Nieopowiedziana prawda o napojach dietetycznych

nalewanie sody

Jeśli jesteś fanem napojów gazowanych, prawdopodobnie wiesz, jak bardzo może to być dla ciebie złe. Ale napoje dietetyczne, to lepsze, prawda?


Odpowiedź brzmi tylko: „tak jakby…”, mimo że jest zalecana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne jako realna alternatywa dla osób, które muszą kontrolować swój poziom glukozy we krwi. Według JEST , nieodżywcze substancje słodzące zawarte w napojach gazowanych nie mają takiego samego wpływu na nasz organizm jak cukier, ale może to nie być takie proste. Przeprowadzono wiele badań, które sugerują, że składniki, których używamy do zastąpienia cukru, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a to przerażający pomysł — zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wszyscy znamy tych ludzi, którzy piją dietetyczne napoje gazowane, jakby to była ich praca.Według Insider biznesowy , istnieje sześć różnych sztucznych słodzików zatwierdzonych przez FDA do stosowania w dietetycznych napojach gazowanych. Mówią też, że chociaż są dopuszczone do spożycia przez nas, wciąż nie jesteśmy do końca pewni, jak dobre są dla nas. Istnieją pewne niepokojące odkrycia, więc porozmawiajmy o ciemnej stronie dietetycznych napojów gazowanych i dziwnym sposobie, w jaki mamy obsesję na jej punkcie.
Słodycze nie będą tak słodkie

fast food dla kobiet?

W 2012, wyniki badania zostały wydane sugerując, że napoje dietetyczne robią coś z twoim mózgiem na poziomie komórkowym. Naukowcy porównali MRI osób, które piły dietetyczne napoje gazowane, z tymi, które tego nie zrobiły, i stwierdzili, że istnieje wyraźna różnica w tym, co widzieli. Był skupiony wokół jądra ogoniastego.

Najpierw szybka lekcja biologii. Linia zdrowia mówi, że jądro ogoniaste to część mózgu, do której sięgasz, gdy szukasz konkretnego wspomnienia, które jest potrzebne do podjęcia decyzji, a to jest ważne dla naszej dyskusji.Badanie wykazało, że im więcej napojów dietetycznych ktoś wypił, tym mniej jej jądro ogoniaste było aktywowane przez obecność słodyczy. Połącz to z aktywnością obserwowaną w ośrodkach przetwarzania nagrody w mózgu, a naukowcy zdali sobie sprawę, że osoby pijące napoje dietetyczne odczuwały mniejszą przyjemność ze słodyczy, jaką otrzymywały z napojów dietetycznych. Ta ingerencja w mózgowy system nagrody jest prawdopodobnie tym, co prowadzi do tego, że osoby pijące napoje dietetyczne spożywają o wiele więcej, niż mogą chcieć – nie mają satysfakcji, której pragną. Badanie (przez Insider biznesowy ) sugeruje nawet, że ingerencja może zaburzyć sposób, w jaki osoby pijące napoje dietetyczne cieszą się wszystkimi smakami, w tym jedzeniem.

Twoje ciało nie lubi być oszukiwane

smutna kobieta cukier sodowy

Kiedy Purdue University kierował zespołem badawczym, który dokonał przeglądu około tuzina badań przeprowadzonych na dietetycznych napojach gazowanych, powiedzieli (poprzez: CNN ) byli „zszokowani” tym, co znaleźli. Sednem tego jest niezdolność organizmu do radzenia sobie ze sztucznymi słodzikami.zwycięzcy gwiazd sieci żywności

PBS rozmawiałem też z zespołem, który powiedział, że dietetyczny napój gazowany robi z twoim ciałem to, co robisz psu, kiedy tylko udajesz, że rzucasz piłką. Twoje ciało potrzebuje cukru i glukozy do funkcjonowania i tego pragnie. Kiedy zamiast tego podasz mu sztuczne słodziki, twoje ciało nie wie, co z tym zrobić — tak jak nasz niegdysiejszy pies, który szuka piłki, której nie rzuciłeś. Pies w końcu się przyłapie, a twoje ciało robi to samo. Tak jak pies nie będzie już bawił się w twoje głupie gry, twoje ciało zmienia swój metabolizm i sposób, w jaki przetwarza prawdziwy cukier, kiedy w końcu go dostanie. Możesz myśleć o tym jako o nadmiernej korekcji przez twoje ciało, ponieważ nie otrzymuje rzeczy, których naprawdę potrzebuje, a im więcej sztucznych słodzików – i napojów dietetycznych – pijesz, tym gorszy jest efekt.

