Nieopowiedziana prawda o Shake Shack

restauracja shake shack Noam Galai/Getty Images

W stoisku z burgerami jest coś ponadczasowego, co nigdy się nie starzeje. To tylko jeden z powodów, dla których popularność Shake Shack gwałtownie wzrosła od momentu powstania niespełna dwie dekady temu. Z jego zastrzeżona mieszanka mięsa , pomarszczone frytki i pyszne mrożone smakołyki, Shake Shack zgromadził kultowych zwolenników i odgryzł ogromny kęs fast food biznes restauracyjny w mgnieniu oka. Co zaczęło się od pojedynczego stoiska z jedzeniem (które nawet się nie sprzedało) hamburgery ) rozrosło się do imperium fast foodów. Sieć, której kapitalizacja rynkowa przekracza 1,5 miliarda dolarów , ma około 275 lokalizacji w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.


Może najbardziej imponujący jest fakt, że Shake Shack dopiero się zaczyna. Według Magazyn QSR 60 procent krajowych restauracji firmy ma mniej niż trzy lata, a 24 procent ma mniej niż rok.Więc jak Shake Shack się tu dostał? W skrócie: trochę szczęścia i dużo dobrego jedzenia. Oto kilka rzeczy o firmie burgerowej, które pomogą opowiedzieć całą historię.
Shake Shack zaczynał jako stoisko z hot dogami

shake shack stoisko z hot dogami Facebook

Historia raz po raz pokazuje nam, że tak wiele wspaniałych światowych instytucji miało skromne początki. Teraz Shake Shack został stworzony przez jednego z najbardziej utytułowanych restauratorów na świecie i urodził się w sercu jednego z najludniejszych miast świata, więc „skromny” może nie być trafnym określeniem. Ale Shake Shack nigdy nie miał być burgerowym molochem, jakim się stał. W rzeczywistości, kiedy się otworzył, nie sprzedawał nawet hamburgerów.

Shake Shack powstał w 2001 roku jako zwykłe wózek z hot dogami w nowojorskim Madison Square Park. To był pomysł restauratora Danny Meyer , który w tym czasie był właścicielem restauracji Jedenaście Madison Park , po drugiej stronie ulicy od parku. Stoisko powstało w celu obsługi instalacji artystycznej w parku „Ja ♥ Taxi”.Hot dogi były jednak tak popularne, że wózek został ponownie otwarty przez następne dwa lata. W następnym roku Shake Shack otrzymał kontrakt na stworzenie stałego kiosku z jedzeniem z nowojorskiego Departamentu Parków i Rekreacji oraz Madison Square Park Conservancy. 12 czerwca 2004 roku Shake Shack został oficjalnie otwarty ku uciesze niejednego nowojorczyka.

Oryginalny plan Shake Shack został naszkicowany na serwetce

serwetka shake shack Facebook

Kilka lat po tym, jak Shake Shack wprowadził letni wózek z hot dogami, Nowy Jork zaczął zabiegać o plany zainstalowania sezonowego kiosku w parku. Założyciel Shake Shack Danny Meyer i dyrektor generalny Randy Garutti opracowali następnie koncepcję restauracji na tył serwetki . Jak później powiedział Garutti Forbes „Tego dnia Danny usiadł i nabazgrał na odwrocie serwetki swoją wizję nowoczesnej wersji przydrożnego stoiska z burgerami. Nie retro, nie grająca muzyki z lat 50., ale dzisiejsza wersja tego, co uczyniło to miejsce wspaniałym.Serwetka zapewnia ciekawe spojrzenie wstecz na to, co myśleli założyciele, kiedy po raz pierwszy zakładali sklep. Zawiera wiele klasyków Shake Shack: burgery, frytki pomarszczone i mrożony budyń . Ale jest wiele rzeczy, które (przynajmniej do tej pory) nie doszły do ​​skutku, na dobre lub na złe. Właściciele początkowo planowali sprzedawać takie rzeczy jak burger z tuńczyka, pączki i espresso .

