Nieopowiedziana prawda o keczupie

Bez względu na to, co jeszcze kochasz lub nienawidzisz w kuchni, prawdopodobnie masz butelkę ketchupu w lodówce i zapasową lub dwie w szafkach. Jest coś w tej podstawowej przyprawie, co czyni ją nieocenioną częścią każdej kuchni, ale bądźmy szczerzy, przynajmniej raz zastanawiałeś się, dlaczego zawsze nazywa się ją „keczupem pomidorowym”. Wydaje się, że powinno to być oczywiste, ale nie zawsze tak było. Okazuje się, że ketchup przebył długą, dziwną, a czasem kontrowersyjną drogę, by stać się tak lubianą przyprawą, jaką jest dzisiaj.






najlepszy smak pop tarta

Pochodził z Azji i początkowo był raczej podejrzany

Ketchup nie narodził się z pomidora, a ketchup w swoich najwcześniejszych formach nie przypominał tej butelki dobroci, którą trzymasz w lodówce. Kiedy profesor Stanford zaczął śledzić podróż ketchupu, odkrył, że początek miał miejsce w starożytnej Azji. Profesor Dan Jurafsky odkryli, że keczup pomidorowy znajduje się tylko na jednej gałęzi drzewa genealogicznego, a przyprawa faktycznie powstała jako sfermentowana pasta rybna. Wiemy, ponieważ znalazł poezję napisaną o tradycji robienia gęstej pasty ze sfermentowanych ryb (i innych mięs) do użycia jako przyprawa - lub przyprawa, jeśli chcesz.



Zgodnie z tekstem historycznym z 544, odkrycie sfermentowanej pasty rybnej pochodziło od cesarza Han, który wysłał swojego przedstawiciela w poszukiwaniu źródła niesamowitego zapachu, który wyczuł. Tym źródłem była kupa wyrzuconych wnętrzności ryb, które zostały pokryte brudem i pozostawione do rozkładu. Niesamowity. Stąd powstał przepis na jeden z pierwszych keczupów, który zawierał żołądek, pęcherz i jelita ryb, mocno solone i pozostawione w słoiku do fermentacji. W około 50 dni (lub 100 dni w zimie lub 20 w gorącym letnim słońcu) będziesz miał swoją przyprawę.








Stopniowo ryby i mięso ustąpiły miejsca fermentacji innych rzeczy, takich jak soja. Nazwa „ketchup” pojawiła się nieco później, a Jurafsky odkrył, że gdzieś w XVIII wieku słowa „ge-tchup”, „kue-chiap” i „ke-tchup” zostały zapisane w słownikach zachodnich misjonarze. Handel później przyniósł pomysł Zachodu i do lat czterdziestych XVIII wieku różne wersje ketchupu były w całej Europie, jeszcze bardziej popularne dzięki przybyciu przypraw i przypraw.

Jane Austen uwielbiała ketchup z orzechów?

Ketchup został pierwotnie zrobiony z różnego rodzaju szalonych rzeczy, które wyglądają zupełnie i całkowicie obco dla współczesnych oczu. Być może nigdy nie pomyślisz o Jane Austen w ten sam sposób, jeśli wiesz, że była szczególna dla pewnego rodzaju ketchupu: ketchupu z orzechów włoskich. Pomyśl o jej przerwie od pisania Duma i uprzedzenie za odrobinę ketchupu z orzecha włoskiego posmarowanego na kromce chleba. Nieskończenie wolę to proste.



Kiedy Austen i jej matka mieszkały w domku w Chawton, mieszkała z nimi jej przyjaciółka Martha Lloyd. Lloyd prowadził księgę domową , i zapewnia dużo wglądu w codzienne życie w tamtym czasie. W książce znajduje się jej własny przepis na keczup z orzechów włoskich, który polegał na zmieleniu orzechów na pastę, a następnie zmieszaniu ich z octem i solą. Po ośmiu dniach fermentacji gotowano, odcedzano i doprawiano imbirem, goździkami, gałką muszkatołową, pieprzem, chrzanem i szalotką.

Brzmi smakowicie! Jeśli jesteś wystarczająco ciekawy, aby spróbować zrobić to dla siebie, Myśliwy, Wędkarz, Ogrodnik, Kucharz ma przepis, którego możesz spróbować . Pamiętaj jednak, że musi się zestarzeć przez około rok, zanim naprawdę stanie się dobre.



