Nieopowiedziana prawda o kawie rozpuszczalnej

kawa, kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna to kontrowersyjny wybór wśród Kawa wielbicieli, tak wielu patrzy na to jak na podróbkę lub słabą kawę. Ma jednak czynnik wygody, który niektóre firmy wykorzystały do ​​sprzedaży kaw z wyższej półki, takich jak Starbucks . Ale jaka jest zasadnicza różnica między kawą rozpuszczalną a kawą z całych ziaren? A co dokładnie jest w każdym razie kawa rozpuszczalna?


Przygotowanie kawy rozpuszczalnej jest szybsze, tańsze i łatwiejsze niż robienie zwykłej kawy. Wytwarza się go poprzez dodanie proszku do gorącej wody, podobnie jak robi się herbatę rozpuszczalną. Kawa rozpuszczalna powstaje z całych ziaren kawy, które są palone, mielone i parzone. Następnie cała woda jest usuwana z zaparzonej kawy, pozostawiając odwodnione kryształki. Kiedy dodasz wodę do tych kryształów, zamienia się ona z powrotem w kawę (przez HuffPost ).Jak powstaje kawa rozpuszczalna

kawa rozpuszczalna

Produkcja kawy rozpuszczalnej odbywa się w procesie suszenia rozpyłowego lub liofilizacji. Suszenie rozpyłowe to proces, w którym płynny koncentrat kawy jest rozpylany jako drobna mgiełka w gorące powietrze o temperaturze około 480 stopni Fahrenheita. Kiedy kawa dotknie ziemi, wyschnie na małe kryształki, ponieważ woda wyparuje.
substytut zielonej cebuli

Suszenie sublimacyjne jest nieco bardziej skomplikowane. Kawa jest gotowana do postaci ekstraktu, który jest następnie schładzany w temperaturze około 20 stopni Fahrenheita, aż stanie się zasadniczo kawie gęsty. Gęsta mieszanka jest następnie dalej schładzana za pomocą taśmy, bębna lub tacy w temperaturze -40 stopni Fahrenheita. To powoduje, że tworzy ona kawałki zamrożonej kawy, które są następnie rozbijane na granulki, które są wysyłane do suszącej próżni, gdzie lód jest odparowywany, pozostawiając granulki kawy rozpuszczalnej.

Jak wypada kawa rozpuszczalna w dziale kofeiny

kawa rozpuszczalna

W kawie rozpuszczalnej jest mniej kofeiny niż zwykła, co może być korzystne dla osób, które chcą zmniejszyć jej spożycie. Jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera od 30 do 90 miligramów kofeiny w porównaniu do zwykłej kawy, która zawiera od 70 do 140 mg.Potencjalnym minusem kawy rozpuszczalnej jest skład chemiczny. Zawiera akrylamid, potencjalnie szkodliwą substancję chemiczną, która powstaje podczas palenia ziaren kawy. Kawa rozpuszczalna może zawierać nawet dwa razy więcej substancji chemicznych niż zwykła kawa. Może uszkadzać układ nerwowy i zwiększać ryzyko raka w przypadku spożywania dużych ilości (poprzez: MSN ). Jednak ilość akryloamidu w kawie jest niższa od ilości wykazanej jako szkodliwa w studia .

Wczesne wersje kawy rozpuszczalnej

Folgery, kawa rozpuszczalna Justin Sullivan/Getty Images

Według Marka Pendergasta pierwsze wersje kawy rozpuszczalnej pochodzą z 1771 roku Oxford Companion to amerykańskie jedzenie i napoje . Było to około 200 lat po wprowadzeniu kawy do Europy, a Wielka Brytania przyznała patent na „mieszankę kawy” Johnowi Dringowi (poprzez Smithsonian Magazine ).Następnie, pod koniec XIX wieku, pewna firma w Glasgow wynalazła produkt o nazwie Camp Coffee, który był płynną „esencją” składającą się z wody, cukru, esencji kawowej i cykorii. Jako produkt konsumencki, wersja Camp Coffee trafiła na rynek detaliczny w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku.