Shake Shack stracił pieniądze przez pierwsze trzy lata

brak pieniędzy Noam Galai/Getty Images

Teraz trudno w to uwierzyć, zwłaszcza że są teraz właściciele Shake Shack milionerzy , ale początkowo burger nie był dochodowym biznesem. Szkoda też, ponieważ pomysł powstał jako wysiłek filantropijny. Wszystkie zyski ze skromnego stoiska z hot dogami miały trafić do Madison Square Park. Niestety stoisko straciło pieniądze pierwsze dwa lata działalności .

Od dawna uważano, że Shake Shack wyszedł z kryzysu w trzecim roku, przynajmniej według właściciela Danny'ego Meyera. Ale od tego czasu przyznał, że tak nie było. W książce Shake Shack: przepisy i historie Meyer przyznał, że w trzecim roku również stracili pieniądze. „Powiedziałem, że w trzecim roku zarobiliśmy 7500 dolarów. Właściwie nie. Byłem tak zawstydzony, że straciliśmy pieniądze przez trzy lata, że ​​zdecydowaliśmy się wnieść większy wkład”.

najlepsze sieci fast foodów do pracy

Shake Shack ma swoją nazwę od filmu Grease

Wjedź do filmu Grease Francesco Prandoni/Getty Images

Ze wszystkich możliwych inspiracji dla nazwy knajpy z burgerami, film Smar może nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl. Ale właśnie tam rzekomo właściciele Shake Shack dostał nazwę restauracji? . Może nie pamiętasz nazwy z musicalu, ale na pewno pamiętasz scenę z filmu. Shake Shack nie była restauracją w Smar , tak nazywała się przejażdżka Olivia Newton-John i John Travolta są włączone, kiedy śpiewają, 'Jesteś tym, czego pragnę' pod koniec filmu.

Chociaż ma nieprawdopodobną historię pochodzenia, nazwa jest teraz hitem. Nie możemy powiedzieć tego samego o innych nazwach, które krążyły wokół. Na wspomnianej serwetce nabazgrano kilka innych pomysłów na nazwy, a niektóre z nich mogą wydawać się nieco zaskakujące. Obejmowały one Dog Run, Custard's First Stand, Custard Park, Madison Mixer i, co dziwne, Parking.

Logo i branding Shake Shack zostały stworzone za darmo

wstrząsnąć shack logo Noam Galai/Getty Images

Shake Shack był produktem przebudowy nowojorskiego Madison Square Park, na czele którego stał nowo założony park Ochrona . Rezerwat Madison Square Park zatrudnił firmę projektową Pentagram dokończyć pro bono przeprojektowanie tożsamości. Kiedy podjęto decyzję o budowie stałego kiosku z jedzeniem w parku, uważano, że Shake Shack będzie punktem sprzedaży w jednym miejscu, zasadniczo przedłużeniem parku. W związku z tym Pentagram po prostu dodał go do projektu i zaprojektował logo i branding dla restauracji — bezpłatnie.

„To było takie przypadkowe”, powiedziała główna projektantka Paula Scherer Szybka firma , 'ponieważ został stworzony dla jednej konkretnej lokalizacji w tamtym czasie. Chyba nikt nie myślał, że to będzie łańcuch.

W 2015 roku Shake Shack wszedł na giełdę w IPO na północ od 1,5 miliarda dolarów , ale nie wydali ani grosza na swoje logo . Aby być uczciwym, restauracja zaoferowała Scherowi szansę na posiadanie akcji firmy przed jej wejściem na giełdę.

Shake Shack wydał 1 milion dolarów na badanie frytek

frytki Facebook

Można by napisać całą historię o podróży kolejką górską z frytkami Shake Shack. Od samego początku restauracja sprzedawała się frytki karbowane . Tak, zostały zamrożone, ale okazało się to częścią apelu. Smakowały jak frytki, które tak wielu z nas jadło przez całe dzieciństwo, karmione przez rodziców, którzy byli zbyt zajęci, by ręcznie kroić i smażyć świeże frytki.

A później New York Times recenzja Shake Shack. Wtedy sprawy przybrały obrót. Czasy dała knajpce jedną gwiazdkę, po części dlatego, że nie była pod wrażeniem mrożonych taterów. „Wszędzie można dostać lepsze frytki” – napisała gazeta. Dyrektorzy Shake Shack zrobili pełne 180 i zdecydowali, że muszą sprzedawać świeże frytki. Oni wtedy wydał 1 milion dolarów eksperymentowanie z różnymi stylami świeżego narybku.

