Nieopowiedziana prawda o Mountain Dew

Woda sodowa Mountain Deww górska Rosa

Mountain Dew jest dziś wszędzie. Ten wysokokofeinowy napój w kolorze elektrycznym jest sprzedawany w kierunku młodego tłumu, który chce żyć na krawędzi. Nie jest niczym niezwykłym, aby zobaczyć Sporty ekstremalne takich jak jazda na deskorolce lub kolarstwo górskie w reklamach, osoby uczestniczące w zatłoczonych koncertach lub biorące udział w całonocnych imprezach z grami wideo. Wydaje się, że ich kampania marketingowa również działa; od 2018 , Mountain Dew jest czwartą najpopularniejszą napojem gazowanym, z sześć do siedmiu procent ogólny udział w rynku. Ale nie zawsze tak było. Według Magazyn Appalachów , Mountain Dew miał trudny początek.


Pierwotni twórcy, Barney i Ally Hartman, walczyli o to, by Dew wystartował, a nawet próbowali go sprzedać Koks w pierwszych dniach. W końcu znaleźli nabywcę w firmie Tip Corporation z Wirginii, która zmodyfikowała napój, aby smak był bardziej cytrusowy. Zmiany zadziałały, a bardzo aromatyczny, super kofeinowy napój stał się tak wielkim hitem, że Pepsi kupił go w 1964 roku. Reszta to historia; Krajowa dystrybucja Pepsi dała Mountain Dew w ręce ludzi w całym kraju i utorowała drogę dla Mountain Dew do opracowania kilku dodatkowych smaków.Możesz pomyśleć, że wiesz wszystko o tym neonowym napoju, ale jego skalista historia nie jest jedyną interesującą ciekawostką o Mountain Dew.
Mountain Dew został pierwotnie opracowany jako mikser do whisky

rosa górska i whisky

Soda Mountain Dew narodziła się u podnóża Gór Smoky w Knoxville w stanie Tennessee. Na długo zanim stał się napojem gazowanym, termin „rosa górska” był pseudonim dla bimbru . W latach 30. lub 40. (źródła różnią się w zależności od roku) bracia Barney i Ally Hartman stworzyli mikser, aby whisky smakowała lepiej. Historyk i autor z Knoxville, Jack Neely, powiedział: WBIR że bracia „pierwotnie zrobili to tylko dla siebie”, a ich wersja nie zawierała kofeiny. W Fizz: Jak napoje gazowane wstrząsnęły światem , autor Tristan Donovan wyjaśnia, że ​​ulubiony mikser bourbon braci, cytrynowo-limonkowy napój o nazwie Natural Set-Up, nie był dostępny, gdy przenieśli się do Tennessee, więc postanowili zrobić własny.

Bracia żartobliwie nazwali napój Mountain Dew po przydomku nazwy, żartuję że smakuje jak bimber zmieszany z alkoholem. Na logo umieścili bimber z Tennessee i sprzedawał napój jako „bezodporny bimber wieśniak, który łaskocze twoje wnętrzności”. Para rozszerzyła dystrybucję poza Knoxville, ale sprzedaż zatrzymała się, a firma zaczęła walczyć po tragicznej śmierci Barneya Hartmana na atak serca.Oryginalna wersja Mountain Dew nie smakowała tak jak dzisiaj

górska rosa zaczęła się jako czysta soda

Pomysł zmieszania brązowego likieru z intensywną zieloną sodą nie brzmi zbyt zachęcająco, ale na szczęście bracia Hartman nie robili tego. Według WBIR , oryginalny Mountain Dew był bezkofeinowym, przezroczystym napojem o smaku cytrynowo-limonkowym — podobnym do NAPÓJ 7 UP lub Sprite. Bracia Hartman sprzedali Mountain Dew firmie Tip Corporation z Marion w stanie Wirginia, ale napój wymagał zmiany, aby zwiększyć sprzedaż.

