Nieopowiedziana prawda o gumowatych misiach

Różne żelkowe misie

Są ludzie, którzy uwielbiają chrupać batony czekoladowe, od Motylki do Snickers , oddając się idealnemu połączeniu słodkiego i słonego. A są też miłośnicy słodyczy, którzy mają obsesję na punkcie wszystkiego, co gumowate, lepkie i gumowate. Gummy cukierki tylko wydają się zyskiwać na popularności, a tak naprawdę, w tym momencie są gumowate cukierki w prawie każdym kształcie.


co jeść w shake shack

Ale pomimo wprowadzenia gumowatych cukierków, takich jak żaby, motyle, a nawet mini butelki po napojach, żelkowe misie na zawsze będą jednym z najbardziej kultowych żelków, do których się zwracamy.Ale jaka jest historia tych małych żelków? Jak mieli swój początek i co w nich sprawia, że ​​są tak doskonale pogryzione? Są absurdalnie satysfakcjonujące, gdy próbujesz powstrzymać pragnienie, ale jak się okazuje, w ich historii jest o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka. Postanowiliśmy złapać garść i kopać trochę głębiej. To jest nieopisana prawda o gumowatych misiach.
Żelki urodziły się w Niemczech

Kolorowe gumowate misie

Pierwsza firma produkująca żelkowe misie, Haribo, istnieje od 100 lat i rozpoczęła swoją działalność w Niemczech. Hans Riegel założyciel Haribo miał zaledwie 27 lat, kiedy został wyszkolonym cukiernikiem i założył swoją firmę. Pracował dla niemieckiej firmy cukierniczej Kleutgen & Meier, zanim w 1920 roku zdecydował się wyjść na własną rękę.

Na początek Riegel kupił dom w Kessenich w Niemczech, a z workiem cukru i ceglanym piecem wprowadził się i stworzył swoją pierwszą fabrykę na swoim podwórku. Riegel zaczął produkować twarde cukierki, dopóki nie zdecydował się na kilka eksperymentów z żelatyną. Zajęło to dwa lata, ale Riegel wynalazł swój pierwszy żelkowy cukierek w kształcie niedźwiedzia w 1922 roku. Aby dostarczyć swój produkt do narodu niemieckiego, Riegel dostarczał swoje misie rowerem z pomocą swojej żony i jedynej pracowniczki, Gertrud, aż do sprzedaży naprawdę zaczął rosnąć i samochód służbowy został zakupiony w 1923 roku.Nie zawsze nazywano je żelkami

gumowate misie w ręku Facebook

Jeśli zapytasz kogokolwiek, jak nazywają się te urocze, kolorowe misie z żelatyny, powiedzą ci, że nazywają się gumowatymi misiami. Ale z pewnością nie zawsze tak było. Od samego początku, kiedy w 1922 roku pojawiły się żelkowe misie, nazywano je Tańczące Niedźwiedzie . Riegel od samego początku stworzył gumowate cukierki w kształcie niedźwiedzia, ale zainspirował się popularną wówczas niemiecką tradycją, aby były odpowiednie. Europejska praktyka wykonawstwa lub tańczące misie zaangażowane szkolenie niedźwiedzi, aby przewracać się, tańczyć lub robić sztuczki. Praktyka ta została ostatecznie zakazana, ale przetrwała dzięki słodyczom Riegla.

Oryginalne żelkowe misie, czyli Tańczące Niedźwiedzie, miały oczywiście kształt niedźwiedzia. Były też nieco większe niż dzisiejsze żelki i nieco cieńsze. Dopiero w 1960 roku Tańczący Niedźwiedź Haribo zmienił imiona, aw 1978 roku niedźwiedzie zmieniły kształt na krótszą wersję, którą widzimy dzisiaj.Gummy Bears nie są w USA tak długo

Kolorowe gumowate misie

Podczas gdy gumowate misie istnieją od lat 20. XX wieku, spędzając dużo czasu w Niemczech, tak naprawdę nie były tak długo w Stanach Zjednoczonych. Po synach Riegla, Hans i Paweł , przejęli firmę i rozpoczęli działania marketingowe skierowane do większej liczby odbiorców w Europie, niedźwiedzie zyskały również popularność w USA, ponieważ uważano je za popularną kuchnię zagraniczną.

