Nieopowiedziana prawda o Walmarcie

Witryna Walmart Bruce Bennett/Getty Images

Możesz czuć się tak, jakbyś był całkiem zaznajomiony z megadetalistą Walmart, biorąc pod uwagę jego status znanej nazwy i jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w kraju, jeśli nie na świecie. Są szanse, że skoro przez wielu jest postrzegana jako firma polaryzująca, masz na nią bardzo pozytywny lub bardzo negatywny pogląd.


Biorąc pod uwagę fakt, że większość ludzi w Stanach Zjednoczonych odbywa co najmniej jedną wycieczkę do sklepu Walmart rocznie (przez Kwarc ), a firma zatrudnia aż 1,5 miliona Amerykanów (poprzez Walmart ), jest zrozumiałe, że większość konsumentów przynajmniej niejasno zna tę markę. Jednak od początku istnienia firmy jako małego sprzedawcy detalicznego, w historii tej sieci z Arkansas jest wiele zwrotów akcji, a także więcej niż kilka dziwnych faktów, których możesz nie zdawać sobie z tego sprawy (przynajmniej) raz w roku wyjazd na zakupy.To jest niewypowiedziana prawda amerykańskiego giganta Walmarta.
Założyciel Walmart zaczął od sklepu z pięcioma groszami w Bentonville w stanie Arkansas

Sam Walton założyciel firmy Walmart Luke Frazza/Getty Images

Sam Walton, założyciel Walmart, był wart ponad 8,6 miliarda dolarów, kiedy zmarł w 1992 roku (poprzez: Wartość netto celebrytów ), ale jak wielu amerykańskich potentatów zaczynał od małych. Po ukończeniu college'u pracował przez 18 miesięcy z J.C. Penny, aby zapoznać się z branżą detaliczną, a we wczesnych latach działalności udzielał franczyzy wielu sklepów ogólnospożywczych Ben Franklin (poprzez Encyklopedia Britannica ).

W 1962 roku otworzył swoją pierwszą placówkę handlową, która nosiła jego imię. Nie było w przepastnym budynku magazynowym, w którym dziś mieszczą się supercentra Walmart. Zamiast tego, sklep Walton za pięć i dziesięciocentówkę był skromnym sklepem wielobranżowym na placu miejskim w Bentonville w stanie Arkansas z biało-czerwoną fasadą w stylu lat 50. i markizą, które zachowały się do dziś (poprzez CLUI ). Dziś mieści się w nim Muzeum Walmart, w którym znajdują się pamiątki Walmart i wystawy przypominające targi, które opowiadają historię firmy. Jednym z artefaktów wystawionych w muzeum jest oficjalny dokument założycielski Walmartu – dokumentacja, która legalnie rejestruje utworzenie firmy (poprzez Insider biznesowy ).Walmart zawiódł w Korei Południowej i Niemczech

Wózki Walmart Joe Raedle/Getty Images

Chociaż znaczna część jego historii była naznaczona zyskami i sukcesami biznesowymi, Walmart również widział wiele błędnych kroków. W 2006 roku firma miała swój sprawiedliwy udział w zmaganiach i podjęła decyzję o wycofaniu się zarówno z rynku niemieckiego, jak i koreańskiego.

Niemcy były pierwszą próbą wejścia Walmart na rynek europejski i nie poszło dobrze (poprzez: New York Times ). Sklepy często znajdowały się na obrzeżach miasta i nie były łatwo dostępne dla osób bez samochodu. Przed podjęciem decyzji o wycofaniu się z rynku niemieckiego firma zdecydowała się przestać wymagać od swoich sprzedawców uśmiechania się do klientów, ponieważ niektórzy klienci płci męskiej zinterpretowali to jako flirt. – Niemcy po prostu tak się nie zachowują – powiedziała sekretarz związku zawodowego, który reprezentował pracowników firmy. Chociaż od 1998 roku stracili setki milionów dolarów w wyniku ekspansji w Niemczech, rzeczniczka firmy nazwała to „dobrą, ważną lekcją”.W Korei Południowej, gdzie firma prowadziła zaledwie kilkanaście sklepów, zdecydowali się wyprzedać swojemu lokalnemu konkurentowi, a także wyjść z rynku koreańskiego (poprzez Dziennik Wall Street ). Mając tylko jeden sklep w stolicy Seulu, Walmart nie był w stanie zdobyć takiej samej rozpoznawalności marki, jaką mają w Stanach Zjednoczonych, i nie mógł konkurować z uznanymi markami koreańskimi.