Tutaj historia staje się nieco mroczna. Niektórzy mówią że Bill Jones z Tip Corporation zaczął poprawiać formułę, dodając odrobinę smaku do napoju. Podobno przyniósł kubki wypełnione różnymi formułami do lokalnych drogerii i poprosił mieszkańców Marion, aby powiedzieli mu, który jest ich ulubionym. Inni twierdzą, że Johnson City w stanie Tennessee jest… prawdziwy dom Mountain Dew, ponieważ kierownik zakładu Tri-City Beverages, Bill Bridgeforth, zaczął dodawać swoją trójmiejska lemoniadę do butelek Mountain Dew, a bardziej cytrusowa wersja wystartowała. Bez względu na to, która wersja jest prawdziwa, jedno jest bezsporne: Mountain Dew stał się elektryzującym kolorem, bardzo kofeina napój, a ludzie to uwielbiali.Logo Mountain Dew pierwotnie przedstawiało wieśniaków z karabinami

Hillbillies Mountain Dew Bellczar / Wikipedia

Dzisiejsze Mountain Dew zręcznie kieruje swoją reklamę do młodych mężczyzn prowadzących ekscytujący styl życia, ale ten rodzaj marketingu miał miejsce od dawna po tym, jak Pepsi kupiła markę w 1964 r. Według książki Tristana Donovana Fizz: Jak napoje gazowane wstrząsnęły światem oryginalne butelki Mountain Dew były ozdobione bezbutowym wieśniakiem, który niósł karabin i dzban bimbru. Obraz był później rozszerzony pokazać wieśniaka strzelającego do urzędnika skarbowego z wychodka, powrót do… Zakaz razy, kiedy Mountain Dew było przezwiskiem dla bimbru.

Pepsi zachował wizerunek hillbilly kiedy kupili napój gazowany, mając nadzieję, że wykorzystają popularność wiejskiego stylu życia z Wieśniacy z Beverly Widowisko telewizyjne. w pierwsza reklama Mountain Dew w 1966 roku Pepsi przedstawiała wieśniaków krzyczących: „Ya-hooo, Mountain Dew” i pod hasłem „To cię połaskocze [sic!] wnętrzności!”. Z biegiem czasu Pepsi zaczęła reklamować się dla młodszego tłumu, przyjmując „ Zrobić Rosę ” slogan i porzucenie trochę hillbillies w zamian za obrazy i rzeczników, którzy przemówili do bardziej oktanowego, poszukującego dreszczyku tłumu. W końcu usunęli nawet niepotrzebne litery ze swojej etykiety, skracając swoją nazwę na puszkach i butelkach do Mtn Dew.

Mountain Dew zawdzięcza swój kolor kontrowersyjnemu składnikowi Yellow 5

żółty 5 Tartrazyna w rosie górskiej

Czy Mountain Dew jest żółty, zielony, czy może kolor, którego język angielski nie potrafi jeszcze opisać? Ich zespół marketingowy upiera się, że to drugie. W rozmowie z Wiadomości BuzzFeed , wiceprezes ds. marketingu w Mountain Dew, Greg Lyons, przyznaje, że nigdy nie opisuje koloru w swoich reklamach. Wolałby, żebyśmy nazwali to „kolorem Mountain Dew”. Kiedy ankieter przeforsował sprawę i poprosił o prawdziwy przymiotnik, nazwał opalizującą sodę „neonową… to znaczy, że zmuszasz mnie do opisania”.

Składnik, który nadaje Mountain Dew elektryzujący kolor? syntetyczny barwnik spożywczy tartrazyna , lepiej znany jako Yellow 5. Ten barwnik jest zatwierdzony przez FDA, aby nadać żywności wzmocnienie żółtego koloru i jest używany w dość dużych ilościach w sodzie tak żywej jak rosa. Chociaż nikt nie wie, gdzie zaczęła się plotka, Snopy zdyskredytował miejski mit, że barwnik zmniejszy jądra, zmniejszy penisa lub zmniejszy liczbę plemników. Nie oznacza to jednak, że jest to mniej kontrowersyjny składnik. Firmy w USA są zobowiązane do lista Żółty 5 na liście składników, ponieważ niektórzy ludzie są na nią wrażliwi, a składnik jest Zakazany w Norwegii i Austria .

czy inteligentna woda jest dla Ciebie dobra?