Według Smacznego , amerykańscy nauczyciele szkół średnich w latach 70. przywozili gumowate misie do swoich klas języka niemieckiego, aby uczniowie mogli spróbować kuchni pochodzącej z Niemiec, a wojskowi przywozili je do domu jako pamiątkę dla swoich rodzin. Gdy popularność wśród dzieci rosła, inne firmy produkujące słodycze wiedziały, że nadszedł czas, aby wskoczyć na modę z gumowatym niedźwiedziem.

Jak się okazuje, Galaretki Brzuch była pierwszą amerykańską firmą produkującą słodycze, która rozpoczęła produkcję tych małych misiów w 1981 roku, ale dopiero rok później Haribo sprowadził swój produkt do Stanów Zjednoczonych. Chociaż działalność produkcyjna była nadal w Niemczech, Haribo rozpoczęła dystrybucję w USA takich marek jak Brach's i Albanese podążyło wiele lat później, aby rozpocząć produkcję własnych małych kolorowych misiów.

substytut sera ricotta

Kolory gumowatych misiów nie mają absolutnie żadnego sensu

miski z gumowatych misiów Facebook

Czy kiedykolwiek złapałeś garść żelków i wybrałeś wszystkie niedźwiedzie w jednym konkretnym kolorze, ponieważ prawdopodobnie były twoim ulubionym smakiem? A potem wgryzłeś się w gumowaty cukierek tylko po to, by przekonać się, że smak cię okłamywał? Naprawdę, zdarza się to najlepszym z nas.

Charles Spence, profesor psychologii eksperymentalnej, powiedział: NPR że wszystkie nasze zmysły oddziałują na siebie nawzajem, a percepcja smaku może być niesamowicie wielozmysłowa. To jest powód, dla którego kiedy widzimy pomarańczowy cukierek, myślimy, że ma on smak pomarańczowo-owocowy lub fioletowy cukierek o smaku winogronowym.

Wiceprezes ds. Marketingu w Haribo powiedział NPR że gumowe misie firmy są dostępne w pięciu smakach: truskawkowym, cytrynowym, pomarańczowym, ananasowym i malinowym. Ale, co dziwne, w mieszance jest zielony gumowaty miś. I podczas gdy wgryzamy się w tego zielonego żelki, kojarzymy zieleń z zielonym jabłkiem, arbuzem, a może nawet limonką, tak naprawdę smak jest truskawkowy. Jeśli chodzi o Zniszcz to , ich gumowate misie występują w pięciu kolorach, ale tylko w czterech smakach, co naprawdę sprawia, że ​​zastanawiasz się, jak wielu smakuje ten piąty kolor.

Żelki są wykonane z żelatyny

żelki

Wszyscy wiemy, że jest coś fajnego w gryzieniu gumowatego cukierka. W końcu oprócz smaku jest to oczywiście konsystencja, którą kochamy. Ale z czego dokładnie wykonane są gumowate misie, aby nadać im tę gumowatą konsystencję? Cóż, bardzo jak Pianki i Galaretka , chodzi o dodatek żelatyny.

co to jest suszona wołowina?

Żelki są wykonane z cukru, syropu kukurydzianego, wody, barwników i aromatów, ale to żelatyna naprawdę tworzy konsystencję. Żelatyna pozwala na zagęszczenie produktu przy zachowaniu lepkiej konsystencji bez dodawania koloru czy smaku.

żelatyna pochodzi z kolagenu, który znajduje się w tkankach, skórze i kościach zwierząt, takich jak świnie i krowy. Jest to również powód, dla którego wielu wegetarian nie chce spożywać gumowatych cukierków, ponieważ nie mogą być pewni, że nie zawierają one produktów pochodzenia zwierzęcego.