Może zmienić twoje bakterie jelitowe

sodowy żołądek

Prawdopodobnie słyszałeś o bakteriach jelitowych, 100 bilionach bakterii żyjących w twoim przewodzie pokarmowym. Zdrowie Harvarda mówi, że skład naszych bakterii jelitowych jest powiązany ze wszystkim, od zdrowia serca po zapalenie stawów, i okazuje się, że napoje dietetyczne zmieniają bakterie jelitowe.

I nie na lepsze. W 2015 r. uwolniono zespół izraelskich badaczy wyniki badania to sugerowało, że sztuczne słodziki sprzyjają rozwojowi szczególnego rodzaju bakterii: typu, który zamienia nasze jedzenie w użyteczne kalorie. Ekspert ds. bakterii i metabolizmu, Peter Turnbaugh, mówi Amerykański naukowiec ), że rozmnażanie się tych bakterii naraża nas na więcej kalorii, które mogą zamienić się w tłuszcz i prowadzić do otyłości.

najlepszy smak chex mix

Przynajmniej są tu dobre wieści. Ekosystem bakterii żyjących w jelitach ciągle się zmienia, a naukowcy odkryli, że mogą odwrócić szkody wyrządzone przez sztuczne słodziki. Podawali myszom antybiotyki i widzieli, jak ich bakterie jelitowe wracają do normy, ale wyniki stresu sugerowały, że jeśli nie zostanie to skorygowane, napoje gazowane mogą ostatecznie przyczynić się do przyrostu masy ciała, zwiększonego ryzyka chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

Uzależnienie od sody dietetycznej jest bardzo realne

napoje gazowane

Lekarze z Global Healing Center twierdzą, że sztuczne słodziki aktywują ośrodki nagrody w mózgu, a teraz, gdy wiemy, jak duże zakłócenia powodują te słodziki, łatwo jest zobaczyć, jak staramy się zaspokoić głód napojów gazowanych w diecie, których nigdy nie będzie.

Nie jesteś sam, jeśli to ty. Bella Mackie pisała o swoim nałogu 3 litry dziennie przez Opiekun , mówiąc, że wycięcie go sprawiło, że miała ochotę na naprawę. Z powodzeniem odwróciła się od niej i podobnie jak ona, dziennikarka Charlotte Burns stwierdziła, że ​​porzucenie dietetycznych napojów gazowanych jest „trudniejsze do rzucenia niż palenie”. Ona powiedziała Poczta Haffington że wpadłaby w panikę, gdyby pomyślała, że ​​może nawet być bliska wyczerpania, i szacuje, że wydała 20 000 £ (lub 25 000 $) na samą dietę sodową.

Dzisiaj daje kilka rad każdemu, kto próbuje z niego zrezygnować: Zacznij powoli i zastąp go rzeczami, które sprawią, że twoje ciało nie będzie tego tak bardzo tracić. Dodatkowa filiżanka kawy zwalczy zmęczenie, użyj odrobiny prawdziwego cukru i pokrój sok z sodą klubową lub sodą, aby naśladować musującą konsystencję, której również będziesz brakować. Białko serwatkowe i kieliszek wina na noc mogą również pomóc złagodzić apetyt.

Wiąże się to z depresją

butelki po napojach?

Z jakim skojarzeniem dietetyczne są napoje gazowane depresja jest nadal w powietrzu. Naukowcy podkreślają, że niewiele wskazuje na dietetyczne napoje gazowane przyczyny depresja, ale na pewno istnieje związek i jest to całkiem fascynujące.

Narodowe Instytuty Zdrowia (przez Smithsonian ) przeprowadziło badanie, w którym zbadano nawyki związane z piciem 263.925 osób dorosłych. Oglądali wszelkiego rodzaju napoje, od kawy i napojów gazowanych po poncz owocowy i herbatę. Odkryli, że uczestnicy, którzy pili więcej niż cztery puszki słodzonych napojów dziennie, mieli znacznie większą szansę na kliniczną diagnozę depresji.

Kiedy spojrzeli na napoje gazowane, osoby regularnie pijące napoje gazowane miały o 30 procent większą szansę na diagnozę, podczas gdy osoby pijące napoje dietetyczne miały aż o 52 procent większe szanse. (Z pewnego punktu widzenia osoby pijące kawę miały o 10 procent mniejszą szansę na zdiagnozowanie).

Podkreślają, że nie mówią, że picie napojów gazowanych powoduje depresję, ale ekstremalne spożycie może być wskaźnikiem, że działa tu coś innego, co przyczynia się do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Został pierwotnie stworzony dla pacjentów sanatoriów

imbirowe piwo w stylu vintage

Biorąc pod uwagę całą debatę na temat tego, jak zdrowe są nowoczesne napoje dietetyczne, jest trochę zaskakujące, że pierwotnie został stworzony jako super zdrowy napój, który był doskonałą opcją dla pacjentów sanatoriów cierpiących na takie rzeczy jak cukrzyca i choroby serca.

