Nieopowiedziana prawda o pieprzu

Czarny pieprz

Szczerze mówiąc, trudno myśleć dużo o czarnym pieprzu. Pomimo tego, że jest w dużej mierze wszechobecna w każdej kuchni i praktycznie w każdej restauracji, ta przyprawa nie wydaje się najbardziej ekscytującą rzeczą na świecie. Ale byłbyś zaskoczony; tylko dlatego, że te rzeczy są wszędzie, nie oznacza, że ​​nie są fascynujące. W rzeczywistości, tak zwany „Król Przypraw” to nie tylko jedno z najbardziej użytecznych i wszechstronnych narzędzi dla kucharzy — to także naprawdę fascynująca historia, która ma wiele zalet… a także kilka przydatnych zastosowań poza kuchnią.


Jasne, może nie być tak efektowne jak, powiedzmy, szafran lub kminek, lub rozmaryn... lub prawie jakakolwiek inna przyprawa. I nie jest tak ukochany jak Sól , zarówno. Ale hej, daj mu szansę. Od jego odległych korzeni, przez jego wielobarwnych kuzynów, po dziwne i cudowne właściwości lecznicze, oto nieopowiedziana prawda o czarnym pieprzu.Co to jest pieprz?

Piperaceae

Zacznijmy od góry. Ziarna pieprzu, które wszyscy znamy tak dobrze jak „czarny pieprz” faktycznie pochodzą z kwitnącej winorośli w Piperaceae rodzina roślin. Winorośl pieprzowa pochodzi z Indii, ale obecnie można je znaleźć i uprawiać na całym świecie; Wietnam rośnie i eksportuje około 35% światowej podaży pieprzu czarnego, przy czym większość z Indii, Brazylii, Chin i Sri Lanki stanowi większość.
Te liściaste, zielone rośliny wypuszczają owoce na wąsach, z których każda składa się ze skórki, owocu i dużego nasiona. Owoce te są zbierane we właściwym czasie — z najlepszym czarnym pieprzem robionym z jagód które właśnie zmieniły kolor na pomarańczowy . Jagody są usuwane z szypułek, a następnie blanszowane we wrzącej wodzie przez 10 minut. Następnie są szybko suszone w bezpośrednim świetle słonecznym, aż staną się czarne i pomarszczone. Następnie są sortowane według rozmiaru, koloru i gęstości, a następnie wysyłane do pakowania.

Może to brzmieć dość prosto, ale trudno oszacować skalę tego procesu. Pieprz czarny stanowi aż 20 procent całkowitego światowego handlu przyprawami, a branża jako całość przynosi co roku miliardy dolarów. To dużo maleńkich jagód papryki, aby przejść przez ten długi proces.śmietana zastępująca śmietanę ciężką

Pieprz ma długą historię

Sprzedawcy pieprzu Archiwum Hultona/Getty Images

Archeolodzy znaleźli dowody na to, że ludzie w Indiach używają pieprzu już w 2000 roku p.n.e. Wygląda na to, że istniał później jakiś rodzaj handlu pieprzem między Indiami a Egiptem, ponieważ ziarna pieprzu zostały wepchnięte do nozdrzy Ramzesa Wielkiego podczas mumifikacja .

Kilka tysięcy lat później Rzymianie zarabiali sporo na eksporcie ziaren pieprzu z Indii. Rzymianie też to uwielbiali: kiedy Rzym był oblegany w 410 r. n.e., władcy miasta zaoferowali nawet Wizogotom trzy tysiące funtów pieprzu (między innymi) w desperackiej i daremnej próbie uniknięcia splądrowania.Po upadku Rzymu świat arabski zdominował handel pieprzem, a do X wieku przyprawa ta stała się bardzo lubiana wśród europejskich rodzin królewskich i arystokracji. Wkrótce jednak inni kupcy zorientowali się, skąd Arabowie czerpią swój pieprz, i wkrótce kupcy portugalscy, genueńscy i weneccy zaczęli zacieśniać swoją kontrolę nad przemysłem. Pieprz nie stał się jednak za to tańszy, a nawet w późnym średniowieczu był niezwykle cenną przyprawą, która miała astronomicznie wysoką cenę dla konsumenta, głównie dlatego, że przeniesienie jej z Indii na Zachód wymagało wysiłków tak wielu pośredników.