Mountain Dew zawiera dziwne składniki

składniki górskiej rosy Justin Sullivan/Getty Images

Żółty 5 to nie jedyny składnik niespodzianki w Mountain Dew. Istnieje kilka znanych składników na Etykieta Mountain Dew : woda gazowana, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (przemysł sodowy) słodzik do wyboru ), kwas cytrynowy ( kwaśny składnik smakowy co nadaje napojowi cytrynowo-limonkowy smak) oraz kofeina . Wiele pozostałych składników jest używanych jako konserwant, ale wyróżniają się dwa składniki: sok pomarańczowy i bromowany olej roślinny (BVO).

Częścią tego, co nadaje Mountain Dew pikantnego smaku, jest dodatek koncentratu sok pomarańczowy . Według Magazyn MEL , skoncentrowany Dz.U. został przefiltrowany, aby usunąć całą wodę, dzięki czemu sok jest siedmiokrotnie bardziej skoncentrowany niż oryginalny. Nie używają wystarczająco dużo, aby zapewnić jakiekolwiek znaczenie witamina C do swojej diety, ale wystarczy dodać odrobinę smaku.

Innym ciekawym składnikiem jest BVO. Celem BVO jest działanie jako emulgator, pomagając równomiernie rozprowadzić smak w napoju. To jest kontrowersyjny składnik ponieważ jest to również opatentowany środek zmniejszający palność dla tworzyw sztucznych i został zakazany w Europie i Japonii. Jest jednak ogólnie uważany za bezpieczny do spożycia — znajdziesz go w około 10% napojów gazowanych i wielu napojach dla sportowców.

Mountain Dew ma więcej kofeiny niż większość napojów gazowanych

soda kofeinowa

Kiedy Mountain Dew został przerobiony z miksera whisky na samodzielny napój gazowany, jedną z rzeczy, które dodali, była kofeina. Według Centrum Nauki w Interesie Publicznym , butelka Mountain Dew o pojemności 12 uncji zawiera 54 miligramy (mg) kofeiny. To może nie wydawać się tak dużo w porównaniu do 12 uncji Starbucks 235 mg kawy ( ahem, przepraszam, chcieliśmy powiedzieć Wysoka kawa ). Ale w porównaniu z 34 mg Coca-Coli Classic i 38 mg Pepsi, to duży skok.

Kofeina była kiedyś naturalnym składnikiem napojów gazowanych, kiedy napoje cola faktycznie wydobywały swój smak z orzecha kola . Obecnie tak nie jest, więc producenci napojów dodają kofeinę jako dodatkowy składnik. W latach 80. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) próbowała: wyeliminować dodaną kofeinę z napojów bezalkoholowych. Producenci argumentowali, że kofeina została użyta jako „wzmacniacz smaku”, a agencja zgodziła się na jej dalsze zezwalanie. Cała ta dodana kofeina w Mountain Dew nie tylko sprawia, że ​​jesteś czujny; studia odkryli, że wysokie dawki kofeiny mogą prowadzić do zmniejszenia masy tłuszczowej i masy ciała. Niestety cały ten cukier prawdopodobnie przeciwdziała tej korzyści.

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele smaków Mountain Dew

smaki górskiej rosy górska Rosa

Elektryzujący kolor Mountain Dew otworzył drzwi dla firmy produkującej napoje bezalkoholowe. Wydali smaki spin-off w niemal każdym kolorze tęczy. Ekskluzywny smak Taco Bell , Mountain Dew Baja Blast, z epickim akwamarynowym kolorem i limonkowym smakiem. W 2019 roku Ogłoszono KFC ich pierwszy ekskluzywny smak Mountain Dew, Sweet Lightning, napój gazowany o smaku brzoskwiniowym i miodowym, który został specjalnie stworzony, aby dobrze łączyć się z popisowy smażony kurczak .

