Nieopowiedziana prawda o Hershey

Obrazy Getty

Prawdopodobnie nie ma nikogo w Ameryce, kto nie miałby takiego czy innego produktu Hershey. Są tak podstawą, że bez nich nie sposób wyobrazić sobie kuchni (lub linii kasowej). Hershey został założony przez Miltona Hersheya na przełomie wieków i nie zawsze był odnoszącym sukcesy filantropem, o którym myślimy dzisiaj.


Historia Hershey uosabia to, o czym myślimy, gdy mówimy o amerykańskim śnie: pokonywanie przeciwności, ciężka praca, budowanie życia i spuścizna. Mężczyzna – i firma – mają fascynującą historię, która obejmuje nieudane przedsięwzięcia biznesowe i bankructwo, europejską inspirację, a nawet doświadczenie bliskie śmierci. Dziś Hershey jest synonimem czekolady, ale nie była to łatwa droga w żadnej części wyobraźni – i nie zaczęła się od czekolady. Po drodze zmienił słodycz narodu, zbudował miasto i zbudował życie dla tysięcy pracowników i dzieci, które otrzymały od jego organizacji charytatywnych. Porozmawiajmy o czekoladzie.Czekoladki były refleksją

Obrazy Getty

Dziś Hershey jest synonimem czekolady. Jednak nie zawsze tak było — pierwszy poważny krok Miltona Hersheya w cukiernictwie miał miejsce w świecie karmelu.
Według Archiwa społeczności Hershey Hershey dwukrotnie zawiodła przed otwarciem Lancaster Caramel Company w 1886 roku. Chociaż trzecia próba okazała się urokiem, firma była bliska całkowitego upadku.

Hershey był nękany złymi kredytami po poprzednich niepowodzeniach, a jego karmelowej firmie również groziło poważne niebezpieczeństwo. Kasjer bankowy przyszedł na ratunek, sam podpisując pożyczkę, dając Hershey gotówkę, której potrzebował na partię surowców, które utrzymałyby firmę. Zaczęło się rozwijać i do 1892 roku kupował obiekty konkurenta. Karmelki Hershey zostały wykonane z najlepszych importowanych składników i ostatecznie zawierały produkty o nazwie Paradox, Empire, Icelts, Jim Crack i Roly Poly. Jego zaangażowanie w karmelki było ostatecznie krótkotrwałe, ale opłacalne – sprzedał karmelowy biznes w 1900 roku za 1 milion dolarów. W dzisiejszych pieniądzach , to prawie 30 milionów dolarów.Czekolada była tylko dla bogatych przed Hershey

Obrazy Getty

Kiedy Hershey sprzedał swój karmelowy biznes za fortunę z przełomu wieków, odpuścił tylko część swojego cukierkowego imperium. W 1893 Hershey pojechał na Światową Wystawę Kolumbijską w Chicago i wziął udział w demonstracji niemieckiego producenta czekolady. Prezentacja obejmowała maszyny, które ułatwiły cały proces produkcji czekolady, a Hershey dostrzegła okazję.

Do tego czasu produkcja czekolady była czasochłonna i kosztowna w zakupie – bardziej luksusowy przedmiot. Oficjalna historia Hershey mówi, że zmieniło się to wraz z zakupem Hershey. Kazał odesłać maszyny z powrotem do swojej fabryki karmelu z zamiarem produkcji karmelków w czekoladzie, ale czekolada była tak wielkim hitem, że jego firma skupiła się na czekoladzie mlecznej. Przemyślał swój biznesplan, zaczął robić „batoniki Hershey” i zmienił historię słodyczy, udostępniając każdemu przystępną cenowo czekoladę.Jest dziwny przypis do podróży Hersheya na wystawę w 1893 roku, ponieważ nie był jedynym zainspirowanym przez około 27 milionów ludzi. Fundacja Jamesa Bearda mówi, że wypuściła także Cracker Jack, Juicy Fruit, Aunt Jemima i Cream of Wheat, i to tam Pabst zdobył swoją niebieską wstążkę.

Hershey prawie zatonął wraz z Titanicem

Obrazy Getty

Kilkadziesiąt lat po tym, jak zatonął w wodach Północnego Atlantyku, Titanic wciąż nas fascynuje. Łatwo zrozumieć, dlaczego: na zawsze zmienił transport, a także zmienił historię. Byli pasażerowie, którzy mogli mieć duży wpływ na świat on , gdyby żyli. Milton Hershey był prawie jednym z tych pasażerów.

