Nieopowiedziana prawda o lodach

Niezależnie od tego, czy lubią wanilię, kamienistą drogę, czy miętową czekoladę, większość Amerykanie uwielbiam lody. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy w tym pysznym deserze jest coś więcej? Nawet jeśli jadłeś lody każdego dnia swojego życia, prawdopodobnie nie wiesz o nich wszystkiego. Nieopowiedziana prawda o lodach obejmuje opowieści o amerykańskich prezydentach, rożku, który może pomieścić wystarczającą ilość lodów, aby nakarmić ponad 10 000 osób, a nawet (co dziwne) ostrygi.


Dużo jemy lodów

Lody uważam za jedną z moich grzesznych przyjemności, więc ucząc się, że przeciętny Amerykanin zjada 22 funty lodów rocznie sprawiło, że odetchnęłam z ulgą. Teraz mogę rozkoszować się świadomością, że moi rodacy również bez opamiętania przejadają się tym pysznym deserem.International Dairy Foods Association poinformowało, że „USA firmy produkujące lody wyprodukowały w 2014 roku ponad 872 miliony galonów lodów”. Nic dziwnego, że miesiące letnie to najpopularniejszy czas na spożywanie lodów, a w czerwcu produkuje się więcej lodów niż w jakimkolwiek innym miesiącu. W 2012 roku, na podstawie transakcji kartami kredytowymi, D.C. zjadłem najwięcej lodów dowolnego stanu w USA.
hot dog vs polski

Wafelki do lodów narodziły się z denerwacji

Na początku XX wieku dwóch niespokrewnionych imigrantów do Ameryki — jeden Włoch i jeden Syryjczyk — „wymyśliło” rożek do lodów w odstępie roku od siebie. Włoski o imieniu Italo Marchiony , który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, otrzymał patent na rożek do lodów w 1903 roku. Ale to nie był moment, w którym rożki do lodów naprawdę wystartowały.

Na targach światowych w St. Louis Syryjczyk Ernest A. Hamwi sprzedawał zalabis, czyli w zasadzie syryjskie smakołyki waflowe, kiedy stojący obok niego sprzedawca lodów zabrakło naczyń. W prawdziwie przedsiębiorczy sposób Hamwi uformował jedno ze swoich zalabi w stożek i dał go sprzedawcy lodów. Kłopotliwa sytuacja sprzedawcy lodów stała się sukcesem Hamwi i rożki z lodami znalazły się wreszcie na mapie.Hamwi otworzył następnie firmę Missouri Cone Company, a w latach pięćdziesiątych Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Lodów nazwało go wynalazca rożka do lodów . Inne relacje przypisują rożek do lodów różnym wynalazcom, ale jedno jest pewne — Światowe Targi w St. Louis przyczyniły się do wzrostu popularności rożków.

Lody lodowe były pierwotnie sprzedawane tylko w niedziele

Podobnie jak historia powstania rożków lodowych, istnieje wiele opisów pierwszych lodów lodowych. Wszystkie relacje zgadzają się jednak co do jednego – nazwa lody lodowe zaczęła się, ponieważ podawano je w niedziele. W jedna wersja z historii pochodzenia, prawo uchwalone w 1890 roku zabraniało sprzedaży wody sodowej w niedziele w Evanston w stanie Illinois. W odpowiedzi fontanny sodowe zaczęły sprzedawać napoje lodowe bez napoju gazowanego – w zasadzie desery lodowe.druga wersja ma miejsce w 1881 roku w Two Rivers w stanie Wisconsin, kiedy George Hallauer zapytał właściciela fontanny sodowej Eda Bernersa, czy dodałby do swoich lodów syrop czekoladowy. Berner następnie dodał go do swojego zwykłego menu. George Giffy, właściciel lodziarni w pobliskim miasteczku, postanowił serwować to samo swoim klientom i sprzedawał je tylko w niedziele.

w trzecia wersja , Chester Platt, właściciel drogerii w Ithaca w stanie Nowy Jork, podawał w niedziele lody waniliowe wielebnego Johna Scotta z syropem czekoladowym i kandyzowaną wiśnią.

Ciężarówki z lodami i bary Good Humor mają ze sobą coś wspólnego

Harry Burt, wynalazca batoników Good Humor, jest również uznawany za pomysłodawcę ciężarówek z lodami. Pewnej nocy w 1920 roku syn Burta wpadł na pomysł, aby połączyć lody i patyczki do lizaków — w ten sposób wymyślił jeden z najlepszych wynalazków od czasu lodowego deseru lodowego, batonika Good Humor. Według Życie na wsi , dostarczał już lody, kiedy wynaleziono batonik Dobry Humor. Łatwość, z jaką można było jeść batony, podsunęła mu pomysł, aby sprzedawać je bezpośrednio klientom na ulicy.