Kontrola handlu przyprawami przeszła później ponownie w ręce, najpierw Holendrów, a następnie Brytyjczyków. Dziś jest zupełnie inaczej, a pieprz jest produkowany i eksportowany przez różne narody na całym świecie.

Papryka traci w Indiach ground

Pieprz w Indiach Prakash Singh/Getty Images

Pomimo tego, że był to oryginalny dom czarnego pieprzu już w starożytności, wydaje się, że złoty wiek produkcji pieprzu w Indiach może już dawno minąć. Dzięki nadpodaży na światowym rynku i wzrostowi importu papryki z różnych krajów świata, cena tej przyprawy w Indiach spadła od dekady pod koniec 2019 roku. W latach 2017-2019 papryka straciła w kraju ponad połowę swojej wartości.

Według indyjskich eksporterów papryki, większość krajowej papryki pochodzi obecnie z innych krajów, takich jak Mumbai, Chennai i Tuticorin – i jest to główna przyczyna spadku cen indyjskiej papryki. Rząd Indii próbował temu zapobiec, wprowadzając minimalną cenę importową czarnego pieprzu w 2017 r., ale zostało to w dużej mierze zlekceważone i zignorowane przez eksporterów czarnego pieprzu z innych krajów. Nie tylko to, ale produkcja czarnego pieprzu w Indiach drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, głównie z powodu ulewnych deszczy i powodzi, co oznacza, że ​​coraz więcej Hindusów poszukuje importu z zagranicy, aby pozyskać czarny pieprz do użytku domowego. W wyniku tych problemów (i spadku cen) wielu indyjskich rolników przeszło na uprawę roślin, takich jak kardamon.

Tam, gdzie kiedyś Indie były cenione i walczyły o produkcję czarnego pieprzu, teraz wygląda na to, że dni przyprawy w regionie są policzone.

Inne rodzaje pieprzu

Czerwony pieprz

Oczywiście czarny pieprz nie jest jedynym rodzajem pieprzu. W przeciwnym razie nie musiałbyś określać go ilościowo jako „czarnego” pieprzu, prawda? W rzeczywistości są prawie pół tuzina innych odmian ziaren pieprzu, z których każdy został wyprodukowany ze zbioru rośliny w inny sposób. Pieprz biały to bardziej dojrzała wersja owocu, który przed zbiorem dojrzewa do koloru czerwonego. Ten rodzaj pieprzu jest łagodniejszy niż pieprz czarny i często występuje w kuchni azjatyckiej lub w jaśniejszych potrawach ze względów estetycznych.

Ziarna zielonego pieprzu są zbierane z pomarańczowo-czerwonych jagód, tak jak ziarna czarnego pieprzu, ale nie są suszone przed przechowywaniem. Zamiast tego są marynowane w occie lub solance lub liofilizowane i odwadniane, aby uzyskać mniej intensywny i skoncentrowany smak. Masz również rzadszy czerwony pieprz, dojrzałą, w pełni dojrzałą i niełuskaną wersję ziarna pieprzu, która jest tak droga, jak trudno ją znaleźć.

Istnieje również kilka jagód, które przechodzą przez ziarna pieprzu, ale nie są związane z Piperaceae owoc. Różowe ziarna pieprzu pochodzą z róży Baies, która występuje na Madagaskarze. Są trochę słodsze, ale mniej aromatyczne niż zwykłe ziarna pieprzu. Różowe jagody, zwane też różowymi ziarnami pieprzu, pochodzą z peruwiańskiego lub brazylijskiego drzewa pieprzowego i nadają słodki, mentolowy posmak. Może również powodować reakcje alergiczne i często jest toksyczny w dużych ilościach. Więc tak, nie nadaje się na zupę.