Pam Whitenack, dyrektor archiwów społeczności Hershey, mówi (przez Penn na żywo ), że Hershey był potwierdzonym pasażerem w niefortunnym rejsie Titanica w 1912 roku. On i jego żona spędzali wakacje w Nicei we Francji na zimę 1911 roku, a kiedy nadszedł czas powrotu do Stanów, zarezerwował przelot na Titanicu. Whitenack mówi, że nie jest jasne, co sprawiło, że zmienił swoje plany, chociaż prawdopodobnie było to związane z pracą – sprawa była tak nieistotna, że ​​nie została nagrana – ale Hershey skończyło rezerwację przejazdu na Amerykę i opuściła Europę zaledwie cztery dni wcześniej Tytaniczny. (Catherine została, aby kontynuować leczenie, które otrzymywała za granicą.)

Od pucybuta do milionera

Wikipedia

Historie od szmat do bogactwa mogą wydawać się dziesiątkami, ale historia Hershey została ukształtowana przez niesamowitą trudność. Urodzony w Milton Snavely Hershey 13 września 1857 r. Hershey miał jedną młodszą siostrę, która zmarła, gdy miała 4 lata. Jego ojciec był podatny na Historia Hershey nazywa „programami bogacenia się”, a wszystkie te programy – w tym hodowla pstrąga – zawiodły. Próby znalezienia tego ostatniego planu pracy oznaczały dużo przemieszczania się, więc młody Hershey uczęszczał do siedmiu różnych szkół, zanim ostatecznie zakończył formalną edukację w czwartej klasie.

Hershey następnie rozpoczął serię nieudanych przedsięwzięć. Został zwolniony ze stażu jako drukarz, ogłosił upadłość po otwarciu swojej pierwszej firmy produkującej słodycze i podróżował po kraju, próbując dostać się do kopalni srebra. Próbował innego cukierka w Nowym Jorku i drzwi zamknęły się również przed tym.

Rodzina Hersheya — która zainwestowała w jego nieudane interesy — w dużej mierze go unikała. Wyjątkiem była ciocia, która udzieliła mu kredytu na zakup pierwszego sprzętu do wyrobu karmelu. Spędzał dnie robiąc cukierki, noce sprzedając je z wózka i odnalazł swoje powołanie.

Wszyscy myśleli, że zwariował

Obrazy Getty

Jeden z nieudanych biznesów Hershey znajdował się w Nowym Jorku, więc osobiście przekonał się, jak trudno było zbudować coś wyjątkowego w tym mieście. Kiedy więc nadszedł czas, aby zbudować swoje czekoladowe imperium, udał się do wiejskiej Pensylwanii — wbrew przeciwnikom. Szkoła Miltona Hersheya Mówi, że wszyscy, od wspólników biznesowych po przyjaciół, mówili mu, żeby nie budował na wsi, ale w jego szaleństwie była metoda.

Działki, które wybrał Hershey, znajdowały się w pobliżu Berks i Dauphin Turnpike, a także Reading i Philadelphia Railroads. Istniała ogromna pula siły roboczej rodzin wiejskich, które były gotowe do pracy, a także blisko jednego z głównych składników jego fabryki: świeżego mleka. Nawet urzędnicy państwowi sprzeciwiali się planowi Hersheya, aby włączyć miasto, ale on nalegał. Powstały pierwsze ulice — Aleje Czekoladowe i Kakaowe — i powstały pierwsze domy (via ( Historia Hershey ), a Hershey w końcu dostał pocztę w 1906 roku.

Przyjazne miasto firmowe

Obrazy Getty

Wczesne zmagania Hershey oznaczały, że rozumiał, jak to jest zastanawiać się, skąd pochodzi twój następny posiłek, a kiedy nadszedł czas, aby zapewnić swoim pracownikom, posunął się do skrajności.

Zaczął od zaprojektowania i zbudowania Hershey w Pensylwanii nie tylko jako miasta firmowego, ale jako miejsca, w którym pracownicy jego fabryki byliby dumni z wychowywania swoich rodzin. oficjalna historia miasta mówi, że dorastała w pierwszych dniach fabryk czekolady i obejmowała nie tylko ładne domy i niedrogi transport, ale także park, park rozrywki, salę balową, basen i większość prac budowlanych miała miejsce podczas Wielkiego Kryzysu. Hershey zaangażował jak najwięcej budowniczych do pracy, budując stadiony, areny, teatry i domy kultury w ramach tego, co nazwał Great Building Campaign.

