Nieopowiedziana prawda o soli

Sól

Sól jest wszędzie. Nawet jeśli nie możesz tego posmakować, są duże szanse, że jest we wszystkim od twojego płatki owsiane na śniadanie? do sałatki, którą przyniosłeś na lunch. Według FDA Amerykanie jedzą przeciętnie 3400 miligramów sodu , pierwiastek chemiczny występujący w soli każdego dnia (ponad 1000 miligramów więcej niż zalecana dzienna wartość, odpowiednik jednej łyżeczki). Spożycie soli wymknęło się spod kontroli, zmieniając sposób przechowywania żywności w tani towar używany do aromatyzowania naszych ulubionych słonych przekąsek . Jest tak niedrogi, że prawdopodobnie nie zastanawiasz się dwa razy nad ceną pudełka w sklepie (chyba że decydujesz się na butelkę drogiej różowej soli himalajskiej).


Jednak nie zawsze tak było. Sól istnieje od tysięcy lat i kiedyś było tak cenne że ludzie wymieniali go za uncję za uncję ze złotem. Toczyły się o to wojny i zainspirowały ożywiony czarny rynek w całej Europie i Azji. Jest nawet sposób, by sól przyniosła ci szczęście. Jak więc tak cenny produkt stał się produktem masowym, który przypadkowo dodajemy do żywności, szczypta po szczypie? Możesz być zaskoczony, gdy poznasz niektóre z tych mniej znanych faktów na temat ulubionej przez wszystkich przyprawy, soli.Bez soli umarlibyśmy

nasze ciała potrzebują soli

Jednym z powodów, dla których pragniemy słonych przekąsek, jest to, że nasze komórki potrzebują soli do funkcjonowania. Każda komórka naszego ciała zawiera sól w postaci jony . Te naładowane cząstki stają się elektrycznością, która napędza nasze komórki do wykonywania dowolnych czynności niezbędna funkcja są przeznaczone do tego, jak przekształcanie składników odżywczych w energię. Ponieważ nasze ciała nieustannie tracą sole, gdy się pocimy lub korzystamy z toalety, musimy stale uzupełniać zapas soli w naszej diecie.
najdroższy kawior na świecie

Jak wszystkie rzeczy, sól powinna być używana w umiar . Przejadanie się solą może być szkodliwe dla zdrowia i wiele dietetycy zalecają zmniejszenie spożycia soli w celu obniżenia ciśnienia krwi i poprawy zdrowia serca. Nie chciałbyś jednak zbytnio ograniczać spożycia soli. Jeśli poziom sodu w naszym organizmie spadnie poniżej normy, możesz umrzeć od hiponatremia , niewystarczająca ilość sodu we krwi. Może również prowadzić do zwiększonego ryzyka insulinooporności, zwiększonego ryzyka zgonu z powodu niewydolności serca oraz wzrostu poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Prawdopodobnie jesz za dużo soli

słone śmieciowe jedzenie

Twoje ciało może potrzebować soli do funkcjonowania, ale nie potrzebuje że dużo. Linia zdrowia szacuje, że nasze ciała potrzebują tylko 186 miligramów dziennie — to mniej niż mieści się w dziesiąta łyżeczki . Niestety, spożywanie tak niewielkiej ilości sodu jest prawie niemożliwe, ponieważ sól jest w prawie wszystkim, co jemy i pijemy. Różne organizacje zajmujące się zdrowiem sugerują dzienne maksimum 1,5 do 2,3 grama, aby zapobiec problemom zdrowotnym, takim jak wysokie ciśnienie krwi, ale jemy znacznie więcej. Harvard School of Public Health szacuje, że większość Amerykanów spożywa 3,4 grama (lub 1,5 łyżeczki) sodu dziennie. Jeśli jesteś w tej grupie, oznacza to, że jesz 18 razy więcej soli, niż potrzebuje Twój organizm do funkcjonowania!Nie jest też tak łatwo ograniczyć spożycie soli. Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne ostrzega konsumentów, że sód w naszej diecie nie pochodzi z solniczki. Aż 70 procent pochodzi z żywności paczkowanej lub restauracyjnej, co utrudnia określenie rzeczywistej ilości soli, którą wkładasz do swojego organizmu. najlepszy sposób na cięcie jest pominięcie gotowego, pakowanego lub pakowanego jedzenia i próba przygotowania własnych posiłków ze świeżego mięsa, zbóż i produktów.