Możesz znaleźć żelkowe misie Halal

trzy gumowate misie

Jeśli chodzi o jedzenie żelków, poza ograniczeniami dla wegetarian, oczywiście może się wydawać, że są one akceptowalne dla wszystkich. Ale jak się okazuje, na pewno nie są – chyba że są produkowane w określonej fabryce.

Ci, którzy praktykują islam, często postępują zgodnie z wytycznymi, aby jeść tylko produkty Halal lub produkty, które są dozwolone przez ich praktykę. Według Kuchnia , mięso jest uważane za Halal tylko wtedy, gdy nie pochodzi z zakazanego cięcia, takiego jak zad, lub jeśli nie pochodzi od niektórych zwierząt, takich jak świnie. Inne wymagania dotyczące dozwolonego mięsa zgodnie z prawem islamu obejmują ograniczenia dotyczące życia zwierzęcia i sposobu jego uboju.

Ponieważ żelatyna jest wytwarzana z tkanki, skóry i kości świń i krów, istnieją pewne produkty zawierające żelatynę, które nie są uważane za halal. Haribo zwrócił na to uwagę i zmienił swoje praktyki, aby sprostać tym potrzebom. Haribo Fabryki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii, Brazylii i Francji wszystkie wykorzystują żelatynę pochodzącą z wieprzowiny, ale zakład produkcyjny w Turcji wykorzystuje tylko żelatynę pochodzącą z wołowiny. Według Harbo (przez Halal pudełko na przekąski ), fabryka w Turcji wykorzystuje mięso z certyfikatem Halal.

Możesz zamienić gumowate misie w strzały

Strzały z gumowatych misiów Facebook

Jest coś tak nostalgicznego w zjedzeniu garści żelków. To jedne z najbardziej uroczych cukierków, a wielu trudno nie pamiętać, że jadłem je jako dziecko. Ale co by było, gdybyś mógł wziąć gumowate misie i naprawdę podkręcić je, aby stworzyć wersję dla dorosłych? Okazuje się, że możesz.

igor ze śmierci laurentiis

Tak jak robisz strzały z galaretki, dodając wódkę do galaretki, możesz zrobić własne strzały z gumowatych misiów, dodając wódkę do miski z gumowatymi misiami. Według Uniwersytet Łyżka , mieszanie alkoholu z żelkami sprawia, że ​​gumowaty cukierek wchłania alkohol. Możesz użyć dowolnego rodzaju wódki, zwłaszcza jeśli chcesz wykazać się kreatywnością w smakach. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać gumowatych misiów do miski, polać wódką, aż ledwie zakryje wierzch gumowatych misiów i pozostawić je na kilka dni. Niedźwiedzie wchłoną alkohol, a Ty otrzymasz pulchny, soczysty żelkowy cukierek, który może wywołać odrobinę szumu.

Gumowe misie miały swoją własną kreskówkę Disneya

brak obrazka Amazonka

Nie ma zbyt wielu cukierków, które mogą powiedzieć, że są sławne w telewizji. Jasne, jest mnóstwo reklam różnych cukierków i oczywiście pojawiają się one w programach telewizyjnych, ale w programie telewizyjnym poświęconym cukierkowi? To dość rzadkie.

Według Mentalna nić , Disney postanowił wykorzystać popularność wprowadzenia żelek w Stanach Zjednoczonych. Bohaterami jest rodzina milutkich, kolorowych misiów Przygody Gummi Bears , który zadebiutował w 1985 roku. Spektakl opowiadał historię rasy Gummi, która została wyeliminowana przez ludzi, więc ostatnia rodzina niedźwiedzi ukryła się pod średniowiecznym królestwem ludzi. Gdy młody chłopak odkrywa podskakujące żelki, stara się zachować ich sekret w bezpiecznym miejscu, podczas gdy zły antagonista, Duke, próbuje ukraść sok z żelek, który sprawia, że ​​podskakują. Kto by pomyślał, że możesz zrobić cały program telewizyjny o gumowatych cukierkach? Ale zadowoliło tak wielu widzów, że serial był emitowany sześć sezonów do 1991 roku.

