w zakładzie skażenie części wody substancjami rakotwórczymi , zmuszając do wycofania całej wody Dasani w Wielkiej Brytanii i zamykając na dobre brytyjską fabrykę. W ciągu pięciu tygodni od ich wielkiego debiutu w Wielkiej Brytanii, znowu zniknęli – poważna skaza na firmie, która nie jest zbyt przyzwyczajona do przyjmowania hitów.Nienawidzą testów smaku

Jeśli istnieje prawdziwy powód, dla którego Coca-Cola wypróbowała nową formułę w 1985 roku, to dlatego, że Pepsi deptała im po piętach. Powszechnie uważano, że kubki smakowe Amerykanów zmieniały się wspólnie, a słodsza formuła Pepsi przewyższała Colę. Dowody były przytłaczające — Pepsi zawsze wygrywał Pepsi Challenge . Coca-Cola uważała, że ​​muszą dostosować się do nowych gustów, ale tym, czego naprawdę potrzebowali, była nauka po ich stronie.

Ludzki mózg jest zaprojektowany, by lubić rzeczy słodsze do smaku. Innymi słowy, przy pierwszym łyku dwóch produktów, powiedzmy, na przykład coli i pepsi, słodszy smak jest przyjemniejszy. W trakcie pełnego napoju, jak puszka coli lub puszka pepsi, smaki nieco się zmieniają i mniej słodki smak trafi na miejsce. Dotyczy to również win — w szybkim łyku słodsze robi lepiej. Coca-Cola nie chce ci powiedzieć dokładnie dlaczego, po prostu nie chcą, żebyś zdał test jednego łyka. Dlatego też Pepsi, pomimo wszystkich wyzwań i wszystkich zwycięskich wyników, nigdy nie przewyższyła Coli.

Surge był najgorszy w historii

Soda ogólnie ma złą reputację. To jest właściwie świetnie gasi pragnienie , a kto nie lubi małego napoju z kofeiną lub 12, aby przetrwać dzień? Ale kiedy myślisz, że może nie być tak źle, ktoś wychowuje Powstaje . Zielony szlam — wewnętrznie w Coli zwany Zabójca Mountain Dew — pakiety 330 kalorii 62 gramy węglowodanów w maleńkiej butelce o pojemności 16 uncji. I szczerze mówiąc, nie smakowało to nawet wystarczająco dobrze, aby uzasadnić popis kalorii. Gdyby istniał sposób, aby wziąć lata 90. i umieścić je w butelce, taką butelką byłby Surge. Jednak pomimo tego Surge powrócił w 2014 roku ponieważ, cóż, nigdy nie wiadomo, kiedy sankcjonowane wyścig na kanapie wybuchnie.

Odrzuć

Pomimo światowej dominacji Coca-Coli, jest jeden kraj, w którym nie mają oni całkowitego wpływu na społeczność napojów. W Indiach Coca-Coli nie może się trzymać z Thums Up — to prawda, bez „b”. Ale Coca-Coli wciąż wygrywa. W 1977 r. rząd Indii wydalona cola z kraju (pepsi też). Wypełnić lukę, Mówi Agro wyprodukował produkt przypominający koks o nazwie Thums Up. Braki w pisowni nadrabiały dominacją, ciesząc się 80-procentowym udziałem w spożyciu coli. Po 16 latach Hindusi musieli zmęczyć się piciem rumu i thumsa, ponieważ zniesiono zakaz coli. Coca-Cola ponownie weszła na rynek i zrobiła jedyną rozsądną rzecz, kupili Thums Up . Więc nawet kiedy próbujesz powstrzymać Colę, wciąż wychodzą jak lśniący grosz.

Nowa Coca-Cola była gratką

Nowa koks. To puenta. To przestroga: „jeśli nie jest zepsuty, nie naprawiaj tego”. I to uratowało Coca-Colę. Czekaj, co? Wszystko, co wiesz o New Coke, wkrótce się zmieni. W 1985 roku Coca-Cola zaszokowała świat, gdy ogłosiła zmiana w formule do słodszego smaku. Ludzie byli sceptyczni – oczywiście tak – Coca-Cola istniała w tym czasie od około 100 lat. Kiedy trafił na półki, ludzie byli oburzeni. Napływały listy, ludzie protestowali i 90 dni później New Coke (która nigdy nie była nazywana New Coke, po prostu Coke) podzieliła linię produkcyjną z oryginalną formułą, teraz oznaczoną jako Coca-Cola Klasyczna .