Sól może po prostu podnieść światowe IQ

Sól

To szalone twierdzenie, że coś tak powszechnego jak sól może uczynić świat mądrzejszym miejscem, ale według New York Times , jest to całkowicie możliwe.Powodem jest jod. Według Linia zdrowia , około jedna trzecia światowej populacji balansuje na krawędzi niedoboru jodu. Co to znaczy? Jod nie tylko utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie naszej tarczycy, ale ma również kluczowe znaczenie dla zdrowego i normalnego funkcjonowania mózgu.

I tu pojawia się inteligencja. Wśród osób najbardziej zagrożonych niedoborem jodu są kobiety w ciąży, a badania sugerują, że kobiety z niedoborem jodu, które rodzą, prawdopodobnie będą miały dziecko z IQ o 10-15 punktów niższym niż miałaby. jeśli jej dieta zawierała wystarczającą ilość jodu.

Biorąc pod uwagę, że jednym z najczęstszych źródeł jodu jest sól jodowana, jego niedoborowi można łatwo zapobiec – przy odrobinie soli i dużo edukacji. W 1990 roku Światowy Szczyt Dzieci forsował kampanię promującą korzyści soli jodowanej i przyniosła realne rezultaty. Weźmy na przykład Kazachstan. W latach 90. były jednym z krajów z największym niedoborem jodu na świecie, a aż 10 procent ich dzieci cierpiało z powodu zahamowania wzrostu i problemów rozwojowych. Do 2006 roku zwiększyli użycie soli jodowanej i nie mogli się doczekać deklaracji ONZ, że są wolni od zaburzeń niedoboru jodu.

Istnieją różne rodzaje soli, ale jedna nie jest zdrowsza od drugiej

rodzaje soli

Istnieją różne rodzaje soli. Mieszanki mineralne mogą się różnić w zależności od miejsca pozyskiwania soli i istnieją różne metody przetwarzania soli. Według Stół degustacyjny , różnorodność soli morskich jest prawie nieskończona, ponieważ można ją wytwarzać z każdego miejsca, w którym jest słona woda. Woda z wysokości 2200 stóp od hawajskiego wybrzeża tworzy głębokowodną sól morską Kona, a sól wydobywana w pakistańskim regionie Pendżab zmienia kolor na różowy od śladowych ilości tlenku żelaza, tworząc himilajską sól morską.

Chociaż każdy rodzaj soli ma inny smak (zwłaszcza te zmieszane z przyprawami, takimi jak trufle), wszystkie mają podobną zawartość sodu. Niestety większość ludzi nie wie, że jeden rodzaj soli nie jest zdrowszy od innego. W 2011 Ankieta American Heart Association , 61 procent z 1000 ankietowanych osób uważa, że ​​sól morska jest niskosodową alternatywą dla soli kuchennej. To prawda, że ​​sól koszerna i niektóre sole morskie nie zawierają mniej sodu objętościowo ponieważ ich płatki są większe niż sól kuchenna. Ale sól kuchenna i większość soli morskich zawiera taką samą wagę sodu: 40 procent. Więc śmiało używaj soli morskiej, jeśli lubisz jej smak, ale w rzeczywistości nie będzie ona zdrowsza niż zwykła sól.

Sól możemy pozyskiwać na różne sposoby

sól kamienna

Jeśli kiedykolwiek widziałeś słowa „sól kamienna” i „sól morska” na opakowaniach, to dlatego, że technicznie są to dwa różne produkty. Sól morska wytwarzana jest z odparowanej słonej wody. Według Sól Mortona , najstarszy sposób produkcji soli polega na wychwytywaniu wody morskiej w płytkich stawach. Słońce odparowuje większość wody, tworząc skoncentrowaną solankę. W końcu cała woda wyparowuje, pozostawiając skrystalizowaną sól. Obecnie niektórzy producenci soli wymuszają ten proces, używając komercyjnego sprzętu zwanego panwiami próżniowymi. Skoncentrowana solanka słona jest gotowana pod ciśnieniem, tworząc wysokiej jakości sól o drobnej teksturze.