Oprócz ekskluzywnych ofert restauracyjnych, Mountain Dew ma niesamowitą kolekcję smaków dostępnych w sklepie spożywczym. Chcielibyśmy któregoś dnia przesadzić z kofeiną, próbując wszystkich smaków Mountain Dew, ale jest tak wiele do spróbowania i lubimy od czasu do czasu spać. Na szczęście pisarz at Wice zrobił to dla nas. Niektóre z najlepszych smaków to żywy pomarańczowy Live Wire, ciemna jagoda Black Label i Code Red — kopia pierwszego spin-offu Mountain Dew, który ukazał się w 1988 roku. Inne wysoko oceniane smaki Dołącz napięcie i przewód pod napięciem. Mountain Dew nie jest zadowolony ze swojego zestawu smaków, ponieważ zawsze testuje nowe smaki (takie jak like Mountain Dew o smaku Doritos trafnie nazwany Dewritos, który był testowany na uniwersytetach w 2014 roku). Nigdy nie wiadomo, co wymyślą dalej!

Mountain Dew miał wersję wsteczną w 2015 roku o nazwie DEWshine

DEWshine od górskiej rosy Mike Mozart/flickr

Firma Mountain Dew wprowadziła kilka powracających wersji, w tym Mountain Dew Throwback z prawdziwym cukrem wydany w 2009 roku . Ich wersja z 2015 roku – nazwana DEWshine – nie wypadła tak dobrze. Czysta woda sodowa wyglądała bardzo podobnie do oryginalnej wersji cytrynowo-limonkowej i została wykonana z prawdziwego cukru (jak oryginał). Tym, co sprawiło, że stał się niepopularny, była krytyka, że ​​zaciera granice między napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi. W przeciwieństwie do większości amerykańskich napojów gazowanych, DEWshine został wydany w przezroczystych szklanych butelkach, które USA dziś komentowany wyglądał bardzo podobnie do piwa rzemieślniczego. Butelki były? wyraźnie oznaczone jako „bezalkoholowy”, ale reklamy telewizyjne reklamowały produkt jako „dostępny legalnie po raz pierwszy”

Wygląd nie był jedyną kontrowersją wokół tego wydania. Połysk rosy to także przydomek Mountain Dew zmieszanego z paliwem wyścigowym, mieszanką, która okazała się zabójcza. Centrum Kontroli Chorób (CDC) ostrzegło, że paliwo wyścigowe prawie w całości składa się z metanolu i zużywa tylko jedna łyżka stołowa jest zabójczy. Nic dziwnego, że Mountain Dew ostatecznie wycofało DEWshine.

Mountain Dew zainspirowała limitowaną edycję smaku Cheetos w Japonii

cheetos z górskiej rosy

Artykuły spożywcze z limitowanej edycji mogą być świetne, ale mogą też być katastrofalne. Buffalo Wild Wing Skrzydełka Mountain Dew 2015 są zdecydowanie doskonałym przykładem smaku Mountain Dew, który po prostu się nie sprawdził. Recenzent w Poczta Huffington opisał to jako palące w gardle z „dziwnym sztucznym smakiem limonki”. Nie, dziękuję! japońska Cheetos o smaku górskiej rosy było podobnie dziwne, ale mieli więcej kultowych zwolenników. Nie były dostępne długo, ale mimo mieszanych recenzji były bardzo poszukiwane. Według Redditorzy , chipsy smakowały jak „słodkie chipsy cytrynowo-limonkowe” — dziwnie, ale niekoniecznie obrzydliwie.

To nie pierwsza współpraca Mountain Dew z Frito-Lay (kolejna Firma należąca do PepsiCo ). W 2008 roku Doritos wydali swoją tajemnicę o smaku Doritos Quest , który później został ujawniony jako Mountain Dew. Degustatorzy w Na wynos opisał chipsy jako „niewyraźnie cytrusowe z dziwnym posmakiem”. Podobnie jak Cheetos, niekoniecznie były obrzydliwe, ale miały dziwną słodycz jak na pikantny chips.

Nie można znaleźć myszy w Mountain Dew

górska rosa mysz Justin Sullivan/Getty Images

W jednym z najdziwniejszych sposobów obrony, Pepsi bronił pozwu, udowadniając, że Mountain Dew jest wystarczająco kwaśny, by rozpuścić mysz. W 2008 , Ronald Ball kupił puszkę Mountain Dew, która, jak twierdził, zawierała martwą mysz, przez co po pierwszym łyku gwałtownie zachorował. Złożył pozew przeciwko PepsiCo (Mountain Dew's Przedsiębiorstwo macierzyste ), szukając 75 000 $ w odszkodowaniach.