Fundacja MS Hershey podążyła za nią, a kiedy Hershey i jego żona Catherine zdali sobie sprawę, że nigdy nie będą mieli dzieci, założyli Hershey Industrial School dla sierot. Dziś jest to szkoła Milton Hershey, która pomogła tysiącom dzieci.

Pocałunek jest naśladowcą

Pocałunki Hershey są niemal niewyobrażalnie popularne. Są tak popularne, że Lokalizacja w Hershey w stanie Pensylwania daje 70 milionów pocałunków dziennie, a to tona czekolady. Dosłownie! Ich popularność przyczyniła się do zaskoczenia internetu tylko wtedy, gdy ktoś wskazał (poprzez Insider biznesowy ), że w samym logo kryje się pocałunek, co zszokowało świat, że nikt tego nie zauważył do 2017 roku. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że pocałunek jest naśladowcą.

Według Czas Hershey wydała Kiss w 1907 roku — 13 lat po tym, jak inny pensylwański czekoladnik, Henry Oscar Wilbur, przedstawił Wilbur Bud.

Czekoladki miały ten sam kształt, ale podczas gdy Bud został stworzony przy użyciu pojedynczych form, Kiss był masowo produkowany za pomocą maszyny, która umieszczała je na przenośniku taśmowym. Hershey wymyśliła również innowację, która przypieczętowała popularność Kiss: indywidualne opakowania, dzięki którym ludzie mogliby zabrać je wszędzie. (A do 1921 każdy pocałunek był owijany ręcznie.) Bud nie poddał się jednak bez walki, a cukierkowy historyk Samira Kawash mówi, że HO Wilbur próbował – bez powodzenia – pozwać firmę naśladowczą w 1909 roku. Nie udało im się, a świat zachował Pocałunek.

Miejska legenda Pocałunku

Popularna historia jest taka, że ​​pocałunek został nazwany od dźwięku, jaki wydaje maszyna, gdy każdy z nich spada na taśmę przenośnika, ale Czas mówi, że to tylko miejska legenda. Prawda jest o wiele dziwniejsza.

Hershey zarejestrował nazwę dopiero w 2000 roku, a to dlatego, że jest to właściwie ogólna nazwa cukierka owiniętego trochę krętym kawałkiem. Termin pochodzi co najmniej z lat 20. XIX wieku, a przez cały XIX wiek był definiowany w słownikach jako po prostu odnoszący się do „małego kawałka słodyczy”. Ponieważ był to tak ogólny termin, Hershey nie mógł go używać jako znaku towarowego — byłoby tak Papa John próbuje oznaczyć jako znak towarowy termin „pizza”. Historyk cukierków Samira Kawash mówi, że na początku XX wieku na rynku były wszelkiego rodzaju pocałunki. Możesz odebrać pocałunki z melasy, pocałunki fioletowe lub niebieskie dzwoneczki, pocałunki na szczęście, a nawet pocałunki z miodem.

Szybko do przodu dekady i dopiero w 2000 roku Hershey przekonała sądy, że „Kiss” stał się z nimi tak mocno związany, że stał się częścią marki i zdobyli swój znak towarowy.

Przypadkowa historia pana Goodbara

Hershey

Mr. Goodbar to jeden z najbardziej kultowych produktów Hershey i nawet krytycy muszą przyznać, że ma doskonałą nazwę. Jest przyjazny, chwytliwy, łatwy do zapamiętania... i to był kompletny wypadek.

Według Archiwa społeczności Hershey i trochę historii mówionej od chemika Hershey Samuela Hinkle, firma zaczęła myśleć o dodaniu orzeszków ziemnych do swojego produktu w latach dwudziestych. Wymagało to zaskakującej ilości eksperymentów i doprowadziło do tego, że Hershey użył hiszpańskich orzeszków ziemnych zamiast orzeszków z Wirginii, a kiedy nadszedł czas, aby wymyślić nazwę dla tabliczki czekolady i smażonych na tłuszczu orzeszków ziemnych, był to całkowity przypadek. Hinkle mówi, że ktoś zauważył: „To dobry bar”, a Hershey – który był wtedy trochę głuchy – przesłyszał to jako „Mr. Goodbar. Nazwa przetrwała dziesięciolecia fascynującego marketingu.