Coca-Cola wycofana New Coke w 2002 . Tak, to naprawdę trwało tak długo. Korporacja Coca-Cola podejmuje Kurcze! podchodzą do fiaska i śmieją się z siebie za wpadkę, ale to tylko dlatego, że śmieją się całą drogę do banku. Rok 1985 był niezwykle dochodowym rokiem dla Coli. Dochód netto wzrósł o prawie 15 procent, a akcje wzrosły o 22 dolary na akcję. Jest powód… teoria spiskowa istnieje na temat wprowadzenia nowej coli, a sceptycy twierdzą, że Coca-Cola zaprojektowała ją w celu osiągnięcia zysków. Coca-Cola żałuje, że nie mieli takiej zdolności przewidywania; po prostu mieli szczęście i publiczność przyjęła ich z powrotem w ich łaskach.

Może tajna formuła jest tam?

staromodny koks

Ta oryginalna formuła smakowa Coca-Coli Classic to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic we wszechświecie. Dr John Pemberton opracował unikalną kombinację — nazwany Merchandise 7X by Coke — a składniki znane są tylko nielicznym. Legenda głosi, że połowa jest znana jednej osobie, a druga połowa przez kogoś innego, a oboje nigdy nie będą podróżować razem, aby zapewnić, że smak będzie trwał wiecznie. Oczywiście to jest prycza i całkowicie niepraktyczne, ale zapewniamy, że tajemnica 7X nadal pozostaje tajemnicą. Albo nie jest.

W 1979 roku zdjęcie towarzyszące an Atlanta Journal-Konstytucja historia o Coli kryła drobny szczegół, być może formuła 7X w ręku samego Pembertona. Więc jaka jest formuła?

  • Alkohol: 8 uncji
  • Olejek pomarańczowy: 20 kropli
  • Olejek cytrynowy: 30 kropli
  • Olej z gałki muszkatołowej: 10 kropli
  • Kolendra: 5 kropli
  • Neroli: 10 kropli
  • Cynamon: 10 kropli

Koks naturalnie śmiałam się z tego , a potem machnął ręką i opinia publiczna ruszyła dalej . Naukowcy próbowali go odtworzyć i było blisko, ale coś było nie tak. Ale jak daleko?

W Coli jest alkohol

alkohol

Coca-Cola może śmiać się z formuły 7X ile chcą, rzekoma formuła jest bliska, bardzo bliska. Jest jeden składnik, który jest teraz w 100 procentach potwierdzony, a wcześniej był nieznany: alkohol. W 2012 roku naukowcy odkryli śladowe ilości alkoholu w Coli (Pepsi też, ale to już inna historia). Pamiętaj, że rzekoma kombinacja 7X używa tylko 2 uncji na 5 galonów syropu, więc śladowe ilości byłyby, cóż, całkiem śladowe. Ważną rzeczą jest to, że jeśli naprawdę myślałeś, że unikasz alkoholu, to tak nie jest. W niektórych religiach to jest problem. Islam zabrania alkoholu, ale Coca-Coli twierdzi, że to występuje naturalnie naturally — nie dodają alkoholu do swoich napojów gazowanych, a napoje gazowane są zgodne z prawem islamskim. Jedyną pewnością jest to, że w Coca-Coli rzeczywiście jest alkohol. Jak to się tam dostało, jest przedmiotem dyskusji.

Diet Coke się ślizga

Cola dietetyczna

Pomimo bombardowania pozornie wszechobecną reklamą, napoje gazowane są w stanie ciszy. Nie tak dawno temu dietetyczna cola wspiął się na numer dwa w sprzedaży, przewyższając Pepsi. Ale teraz wydaje się, że to było dawno temu. Do 2015 roku globalna sprzedaż dietetycznej coli spadła 8 procent , a w 2016 roku sama Diet Coke spadły o kolejne 5 procent . Co na świecie stało się z dietetyczną colą?

