Nieopowiedziana prawda o Heinz Ketchup

keczup heinz Obrazy Getty

Chociaż butelkowane chrzan był właściwie pierwszym produktem H.J. Heinza wyprodukowanym w 1869 roku, nie jest to przyprawa, którą wszyscy znamy i za którą je kochamy – to byłaby ich Keczup . Od momentu wejścia na rynek w 1876 roku ze swoją kultową ośmiokątną szklaną butelką, Heinz Ketchup stał się wszechobecna przyprawa. Te paczki, które dostajesz w barze szybkiej obsługi? Prawdopodobnie Heinz. Butelka w twojej lodówce? Prawdopodobnie Heinz. Według NPR , z 97 procent Amerykanów, którzy mają w kuchni butelkę ketchupu, Heinz stanowi około połowy. Powód ich dominującego udziału w rynku jest prosty: to „doskonały przepis”, mówi firma.


A kiedy robisz „doskonały” keczup od ponad 140 lat, na pewno kryją się soczyste sekrety i dziwne fakty, od skandalu zgniłych pomidorów, przez to, jak szybko wychodzi z butelki, po to, jak prawdopodobnie byłeś wylewać to źle przez całe życie. Oto wszystko, czego nie wiesz o przyprawie H.J. Heinz zmyślony te wszystkie lata temu.„57” nie oznacza tego, co myślisz, że oznacza

keczup heinz

Można logicznie założyć, na podstawie hasła „57 odmian”, które zdobi butelki Heinza Ketchup, że istnieją, a przynajmniej byli w pewnym momencie 57 odmian Heinz Ketchup. Ale mylisz się. W rzeczywistości jest to całkowicie dowolna liczba.
Numer został wybrany przez Henry'ego Heinza w 1896 roku, 20 lat po pierwszej sprzedaży ich keczupu. W tym momencie firma miała już ponad 60 rodzajów produktów, w tym marynaty, oliwę z oliwek, spaghetti, masło orzechowe i inne. Ale pewnego dnia, gdy Heinz jechał pociągiem przez Nowy Jork, zauważył znak reklamujący „21 rodzajów butów”, co według firmy stronie internetowej , stwierdził, że jest sprytny. Zdecydował się na 57 odmian dla swojej firmy, liczbę, którą uważał za szczęśliwą, ale która nie miała innego znaczenia, i od razu zaczął tynkowanie wszystkie produkty i reklamy z hasłem. Dziś firma sprzedaje ponad 5700 odmian, ale hasło pozostaje.

Innym miejscem, w którym możesz zobaczyć zagadkową liczbę (ta jest różna), jest w prawym górnym rogu pojedynczych pakietów. Okazuje się, że ta liczba faktycznie ma za sobą znaczenie, chociaż jest ściśle operacyjna. Według Heinz , to linia, na której opakowania zostały napełnione w fabryce.Nie nalewasz Heinza Ketchup, prawda

ketchup heinz na frytki Instagram

To „57” na butelce może nie mieć żadnego realnego znaczenia, ale służy celowi dla tych, którym brakuje cierpliwości.

Jeśli wydaje Ci się, że przejście od butelki do burgera zabiera ketchupowi Heinz niesamowicie dużo czasu, to dlatego, że przyprawa wyjścia jego szklany pojemnik z prędkością 0,028 mil na godzinę, a wszystko, co jest szybsze, zostanie odrzucone do sprzedaży. Oczywiście nikt nie chce wodnistego keczupu, ale jest kilka sztuczek, które pomogą ci trochę szybciej naprawić.Według Nauka na żywo , istnieje właściwy sposób na szybsze i bezrozpryskowe nalewanie ketchupu. Ponieważ keczup jest „miękkim ciałem stałym”, musisz poddać go trochę TLC, aby wydobyć go z butelki. Najpierw dobrze wstrząśnij, aby rozprowadzić cząstki stałe i zapewnić równomierny przepływ. Następnie, z wciąż założoną nakrętką, odwróć butelkę do góry nogami. Na koniec przechyl pod kątem 45 stopni, odkręć i mocno uderz w spód.

