Nieopowiedziana prawda o mozzarelli

Osoba robiąca mozzarellę

Od sałatek caprese i parmigiany z kurczaka po pizzę i jej tytułowe smażone paluszki, dość trudno jest pokonać mozzarellę. Jest to klasyczny i niezbędny składnik dla wielu – i nie bez powodu. Jest super wszechstronny, zawsze smaczny i można go używać na wiele sposobów. Czy wiesz, że według? Republika Żywności ? Oczywiście mozzarella jest fantastyczna niezależnie od tego, ale zdecydowanie istnieją przypadki, w których określony rodzaj jest lepszy od innych. Oto elementarz.


Washington Post zauważa, że ​​mozzarella jest jednym z najlepiej sprzedających się serów w USA, obok cheddara, colby, monterey, parmezanu i przetworzonego sera amerykańskiego, ale większość mozzarelli sprzedawanej w sklepach nie jest tym, co pierwotnie stanowiło „mozzarella”, gdy była po raz pierwszy wynaleziony. Kucharze ilustrowani stwierdza, że ​​chociaż niektórzy mogą myśleć o Włoszech, gdy myślą o mozzarelli, jest to przede wszystkim „amerykański wynalazek”.Oryginalna mozzarella była w rzeczywistości mozzarellą di bufala i została wyprodukowana w Kampanii z mleka bawoła wodnego (przez Republika Żywności ). Oczywiście dzisiaj tak nie jest, ale w Ameryce wciąż sprzedaje się mnóstwo wyjątkowych opcji mozzarelli.
Istnieje wiele różnych rodzajów mozzarelli

Świeża mozzarella w plasterkach

U ich podstawy wszystkie sery są połączeniem mleka, soli, jakiejś kultury i podpuszczki, według Washington Post. W pewnym momencie mogłeś zobaczyć tandetną substancję „wciągniętą” do dużego garnka z wodą: to właśnie tworzy świeżą mozzarellę. Republika Żywności wyjaśnia, że ​​„cegiełką” świeżej mozzarelli jest twaróg, który nie jest najłatwiejszy do znalezienia w sklepach. Przygotowanie świeżej mozzarelli od podstaw jest zasadniczo definiowane jako proces wielokrotnego rozciągania i składania skrzepu w mieszance ciepłej wody i soli. Ten proces nazywa się makaronem filata .

Chociaż jest to pojedynczy proces, nadal wytwarza się wiele rodzajów mozzarelli. Jednym z ulubionych fanów jest świeża mozzarella. Ta wersja jest stosunkowo łagodna, lekko słona i kremowa, miękka w ustach. Często jest pakowany w mała ilość wody lub solanką i należy je zjeść stosunkowo szybko po otwarciu. Świeża mozzarella jest doskonała, gdy jest spożywana bez zmian lub w połączeniu z wędlinami, świeżymi owocami, orzechami lub innymi serami. Można go używać do pizzy, ale świeżą mozzarellę należy lekko osuszyć na ręczniku papierowym, a następnie cienko pokroić lub wcześniej wyciągnąć, wyjaśnia Giadzy ; w przeciwnym razie pizza może być rozmoczona.dlaczego jemy indyka w Święto Dziękczynienia

Uwaga: Istnieją również odmiany „piłek mozzarelli” zwane bocconcini, perlini i ciliegine, które są zasadniczo mniejszymi wersjami kulek mozzarelli, o rozmiarach od jajek do piłek golfowych, mówi Republika Żywności . Są one czasami liczone jako „dodatkowe odmiany” sera.

Co to jest mozzarella o niskiej zawartości wilgoci?

Wyciągany kawałek pizzy

Najpopularniejsza odmiana — nisko wilgotna mozzarella — jest produkowana masowo, bardziej stabilna na półce i nie jest tak luźna lub wodnista jak świeża mozzarella, zgodnie z Poważne jedzenie. Jednak topi się wyjątkowo dobrze, więc jest idealny do pizzy lub zapiekanych dań z makaronu, ale nie jest najlepszą opcją do jakiegokolwiek przygotowania na surowo. Niska zawartość wilgoci i wysoka zawartość tłuszczu zapewniają absolutnie najlepsze topnienie, jakie można sobie wyobrazić, i prowadzą do pożądanego i natychmiastowego kultowego momentu „wyciągnięcia sera”.Czasami te sery mogą skręcić w lekko „gumowaty” obszar (poprzez Poważne jedzenie ). Punkt sprzedaży wyjaśnia, że ​​mozzarella o niskiej zawartości wilgoci jest również często sprzedawana w postaci pełnotłustej lub częściowo odtłuszczonej; wersja odtłuszczona nie rozpływa się tak „czysto”, a jej smak jest ogólnie mniej pożądany, więc zdecydowanie wskazane jest kupowanie pełnotłustych przy zakupie o niskiej zawartości wilgoci.