Ketchup grzybowy wciąż jest w Europie

Zanim azjatycka idea ketchupu dotarła do Europy, przedsiębiorczy kucharze znajdowali różne sposoby, aby uczynić go swoim własnym. W XVIII wieku ketchup grzybowy był ogromnym hitem, a jeśli… udaj się dziś do Tesco , nadal można go znaleźć na półkach.

Pomysł wykorzystania pieczarki w keczupie było zakorzenione w czymś, co Europejczycy robili na długo zanim ktokolwiek w Europie usłyszał o keczupie: marynowane grzyby. Gdzieś po drodze ktoś zdał sobie sprawę, że płyn, który pochodzi z marynowania grzybów, może być ponownie użyty. Z niewielką pomocą stał się keczupem grzybowym.

Robert Irvine żona Gail Kim

Jeśli jesteście ciekawi tego, wymyślił brytyjski szef kuchni Nigel Slater nowoczesne podejście do ketchupu grzybowego , ale to nie dla osób o słabym sercu. Oprócz grzybów wymaga również takich rzeczy jak anchois, ocet jabłkowy, cebula i korniszony. (Szczerze mówiąc, nie jest o wiele dziwniejszy niż sos Worcestershire.)

Wersja pomidorowa była reklamowana jako lecznicza

Zanim ketchup dotarł do wybrzeży Ameryki, przeszedł kolejną transformację. Na początku XIX wieku ketchup pomidorowy i sos pomidorowy były dość podobne, a główną różnicą była długowieczność ketchupu. Opublikowano milion i jeden przepisów na przygotowanie własnego keczupu pomidorowego, ale produkt zyskał nieprawdopodobny wzrost popularności dzięki lekarzowi o imieniu John Cook Bennett .

Wraz ze swoimi przepisami na keczup i inne produkty z pomidorów opublikował wiele publikacji na temat korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego jedzenia pomidorów. Twierdził, że zapobiegają cholerze i są najlepszym sposobem leczenia, powiedzmy, dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Powiedział również, że był przekonany, że pewnego dnia ekstrakt z pomidorów zostanie użyty jako lekarstwo na wszystko, i to jego zeznanie przeniosło pomidory na amerykański radar żywnościowy. Do tego czasu wielu ludzi nie ufało pomidorom, ale kiedy gazety w całym kraju podniósł swoje twierdzenia, że ​​pomidory — i keczup — są cudownym lekarstwem, nie można było oglądać się za siebie.

Pierwotnie był dość alkoholowy

Nie można powiedzieć, kto pierwszy wpadł na pomysł zrobienia keczupu z pomidorów, ale jeden z pierwszych przepisów na keczup z pomidorów znamy z 1812 roku. Poszedł od lekarza o nazwisku James Mease, który twierdził, że wpadł na ten pomysł od Francuski. (Historycy myślą, że miał na myśli uchodźców z Haiti). Jego przepis jest godny uwagi z kilku powodów, a pierwszym jest to, że nie nazwał ich pomidorami: nazwał je jabłkami miłości. Drugi to to wezwał do alkoholu i nie był jedyny. Przez cały XIX wiek większość przepisów na keczup pomidorowy wymagała takich rzeczy, jak brandy jako kluczowy składnik, a jeden przepis z 1901 roku określa nawet, że na każdy galon mieszanki ketchupu należy dodać kwartę czerwonego wina.

Ketchup stał się bezalkoholową przyprawą, gdy nasze wspólne preferencje smakowe przesunęły się na stronę słodką. Alkohol i cukier nie mieszały się, a stosowanie dodatków do powolnej fermentacji zostało zakazane w 1906 roku. Na wszelki wypadek jednak, jeśli jesteś ciekawy (a wiesz, że jesteś), oto przepis na ketchup to wymaga zdrowej dawki bourbonu, dzięki uprzejmości firmy Epicurious.

Dlaczego butelki z keczupem są przezroczyste?

Obrazy Getty

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego? butelki z keczupem są przezroczyste lub plastikowe ? Może jesteś tak przyzwyczajony do oglądania tych przezroczystych butelek, że nic o tym nie myślisz. Właściwie jest powód, dla którego wszystkie są jasne i sięgają połowy XIX wieku.