Cały czarny pieprz wciąż nie jest taki sam

Czarny pieprz

Jak można się spodziewać, różne czarne ziarna pieprzu z różnych krajów i producentów mają różne właściwości. Brać ten test smaku przez Poważne jedzenie , na przykład. W publikacji wymieniono wiele różnych rodzajów czarnego pieprzu z różnych krajów, w tym z Indonezji, Indii, Brazylii, Wietnamu, Malezji i Ekwadoru, oceniając kwasowość, słodycz, smak, konsystencję i ogólną jakość każdego z nich. Ostatecznie każdy rodzaj ziarna pieprzu bardzo się różnił, a korelacja między smakiem a aromatem była niewielka, co oznacza, że ​​masz do wyboru szereg opcji w zależności od tego, czy szukasz mocniejszych, czy słabszych aromatów lub smaków.

Ziarna pieprzu Lampong z Indonezji miały silny, cytrusowy aromat i powolne palenie, które przekształciło się w bardziej intensywne ciepło; idealne na stek z antrykotem. Papryczki Tellicherry z Indii są słodkie, mają świeży smak i owocowe, trawiaste nuty. Ziarna pieprzu brazylijskiego miały „ostrą intensywność” i „ostry, oczyszczający nos kęs, który ustępuje łagodniejszym, łagodniejszym smakom”. W międzyczasie ekwadorskie ziarna pieprzu Talamanca wydzielały „wolne ciepło przypominające chili” z aromatami dymu i gorzkim finiszem.

Poważne jedzenie przetestowałem więcej ziaren pieprzu, ale z tych kilku jest jasne, jak duży zasięg można uzyskać od różnych producentów papryki. Jak ze wszystkim, zawsze warto poeksperymentować, aby zobaczyć, który rodzaj jest dla Ciebie odpowiedni.

Pieprz w zdrowiu i medycynie

Olej z czarnego pieprzu

Wszyscy wiedzą, że pieprz świetnie smakuje w odpowiednim daniu, ale co z korzyściami zdrowotnymi? Co może dla ciebie zrobić czarny pieprz? Cóż, ta przyprawa była ceniona nie tylko jako narzędzie kulinarne przez starożytnych — był również używany jako lek . Na przykład był używany w indyjskiej medycynie ajruwedyjskiej do leczenia zaparć, bólu ucha, zgorzeli i chorób serca. Hipokrates w starożytnej Grecji używał go do celów leczniczych, podczas gdy Chińczycy używali go jako leczenia padaczki.

Ale dziś nieco więcej wiadomo o dobroczynnych właściwościach czarnego pieprzu. Wiele z nich pochodzi z piperyny, aktywnego składnika ziaren pieprzu. Te substancje mogą wspomagać trawienie poprzez stymulację produkcji kwasu solnego w żołądku, wzmacniać przewód pokarmowy, zwiększać zdolność organizmu do wchłaniania kurkuminy, a nawet zapobiegać wrzodom żołądka dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Niektóre badania wykazały również, że pieprz czarny może zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i poprawiać wydajność metaboliczną, podczas gdy wykazano, że piperyna zwiększa funkcje poznawcze i zmniejsza upośledzenie pamięci. Sugerowano również, że te substancje mogą zmniejszyć ból i stany zapalne spowodowane zapaleniem stawów. Aby jednak w pełni cieszyć się działaniem czarnego pieprzu, możesz zastanowić się nad kupowaniem czarnego pieprzu w proszku lub olejku eterycznego, a nie tylko podwajać pieprz stołowy na następny obiad, ponieważ produkty te można wygodniej stosować w codziennej rutynie. Nikt nie lubi gulaszu z nadmierną ilością pieprzu, bez względu na to, jak nieartystyczne to robi.