W ich obronie Pepsi złożyła oświadczenie pod przysięgą przez weterynarza Lawrence'a McGilla, który zeznał, że mysz zanurzona w kwaśnym płynie (takim jak Mountain Dew) „nie będzie miała wapnia w kościach” po czterech do siedmiu dniach. Po 30 dniach ekspozycji mysz rozpadłaby się całkowicie, do tego stopnia, że ​​faktycznie przekształciłaby się w „substancję przypominającą galaretkę”. Ponieważ Ball otworzył puszkę 74 dni po jej zapakowaniu, Pepsi twierdzi, że nie można znaleźć w niej nienaruszonej myszy. Inni eksperci zaprzeczyli jednak temu twierdzeniu.

Czy możemy powiedzieć obrzydliwe? Madison Record poinformował, że podczas gdy Pepsi nadal zaprzeczała odpowiedzialności, pozew został rozstrzygnięty poza sądem na nieujawnioną kwotę.

Mountain Dew zawiera śmieszną ilość cukru

cukier z górskiej rosy Joel Saget/Getty Images

Jeśli jesteś wielkim fanem Mountain Dew, możesz nie chcieć czytać tej części. Jak większość napojów bezalkoholowych, Mountain Dew jest naładowany cukrem. Uniwersytet Łyżka odmierzyłem 77 gramów cukru w ​​butelce o pojemności 20 uncji i jest to odpowiednik tego, co można znaleźć w ponad ośmiu cukrowych ciasteczkach. Większość z nas może wypić butelkę napoju gazowanego w ciągu kilku minut, ale czy możesz sobie wyobrazić zjedzenie tylu ciasteczek za jednym razem? Pomyślmy o tym w inny sposób: Harvard School of Public Health szacuje, że każda łyżeczka cukru waży około 4,2 grama. Więc nasze 77 gramów to 18 łyżeczek. Ojej!

Mountain Dew nie jest też osamotniona w dziale cukru. Wiele soków Minute Maid zawiera ponad 70 gramów cukru, podobnie jak Piwo Korzenne Kubka i wszystkie smaki Fanty. Nie mówimy, że to wszystko jest złe – jest wiele fałszywych faktów na temat cukru, które możesz uważać za prawdziwe – ale to sprawia, że ​​​​zastanawiasz się dwa razy nad złapaniem drugiego napoju gazowanego za jednym razem.

Mountain Dew przeprosił Górny Półwysep Michigan

górska rosa Dewnted States Świergot

W przeszłości Mountain Dew wypuścił kilka całkiem zabójczych reklam — w tym Reklamy Puppymonkeybaby który wygenerował 2,2 miliona wyświetleń online i ponad 300 000 interakcji społecznych podczas Superbowl 2016 (według Cleveland.com ). Niestety, kampania marketingowa „Dewnited States” w 2019 r. przyniosła dość żenujące wyniki. Intencją było przedstawienie m.in unikalny projekt butelki dla każdego z 50 stanów wraz z ich najnowszym smakiem, mieszanka 50 różnych smaków połączonych w jeden o nazwie Liberty Brew.

Kiedy opublikowali swoją mapę Stanów Zjednoczonych, zacieniowali każdy stan innym kolorem lub wzorem. Zamiast włączać Górny Półwysep do Michigan, omyłkowo przyciemniono go na ten sam kolor co Wisconsin. Oficjalne konto na Twitterze półwyspu odepchnął , wołając Mountain Dew: „NIE JESTEM WISCONSIN Napraw to lub wyślij darmową sprawę do wszystkich moich mieszkańców. Twoja decyzja. Z poważaniem, Półwysep Ameryki.

Mountain Dew natychmiast tweetował z powrotem przeprosiny, przypominając sobie na koniec notatką dla siebie, że Górny Półwysep jest „położony w MICHIGAN”. W ich obronie nie pierwszy raz ktoś zapomniał o Górnym Półwyspie. Półwysep może obejmować 1/3 stanu, ale brakuje go na mapach tak często, że Izba Reprezentantów Michigan musiała uchwalać ustawę wymaganie, aby wszystkie dokumenty państwowe przedstawiały zarówno górny, jak i dolny półwysep stanu.