W 1952 Hyman Kirsch był wiceprezesem Żydowskiego Sanitarium Chorob Przewlekłych na Brooklynie. On – i jego syn Morris – chcieli stworzyć smaczny napój dla pacjentów, którzy nie mogli pić zwykłych napojów gazowanych z powodu problemów zdrowotnych. Stało się to No-Cal, napojem bez cukru, który oryginalnie był dostępny w piwie z czereśni i imbiru. Były tak popularne, że w końcu założył Kirsch Beverages, z linią napojów gazowanych, takich jak Kirsch Real Fruit Flavored Tee Up Lemon Soda.

co to jest przaśny chleb

Według Amerykańskie dziedzictwo , sukces Kirscha narodził się w laboratorium. On i jego zespół eksperymentowali z mnóstwem sztucznych słodzików, z których większość pozostawiała nieprzyjemny, metaliczny posmak. Zwycięzcą został cyklaminian wapnia i jeśli brzmi to nieco znajomo, jest ku temu dobry powód: jest zabójczy.

Wyprodukował (i zniszczył) jedną firmę sodową

zbliżenie coli

Produkt Kirscha odniósł regionalny sukces i dopiero w 1961 roku pierwszy duży producent napojów dostrzegł wystarczającą wartość w pomyśle napoju dietetycznego, aby móc wyprodukować własny napój. To była Royal Crown Cola, a napój to Diet Rite. To był ogromny sukces, który sprawił, że RC Cola stała się konkurent z Colą i Pepsi, ale był duży problem.

substytuty proszku kakaowego

Dieta obrzędowa, mówi Mentalna nić , był największym sprzedawcą RC Coli. Ale w połowie lat 60. przeprowadzono więcej badań nad cyklaminianem, który został już uznany przez FDA za bezpieczny. Nagle powiązano go z rakiem, guzami i deformacjami, co doprowadziło do unieważnienia przez FDA oznaczenia „ogólnie uznawanego za bezpieczny” cyklaminianu. RC Cola miał największy, najbardziej głośny napój, który go używał, i odniósł największy cios. Chociaż twierdzili, że cała sprawa była zorganizowana przez przemysł cukrowniczy (cyklaminian jest dziś powszechnie uznawany za bezpieczny w wielu krajach), nadal obalił firmę, która może stać się gigantem napojów.

I w ten sposób napoje dietetyczne w dużej mierze zakończyły popularność firmy, która to uwidoczniła.

Coca-Cola nie chciała być z tym kojarzona

Cola dietetyczna Obrazy Getty

Podczas gdy RC Cola wyrobiła sobie markę na dietetycznych napojach gazowanych, Koks zaciągali się na tworzenie własnej wersji, bo nawet nie chcieli być kojarzeni z pomysł sody dietetycznej.

Tam właśnie pojawił się TaB, mówi Snopy . Chociaż większość plotek na temat TaB nie jest prawdziwa, prawdą jest, że firma macierzysta Coca-Coli wypuściła swoją pierwszą dietetyczną napoje gazowane za pośrednictwem jednej ze swoich firm zależnych — Fanta — ponieważ nie chciała produktu dietetycznego. TaB wyszło w 1963 roku i dopiero w 1982 roku Cola dietetyczna trafił na półki sklepowe po dwóch dekadach zakulisowej debaty.

W TaB było dużo mniej pracy, łącznie z samą nazwą. Istniało mnóstwo teorii na temat tego, dlaczego nazwano go TaB, ale prawda jest taka, że ​​była to po prostu nazwa wybrana z listy 2 300 000 krótkich nazw wygenerowanych przez komputer mainframe Coca-Coli IBM 1401. Dziwna kapitalizacja została wykonana przez dział projektowy, a kiedy Coca-Cola wypuściła swój własny napój dietetyczny, TaB w dużej mierze odpadła.

Należy wziąć pod uwagę wpływy na środowisko

cola na zewnątrz

Przemysł cukrowniczy miał niszczący wpływ na środowisko, od utraty siedlisk po zużycie wody i stosowanie chemikaliów, które ostatecznie niszczą ekosystemy (poprzez WWF ). Z pewnością dietetyczne napoje gazowane bez cukru powinny być lepszą opcją, prawda?

Nie tak szybko. Według Amerykański naukowiec , dzieje się dziwna rzecz, gdy sztuczne słodziki, takie jak sukraloza, trafiają do środowiska: nie ulegają degradacji. Są tak odporne, że przechodzą przez układ pokarmowy człowieka i oczyszczalnie wody, a ponieważ żaden naturalny organizm nie rozpoznaje ich jako pokarmu, pozostaje w środowisku. To sprawia, że ​​jest cenny jako znacznik, który pozwala ekologom śledzić zanieczyszczenia, ale co jeszcze się dzieje?

