Nieopowiedziana prawda o szwedzkich rybach

Szkoła szwedzkich ryb

Szwedzka Ryba, te ukochane rubinowoczerwone żelkowe cukierki sprzedawane w ogromnych rodzinnych opakowaniach na stacji benzynowej i w kinie to z pewnością jedne z tych cukierków, które nasuwają pytania. Co sprawia, że ​​są szwedzkie? Czym dokładnie jest ten smak, którego próbuję? Kiedy zostały wynalezione? Wygląda na to, że istnieją od zawsze.


Głębokie zagłębienie się w historię tego popularnego przysmaku ujawnia szereg interesujących faktów. Na przykład przez bardzo krótki okres w 2016 r. istniała limitowana edycja Oreos ze szwedzkim nadzieniem o smaku rybnym (poprzez Insider biznesowy ). Kolejną interesującą ciekawostką jest fakt, że w przeciwieństwie do innych żelek, szwedzkie ryby nie zawierają żelatyny pochodzenia zwierzęcego, co oznacza, że ​​są bezpieczną opcją zarówno dla wegetarian, jak i wegan. PETA zwraca jednak uwagę, że niektóre szwedzkie ryby są produkowane przy użyciu wosku pszczelego, więc jeśli jesteś prawdziwym pedantem w kwestii nieużywania produktów pochodzenia zwierzęcego, sprawdź etykiety przed zakupem (za pośrednictwem MAPA ).Skandynawskie pochodzenie szwedzkiej ryby

Wybór szwedzkich ryb

Szwedzkie ryby zostały wprowadzone na rynek amerykański w latach 50. XX wieku przez szwedzką firmę cukierniczą Malaco (poprzez Mentalna nić ). W rzeczywistości jest kilka rzeczy, które są wyraźnie szwedzkie w tych rybach. Po pierwsze, na każdym gumowatym z boku wybity jest napis „szwedzki”. Sprawdź to następnym razem, jeśli nam nie wierzysz. Po drugie, rybołówstwo jest ogromną częścią szwedzkiej gospodarki i szwedzkiej kultury, więc naturalne było, że żelkowy eksport z kraju miał kształt ryby. Po wprowadzeniu na rynek amerykański cukierki odniosły ogromny sukces i w ciągu dekady stały się jednym z najpopularniejszych cukierków w kraju (poprzez Klub Słodyczy ). Marka jest teraz własnością Mondelez International, która produkuje również Oreos, co może pomóc wyjaśnić niefortunną współpracę (poprzez Mało ).
Szwedzka ryba o smaku lukrecji nie przetrwała długo w USA.

Ryba ze szwedzkiej ryby

W Szwecji szwedzkie ryby są określane jako pastellfiskar, co dosłownie oznacza „jasną rybę”. Po bokach prawdziwie szwedzkich szwedzkich ryb znajdziesz nazwę „Malaco”, firmy, która je wymyśliła, zamiast słowa „szwedzki”, jak można znaleźć na ich amerykańskich kuzynach (poprzez Szeroko otwarte jedzenie ). W ich ojczyźnie można również znaleźć odmianę żelków, które są znacznie ciemniejsze niż rubinowy kolor występujący w Stanach Zjednoczonych. Miej oczy szeroko otwarte na torebki szwedzkiej ryby solonej o smaku lukrecji czarnej jak smoła. Solona lukrecja lub salmiak to niezwykle popularny smak w krajach skandynawskich i jest doprawiony chlorkiem amonu, który dodaje kopa (poprzez Smak ). Szwedzka ryba o smaku lukrecji została również wprowadzona w USA na krótki czas, ale nie została dobrze przyjęta i ostatecznie została wycofana z półek, ponieważ Amerykanie nie mają takiego zamiłowania do tego dość egzotycznego smaku jak Szwedzi (poprzez Wice ).

Jak właściwie smakuje szwedzka ryba?

Krzew borówki brusznicy

Kiedy cukierek jest czerwony, zakłada się, że ma smak wiśniowy, truskawkowy lub może malinowy. Jest zrozumiałe, że jest wielu ludzi, którzy uważają, że szwedzkie ryby mają smakować jak jeden z tych trzech popularnych owoców. Inni uważają, że profil smakowy jest kombinacją tych wszystkich i wielu innych, a szwedzkie ryby mają smakować jak poncz owocowy. Co zaskakujące, żadna z firm, które kiedykolwiek wyprodukowały szwedzkie ryby, nie skomentowała oficjalnego smaku. Są jednak tacy, którzy uważają, że smak może być wzorowany na czymś, czego większość Amerykanów nigdy nie próbowała, co tłumaczyłoby, dlaczego nikt nie jest w stanie tego określić. Ta popularna teoria zakłada, że ​​​​szwedzkie ryby mają smakować jak borówka brusznica (znana również jako brusznica), która jest jagodą pochodzącą ze Skandynawii i często używaną do gotowania i robienia dżemu (poprzez Świerk zjada ).