Ale jeśli zapytasz dobrych ludzi w Heinz, wystarczy, że użyjesz wytłoczonego „57” na szyjce butelki. Mocne stuknięcie w tym momencie w przechyloną butelkę to wszystko, czego potrzebujesz, aby wycisnąć keczup z nieco większą prędkością. Ketchup, posiekany.

Sprzedają oszałamiającą ilość Heinz Ketchup

keczup heinz Obrazy Getty

Biorąc pod uwagę, że Heinz odpowiada za około 50 procent ze wszystkich keczupów w amerykańskich kuchniach nie jest zaskoczeniem, że sprzedają dużo produktów. Ale rzeczywiste liczby rozwalą twój umysł — mówimy tutaj o milionach i miliardach.

Każdego roku 650 milionów butelki Heinz Ketchup jest sprzedawany w 140 krajach na całym świecie — to 1000 butelek na minutę i daje ponad 1,5 miliarda dolarów rocznie. Ale nie zapominajmy o pakietach z pojedynczą obsługą. Firma sprzedaje rocznie 11 miliardów paczek, co według strony internetowej firmy daje dwie paczki na każdą osobę na ziemi. Oczywiście do wyprodukowania tego keczupu potrzeba dużo pomidorów, a Heinz zużywa ponad 2 miliony ton każdego roku, co czyni go największym użytkownikiem pomidorów na świecie. To brzmi jak dużo owoców, prawda? Wyobraź sobie: jeśli umieścisz wszystkie ciężarówki do przetwórstwa pomidorów jedna na drugą, linia rozciągnie się na prawie 900 mil.

Mayochup wywołał ogromną debatę

heinz ketchup majonez i majochup Heinz

Heinz wywołał spore zamieszanie w kwietniu 2018 r. jednym małym ćwierkać : 'Chcesz #mayochup w sklepach? 500 000 głosów na „tak”, a my wydamy to wam, zuchwali Amerykanie”.

czy McDonalds sprzedaje śniadanie przez cały dzień?

Przyprawa, prosta mieszanka ketchupu i majonezu, którą firma wprowadziła już w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, wywołała oburzenie niektórych użytkowników Twittera, którzy go nazwali asygnowanie , ze względu na to, że Latynosi robią ten sos od lat. „To #MayoKetchup i wymyśliliśmy go wieki temu w Puerto Rico. Za późno, Heinz”, jeden z Portorykańczyków tweetował .

Tymczasem w stanach Utahns zgłosił roszczenie do hybrydowej przyprawy z jednym użytkownikiem tweetowanie , 'To nie jest 'Mayochup' ani 'Mayoketchup'... to sos do smażenia i jestem na 160% pewien, że został wynaleziony w Utah... bo tak było. Zrób to dobrze.'

W każdym razie sondaż na Twitterze zakończył się blisko milionem głosów, a 55 procent ludzi powiedziało „tak” Mayochupowi. Zapytaj, a otrzymasz — firma oficjalnie wydany produkt na rynek amerykański pod koniec 2018 roku.

Możesz podziękować Edowi Sheeranowi za tę ucztę Heinza

Ed Sheeran z tatuażem Heinz Instagram

Ed Sheeran ma dużo tatuaży, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz znajomą etykietę ketchupu na jego lewym bicepsie. Tak, piosenkarka kocha Heinza że dużo. Najwyraźniej tak bardzo, że nawet zabiera go ze sobą w trasę. Słońce twierdzi, że źródło ujawniło nawyki Sheerana dotyczące ketchupu, mówiąc: „Ed nie ukrywał swojej obsesji na punkcie Heinza Ketchup i zabrakło mu cierpliwości do odwiedzania miejsc, które nie służą temu podczas trasy. Obowiązkiem kluczowych członków jego świty jest noszenie ze sobą butelki, gdziekolwiek się udaje, aby mógł mieć ją ze wszystkim, od porannego bułka z kiełbaskami po ekskluzywne obiady.