Jest lekarstwo na lodowe bóle głowy

Wiesz, że bolesne zamrożenie mózgu pojawia się, gdy zbyt szybko jesz lody? Dobrze, Dr. Jorge Serrador , badacz elektroniki sercowo-naczyniowej, przeprowadził badanie medyczne, aby dowiedzieć się, jak go wyleczyć. Zwerbował 13 zdrowych dorosłych ochotników, kazał im popijać lodowatą wodę, a następnie monitorował przepływ krwi do ich mózgów.

Odkryli, że mózg próbuje chronić się przed zmianą temperatury, zalewając ten obszar krwią. Jeśli chcesz pozbyć się lodowego bólu głowy, po prostu rozgrzej podniebienie, pijąc ciepłą wodę lub przykładając język do podniebienia.

Najwyraźniej bóle głowy związane z lodami mają swój cel i nie chodzi tylko o to, abyś wolniej jadła lody!

gorące kevin hart

Lody mogą cię zabić (dosłownie)

Niestety, nie wszystkie historie o lodach mają słodkie zakończenie. Według Życie na wsi , zanim mleko zostało pasteryzowane pod koniec XIX wieku, zatrucia lodami były częstym zjawiskiem. „Gazety opisywały epidemie zatrucia lodami, w których zginęło lub zostało zabitych dziesiątki bywalców jarmarku, uczestników pikniku i gości”.

Na szczęście epidemie lodów nie są dziś powszechne, ale nie zniknęły całkowicie. Od stycznia 2010 r. do stycznia 2015 r. w czterech różnych stanach wybuchło dziesięć przypadków infekcji listerią. Trzech pacjentów, wszyscy mieszkający w Kansas, zmarło z powodu swoich chorób. Przez długi czas nikt nie mógł dowiedzieć się, skąd pochodzi listeria. To znaczy, dopóki zespół z Departamentu Zdrowia Karoliny Południowej nie połączył przypadków listerii z lodami Blue Bell. Blue Bell później przypomniała sobie wszystkie swoje produkty w Teksasie i Oklahomie – stanach, w których ich fabryki były powiązane z epidemiami.

Jest przepis na lody ostrygowe

Gospodyni domowa z Wirginii, napisany przez Mary Randolph w 1860 r., zawierał przepis na lody ostrygowe , który zasadniczo wzywał do zamrożenia zupy ostrygowej. Ten bardzo krótki przepis można znaleźć pomiędzy przepisami na lody czekoladowe a galaretką z cielęcych stóp. (I myślałeś, że lody z ostrygami brzmiały obrzydliwie.)

Wiele spekulowano na temat tego przepisu na lody ostrygowe. Czy rzeczywiście miał to być deser? Dlaczego umieściła go w swojej książce kucharskiej?

W Pilot z Wirginii, Lorraine Eaton opowiedziała historię o zrobieniu partii lodów ostrygowych po tym, jak jej 10-letnia córka wychowała ją podczas rodzinnej gry. Nie mogła zmusić się do zjedzenia go, ale zabrała go do pracy, gdzie otrzymał mieszane recenzje. – Jedna ze smakoszy powiedziała, że ​​widziała, jak podaje się go jako przystawkę, być może z kilkoma krakersami Ritz. Inni uznali to za OK. Jedna osoba wyszła z damskiej toalety pocierając język kawałkiem papierowego ręcznika. Prawie zwymiotowała.

Myślę, że po prostu zostanę przy ciasteczkach i śmietanie.

Penn State ma kurs lodów

Możesz nie myśleć o lodach jako o przedmiocie godnym prestiżowego uniwersytetu, ale Penn State myśli inaczej. Ich lodziarnia, Berkey Creamery, została otwarta w 1865 roku i od tego czasu serwuje pyszne lody – oraz naukowe badania na temat tego, jak zrobić lody.

Strona internetowa Berkey Creamery z dumą stwierdza, że ​​jest „światowym autorytetem w dziedzinie produkcji lodów i nabiału”. Przedstawiają również swój 12-etapowy proces produkcji lodów, który obejmuje dojenie stada ponad 200 holsztynów dwa razy dziennie i utrzymywanie mieszanki lodów w temperaturze 37 stopni przez 24 godziny w specjalnym zbiorniku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zrobić lody metodami opartymi na nauce, możesz zarejestrować się, aby wziąć udział w ich Krótkie danie z lodami , który może pochwalić się obecnością m.in. Baskin-Robbins, Ben and Jerry's i Good Humor/Breyers.

dlaczego velveeta jest taka droga?