Czarny pieprz w kuchni

Czarny pieprz na patelni

Oto pytanie za nieco mniej niż milion dolarów: jak używać czarnego pieprzu w kuchni? Jasne, możesz po prostu zmielić go bezmyślnie na wierzchu dowolnego dania, ale o co chodzi? dobrze sposób z niego korzystać? Jak najlepiej go wykorzystać, aby Twoje przepisy naprawdę trzaskały?

Dobrze, Epickie mówi, że istnieje kilka różnych sposobów wykorzystania czarnego pieprzu. Pierwszą rzeczą, którą sugerują, jest po prostu używanie większej ilości; podkręcanie rzeczy, po prostu używając go chętniej i swobodniej niż w przeszłości. Sugerują również mielenie ziaren pieprzu, aby były gruboziarniste, a nie drobne, jako sposób na zachowanie smaku i powstrzymanie się przed zadławieniem, gdy zwiększysz użycie przyprawy. Sugerują również użycie ziaren pieprzu jako powłoki, co pozwoli im przykleić się do potraw, takich jak kotlety z kurczaka, smażone różyczki kalafiora lub paski bekonu – i znacznie poprawić ich smak.

Czarny pieprz świetnie sprawdzi się w Twoim ogrodzie

Czarny pieprz świetnie sprawdzi się w Twoim ogrodzie

Wiesz już, do czego nadaje się pieprz w kuchni — ale w rzeczywistości przydaje się znacznie więcej niż tylko urozmaicenie obiadu. W rzeczywistości pieprz czarny ma wiele różnych zastosowań w domu. Na przykład, może być stosowany jako pestycyd przez ogrodników, aby chronić swoje rośliny. Pieprz czarny działa jako pestycyd w ciągu 24 godzin, a niektóre badania wykazały nawet, że jest bardziej skuteczny niż niektóre syntetyczne pestycydy. Co więcej, nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani zwierząt poza owadami, których próbujesz się pozbyć — chociaż zwierzęta domowe nie lubią zapachu tych rzeczy, więc jest to bezpieczny sposób na trzymanie ich z dala od roślin.

Czarny pieprz również odstrasza mrówki, ponieważ zawiera substancję chemiczną znaną jako kapsaicyna, która naturalnie odstrasza mrówki. Wszystko, co musisz zrobić, to posypać rośliny czarnym pieprzem (lub spryskać roztworem pieprzu w ciepłej wodzie), a będziesz wolny od mrówek i szczęśliwy. Prawdziwym plusem jest jednak to, że czarny pieprz działa również jako środek przeciwbakteryjny, więc chroni twoje rośliny przed grzybami i infekcjami bakteryjnymi. Wystarczy wymieszać go z glebą, a roślina wchłonie związki czarnego pieprzu, dając jej szansę na walkę z wszelkimi paskudnymi bakteriami, które pojawiają się w poszukiwaniu kłopotów.

Pieprz czarny może pomóc w naprawach samochodów

Pieprz czarny może pomóc w naprawach samochodów

Jeśli zamiast tego masz mniej zielonych palców, a bardziej tłustych, możesz chcieć wiedzieć, że czarny pieprz odgrywa ważną rolę w naprawach samochodów. Jeśli chłodnica w silniku twojego samochodu przecieka, czarny pieprz może być użyty do zatkania tego wycieku . Dopóki wyciek nie jest zbyt duży, wprowadzenie czarnego pieprzu do układu samochodu spowoduje, że cząsteczki przeniosą się do wycieku, gdzie rozszerzą się i uszczelnią. Ponieważ papryka nie psuje się, możesz ją tam zostawić (na rozsądny czas), aż zostanie zauważona przez profesjonalistę.