Z drugiej strony sól kamienna w ogóle nie zawiera wody. Sól rośnie również tysiące stóp pod ziemią w podziemnych kopalniach. Górnicy uzyskują dostęp do soli przez szyby kopalniane, wiercą otwory i wysadzają sól kamienną ze ścian za pomocą materiałów wybuchowych. Stamtąd sól jest kruszona i sortowana. Czy jest jakaś różnica między tymi dwoma produktami? Trochę: Sól morska zawiera więcej minerałów śladowych , a sól kamienna jest czasami szara z powodu zanieczyszczeń w skale. Niektórzy mówią, że sól kamienna ma bardziej skoncentrowany smak , także.

Najważniejszym zastosowaniem soli nie jest jedzenie

sól drogowa

Kiedy myślisz o soli, prawdopodobnie myślisz o jedzeniu, prawda? A biorąc pod uwagę, ile wędlin i przetworzona żywność zapełnij nasze półki w sklepie spożywczym, możesz założyć, że sól jest wykorzystywana najczęściej do produkcji żywności. Okazuje się, że są liczne zastosowania soli od usuwania lodu z chodnika zimą po produkcję, ług , inna nazwa ługu używanego do produkcji świec, mydła i środka do czyszczenia kanalizacji. Według Stany Zjednoczone Geological Survey (USGS) Informacje o minerałach , przetwórstwo rolno-spożywcze odpowiadało tylko za 3% całego zużycia soli w 2018 roku. Co zajęło pierwsze miejsce? Odladzanie autostrad, które zużywa 43 procent soli zużywanej każdego roku.

Wartość netto Johna Mackeya

Sól jest niezwykle skutecznym środkiem odladzającym, ponieważ obniża temperaturę zamarzania Z wody. Zamiast zamarzania wody w normalnej temperaturze 32 stopni Fahrenheita, dodanie 10 procentowego roztworu soli zmienia temperaturę zamarzania na 20 stopni. Lub użyj 20-procentowego roztworu soli, a woda nie zamarznie powyżej 2 stopni. Niestety, solenie dróg nie jest pozbawione wpływu na środowisko — wypłukuje do ziemi minerały, takie jak sód, chlor, ołów, żelazo, aluminium i fosfor — ale jest to najbardziej opłacalny dostępny odladzacz.

Sól była kiedyś używana jako waluta

waluta solna

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie, że ktoś „nie jest wart swojej soli”? To dlatego, że kiedyś sól była tak cenna, był używany jako waluta . Przed schłodzeniem sól była jedynym sposobem na przechowywanie żywności, a nikt bez niej nie mógł podróżować do nowych krajów bez psucia się żywności. W starożytnym Rzymie żołnierzom często płacono solą (lub otrzymywano zasiłek na zakup soli). Słowo „wynagrodzenie” nawet pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego sól, Sól. Więc jeśli żołnierz wykonywał kiepską robotę, jego wypłata zostanie obcięta bo nie byłby wart swojej soli.

Sól jako waluta nie ogranicza się również do czasów starożytnych. Według artykułu z 1962 roku w Dziennik Towarzystwa Afrykanistów African Etiopczycy używali „prymitywnych pieniędzy” przez półtora tysiąclecia. Główną formą waluty była sól i mówiono, że „kto ją nosi, znajdzie wszystko, czego potrzebuje”. Za pomocą siekier pocięto sól na duże bloki zwane amol i przewożone przez karawanę osłów przez cały kraj. Jeśli blok pękł podczas transportu, tracił na wartości. Ta praktyka kontynuowane w XX wieku w niektórych odległych obszarach. Nawet dzisiaj Maldon Salt Company sugeruje zabranie paczki soli do kraju, jeśli przyjedziesz, w nagłych wypadkach.

Leonardo da Vinci może być odpowiedzialny za przesąd, że rozlewanie soli to pech

Ostatnia Wieczerza

Jeśli jesteś przesądny, możesz pomyśleć, że rozsypywanie soli to pech. Jeśli to zrobisz, legenda mówi, że powinieneś złapać szczyptę i przerzucić ją przez lewe ramię, aby pech nie podążał za tobą. Skąd wziął się ten strach? Niektórzy wierzą, że pochodzi z czasów starożytnych kiedy sól była bardzo droga. Każdy, kto zmarnował tak cenny towar, został uznany za pecha, aby zmotywować ludzi do ostrożniejszego używania soli.