W połowie XIX wieku komercyjna produkcja żywności rosła. W przypadku ketchupu była to potencjalnie niebezpieczna rzecz. Świeże pomidory mają krótki okres wegetacyjny — od połowy sierpnia do połowy października — iw tamtym czasie nie było wielu niezawodnych metod utrzymywania świeżości żywności po jej zebraniu. Ponieważ popyt na keczup był przez cały rok, pomidory wyciągane z magazynu do użycia w keczupie często miały kilka miesięcy. Jeśli to brzmi nieapetycznie, to było. Ketchup w szczególności zyskał reputację przepełnionego wszelkiego rodzaju nieprzyjemnościami, od pleśni po bakterie. Zastosowane konserwanty nie były dużo lepsze, a niektórzy producenci zaczęli dodawać takie rzeczy, jak smoła węglowa, aby keczup był czerwony i półświeży.

jak zła jest dla ciebie pizza?

Zanim Henry J. Heinz zaczął robić swój keczup, miał on reputację jedzenia, co do którego trzeba być podejrzliwym. Cue przezroczyste butelki. Heinz był tak dumny z czystości swoich fabryk, że jeździł na wycieczki. Potem poszedł o krok dalej i zabutelkował swój keczup w sposób, który udowodni kupującym, że jego towar to prawdziwa okazja.

Ketchup jest zaskakująco łatwy do zrobienia w domu

Ketchup jest prawdopodobnie tak podstawowym składnikiem, że dokładnie wiesz, ile pozostało, a ile zostało, kiedy wziąć kolejną butelkę. Firmy takie jak Heinz są tak częścią amerykańskiej kultury, że prawdopodobnie nigdy nie pomyślałeś o próbie stworzenia własnego ketchupu. Ale możesz być zaskoczony, jakie to proste.

Ten przepis z Pyszne Magazyn zrobi dwie butelki smacznego czerwonego jedzenia i będzie gotowy w ciągu kilku godzin. Wykonany z ziela angielskiego, chilli, czosnku, octu z czerwonego wina, cebuli, ziaren pieprzu i odrobiny brązowego cukru, to świetny sposób na spróbowanie czegoś nowego. A jeśli masz ogród i zawsze zastanawiasz się nad zrobieniem wszystkich pomidorów, z którymi skończysz, jest to świetny sposób na wykorzystanie grona do czegoś nowego i zabawnego. (Który miłośnik ketchupu w twoim życiu nie chciałby otrzymać tego w prezencie?)

Istnieje również wiele odmian. Ten przepis z Dobre jedzenie BBC robi keczup po pikantnej stronie. Tabasco, ziele angielskie, cynamon i czosnek to coś więcej niż tylko okazjonalny przysmak.

Etykieta ketchupu i hot-doga

Ketchup może być bardzo popularny, ale przynajmniej w jednym mieście jest bardzo polaryzujący. Daj się przyłapać na nakładaniu ketchupu na hot doga w Chicago, a natychmiast zostaniesz zidentyfikowany jako outsider. Niektórzy mogą nawet czuć się urażeni twoimi wyborami.

W Chicago dopuszczalne dodatki do hot dogów to żółta musztarda, pomidor, ogórek kiszony, cebula, papryka, odrobina soli z selera i niektóre z charakterystycznych dla tego miasta neonowych zielonych smakołyków. Ale nie keczup. Kiedy lokalna sieć Portillo's zasugerowała, że ​​keczup również powinien być uznany za dopuszczalny, internetowe blogi kulinarne oszalały . Kiedy Chicago Tribune prowadził artykuł, w którym twierdził, że odmawianie keczupu miłośnikom hot dogów w całym mieście było podobne do „ faszyzm smakoszy ”, to tylko podsycało płomienie.

Trybuna opublikował także artykuł na temat prawdziwych, uczciwych badań nad keczupem, wszystkie oparte na świecie profesora Northwestern University o imieniu Bill Dziki . Savage postanowił poznać korzenie nienawiści do ketchupu i porównał hot doga bez ketchupu do ikony kultury. To nie żart, a nawet przemawiał na ten temat na Chicago Hot Dog Fest. Chociaż może być tam mnóstwo hot dogów, prawdopodobnie nie ma żadnego ketchupu.

Czy możemy to nazwać warzywem?

