Nieopowiedziana prawda o Nestle

zestaw Kat Fabrice Coffrini/Getty Images

Jeśli chodzi o wielkie konglomeraty i korporacje, Nestle jest na samym szczycie. Są tak duże, że trudno je sobie wyobrazić: według Forbes , są warte około 280 miliardów dolarów... daj lub weź kilka miliardów.


Kiedy myślisz o Nestle, co myślisz? Cukierek? Nesquika? Nescafe? Wspomnienia cukierków albo psikusów z dzieciństwa i masz nadzieję, że zobaczysz wszystkie swoje ulubione batoniki w torbie? A może myślisz o kontrowersji? Bojkoty? Jakaś poważna nienawiść?Wszystkie powyższe mogą być całkiem dokładne. Chociaż Nestle niewątpliwie wywarło daleko idący wpływ na kształt komercyjnego przemysłu spożywczego, są one również bardzo kontrowersyjne. Na pewno nie wszystkie słodycze i słodycze, aw ich przeszłości jest kilka naprawdę mrocznych rzeczy... i ich teraźniejszość. A oto rzecz – posiadają tak bardzo, że nawet jeśli myślisz, że robisz co w twojej mocy, aby je zbojkotować, prawdopodobnie nadal masz niektóre z ich produktów w swojej kuchni – lub łazience – w tej chwili.
Nestle zaczęło od mleka

mleko skondensowane Facebook

Nestle rozpoczęło swoją działalność w 1866 roku i chociaż zostały założone w Szwajcarii, ich flagowy produkt nie był tym, o którym myślisz. Według ich urzędnika Historia firmy , wszystko zaczęło się, gdy para braci Charles i George Page dostrzegli okazję. Szwajcarska wieś miała dosłownie tony świeżego mleka i — korzystając z wiedzy zdobytej w rodzimej Ameryce — zorganizowała zakład produkcyjny, który przerabiał to świeże mleko na mleko skondensowane. A to była wielka sprawa, bo mleko starczyło na dużo, dużo dłużej.

Mniej więcej w tym samym czasie inny imigrant — urodzony w Niemczech Henri Nestle — pracował nad innym produktem mlecznym w Szwajcarii. Farmaceuta chciał wymyślić odżywczy produkt dla niemowląt i opracował formułę mleka, mąki i cukru. W ciągu zaledwie kilku lat obie firmy zaangażowały się w poważną konkurencję: bracia Page zaczęli sprzedawać mleko modyfikowane, a Nestle zaczęło sprzedawać mleko skondensowane.Firma Page'a — anglo-szwajcarska — miała swoje plany ekspansji pokrzyżowane śmiercią George'a Page'a. Do 1902 r. wyprzedawali część swojej działalności, a ostatecznie połączyli się z Nestle, tworząc podstawę gigantycznej konglomeracji, która dziś dominuje na globalnym rynku żywności.

Henri Nestle miał szereg nieudanych przedsięwzięć, zanim zdobył złoto

vintage reklama Nestle Facebook

Nazwa firmy pochodzi od Henri Nestle, a jego historia tylko dowodzi, że nigdy nie jest za późno na ten jeden genialny pomysł. Według urzędnika Historia firmy , Nestle miał 53 lata, kiedy otworzył swoją firmę produkującą mieszanki dla niemowląt w Vevey w Szwajcarii. To było małe przedsięwzięcie, które przekształciło się w coś bardzo, bardzo dużego i nie była to bynajmniej jego pierwsza próba.Zanim jego mieszanka dla niemowląt okazała się sukcesem, do którego dążył, próbował również opracować szereg innych produktów, w tym nawozy, cement, skroplony gaz, wodę mineralną, likiery i ocet winny .

Sukces nie przychodzi tylko z dobrym produktem, musi to być produkt, który zaspokaja potrzeby. Nestle opracował swoją formułę dla niemowląt w czasie, gdy industrializacja i urbanizacja rozwijały się w szybkim tempie, ale śmiertelność niemowląt wciąż była wysoka. Na szczęście nauka i odżywianie rozwijały się równie szybko, więc kiedy Nestle współpracowało z lekarzami i dietetykami, powstała formuła po prostu działała.

Nestle pomogło wymyślić mleczną czekoladę

rocznika czekolady Facebook

Jeśli sięgasz po tabliczkę mlecznej czekolady zamiast ciemnej czekolady, powinieneś podziękować Henri Nestle.

