Nieopowiedziana prawda o pierwszym Costco

Pierwsza zewnętrzna strona sklepu Costco youtube

W pierwszym sklepie Costco, który został otwarty w przemysłowej południowej części Seattle w 1983 roku, koncepcja „zakupów w magazynie” była czymś więcej niż tylko koncepcją. Kupujący w pierwszym Costco musieli uważać na wózki widłowe, gdy poruszali się po cementowo-stalowej przestrzeni o powierzchni 100 000 stóp kwadratowych (przez Motley głupiec ). W porównaniu z dzisiejszymi sklepami, pierwszy Costco również był kiepski pod względem sprzedawanych produktów. W magazynie nie było działu mięsnego, produktów, piekarni ani food courtu – chociaż stoisko z hot dogami pojawiło się przed sklepem w 1985 roku. Hot dogi sprzedawano za 1,50 dolara, tak samo jak dzisiaj . Dopiero później Costco dodało wywoływanie filmów, okulary korekcyjne, aptekę, kurczaki z rożna i stację benzynową. Jako skarbnica historycznych zdjęć Costco (wiele zdjęć pochodzi z 1983 r.), że pierwsze Costco sprzedało telewizory, urządzenia, telefony i duże kartonowe pudełka z detergentem Tide i karmą dla psów Alpo (za pośrednictwem Insider biznesowy ).


Costco ograniczył koszty po części przez brak działu PR. Ale przed otwarciem pierwszego sklepu Costco kupiło reklamę na całą stronę w Seattle Post-inteligencja wytłumaczyć się nowym klientom. „Każdy członek wybiera swój własny towar” – czytamy w treści ogłoszenia. „Każdy członek wywozi towar z magazynu na własny koszt. Każdy członek jest swoim własnym sprzedawcą. Nie ma sprzedaży pod presją”.Costco szybko się rozwinęło po otwarciu pierwszego sklepu

Pierwsze wnętrze sklepu Costco youtube

W 1983 roku ludzie musieli spełniać określone kwalifikacje, aby zostać członkiem Costco. Musieli albo reprezentować firmę, albo należeć do określonej grupy — na przykład pracownika rządowego lub członka unii kredytowej. Roczna składka członkowska wynosiła 25 dolarów — mniej więcej tyle samo, co dzisiaj, uwzględniając inflację (poprzez Insider biznesowy ). W tamtych czasach opinia publiczna nie była zaznajomiona z pomysłem płacenia rocznej opłaty za zakupy w dużym, zimnym magazynie.
Ale model Costco nie był nowy. Podążyła za przykładem Price Club, magazynu członkowskiego dla małych firm, który otworzył swój pierwszy sklep w 1976 roku w San Diego. Założyciel Costco, Jim Sinegal, był dyrektorem Price Club, który odszedł z tej firmy, aby założyć Costco z Jeffem Brotmanem. Insider biznesowy . Costco i Price Club połączyły się w 1993 r., tworząc PriceCostco, które w 1997 r. zmieniło nazwę na Costco Wholesale Corporation.

co je Jane Fonda?

Costco szybko się rozwijało. W ciągu dwóch lat otworzyła 17 magazynów. W ciągu sześciu lat Costco stało się firmą o wartości 3 miliardów dolarów. Costco jest obecnie czwartym co do wielkości sprzedawcą detalicznym na świecie (poprzez Krajowa Federacja Handlu Detalicznego ). Najnowsze sprawozdanie finansowe firmy pokazuje 150 miliardów dolarów sprzedaży w 2019 r. w prawie 800 sklepach na całym świecie (za pośrednictwem: Fintel ). Costco osiąga bardzo mały zysk, sprzedając towary masowe, których cena jest nieco wyższa niż koszt firmy. Większość jej dochodów pochodzi z opłat członkowskich w wysokości 60 USD i 120 USD (przez Motley głupiec ).Pierwsze Costco zostało zburzone i zastąpione nowym Costco

Koszto Johnny Louis/Getty Images

Jeśli interesuje Cię wycieczka po historii Costco, możesz robić zakupy w oryginalnej lokalizacji Seattle Costco – w pewnym sensie. Costco znajdziesz w tym samym miejscu, w którym wszystko się zaczęło, ale oryginalny magazyn został zrównany z ziemią i zastąpiony większym budynkiem w 2005 roku (poprzez Seattle Biznes ). Miłośnicy historii handlu detalicznego mogą również chcieć odwiedzić Costco na Morena Boulevard w San Diego w Kalifornii. Ten sklep był kiedyś oryginalną lokalizacją Price Club (przez San Diego Union-Tribune ).

Jeden ukochany pracownik połączył stary budynek południowego Seattle Costco z nowym. Nie było go na otwarciu w 1983 roku, ale Tom Goessman rozpoczął pracę w oryginalnym sklepie w 1994 roku, zobaczył, jak nowy sklep się rozwija i kontynuował swoją pracę do 2017 roku (poprzez Seattle Times ). Tom był jednym z tych pracowników, których widzi każdy klient — facetem, który stoi tuż przy wyjściu i sprawdza paragony wychodzących klientów. Grał w grę z klientami, próbując odgadnąć całkowity rachunek za jednym szybkim spojrzeniem na ich koszyk. Z biegiem lat stał się w tym całkiem dobry.Pracownicy pierwszego sklepu Costco zostali wiceprezesami firmy

Założyciel i dyrektor generalny Costco Jim Sinegal Joe Raedle/Getty Images

Tom też żartował i podawał rękę każdemu, kto przechodził obok. Kiedy przeniósł się do Costco w Arizonie w 2017 roku, klienci Toma – bardziej jak fani – bardzo za nim tęsknili. (Tom, który urodził się w Korei, miał polio i przeniósł się do cieplejszego, suchszego klimatu Arizony, ponieważ było to dla niego zdrowsze). Po jego wyjeździe klienci z Seattle Costco powiedzieli Seattle Times Tom przywrócił im wiarę w ludzkość. „On jest zawsze szczęśliwy i zabawny, a ja zawsze starałem się iść w jego kolejkę, bez względu na to, jak długo to trwało, ponieważ potrzebowałem dawki Toma” – powiedział jeden z klientów.

Tak jak klienci Toma Goessmana byli wobec niego lojalni, Tom był lojalnym pracownikiem Costco, który pracował dla firmy przez co najmniej 23 lata. Okazuje się, że długowieczność Toma z Costco nie jest niczym niezwykłym. Fragment telewizyjnego programu informacyjnego 20/20 poinformował, że rotacja pracowników w Costco była pięciokrotnie niższa niż u jej konkurentów. Lepsze są też zarobki i świadczenia zdrowotne. Wielu pracowników było w firmie od momentu otwarcia pierwszego sklepu w 1983 roku. „Mamy ludzi, którzy zaczęli wypychać dla nas wózki sklepowe z parkingu, którzy są teraz wiceprezesami naszej firmy” – powiedział Sinegal. 20/20 . Rozejrzyj się dzisiaj po Seattle, a na pewno znajdziesz pracownika Costco, który od 1983 roku pcha wózki sklepowe w sklepach firmy.