Nadal nie jesteśmy pewni. Dźwiękowe porady Stanforda dotyczące zielonej ziemi (SAGE) mówi, że kiedy te związki reagują ze światłem słonecznym i rozkładają się, czasami są toksyczne. Może to oznaczać, że zwiększone użycie sztucznych słodzików powoduje poważne szkody, szkody, których będziemy musieli zmienić nasze procesy uzdatniania wody, aby temu zapobiec. Nie wyglądasz teraz tak przyjaźnie dla środowiska, prawda?

Oto dlaczego dietetyczne napoje gazowane smakują zabawnie (i to nie słodzik)

napoje gazowane

Dietetyczne napoje gazowane mają zabawny, nieco metaliczny smak i ostry posmak. Co dziwne, nie wynika to z tego, co myślisz.

Kiedy naukowcy z University of Illinois (przez LiveScience ) sprawdzili, skąd bierze się ten dziwny smak, ale okazało się, że to wcale nie był smak. To była tekstura.

Pracowali z kilkunastoma osobami, aby doskonalić swoje umiejętności oceny odczucia w ustach zarówno zwykłych, jak i dietetycznych napojów gazowanych, stając się w tym tak dobrzy, że mogli odróżnić próbki, które znalezione przez sprzęt laboratoryjny niewiele się różniły. Odkryli, że nawet najmniejsze, najmniejsze różnice w konsystencji napojów dietetycznych oznaczają, że ludzie – i to nie tylko ci, którzy zostali przeszkoleni w nauce wrażenia z ust – rozpoznają, że coś jest nie tak. Nie czuje się tak, jak powinno, kiedy go pijesz, więc nie smakuje też tak, jak powinien. Kluczem do sukcesu napoju dietetycznego jest również naśladowanie konsystencji i odkryli, że aromaty cytrynowo-limonkowe pomagają w tym trochę – dlatego napoje dietetyczne cytrynowo-limonkowe są zwykle lepsze niż ich odpowiedniki coli. Teraz wiesz .

Tonąć lub pływać

z bliska mokra puszka

Zwykłe napoje gazowane zawierają cukier, a napoje dietetyczne zawierają sztuczne substancje słodzące, ale jaka to naprawdę robi różnica? Możesz to zobaczyć na własne oczy dzięki fajnemu eksperymentowi z Nauka Steve'a Spanglera . To też jest łatwe. Wystarczy napełnić wodą każdy przyzwoity pojemnik, a następnie wrzucić puszkę zwykłej wody gazowanej i puszkę diety. Dieta będzie unosić się na wodzie, ale regularna zatonie. Dzieje się tak dlatego, że cukier sprawia, że ​​zwykła woda gazowana jest cięższa i dodaje do puszki tyle masy, że tonie.

Dowiaduje się również, ile cukru jest w tej puszce zwykłej napoju gazowanego: około dziesięciu opakowań wartych.

słynne restauracje w usa

UC Santa Barbara omawia nieco więcej szczegółów na temat tego, co się tutaj dzieje i nie ma to nic wspólnego z wagą cukru w ​​porównaniu z wagą równej ilości sztucznego słodzika. Ponieważ sztuczna substancja jest dużo, dużo bardziej skoncentrowana, nie potrzeba aż tyle, aby uzyskać odpowiedni poziom słodyczy.

Zwodniczy marketing?

wyciągając szklankę sody

Co w tym słowie? Co konkretnie oznacza słowo „dieta”? Jeśli widzisz coś oznaczonego jako „dieta”, czy myślisz, że to będzie dla ciebie dobre, czy pomoże ci schudnąć?

Oto pytanie leżące u podstaw pozwu, który… Reuters mówi został ostatecznie odrzucony w 2018 roku, ale widać, jaki byłby to problem. Według pozwu, Coca-Cola używała oszukańczych technik marketingowych, które sprawiały, że ludzie myśleli, że Diet Coke to napój odchudzający. Obejmowały one takie rzeczy, jak reklamy przedstawiające dobrze umięśnionych ludzi i po prostu reklamowanie tego jako „dietetycznego”, pomimo faktu, że jest on powiązany z takimi rzeczami jak cukrzyca.

Orzeczenie też jest ważne. Orzekł, że nie ma konkretnych dowodów na to, że napoje dietetyczne powodują przyrost masy ciała lub przyczyniają się do innych schorzeń, a aby skutecznie pozwać powódkę, powiedziano, że dowód musi być konkretny. Na razie Diet Coke to wciąż „dietetyczna”. To, czy temu ufasz, czy nie, zależy od Ciebie.
Kategorie Opinie przepisy Fakty