Widząc nadarzającą się okazję, sklep z lodami w Irlandii postanowił stworzyć keczupowy smakołyk na cześć nadchodzącego koncertu Sheerana, a nawet zaoferował gratis koncertowiczom. „My @gelati_icecream postanowiliśmy powitać Eda Sheerana z powrotem w Irlandii, tworząc jego ulubiony smak: keczup pomidorowy!! Wpadnij na darmowy rożek ketchupu, jeśli weźmiesz udział w koncercie” – powiedzieli dalej Instagram . „Wszyscy wiedzą, że nie ma takiego ketchupu Heinz ...'

lody jest zrobiony z prawdziwego ketchupu, a nawet posypany mżawką na dokładkę. Mniam?

Eksplodujące butelki Heinza Ketchup

keczup heinz Instagram

Wiedząc, jak popularny i dochodowy jest Heinz Ketchup, dlaczego przestępcy nie mieliby próbować podać Simply Heinz, ketchup z wyższej półki, zrobiony z prawdziwego cukru zamiast syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, na tańsze produkty? No cóż, próbowali, ale skończyło się to eksplozją przypraw zamiast walizek pełnych gotówki.

W 2012 roku tysiące butelek Keczup oznaczony jako Simply Heinz zaczął eksplodować w prywatnym magazynie w New Jersey w czymś, co wyglądało na podrabianie. Pomysł polegał na napełnianiu tak zwanych butelek Simply Heinz zwykłym ketchupem Heinz, ale sprzedawanie go po zawyżonej cenie Simply Heinz. Ale z powodu upału w magazynie fermentacja spowodowała wzrost ciśnienia i… bum!

Ale czy to oznacza, że ​​butelki, które mamy w domu, mogą w każdej chwili wybuchnąć? Mało prawdopodobne. Wybuch jest prawdopodobnie spowodowany przez bakterie. Chemik żywności z Rutgers University Thomas Hartman powiedział: Nauka na żywo „Kiedy dochodzi do ekspansji i wysadzania pojemników w ten sposób, często jest to spowodowane gromadzeniem się gazu w pojemniku, co zwykle jest sygnałem ostrzegawczym dla rozwoju drobnoustrojów. Przenosząc keczup z jednego pojemnika do drugiego mogliby naruszyć sterylność [pojemników]”.

I nie martw się, że nieświadomie kupisz podróbkę Heinza. „Takie przypadki są rzadkie w przypadku Heinza” – powiedziała firma. „Jako wiodący na świecie producent keczupu, Heinz stosuje rygorystyczne praktyki produkcyjne i pakujące, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów”.

Heinz Ketchup to idealny ketchup

ketchup heinz ad Facebook

Sami Heinz nazywają to „doskonałym przepisem”. Inni nazywali to „obiektywnie doskonałym”. Ale dokładnie w jaki sposób H.J. Heinz wymyślać idealny ketchup tyle lat temu?

dlaczego pragnę pikli?

Według Malcolma Gladwella z Nowojorczyk Heinz stworzył dokładnie odpowiednią równowagę pięciu podstawowych smaków: słonego, słodkiego, gorzkiego, kwaśnego i umami. Gladwell wyjaśnia: „Kiedy Heinz przeniósł się do dojrzałych pomidorów i zwiększył zawartość masy pomidorowej, zrobił keczup, przede wszystkim, jako silne źródło umami. Następnie drastycznie zwiększył stężenie octu, tak że jego ketchup miał dwukrotnie większą kwasowość niż większość innych keczupów; teraz ketchup był kwaśny, kolejny z podstawowych smaków. Ketchup po benzoesanie podwoił również stężenie cukru – więc teraz ketchup był również słodki – i przez cały czas był słony i gorzki. To nie są trywialne kwestie.