Wreszcie, większość wstępnie rozdrobnionej mozzarelli została potraktowana celulozą, która jest dodatkiem do żywności używanym do „zachowania strzępów przed zlepianiem się”, zgodnie z Giadzy . Wielu jest zwolennikami kupowania bloków sera i samodzielnego szatkowania, ale oczywiście nie jest to wielka sprawa. Jeśli jednak chcesz być tak „naturalny”, jak to tylko możliwe, zdecydowanie unikaj wstępnie rozdrobnionych rzeczy.

Różnica między bawolą mozzarellą a burratą

Pasta filata odbywa się

Jak wspomniano wcześniej, stąd pochodzi cała mozzarella! Ten ser był tradycyjnie wytwarzany z mleka bawolego, ale teraz jest produkowany również z mleka krowiego, zgodnie z Świerk zjada. Jest bogatsza niż inne odmiany i ma wyraźniejszy smak. Mozzarella di bufala jest dwa razy droższa niż zwykła świeża mozzarella i nadal jest bardzo ceniona we Włoszech, według Republika Żywności. Jak to się ma do nieco podobnej burraty?

Jack in the box tajne menu

Być może Burratę można by uznać za obecny ser „it”, po ogromnym boomie popularności w ostatnich latach. Jest to zasadniczo kulka mozzarelli z pobłażliwym, kremowym środkiem — doskonała do jedzenia z surową zieleniną lub do smarowania tostów i jest najdelikatniejsza i najbardziej rozsmarowana ze wszystkich odmian mozzarelli (poprzez Świerk zjada ). Moje przepisy zauważa, że ​​środek burraty jest w rzeczywistości mieszanką ciężkiej śmietany i stracciatelli, która technicznie jest inną odmianą mozzarelli i jest mieszanką posiekanej i rozciągniętej mozzarelli, która nie uformowała się w pełni w kulkę.

Warto wspomnieć, że nazwa stracciatella jest dość powszechna dla kilku różnych włoskich potraw, więc nie mieszaj sera z zupą i/lub lodami! (przez Moje przepisy ).

Mozzarella to scamorza i ser sznurkowy

Cheesemonger popisujący się serem Donato Fasano/Getty Images

Rodzaje mozzów na tym się nie kończą. Wędzona na zrębkach wędzona mozzarella (lub mozzarella di affumicata) ma jadalną skórkę i bardzo wyraźny smak, który bardzo różni się od innych odmian mozzarelli, zgodnie z Świerk zjada. Jest pyszny, zarówno spożywany jak i używany w gotowanych przetworach i zwykle ma jasnobrązowy kolor .

Z drugiej strony Scamorza to zdeformowana osobliwość sera . Jest jędrniejszy, żółty, nieco postarzany, ale super gładki i pięknie się topi. Jego dziwny wygląd przeczy naprawdę pysznemu serowi, który nie jest tak znany, jak powinien być - ale miejmy nadzieję, że renesans scamorza nie jest zbyt odległy!

Potem jest niesławny ser sznurkowy. Czy możesz w to uwierzyć? Tak, te niezłomne lunchboxy to technicznie mozzarella. Oczywiście nie nadają się do niczego poza przekąskami i wcale się nie rozpływają, ponieważ Republika Żywności wyjaśnia. Z pewnością są świetnym dodatkiem do każdego posiłku na wynos — nieważne, czy jesz je, ciągnąc za pasmo, czy po prostu jesz cały patyk. Różne uderzenia!

Inne odmiany mozzarelli

Burrata pokrojona w plasterki

Poza tymi opcjami dostępne są również fior di latte (ser z krowiego mleka, który jest nieco podobny do mozzarelli di bufala), pecorella (wytwarzana z mleka owczego) i treccia (ser pleciony podobnie do chałki). do Moje przepisy . Co za lista!

soda oczyszczona z drzewa dolara

Pod względem odżywczym mozzarella może nie być najzdrowszym produktem w supermarkecie, ale z pewnością jest doskonałym źródłem wapnia, zgodnie z Linia zdrowia — zwłaszcza jeśli jesteś pragnienie sera . Linia zdrowia zauważa również, że mozzarella ma mniej sodu niż większość innych serów, zawiera „bakterie, które działają jak probiotyki” i ma 14% zalecanej dziennej wartości wapnia.

Pod koniec dnia mozzarella naprawdę króluje we wszystkich swoich licznych odmianach. Niezależnie od tego, czy smakuje się go na surowo, w połączeniu ze świeżymi owocami i prosciutto, czy topi się luksusowo na świeżo sosowanym makaronie, cuda mozzarelli są bogate i zawsze mile widziane. Niezależnie od tego, czy nazwiesz ją „mozzem”, „moozarellem”, czy też wymawiasz ją z miodopłynnym włoskim akcentem, mozzarella jest jednym z najbardziej cenionych i cenionych składników, którymi się dziś cieszą — i nie mielibyśmy tego w żaden inny sposób.