Wynik? Zjadacze nie byli pod wrażeniem. Brakowało im nostalgii po karbowanych frytkach. Dodając obrazę do obrażeń lub odwrotnie, personel kuchni Shake Shack doznał obrażeń, próbując przygotować 2000 ziemniaków każdego dnia. Ostatecznie firma przywiozła pomarszczone frytki. Do dziś pozostają ulubionym francuskim narybkiem Shake Shake'a.

najlepszy koktajl mleczny typu fast food

Shake Shack Shrimp Burger Davida Changa stworzył najdłuższą linię w historii

burger ze stosu krewetek Facebook

Aby uczcić swoją 10. rocznicę w 2014 roku, Shake Shack przeprowadził promocję, w ramach której pięciu wybitnych szefów kuchni stworzyło limitowaną edycję hamburgerów na jeden dzień każdy. Zajęło to tylko dwa dni rekordy do złamania .

Wśród kulinarnych gwiazd, które brały udział, znalazł się szef kuchni z gwiazdką Michelin Daniel Boulud i Dziwaczne jedzenie ' Andrew Zimmern. Ale ten, który stworzył historię, był Dawid Chang , najbardziej znany jako założyciel Momofuku. Ugotował burgera „Shrimp Stack”. Oprócz standardowego pasztecika wołowego w restauracji, dzieło Chang zawierało wędzone i grillowane paszteciki z krewetek, sos Momofuku Hozon, sałatę Bibb, marynowaną cebulę i szybko solony ogórek.

Niektórym zajęło to tylko 30 minut 450 osób do uszeregować we flagowej lokalizacji sieci w Madison Square Park. To najdłuższa linia w historii Shake Shack. Restauracja wyprzedała swój zapas 1000 burgerów do popołudnia.

Shake Shack serwuje corn dog

parówka w cieście kukurydzianym Facebook

Niezależnie od tego, jak wspaniałe może być menu restauracji, zawsze dobrze jest urozmaicić je od czasu do czasu. Jak Shake Shack to osiąga? Celebrując Amerykę w najbardziej amerykański sposób: pożerając kukurydziane psy i ciasto. Trzy razy w roku — Memorial Day, 4 lipca i Labor Day — Shake Shack serwuje masom złote, chrupiące corn dog na cześć Ameryki.

Corn dogi są w całości wołowe, zanurzone w domowej roboty cieście kukurydzianym Shake Shack i podawane ze słodkim smakiem kukurydzianym Rick's Picks.

Ale łańcuch na tym się nie kończy. W końcu każdy potrzebuje czegoś, co pomoże umyć tego psa. Aby uczynić to prawdziwie amerykańskim posiłkiem, Shake Shack podaje również krem ​​z jagodami, Oh My. Ten pyszny mrożony przysmak to mrożony budyń waniliowy zmieszany z plasterkiem sezonowego ciasta jagodowego.

Każda lokalizacja Shake Shack ma nieco inne menu

wstrząśnij chatą Facebook

Jeśli wejdziesz do McDonald's lub Burger King w dowolnym miejscu w kraju prawdopodobnie będzie wyglądać dokładnie tak, jak w Twoim rodzinnym mieście. Większość sieci restauracji decyduje się wyglądać tak samo i oferować to samo, aby ich klienci wiedzieli, czego się spodziewać. Shake Shack zdecydował się pójść w nieco innym kierunku.

Lokalizacje Shake Shack w całym kraju mają nieco inne menu w zależności od ich lokalizacja . Czasami jest to po prostu szansa na zaoferowanie czegoś innego lub użycie gry słów. W Filadelfii firma serwuje deser o nazwie „ Muszla Wolności ' (krem waniliowy, skorupa Termini Bros. cannoli, purée truskawkowe, ricotta cytrynowa). W Boca Raton jest to „DogMiester” (hot-dog z cheddarem Shack i amerykańskim sosem serowym oraz chrupiące marynowane szalotki ShackMesiter Ale).