Najwyższy w historii rożek do lodów miał ponad 10 stóp wysokości

Czy potrafisz zgadnąć, gdzie powstał najwyższy rożek do lodów, jaki kiedykolwiek powstał? Gdybyś odgadł Włochy, miałbyś rację — do 2015 roku. Wtedy Hennig-Olsen, norweska firma produkująca lody, zbudowała swój kolosalny rożek, mierzący ponad 10 stóp wysokości . Helikopter przeniósł stożek do Kristiansand w południowej Norwegii, gdzie gigantyczny stożek ważący prawie tonę został umieszczony w specjalnym uchwycie na stożek.

Następnie napełnili ogromny stożek wystarczającą ilością lodów truskawkowych, aby nakarmić 10 800 osób po dwie gałki. Rożek zawierał również 15 galonów czekolady i 242 funty herbatników waflowych. Paal Hannig-Olsen, obecny właściciel Hennig-Olsen, powiedział Księga rekordów Guinnessa , „Atmosfera była fantastyczna i wspaniale było móc dzielić tak ogromny moment z lodami ze wszystkimi obecnymi”.

Lody są o wiele starsze niż myślisz

Lody mają długą i zróżnicowaną historię, która może sięgać czasów Aleksander Wielki ponad dwa tysiące lat temu — zależnie od tego, kogo zapytasz. Niektórzy twierdzą, że Rzymianie wynaleźli go już w 54-68 rpne, kiedy mieszali lód ze smakami, a następnie go pili – ale to nie przypomina lodów, które znamy. Kolejna relacja pochodzi z Chin w 618 pne, kiedy Cesarze z dynastii Tang zjadł „mrożone słodycze przypominające mleko”. Ta wersja była zrobiona z mleka krowiego, koziego lub bawolego, które było podgrzewane mąką”.

dlaczego cukier jest we wszystkim?

Lody prawdopodobnie dotarły do ​​Europy znacznie później, w XVII wieku i zaczęły pojawiać się w angielskich książkach kucharskich w XVIII wieku.

Pierwsza znana wzmianka o lodach w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 1744 roku w domu gubernatora Thomasa Bladena. Według Kolonialna Fundacja Williamsburg, jeden z jego gości napisał: „Deser nie mniej ciekawy: Wśród rarytasów, z których był komponowany, znalazły się wyborne lody, które z truskawkami i mlekiem jedzą najpyszniej”.

Królewski gubernator zamienił kiedyś grad w lody

W jednym z ciekawszych wczesnych opisów lodów gubernator Francis Fauquier, królewski gubernator Williamsburg, użył gradu do robienia lodów dla siebie w 1758 roku. Kolonialna Fundacja Williamsburg grad, prawdopodobnie z rozkazu gubernatora, zbierano po gwałtownej burzy i używano do schładzania wina i zamrażania śmietany.

Prawdopodobnie zareagował w ten sposób ze względu na trudności w przechowywaniu lodu w tym czasie. Następnym razem, gdy będziesz cieszyć się miską lodów, bądź wdzięczny, że możesz po prostu wyjąć ją z zamrażarki, zamiast desperacko zbierać grad, aby wymieszać ze śmietaną!

Thomas Jefferson pomógł go spopularyzować

Thomas Jefferson uwielbiał serwować swoim gościom lody i napisał pierwszy znany amerykański przepis na lody. Według Fundacja Thomasa Jeffersona , jeden z jego gości powiedział: „Lody produkowano między innymi w postaci kulek z zamrożonego materiału, zamkniętych w osłonach z ciepłego ciasta, co stanowiło dziwny kontrast, jakby lód dopiero co wyjęto z pieca”.

Jefferson pojechał do Francji z lat 1784-1789 i wrócił do USA z czterema foremkami do lodów, a później nabył chochlę do lodów i zamrażarkę do lodów. Jego zamiłowanie do lodów pomogło spopularyzować je wśród Amerykanów.

Jego przepis na lody jest jednym z zaledwie dziesięciu zachowanych przepisów jego pisma i jest przypisywany jego francuskiemu kamerdynerowi, Adrienowi Petit. Nadal możesz wypróbować jego oryginalny przepis, który jest dostępny na Fundacja Thomasa Jeffersona stronie internetowej.