W Stanach Zjednoczonych najwcześniej zarejestrowana kawa rozpuszczalna miała miejsce podczas wojny secesyjnej, gdy żołnierze szukali sposobów na zwiększenie swojej energii, które były również łatwe do przenoszenia.

Około połowy XIX wieku w San Francisco James Folger i jego synowie założyli bardziej znaną firmę kawową. Folger's sprzedał pierwsze zmielone ziarna w puszkach, które nie musiały być palone i mielone w domu, co sprawiło, że picie kawy było nie lada udręką, próbując zwabić górników podczas gorączki złota.

Kawa rozpuszczalna staje się dostępna na rynku

Nescafe, kawa rozpuszczalna Drew Angerer/Getty Images

Firma stała się wówczas jedną z dwóch najpopularniejszych marek kawy w Stanach Zjednoczonych. Drugim był Maxwell House. Chociaż żadna z firm nie wprowadziła kawy rozpuszczalnej do czasu po II wojnie światowej, utorowała drogę mieszanką ziaren kawy mielonej, dzięki czemu przygotowanie kawy stało się znacznie wygodniejsze.

W 1906 roku Cyrus Blanke wprowadził kawę mieloną na rynek detaliczny. W 1910 roku europejski imigrant o imieniu George Washington (nie ten) wyrafinował kryształy kawy z parzonej kawy i wprowadził pierwszą komercyjną kawę rozpuszczalną w Stanach Zjednoczonych, która stała się popularna podczas I wojny światowej ze względu na wygodę.

Kolejna znacząca poprawa w kawie rozpuszczalnej nastąpiła w 1938 roku, kiedy Nestle wprowadził Nescafe. Powstał poprzez rozpryskiwanie płynnej kawy do ogrzewanych wież. Pozostałości stały się kawą po nawodnieniu. To wciąż jeden z najpopularniejszych produktów do kawy rozpuszczalnej na rynku. W 2012 roku Nescafe stanowiło 74 procent rynku kawy rozpuszczalnej.

czy powinieneś jeść skórkę ze słodkich ziemniaków?

Kawa rozpuszczalna zachowuje wiele korzyści zdrowotnych związanych ze zwykłą kawą. Zawiera wiele przeciwutleniaczy, potencjalnie nawet więcej niż zwykła kawa ze względu na proces parzenia (poprzez Linia zdrowia ). Badania pokazują, że może to również przyczynić się do: poprawa funkcji mózgu brain i zwiększony metabolizm . Osoby pijące kawę są również mniej narażone na niektóre choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, i są mniej narażone na cukrzyca i choroby wątroby takie jak marskość i rak wątroby.

Popularność kawy rozpuszczalnej na świecie

kawa rozpuszczalna, paczki kawy rozpuszczalnej

Rynek kawy rozpuszczalnej rozwija się globalnie – i wykładniczo w Chinach. Wcześniej wiadomo było, że Chiny wypijają około dwóch filiżanek kawy rocznie na osobę (innymi słowy, tyle, ile większość ludzi wypija przed obiadem), a obecnie są czwartym co do wielkości rynkiem kawy rozpuszczalnej, znanej również jako gotowa do picia (RTD). Kawa.

Rosja jest również wschodzącym rynkiem kawy. Kawa rozpuszczalna to niedrogi sposób na wejście do napoju, którego zakup w postaci pełnego ziarna może być kosztowny. Przemysł kawowy RTD jest zakorzeniony w Wielkiej Brytanii, która od dziesięcioleci spożywa kawę rozpuszczalną.

Niezależnie od tego, czy lubisz kawę rozpuszczalną, to jest prawdziwa kawa i zdecydowanie wygodniejsza niż parzenie kawy z całych ziaren.
Kategorie drink Telewizja Inny