Czekolada mleczna to zaskakująco nowa kreacja, a nasiona tego pomysłu zostały zasiane w połowie XIX wieku. Nestle mieszkał i pracował w Vevey i na szczęście miał sąsiada i dobrego przyjaciela Daniela Petera. Rodzina Petera zajmowała się produkcją świec, ale kiedy zobaczył nadarzającą się szansę w rozwoju przemysłu czekoladowego, zdecydował, że to jest droga, którą zamierza pójść. A kiedy zobaczył proces łączenia mleka i mąki w formułę Nestle, zaczął się zastanawiać, czy mógłby zrobić to samo z mlekiem i czekoladą.

co jest w mięsie mcdonalds?

Zajęło to lata eksperymentów, ale Peter sfinalizował przepis na pierwszą na świecie mleczną czekoladę w 1887 roku Co gotuje Ameryka? , to był wielki hit. Do 1901 roku popyt na tę nową czekoladę był tak duży, że Peter nie był w stanie nadążyć za nią sam, a w 1904 roku on i Nestle uzgodnili, że wyprodukują czekoladę z wysoką zawartością cukru i mniejszą ilością kakao, która zostanie sprzedana. jako czekolada „Nestle”. Do 1929 roku fuzja została zakończona.

Nestle wynalazło kawę rozpuszczalną jako rozwiązanie dużego problemu

nescafe by Nestle Drew Angerer/Getty Images

Według Forbes , Nescafe to największy oddział w obrębie Tulić . Dziś jest wart około 17 miliardów dolarów, a wszystko zaczęło się dzięki bardzo niefortunnym okolicznościom.

W 1929 r. prezesem Nestle był Louis Dapples, były pracownik banku o mocnej nazwie Banque Francaise et Italienne pour l'Amerique du Sud. A także w 1929 roku bank miał ogromny problem: kiedy załamała się giełda, załamały się ceny kawy. Bank nagle znalazł się na ogromnej ilości kawy, której nie mógł sprzedać z zyskiem, więc skontaktowali się z Nestle i zapytali, czy mogą wymyślić sposób na przechowywanie kawy i pomóc zaoszczędzić inwestycję.

Zajęło to około czterech lat, ale chemicy Nestle w końcu wymyślili metodę zamiany kawy w proszek, który można ponownie nawodnić. Uruchomili Nescafe w Szwajcarii w 1938 roku, a do 1940 roku było to już w 29 innych krajach. Czas był przypadkowy: rozpoczęła się II wojna światowa, a ludzie na całym świecie szukali sposobu, aby upewnić się, że mogą zachować kawę jako część ich rutyny. Ponieważ Nestle i Nescafe zaopatrywały głównie wojska amerykańskie w tak bardzo potrzebny wzrost kawy, popyt był tak duży, że w ciągu najbliższych kilku lat otworzyli kilka kolejnych zakładów produkcyjnych.

Nestle posiada o wiele więcej niż myślisz

ja Rachel Murray/Getty Images

Jasne, wiesz, że Nestle stoi za produktami takimi jak Nescafe i Nesquik, jest to dość oczywiste po samej nazwie. Ale niektóre nazwiska, cóż, nie jest tak oczywiste, że należą do Nestle.

Jest mnóstwo artykuły spożywcze , na pewno. Od twojego dziecka ulubione jak Gerber i Cheerios do przekąsek dla nastolatków Hot Pockets i Toll House, to też są Nestle. Są również firmą stojącą za Lean Cuisine, Stouffers, Haagen-Dazs i DiGiorno.

Mają także ogromny dział karmy dla zwierząt domowych, posiadający takie marki jak Purina, Fancy Feast, Friskies, Pro Plan, Alpo i Beneful. Następnie jest woda butelkowana sektor, który obejmuje Poland Spring, Perrier, S. Pellegrino, Vittel i PureLife.

Nawet jeśli przegapisz wszystkie te produkty, nadal istnieje duża szansa, że ​​masz na półkach trochę Nestle. Nestle jest jednym z największych udziałowców w L'Oreal , który z kolei jest właścicielem marki jak Maybelline, Garnier, Urban Decay, Essie, Ralph Lauren Fragrances, YvesSaintLaurent, Biotherm i Lancome.