Możesz kupić gigantyczne gumowate misie

gigantyczny gumowaty miś

W tym momencie możesz kupić prawie wszystko, co możesz sobie wyobrazić w Internecie. Naprawdę, pytanie po prostu sprowadza się do tego, czy naprawdę chcesz? Ale co by było, gdyby można było kupić gigantycznego żelki? Z pewnością dla entuzjastów żelków z całego świata byłoby to spełnienie marzeń.

We wrześniu 2019 r. VAT19.com zadebiutował wówczas największym na świecie żelkowym misiem. Gumowaty potwór miał 9 ½ cala wysokości, ważył pięć funtów i był łącznym odpowiednikiem 1400 twoich średniej wielkości gumowatych misiów.

różnica między ryżem białym a ryżem jaśminowym

Nie jesteśmy ekspertami od tego, jak dokładnie można zjeść gigantycznego gumowatego misia (może pokroić go na plasterki?), ale wydaje się, że zajęłoby to dużo czasu. Na szczęście, jeśli nie skończysz wszystkiego za jednym razem lub z grupą przyjaciół, misia można zawinąć w folię i przechowywać w lodówce przez rok. Od czasu jego wprowadzenia kilka innych firm wskoczyło na modę, oferując pięciofuntowe żelkowe misie każdemu, kto naprawdę chce tyle niedźwiedzia.

Jest śmieszna ilość produkowanych i sprzedawanych żelków

Kolorowe gumowate misie

Biorąc pod uwagę liczbę firm produkujących żelkowe misie, które walczą o miano faworytów, jest to imponujące. Haribo posiada fabryki na całym świecie, nie wspominając o produkcji pochodzącej ze Schwarzwaldu, Trolli i wielu innych marek. Naprawdę ilość produkowanych małych żelków jest zdumiewająca.

W 2017 roku Haribo ogłosiło plany otwarcia swojej pierwszej amerykańskiej fabryki w Wisconsin do 2020 roku. Seattle Times Haribo powiedział, że zwiększy liczbę miejsc pracy o 400, dodając do istniejących 7000 osób zatrudnionych przez Haribo na całym świecie w tym czasie, pracujących przy produkcji 100 milionów żelków dziennie.

Wprowadzenie nowej fabryki było odpowiedzią na absurdalny wzrost popularności żelków misiów, który przemysł cukierniczy zaobserwował. Według Kwarc , sprzedaż żelek misiów w USA tylko za Haribo w latach 2011-2017 wzrosła do 115 milionów dolarów, co pokazuje, że nadszedł czas, aby przenieść produkcję do USA.

Ludzie jedzą żelki po treningu

Dziewczyna na siłowni

Oczywiście wpychanie do ust kilogramów i żelek misiów prawdopodobnie nie jest najzdrowszym wyborem. A spożywanie ich przez trzy posiłki dziennie z pewnością nie zapewni ci odpowiedniego odżywiania, którego potrzebujesz codziennie. Ale co, jeśli powiemy Ci, że jedzenie żelek po treningu jest powszechną praktyką? I może nawet ci się przyda.

Według Pytający z Filadelfii , kiedy ćwiczysz, twoje ciało jest zasilane przez glikogen lub glukozę, która daje ci energię potrzebną do treningu. Podczas treningu Twoje mięśnie potrzebują składników odżywczych, które wspomogą ich regenerację, i tu właśnie wkraczają węglowodany. Wiele osób decyduje się na sięganie po węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym po treningu, ponieważ są one szybko i łatwo przyswajalne i pomagają zwiększyć insulinę. I, co dziwne, gumowe misie właśnie to zapewniają. Gumowe misie oferują ci szybki przypływ cukru, który uzupełnia glikogen wydalony podczas treningu, dając ci idealną wymówkę na mały smakołyk.
Kategorie fakty Opinie porady