Podczas Wielkiego Kryzysu, Mr. Goodbar był reklamowany jako świetny sposób na sycące, bogate w składniki odżywcze lunche w rozsądnej cenie, a pomysł na odżywczą czekoladę utkwił w nim przez lata 50. i 60. XX wieku. Po wojnie Mr. Goodbar był sprzedawany jako oryginalny baton energetyczny. Niezupełnie w taki sposób, w jaki widziałbyś dziś sprzedawaną tabliczkę czekolady, ale hej, w innym czasie!

Odegrali dużą rolę w II wojnie światowej

Obrazy Getty

Przez lata armia aliancka musiała nie tylko szkolić i uzbrajać ludzi do wysłania do Europy i Pacyfiku, ale także musiała ich wyżywić. Proces ten rozpoczął się w 1937 roku, kiedy armia zwróciła się do Hershey i poprosiła ich o zaprojektowanie odpornej na wysoką temperaturę, wysokokalorycznej i bogatej w składniki odżywcze batoniki czekolady, która byłaby w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury jako źródło przenośnego, kompaktowego paliwa dla żołnierzy. Archiwa Hershey mówi, że to Sam Hinkle opracował batonik, aby nie tylko był odporny na żar panujący w teatrze na Pacyfiku, ale zawierał dodatkowe witaminy i składniki odżywcze, które pomogłyby chronić żołnierzy przed chorobami tropikalnymi.

Do 1939 r. Hershey wypuszczał 100 000 sztabek Field Ration D dziennie, a w 1945 r. liczba ta wzrosła do 24 mln tygodniowo. W trakcie wojny Hershey dostarczyła około 3 mld sztabek żołnierzom na całym świecie i sprawiła, że Różnica w wysiłku wojennym Hershey otrzymała medal wojskowy – a każdy pracownik został również doceniony za swój wkład. Później ta sama tabliczka czekolady była używana przez inną agencję rządową: NASA. Tropikalna tabliczka czekolady Hershey dotarła na Księżyc, w kieszeniach astronautów Apollo 15.

Kubki z masłem orzechowym Reese zostały wynalezione przez porzuconego Hershey

Obrazy Getty

Masło orzechowe i czekolada to bratnie dusze świata cukierków, które są razem od co najmniej 1907 roku. Atlas Obscura mówi, że w tamtych czasach były dziwną mieszanką zdrowej żywności (masło orzechowe) i cukierków (czekolada). Były nowością przez dziesięciolecia, dopóki Harry Burnett Reese nie został zwolniony z pracy w Hershey i zdecydował, że zamierza założyć własną firmę cukierniczą.

Reese również poszedł w ślady matki, kiedy zaczął robić dla niej rodzynki i migdały w czekoladzie. Po pracy dla Hershey poprosił ich o błogosławieństwo – i pozwolenie – na założenie własnej firmy. Dawali to, o ile kupował od nich swoją czekoladę.

Reese zgodził się, aw 1928 roku przypadkowa rozmowa z właścicielem sklepu ze słodyczami dała mu potrzebne impulsy. Z pomocą 50-funtowej puszki masła orzechowego Reese opracował swoje filiżanki z masłem orzechowym. Po zmaganiu się z kryzysem i otrzymaniu pomocnej dłoni od Hershey, aby przetrwać racjonowanie w czasie II wojny światowej, firma wystartowała. Ostatecznie połączyła się z Hershey w 1963 roku i zabezpieczyła los filiżanek z masłem orzechowym.

Syrop zaczął się zupełnie inaczej

Syrop Hershey's składa się z mleka czekoladowego i deserów lodowych, ale nie cały syrop czekoladowy został zrobiony tak samo. Za tym produktem stał również chemik Sam Hinkle i zgodnie z Archiwa Hershey naukowcom zajęło niesamowitą ilość pracy, aby wymyślić, jak zmienić czekoladę w stabilny, płynny produkt, który można by puszkować i wysyłać na terenie całego kraju.

cheeseburger w puszce na sprzedaż

Po zapoznaniu się z podstawami firma Hershey opracowała produkt o pojedynczej i podwójnej mocy — i był dostępny tylko dla ich klientów komercyjnych. Podwójna jest tym, co znamy bardziej i po raz pierwszy została sprzedana jako polewa do lodów. Singiel był sprzedawany w miejscach z fontannami sodowymi i był używany do przygotowywania czekoladowych napojów gazowanych.