Największym problemem jest sztuczność słodziki — 83 proc. konsumentów uważa, że ​​to samo, co oszczędza kalorie, jest dla nich złe. Wniebowstąpienie woda butelkowana ma bezpośredni wpływ na rynek napojów dietetycznych, ponieważ ludzie zastępują sztuczny cukier sztuczną egzotyczną wodą. Większość ze wszystkich soda spada decline są na rynku dietetycznym — dokładnie 94 procent. Diet Coke wciąż plasuje się między drugim a trzecim w sprzedaży wszystkich napojów gazowanych, ale szybko zbliża się do branży telewizji kablowej; pojawiło się coś innego i pokonało to w swojej własnej grze.

Są niesamowite smaki, których nie można znaleźć w USA

Wraz z wprowadzeniem maszyn Coca-Cola Freestyle (które posiadają funkcję jedenaście tysiąca bilionów smaków produktów Coca-Coli) można pić colę dziennie przez około półtora roku i spróbować wszystkich. Ale z jakiegoś powodu Coca-Cola Freestyle nie ma wszystkich smaków, które Coca-Cola ma do zaoferowania. Istnieją smaki dostępne wyłącznie w niektórych krajach.

Oprócz wspomnianego Thums Up jest też o smaku krwistej pomarańczy Coca-Cola Light Sango , dostępny w Belgii i części Francji. Coca-Cola Citra to cytrusowa cola dostępna w Japonii i Meksyk . Bibo Cukierki Orzech Sosny to południowoafrykańska cola, która smakuje jak... orzeszki pinii. Niektóre z nich można spotkać w Stanach, u Coca-Coli baza macierzysta w Atlancie lub dawny Downtown Disney (obecnie Disney Springs) w Orlando. Club Cool jest nadal dostępny w Epcot; który zawiera bezpłatne próbki napojów gazowanych z całego świata — zgadnij, że wymyślili, że zapłaciłeś 100 dolarów, aby dostać się do parku, i tak tutaj jest okropna woda sodowa. Pod warunkiem, że nie pić na całym świecie kilka razy i pokaż, że pozwolą ci skosztować napojów gazowanych, dopóki twój pęcherz nie będzie już mógł ich znieść.

składniki w serze velveeta

Nie powinni mieć konkurencji

koks i pepsi

Oczywiście, gdyby Coca-Cola mogła zrobić Pepsi to, co zrobili Thums Up w Indiach, mieliby prawie 99 procent wszystkich bezalkoholowych (w pewnym sensie) napojów gazowanych we wszechświecie. Pepsi od zawsze jest cierniem w boku Coca-Coli. Pepsi namówiło ich na Pepsi Challenge, nakłoniło ich do zmiany smaków, jeśli Coca-Cola to Superman, Pepsi to Lex Luthor, zły geniusz, który kibicuje wystarczającej liczbie osób tylko po to, by zobaczyć, jak obalają króla. A Coca-Cola mogła mieć Pepsi.

Lata 30. były w Ameryce chude; tak szczupła, że ​​wiele firm upadło podczas Wielkiego Kryzysu. Pepsi zbyt wiele razy przechodziło z rąk do rąk w ciągu pierwszych 40 lat swojego istnienia, a każdy właściciel napotkał ten sam problem: ceny cukru. Ciężko jest zrobić słodką sodę bez cukru (zwłaszcza wtedy). Pepsi znalazła się w tak poważnych tarapatach, że zaoferowali się do kupna Coli. Coca-Cola grzecznie odmówiła — trzy razy. Pepsi nie odwrócił go, dopóki nie zaczęli go rozdawać, dosłownie. Zdesperowany, by sprzedać produkt, Pepsi prawie podwoił rozmiar butelki z 6,5 uncji do 12 uncji — ten sam rozmiar, który istnieje dzisiaj — ale utrzymał cenę na tym samym poziomie za pięć centów. Jeden chwytliwy dzwonek później: „Napój Pepsi dla ciebie!” Pepsi był głównym graczem i Coca-Cola prawdopodobnie pomyślała: „Ups!”.