Najpierw zdejmij pokrywę chłodnicy, gdy silnik ostygnie. Następnie wlej łyżkę stołową do samego grzejnika przez otwór korka chłodnicy. Następnie należy napełnić chłodnicę mieszanką 50/50 płynu niezamarzającego i wody, a następnie prowadzić samochód przez około 15 minut, aby temperatura chłodnicy osiągnęła poziom roboczy. Daj mu około pół godziny, aby cząsteczki pieprzu spuchły, a następnie sprawdź chłodnicę pod kątem wycieków. Przy odrobinie szczęścia wszystko powinno być zapieczętowane.

Im grubszy pieprz, tym lepiej, ponieważ chcesz, aby cząstki były duże i łatwo się rozszerzały. Wiemy, że brzmi to zbyt szalenie, by w to uwierzyć, ale komentatorzy w kilku fora internetowe powiedzieli, że oni odnalazłem sukces s tą metodą, przynajmniej tymczasowo. Jeśli jednak chłodnica nadal przecieka, prawdopodobnie powinieneś zabrać swój samochód do profesjonalnego warsztatu naprawczego — i może nie mów im, że próbowałeś naprawić zepsuty samochód w oparciu o metodę, którą znalazłeś na stronie z jedzeniem.

Czarny pieprz może pomóc w praniu

Pralka

Jasne, nie każdy jest ogrodnikiem i nie wszyscy potrafimy naprawić samochód. Ale każdy musi wyprać swoje ubrania, prawda? Na szczęście pieprz też ma tu zastosowanie: może utrzymać jasne kolory tkanin i zapobiec blaknięciu.

Widzisz, ubrania często blakną z powodu pozostałości mydła po praniu. Usuń mydło, a zapobiegniesz blaknięciu. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać do prania łyżeczkę mielonego czarnego pieprzu wraz z detergentem, którego zwykle używasz. (Nawiasem mówiąc, pamiętaj, aby dodać go do głównej przegródki, a nie do szuflady na detergent w pralce). Następnie uruchom go w zimnym cyklu. Pieprz będzie działał jak papier ścierny, aby wyciągnąć mydło z ubrań podczas prania, a Twoje ubrania pozostaną ładne i jasne.

Co jest warte, sól, ocet, cytryna i kawa zrobią prawie to samo, ale nie jesteś tu po sól, ocet, cytrynę lub kawę, prawda? Jesteś tu po czarny pieprz. Król przypraw, yo.

Jak zostać hodowcą papryki

Rośliny czarnego pieprzu

Na wypadek, gdybyś wolał nie kupować papryki w sklepie spożywczym (lub od tajnych handlarzy łamiących przepisy dotyczące importu w Twoim kraju), oto pomysł: dlaczego nie wyhodować go samemu?

Cóż, ponieważ prawdopodobnie nie możesz. Niestety, winorośle pieprzowe rozwijają się tylko w wilgotnych i wilgotnych warunkach , a niewiele miejsc w Stanach Zjednoczonych nadaje się do ich uprawy. Mimo to, przy odrobinie cierpliwości i przyzwoitych zasobów, możesz spróbować. Nasiona pieprzu są łatwo dostępne w Internecie, a jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie, możesz je sadzić na zewnątrz w dowolnym chronionym obszarze z przyjemnym półcieniem. Potrzebujesz jednak żyznej, wilgotnej gleby, a także regularnej temperatury powietrza powyżej 60 stopni Fahrenheita. Jeśli tego nie masz, posadź pieprz w dużych doniczkach i przenieś je do domu na zimę lub trzymaj je w szklarni przez cały rok. Będziesz także potrzebować dużej struktury lub kraty, aby winorośle się rozprzestrzeniły, a także jasnego światła i regularnej wilgoci.

Jeśli masz szczęście, wkrótce zobaczysz dosłowne owoce swojej pracy. Gdy osiągną wymagany poziom dojrzałości, zbierz je, oddziel i wysusz na słońcu lub w suszarce do żywności. Gdy będą czarne i suche, możesz przenieść je do kuchni. Jasne, nie jest to łatwy proces, ale jest tym bardziej satysfakcjonujący, jeśli ci się uda.