Nie wszystko było dobrze z Nesquikiem Nestle

Tulić Andrew Burton/Getty Images

Dawno temu, w dawnych czasach 2015 roku, Nestle odbierała skargę z Children's Food Campaign. Skarga dotyczyła Nesquika i opakowań, które reklamowały go jako „świetny początek dnia”. Problem? Wysoka zawartość cukru.

Według Niezależny , Nestle UK zostało zobowiązane do usunięcia roszczenia przez Advertising Standards Authority, który orzekł, że twierdzenie – wraz z przyjaznym dla dzieci designem i szczęśliwym królikiem – sprawiało wrażenie, że jest zdrowym dodatkiem do codziennego śniadania, a to było mylące . Jedna porcja o pojemności 200 ml (mniej niż 8 uncji) zawierała w końcu 20,3 grama cukru i nie ma mowy, żeby była w pobliżu definicji zdrowego.

Ale jeśli kochasz swojego Nesquika, na horyzoncie pojawiły się dobre wieści. W tym samym roku Nestle obiecał (poprzez Reuters ) w celu zmniejszenia zawartości cukru Nesquika o 15 procent w czekoladzie i 27 procent w truskawce. Specjaliści od żywienia nadal szybko wskazywali, że Nesquik nie jest nawet w pobliżu zdrowego, a kolejne zmniejszenie zawartości cukru w ​​czekoladowym napoju mlecznym miało miejsce w 2017 roku (poprzez Zegarek rynku ).

Nestle nie przepada już za słodyczami

ciasto kitkat od Nestle

Nestle może być dobrze znane ze swoich cukierków, ale co dziwne, nie są już tak zaangażowani w ten biznes. W 2018 r. Nestle sprzedało swój biznes cukierniczy firmie Ferrero i zgodnie z oficjalna informacja prasowa , dostali fajne 2,8 miliarda dolarów za tę część swojej działalności.

To zawierało cukierki jak Palec Motyla , Baby Ruth, SnoCaps, Gobstopper, LaffyTaffy, SweetTarts i Nerds, ale KitKat nie był objęty wyprzedażą. Mimo to są to dość kultowe cukierki i można by pomyśleć, że sprzedaż miałaby ogromny wpływ na ich wynik finansowy, prawda?

Jak sławne są wszystkie te cukierki, część biznesu, którą sprzedał Nestle, stanowiła tylko około 3 procent całej sprzedaży Nestle Group w USA. Po co odciążać te kultowe produkty? Dyrektor generalny Mark Schneider powiedział, że to posunięcie „…pozwala Nestle inwestować i wprowadzać innowacje w wielu kategoriach, w których widzimy silny przyszły wzrost i zajmujemy pozycje liderów, takich jak opieka nad zwierzętami, woda butelkowana, kawa, mrożone posiłki i żywienie niemowląt”. Cukierek? Nie tak bardzo.

Nestle ma ogromny problem z pracą dzieci

farma kakaowa Sia Kambou/Getty Images

W 2015 roku Opiekun poinformował o niepokojących odkryciach: ponad 10 lat po tym, jak Nestle wydał obietnicę zaprzestania pracy dzieci w swoim łańcuchu dostaw, raporty stowarzyszenia Fair Labor Association — na zlecenie Nestle — wykazały, że farmy na Wybrzeżu Kości Słoniowej nadal zatrudniały tuziny dzieci.

Kodeks postępowania Nestle – którego farmy są zobowiązane przestrzegać – zabrania korzystania z pracy dzieci. Ale jest to zasada, która nie jest dobrze egzekwowana, ponieważ wiele dzieci jest określanych jako „pracownicy rodziny”, podczas gdy inni po prostu ignorowali swój wiek. Problem wyszedł na jaw w 2001 r., aw 2005 r. rozpoczął się masowy proces sądowy, w którym wzięło udział trzech powodów, którzy zeznali, że byli ofiarami handlu ludźmi, skradzionymi z ich domów i zmuszeni do pracy na plantacjach kakao.

Oburzenie nastąpiło absolutnie i nie tylko Nestle zostało uwikłane w skandal — Hershey Odkryto również, że Mars pozyskiwał czekoladę z plantacji, które opierały się na pracy dzieci. Z pewnością to jest coś, co kończy się na rozgłosie, prawda?