To może być odpowiedź, ale może też być Leonarda da Vinci wina. Na jego obrazie „Ostatnia Wieczerza” zobaczysz pojemnik z rozsypaną solą u łokcia Judasza Iskarioty. Ponieważ jest tak blisko jego ramienia, można przypuszczać, że Judasz przypadkowo przewrócił naczynie w pewnym momencie podczas kolacji. Biblia opisuje: jak Judasz zdradził Jezusa po tym obiedzie, tak że rozlewanie soli kojarzyło się z nieuczciwością, zdradą i nieszczęściem.

Kim jest Katie Lee zamężna?

Wynalazca zarobił miliony sprzedając pistolet solny

robal sól Instagram

Chociaż sól nie jest już używana jako waluta ani do wypłaty naszych pensji, sól nadal jest dziś wielkim biznesem. Sól kuchenna może być tania, ale różowe sole himilajskie są nawet 20 razy droższe (a ten jasnoróżowy kolor jest jakże instagramowy). To nie tylko do jedzenia; Lampy z solą himilajską byli zyskujące popularność na Amazon przez długi czas i jest hotel w Boliwii który jest zbudowany z soli. Według Livabl , aby to się stało, potrzeba było miliona 14-calowych bloków sprasowanej soli!

Jednym z najbardziej imponujących produktów związanych z solą jest Pistolet Bug-A-Salt . Lorenzo Maggiore zawsze wpadł na pomysł, by zrobić broń do zabijania much. CNBC donosi, że kiedy to zrobił, został milionerem. Pistolet używa zwykłej soli kuchennej jako „amunicji”, rozpylając granulki soli w locie, aby bezpiecznie usunąć ją ze stołu w jadalni. Indiegogo kampania dla produktu otrzymała ponad 500 000 dolarów dofinansowania, a w 2018 roku firma osiągnęła przychody w wysokości 27 milionów dolarów. To całkiem imponujące zastosowanie dla zwykłej starej soli kuchennej!

Nowy Jork poprowadził opłatę za ograniczenie używania soli

za dużo soli

Nowy Jork przez lata miał dość ostre zakazy restauracji. one zakaz spożywania przez restauracje tłuszczów trans w 2006 roku i byli pierwsze miasto w kraju wymagać od sieci restauracji umieszczania liczby kalorii na swoich tablicach menu. Więc nikt nie powinien być zaskoczony, kiedy New York Times poinformował w 2010 roku, że ówczesny burmistrz Michael Bloomberg wdrożył National Salt Reduction Initiative (NSRI). Ten dobrowolny plan wezwał firmy do zmniejszenia zawartości sodu w żywności o 25% w ciągu pięciu lat, stopniowo usuwając sól, aby „zmiana nie była tak zauważalna dla konsumentów”.

W 2016 r. Departament Zdrowia miasta Nowy Jork poinformował, że program skutecznie obniżył poziom sodu o około 7 procent w próbce najlepiej sprzedającej się żywności pakowanej. Sukces doprowadził do: nowa kampania ma na celu edukowanie opinii publicznej za pomocą ikony ostrzegawczej dotyczącej sodu. Ostrzeżenia te pojawią się w menu sieci restauracji, gdy pozycja menu ma zawartość sodu wyższą niż 2300 miligramów, czyli całkowity zalecany limit dzienny. Brzmi dobrze dla nas; kto chce zjeść sól na cały dzień za jednym posiedzeniem?

Zasolenie zakamarków domu może przynieść ci szczęście, spokój i dobrobyt

posolić rogi twojego domu your

Na przestrzeni dziejów sól odgrywała rolę w wielu religiach, oczyszczając przedmioty lub odpychając zło. W Tradycja buddyjska , sól służy do odstraszania złych duchów, a po pogrzebach rzucają solą na ramiona, aby upewnić się, że złe duchy nie podążą za nimi do domu. Religia Shinto również używała soli do oczyszczania obszaru, dlatego sól jest wcześniej wrzucana do środka pierścienia zapasy sumo zapałki: aby usunąć złowrogie duchy.

Chcesz użyć soli do oczyszczenia własnego domu? Według Jasna strona sypanie soli po kątach domu przyniesie ci szczęście, spokój i pomyślność. Proponują wykonanie łatwego rytuału solnego, który polega na staniu na środku pokoju, zebraniu garści soli i rozpyleniu jej w rogach pokoju zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To odpędza negatywną energię, oczyszczając i chroniąc Twój dom. Warto spróbować, prawda?