Ale oto kicker: W 1876 roku nie mieliśmy pojęcia, jak bardzo te elementy wpłynęły na nasze jedzenie. Wylie Dufresne powiedział GrubStreet „Niedawno o wiele bardziej zrozumieliśmy te podstawowe gusta i rolę, jaką odgrywają w tym, jak i dlaczego lubimy jedzenie… Kiedy Heinz wylądował, nikt nie mówił o umami. Mieli wielkie szczęście z tym cudownym zawirowaniem, które trafiło we wszystkie właściwe nuty. Szczęściarz, czy wyprzedził swój czas? Może obydwa.

McDonald's zerwał z Heinzem Ketchupem

Pakiet ketchupu mcdonalds Instagram

Pomyśl o każdej restauracji typu fast food i prawdopodobnie rozrywasz paczki Heinz Ketchup na swoje frytki. Wienerschnitzel? Czek. Jack w pudełku? Czek. Carl Jr., Burger King, Wendy. To wszystko Heinz”, powiedział Reuben Peterson, dyrektor globalnego łańcucha dostaw pomidorów Heinz. NPR . Ale możesz zauważyć jedno rażące pominięcie: McDonald's. To dlatego, że Heinz i McDonald's zerwali.

W 2013 r. McDonald's ogłosił, że zerwie więzi z Heinzem jako dostawcą ketchupu, kończąc trwające dziesięciolecia relacje, ponieważ zaprzestali używania produktu w swoich restauracjach na całym świecie. Sieć fast foodów powiedziała? Poczta Haffington „Cenimy relacje, które utrzymujemy z Heinzem od ponad 40 lat. W wyniku ostatnich zmian w zarządzaniu w Heinz zdecydowaliśmy się z czasem przenieść naszą działalność do innych dostawców”.

Te zmiany, do których się odnoszą? McDonald's nie powie tego na pewno, ale ogłoszenie zbiegło się w czasie z mianowaniem prezesa Heinza, Bernarda Heesa, który akurat jest byłym dyrektorem generalnym Burger King, znanym również jako arcy wróg McDonald's. Dowód na to, że nawet rozpady korporacji mogą być błahe.

Był skandal zgniłych pomidorów

zgniłe pomidory

Heinz na przestrzeni lat wykonał dobrą robotę, unikając większych skandali, ale w 2016 r. niektóre zdecydowanie brutto materiały wideo wynurzył się który sprawił, że Heinz Egypt kontrolował szkody. Nagranie zostało wyemitowane w ramach państwowego programu publicystycznego i podobno pokazywało dwóch pracowników wkładających zgniłe i przebarwione pomidory do metalowego zbiornika używanego w procesie produkcji keczupu.

Heinz zaprzeczył zarzutom używania zgniłych pomidorów, ale nie zaprzeczył, że rzeczywiście była to ich fabryka, powiedzenie „Niedawna historia dotycząca naszej fabryki pomidorów w Egipcie była całkowicie myląca i niedokładna. Zmontowany materiał pokazuje nierealny obraz i pomija etapy obróbki, przez co sprawia złe wrażenie”. W innym oświadczeniu czytamy: „Nagranie wideo zostało celowo zmontowane, aby nie pokazywać wszystkich rzeczywistych etapów procesu oczyszczania i sortowania pomidorów w celu sfałszowania faktów, co stanowi celowe i rozmyślne naruszenie reputacji firmy, które jest sprzeczne z faktami”. Konsumenci wezwali Heinza do stworzenia materiału filmowego pokazującego cały proces, aby udowodnić nieścisłości filmu, ale żaden z nich nigdy nie został wydany.

Lokalne media poinformowały, że dyrektor zarządzający Heinz Egypt został aresztowany i że skonfiskowano dwie tony sosu ze zgniłych pomidorów, chociaż firma twierdziła, że ​​produkty nie były przeznaczone do dystrybucji.