Nie, mówi Washington Post . Odwiedzili plantacje w 2019 roku i znaleźli dzieci w wieku 12 lat, trudzące się na farmach kakaowych. Kiedy zapytali przedstawicieli wszystkich trzech firm o obietnicę usunięcia pracy dzieci z ich łańcucha dostaw i zagwarantowania, że ​​ich czekolada nie będzie zbierana przez młodych nastolatków, jedna z nich odpowiedziała: „Nie mam zamiaru wysuwać takich twierdzeń”.

Nestle ma poważne problemy z niewolnictwem

Owoce morza z Tajlandii Paula Bronstein/Getty Images

W 2016 roku Nestle upubliczniło kilka szokujących wiadomości (poprzez Opiekun ): zbadali swoje własne łańcuchy dostaw w Tajlandii i odkryli, że pracują z dostawcami, którzy byli zaangażowani we współczesne niewolnictwo.

co się stało z pizzerią?

Niewolnictwo w tajlandzkim przemyśle owoców morza było tak rozpowszechnione, że — i niezależne media — stwierdziły, że żadna firma, która zaopatrywała się w owoce morza z Tajlandii, nie ma prawie żadnego sposobu, aby go uniknąć. A oto zaskakująca rzecz: grupy takie jak Freedom Fund chwaliły ich przejrzystość.

Podczas gdy Nestle był optymistą, że ich ujawnienie będzie miało pozytywny wpływ na odpowiedzialność w łańcuchu dostaw i życie pracowników, a dyrektor generalny Freedom Fund, Nick Grono, zgodził się, mówiąc: „Decyzja Nestle o przeprowadzeniu tego śledztwa zasługuje na brawa. Jeśli masz jedną z największych marek na świecie, która proaktywnie wychodzi i przyznaje, że znalazła niewolnictwo w swoich operacjach biznesowych, to potencjalnie może to zmienić zasady gry i może doprowadzić do rzeczywistej i trwałej zmiany w sposobie zarządzania łańcuchami dostaw .

Ale zaledwie kilka lat później — w 2018 roku — Poranny Herold w Sydney poinformował, że Nestle wydał ostrzeżenie: proponowana ustawa w Australii, która wymagałaby od firm ujawnienia swoich wysiłków na rzecz powstrzymania niewolnictwa w łańcuchu dostaw, kosztowałaby konsumentów sporo pieniędzy – co sprawiło, że ludzie zaczęliby się zastanawiać, po której naprawdę są stronie.

Wykorzystanie wody przez Nestle jest bardzo kontrowersyjne

przytulić wodę butelkowaną Frederic J. Brown/Getty Images

W 2018 roku Opiekun podzielił się bolesną historią 6-letniego chłopca o imieniu Theron. Przez prawie rok nękała go bolesna wysypka. Powód, dla którego ciągle wracał? On, jego rodzina i inni mieszkający w tym samym rezerwacie rdzennych mieszkańców Sześciu Narodów na obrzeżach Toronto nie mieli dostępu do wody pitnej. Gorzej: mieszkańcy gminy nie mieli kranów, toalet ani pryszniców. Po wodę do czyszczenia i do innych celów, które nie nadają się do picia, regularnie jeździli do publicznego kranu, oddalonego o pięć mil. Po wodę pitną musieli jechać do miasta po wodę butelkowaną.

Skąd Nestle w tej historii? Rzut kamieniem od miejsca, w którym ludzie żyją bez czystej bieżącej wody, Nestle pompuje prawie 100 000 galonów wody źródlanej z pobliskiej studni Erin — studni, która znajduje się na ziemi Sześciu Narodów.

I to nie jedyne miejsce, które ma poważny problem z wydobywaniem wody przez Nestle dla swoich rozlewni. W 2019 roku ekolodzy wskazywali na trudną sytuację kalifornijskiego Strawberry Creek jako wskaźnik problemów, które powodowało Nestle. Tam, gdzie kiedyś obszar ten składał się z szeregu strumieni i wodospadów, wiele z nich wysychało - konsekwencja, jak powiedzieli (poprzez Opiekun ) wypompowania przez Nestle 45 milionów galonów z ekosystemu.

Tymczasem w 2018 roku sprzedaż wody Nestle przyniosła w samej Ameryce Północnej około 4,5 miliarda dolarów.