W 1928 r. sprzedawcy Hershey otrzymywali prośby o wersję niekomercyjną, a Hershey jest zobowiązany. Jest kilka innych przełomowych dat w historii syropu Hershey: zaczęli produkować własne metalowe puszki w 1956 roku i zastąpili je plastikowymi butelkami w 1979 roku.

Dlaczego Swoops zostały zmiecione

Pamiętasz Swoopsa? Hershey wprowadziła je w 2003 roku i choć wydaje się to nie do pomyślenia, były czekoladową ucztą, która zawiodła w dość epicki sposób i zniknęła trzy lata później.

Według Szybka firma , Hershey natknęła się na ten z kilku powodów. Kształt Swoops sprawił, że pomyśleliśmy o Pringles, ale nie było tam chrupiącego, ziemniaczanego środka (ani nawet słodkiego środka ze słodkich cukierków). Ten kształt miał zachęcać do bezmyślnego podjadania, ale ponieważ w pojemniku nie było wielu Swoopów, były one bardzo niezadowalające. Zdarzyła się też dziwna rzecz, która wydarzyła się, gdy zacząłeś przeglądać informacje o wartościach odżywczych Swoopsa – przekonasz się, że lepiej kupić zwykły batonik Hershey's. Dodaj do tego fakt, że za cenę paczki Swoops można było kupić około trzech tabliczek czekolady, a wszystko to oznaczało, że nie przetrwały etapu, w którym były postrzegane jako nowa nowość.

W grę może wchodzić praca dzieci

W 2015 roku Codzienna Bestia poinformował o dość szokującym procesie, który dotyczył nie tylko Hershey's, ale także Marsa i Nestle. Pozew twierdził, że nie byli uczciwi, jeśli chodzi o fakt, że ich łańcuch dostaw opierał się na pracy dzieci przy zbiorze kakao. Afryka Zachodnia została uznana za miejsce najgorszych naruszeń praw człowieka, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi około dwóch trzecich światowej czekolady. Pozew twierdził, że każdy, kto kupił którykolwiek z produktów Big Chocolate, został oszukany, aby wspierać niewolniczą pracę, a to dość poważne oskarżenie.

Problem po raz pierwszy wyszedł na światło dzienne w 2000 roku, wraz z filmem dokumentalnym, w którym sfilmowano dzieci, które zbierały kakao, nie dostawały zapłaty i były bite za próbę ucieczki. Hershey – i ich konkurenci – obiecali dołączyć do globalnego ruchu na rzecz zaprzestania wykorzystywania pracy dzieci, po tym, jak Hershey wyszedł i powiedział, że dokument był pierwszym, który usłyszał o tym, co się dzieje. Sprawa jest daleka od rozwiązania. W rzeczywistości, Aktualności Cukiernicze poinformował o kolejnych pozwach wniesionych w lutym 2018 r., najpierw przeciwko Nestle, a następnie przeciwko Marsowi i Hershey's.

Mają ściśle tajne laboratorium naukowe

Obrazy Getty

Każdy, kto idzie do Hershey's Chocolate World, może bawić się robieniem własnego batonika czekoladowego i to jest całkiem fajne. Widzą, co dzieje się na każdym etapie procesu, ale niedaleko jest inne laboratorium, które jest tak tajne, że większość pracowników nawet nie ma do nich dostępu.

Jest to nijaki budynek, w którym znajdują się wszystkie tajemnice handlowe Hershey, więc nic dziwnego, że Penn na żywo mówi, że bezpieczeństwo zbliża się do poziomu Fort Knox. Jest pełen krętych korytarzy, drzwi bezpieczeństwa i okien bezpieczeństwa, a także mówią, że Hershey przechodzi przez dziwnie złożony proces, który nie obejmuje tylko czekolady i smaków. Badają również takie rzeczy, jak wpływ kolorów, statystyki sprzedaży i psychologię konsumenta. Prowadzą również ściśle tajną naukę, aby pomóc im dotrzeć do rynków międzynarodowych, zmieniając amerykańskie podstawowe produkty i dostosowując je do globalnych gustów. Jedź do Kanady, a przekonasz się, że czekolada Hershey jest bardziej kremowa, aw Brazylii ma smak wędzenia. Wszystko to dzięki uprzejmości ich tajnych laboratoriów w Pensylwanii.