Ale czasami Shake Shack zawiera popularne produkty regionalne. Na przykład w Coral Gables serwują „Key Lime Pie Oh My” (krem waniliowy i kawałek ciasta z limonką The Sugar Monkey) i Cookie Cubana (krem waniliowy, ciasteczka cukrowe w stylu kubańskim, solony sos karmelowy i banan) .

Shake Shack ma rozbudowane tajne menu

burger z masłem orzechowym Facebook

Popularnym trendem wśród popularnych jadłodajni jest tworzenie tajnego menu. Niektóre z nich są bardziej ciche niż inne, ale Shake Shack jest znany z tego, że jest ładny obszerna lista dobrze znanych tajnych przedmiotów .

Najpopularniejszym daniem w menu jest Masło Orzechowe i Bekon ShackBurger . Według #HackTheMenu sieć miała tę pozycję w swoim oficjalnym menu, ale usunęła ją z obawy przed zanieczyszczeniem krzyżowym alergią na orzeszki ziemne. Aby go zamówić, po prostu poproś o standardowego ShackBurgera i stronę firmowego sosu z masłem orzechowym. Skrop burgera i gotowe. Innym popularnym sekretnym przedmiotem jest Quad Burger. Dokładnie tak to brzmi: cztery kotleciki wołowe wciśnięte między bułkę. Możesz „podzielić na cztery” dowolny rodzaj burgera Shake Shack — po prostu poproś o cztery burgery. Następnie poluzuj pasek o oczko lub dwa i wkop się.

Inne tajne pozycje menu obejmują Shandy (pół piwa, pół lemoniady), Shack-cago Burger (ShackBurger ze wszystkimi dodatkami Shack-cago Dog) i Piwo Float (Gałka mrożonego budyniu w piwie).

Niektóre lokale Shake Shack serwują śniadania

kanapka z jajkiem Facebook

Każdy uwielbia pierwszy posiłek dnia, więc wiedziałeś, że nie minie dużo czasu, zanim Shake Shack zacznie budzić się trochę wcześniej, by podać gorące śniadanie. Zaczęło się w 2015 roku o godz trzy lokalizacje w dwóch różnych miastach : nowojorskie lotnisko JFK i terminal Grand Central oraz stacja Union Station w Waszyngtonie. Serwowanie tutaj śniadania ma sens, ponieważ te trzy miejsca to główne węzły komunikacyjne, w których ludzie z pewnością będą chcieli coś przekąsić i filiżankę kawy przed wyruszeniem w podróż. Menu było zaskakująco małe na początek. Zawierała trzy rodzaje kanapek śniadaniowych oraz kawę.

Od 2015 roku kilka innych placówek Shake Shack zaczęło serwować śniadania, w tym nowojorski Stacja Penn . A w 2017 roku flagowa lokalizacja w Madison Square Park wstąpił w szeregi . Menu również się rozszerzyło (nieco). W zależności od lokalizacji możesz być w stanie odebrać ciasto kawowe lub obrót jabłkami.

Shake Shack nie planuje przejazdu samochodem

przejedź przez znak

Shake Shack zawsze szczycił się tym, że był restauracją typu fast food, która nie przypominała innych restauracji typu fast food (czytaj: bardziej ekskluzywnych i nowoczesnych). Nie powinno więc dziwić, że nie mają planów, co robią inni dostawcy fast foodów, nawet jeśli jest to obecnie wszechobecna praktyka. Dlatego nie zobaczysz żadnego Shake Shack restauracje typu drive-thru w najbliższym czasie.

W rozmowie z CT Post , dyrektor generalny Shake Shack, Randy Garutti, wyjaśnił sposób myślenia firmy, mówiąc, że każda lokalizacja jest zaprojektowana tak, aby ludzie mogli siedzieć i przebywać. „Wydajemy pięć razy więcej niż sieć fast foodów na projektowanie. Ich model polega na tym, żeby cię wsiadać i wysiadać... Nigdy nie przejedziemy przez to miejsce” – powiedział Garutti.

Chociaż wszyscy bardzo chcielibyśmy wskoczyć do naszych samochodów po pysznego ShackBurgera, wydaje się, że na razie będziemy musieli stanąć na własnych nogach, aby to zrobić.