Poleganie przez Nestle na oleju palmowym jest bardzo kontrowersyjne

Tulić Chaideer Mahyuddin/Getty Images

W 2019 roku Indonezja została spustoszona przez szalejące pożary. Skutki były katastrofalne — oprócz szkód wyrządzonych przez same płomienie miliony dzieci były narażone na poważne komplikacje spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Więc co je spowodowało?

Producenci oleju palmowego. Według Niezależny , analiza Greenpeace wykazała, że ​​30 producentów oleju palmowego było przynajmniej częściowo odpowiedzialnych za pożary. Spośród nich 28 sprzedało olej palmowy firmie Nestle.

Nestle wydał oświadczenie, w którym wyraziło swoje zaniepokojenie i zobowiązanie do upewnienia się, że ich produkty nie zostały wykonane z oleju palmowego związanego z pożarami. Brzmi świetnie, ale także w 2019 roku Nestle zostało zawieszone w obradach Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego i zabroniono twierdzić, że używa tylko zrównoważonego oleju palmowego (poprzez Wiadomości ABC ). Organizacja powołała się na niekompletne raporty Nestle na temat pozyskiwania oleju palmowego, a jednocześnie Greenpeace wkroczył, aby powiedzieć, że nawet RSPO nie robiło wystarczająco dużo, aby powstrzymać przemysł przed zniszczeniem nawyku zagrożonych zwierząt, takich jak orangutan.

Nestle od lat 70. walczy z kontrowersyjnymi formułami dla niemowląt

zagnieżdżona formuła Wang Zhao/Getty Images

Formuła dla niemowląt może być ogromną częścią historii Nestle, ale począwszy od lat 70. stała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych produktów. To, mówi Insider biznesowy , kiedy Nestle znalazło się na celowniku oskarżeń, że są skierowane konkretnie do matek w krajach rozwijających się i sprzedają im formułę, która była droższa i mniej pożywna niż mleko matki. W tym samym czasie, kiedy badania wykazały, że szansa na przeżycie dziecka wzrosła nawet sześciokrotnie, gdy karmiono piersią, Nestle został oskarżony o forsowanie ich formuły jako odrobiny westernizacji, która była absolutnie w zasięgu. Nawet szpitale były oskarżane o współpracę z Nestle w celu forsowania ich formuły, a te same matki z Trzeciego Świata zaczęły próbować rozciągać formułę, rozcieńczając ją, często skażoną wodą.

Wynik? Zginęły miliony dzieci.

To było kilkadziesiąt lat temu, a oto szokująca rzecz: według Opiekun , Nestle wciąż było potępiane przez grupy takie jak Change Markets Foundation za wygłaszanie mylących twierdzeń na temat jego formuły w 2018 roku. Wskazano na pewne poważne niespójności: na przykład w RPA sacharoza była jednym ze składników formuły. Jednak w Brazylii i Hongkongu wersje bez sacharozy nie tylko były sprzedawane, ale były reklamowane jako zdrowe... ponieważ nie zawierały sacharozy. Praktyka została potępiona jako „szczególnie nieetyczna”.

Nestle miała duży pozew w sprawie karmy dla zwierząt?

śpiący Pies

W 2014 roku miłośnicy zwierząt domowych w całym kraju byli przerażeni, gdy jedna z największych marek karmy dla zwierząt – Purina i ich marka Beneful – znalazła się pod ostrzałem. Według Dzienna bestia , zaczęło się od owczarka niemieckiego Franka Lucido. Po tym, jak trafił do weterynarza z objawami zatrucia, jeden z pozostałych psów zmarł nagle. Lucido odkrył, że to nie tylko jego psy — były setki recenzji na temat Consumer Affairs, w których stwierdzano, że to samo dzieje się w kółko. Oszacowali liczbę ofiar śmiertelnych w tysiącach.

Cała sprawa została przypisana do dodatku zwanego glikolem propylenowym, który został zatwierdzony przez FDA, ale – według weterynarzy – nie jest czymś, co chcesz widzieć w swojej karmie dla psów. Dodaj do tego oskarżenie, że Nestle używa spleśniałych ziaren i wprowadza pleśń i mykotoksyny do żywności, a oni mieli pozew sądowy.

Ale ostatecznie była to dobra wiadomość dla Nestle: pozew został ostatecznie oddalony przez sędziego, który nie był zadowolony z poziomu wiedzy, jaką widział u ich kluczowych świadków (poprzez Działania najwyższej klasy ).
Kategorie Telewizja Zabawa Jak