Podczas administracji Reagana urzędnicy rządowi debatowali o tym, co stanowi zdrowy program obiadów w szkole. W tym czasie jedna z sugestii dotyczyła zmiany, czy porcja keczupu zostanie uznana za część diety warzywnej na lunch, i nic dziwnego, że media chwycił historię i pobiegł z nią . Nie trzeba dodawać, że cała sprawa spotkała się z niemałym oburzeniem ze strony wszystkich, w tym komentarzami senatora Johna Heinza. Heinz — który rzeczywiście jest związany z firmą produkującą ketchup Heinz — powiedział: „Ketchup to przyprawa. To jeden z najbardziej absurdalnych przepisów, o jakich kiedykolwiek słyszałem, i chyba nie muszę dodawać, że wiem coś o keczupie i smakach — albo kiedyś wiedziałem.

Nauka stojąca za nalewaniem tego

Bez względu na to, jak bardzo kochasz ketchup, prawdopodobnie nadal zostawiasz trochę w butelce do wypłukania przed recyklingiem. Nalewanie keczupu może być wyzwaniem w najlepsze dni i nie bez powodu jest przedmiotem niezliczonych gagów. Heinz wprowadził nawet butelki do góry nogami, aby ci pomóc, ale to, co naprawdę się tutaj dzieje, to jakaś dziwna nauka.

Ketchup to ciecz nieniutonowska — łamie zasady działania cieczy i ciał stałych. Ketchup jest zarówno cieczą, jak i ciałem stałym i zmienia swoją gęstość w zależności od przyłożonego do niego ciśnienia. Wiesz, jak ketchup przechodzi od utknięcia w butelce do rozlewania się po całym miejscu? Ten przełącznik ma miejsce, gdy przekracza próg. Potrząśnij butelką powyżej tego progu, a stanie się 1000 razy cieńsza niż po drugiej stronie. Czy jesteś jedną z tych osób, które powoli i ostrożnie wyciągają Twój keczup z butelki? Powodzenia! Nauka mówi, że to niezbyt skuteczne. Mówi również, że najlepszą metodą na uzyskanie keczupu jest kilka energicznych wstrząsów butelką, a następnie zdjęcie wieczka i rozpoczęcie nalewania. (Ciekawostka: pozostawiony do naturalnego przepływu keczup może osiągnąć prędkość 147 stóp na godzinę.)

Nauka znajduje również inne rozwiązania problemu ketchupu, takie jak rozwój czegoś o nazwie Liquiglide . W przypadku użycia w butelkach keczup wyślizguje się od razu. W międzyczasie jest fajna mała sztuczka które pomogą z klasycznymi szklanymi butelkami. Zamiast uderzać w dno butelki, uderz ją w górę. Słodki punkt jest nawet dla Ciebie zaznaczony — to etykieta 57 na szyi. Stuknij w to kilka razy, a rozpoczniesz reakcję przerzedzania w miejscu dławienia.

Jest powód, dla którego myślisz o Heinz

Obrazy Getty

Istnieje niezliczona ilość musztard, sosów barbecue i innych przypraw, ale jeśli chodzi o ketchup, jest Heinz. Od domu po restauracje, to marka, do której należy się wybrać. Dlaczego? Według ekspert od ketchupu Andrew F. Smith Heinz nie tylko zadbał o czystość swojej fabryki i higienę produktu — dopracował recepturę do perfekcji. Przepisy na keczup były już gotowe, ale zwiększył ocet, podniósł cukier i pakował więcej pomidorów. Wszystko to działało razem, aby stworzyć słodki smak, mieszając słodycz z kwasowością i umami. Keczup Heinz okazał się idealną mieszanką, której nikt jeszcze nie był w stanie dorównać.

jedź przez śniadanie w pobliżu?

Ale czekaj, jest więcej! Badania terenowe wykazały, że szczególnie dzieci uwielbiają keczup Heinz, ponieważ sprawia, że ​​nieznane smaki nagle stają się znajome. A kiedy badacze z Kansas State University przeprowadzili dogłębne badania nad ketchupem Heinza i nowym pretendentem World's Best, odkryli, że kiedy rozbili każdy keczup na złożone smaki, Heinz stworzył coś magicznego. Według nich, myślisz o Heinz, kiedy myślisz o keczupie z powodu całego mnóstwa smaków i tekstur, które łączą się ze sobą, tworząc coś w rodzaju naukowej doskonałości.




Kategorie porady restauracje Jak