Walmart ma różne nazwy w różnych krajach

Kupujący opuszczają Seiyu Walmart Yoshikazu Tsuno / Getty Images

Walmart prowadzi około 4600 sklepów poza Stanami Zjednoczonymi (oraz mniej więcej taką samą liczbę sklepów w kraju) i używa 60 różnych nazw sklepów dla swoich międzynarodowych lokalizacji (za pośrednictwem Biznesowy biegły ). Chociaż mają pełne prawo do zmiany nazw sklepów, które kupują (lub czasami współpracują), często wybierają zachowanie nazw międzynarodowych marek, aby lokalni kupujący mieli wcześniej istniejące powiązanie z marką.

W Meksyku Walmart prowadzi sklepy o nazwach Bodega Aurrera i Bodega Aurrera Express (przez Knoji ). Walmart wszedł na rynek meksykański w 1991 roku i ma tam więcej sklepów (ponad 1600 lokalizacji) niż jakikolwiek inny kraj poza Stanami Zjednoczonymi.

W Brazylii, kolejnym z najstarszych rynków międzynarodowych firmy, gdzie pierwszy sklep został otwarty w 1995 roku, firma ma sklepy o nazwach Toda Dia, Maxxi Atacado, Nacional, BIG i Mercadorama.

Japońskie lokalizacje Walmart działają pod marką Seiyu, aw Wielkiej Brytanii sklepy znane są jako Asda i Asda Supercentre.

Banany są najlepiej sprzedającym się produktem Walmart

Walmart sprzedaje dużo bananów

Chociaż możesz kupować przedmioty tak niecodzienne i zwariowane jak Urny o tematyce Major League Baseball lub lody o smaku marynowanym w Walmart większość ludzi robi zakupy w sklepie, aby zaopatrzyć się w podstawowe artykuły domowe po niskiej cenie. To pomaga wyjaśnić, dlaczego spośród setek tysięcy produktów sprzedawanych w każdym sklepie, najlepiej sprzedającym się produktem firmy jest banany .

Według Codzienny Posiłek , tak było od lat. Miliard funtów owoców jest sprzedawanych co roku w jego lokalizacjach na całym świecie, co można podzielić na: 32 funty bananów w każdej sekundzie każdego dnia w roku.

Choć może się to wydawać szaloną liczbą, autor Dan Koeppel, który napisał: cała książka o bananach , donosi, że Amerykanie każdego roku jedzą więcej bananów niż pomarańczy i jabłek razem wziętych. Rzecznik Walmart zauważył, że „klienci kochają banany, ponieważ są one łatwym, zdrowym jedzeniem i bardzo przystępnym cenowo. Dzieci też kochają banany, więc wielu klientów prawdopodobnie myśli o swoich dzieciach” (poprzez Insider biznesowy ).

Mieszkanie w okolicy z Walmartem może mieć wpływ na twoją wagę

Klient Walmart mierzy tłuszcz z brzucha

Posiadanie Walmarta w pobliżu może pomóc Twojemu portfelowi, ale nie pomoże Twojej talii. Badanie przeprowadzone w 2010 roku przez naukowców z University of North Carolina i Samford University wykazało, że otwarcie „dodatkowego sklepu [Walmart] na 100 000 mieszkańców zwiększyło średni wskaźnik masy ciała danego obszaru o 0,24 jednostki, czyli 10,8 procent próbki otyłości”. (przez Nauka Direct ). Ich teoria głosiła, że ​​biorąc pod uwagę model biznesowy sklepu, który obejmuje sprzedaż taniej, przetworzonej żywności luzem, posiadanie Walmartu w sąsiedztwie może mieć znaczący wpływ na twoje nawyki żywieniowe, a co za tym idzie, na masę ciała.

Badanie poszło dalej, sugerując, że chociaż klienci oszczędzali pieniądze, robiąc zakupy w Walmart, ostatecznie zanegowali te oszczędności przy wyższych kosztach opieki zdrowotnej w wyniku otyłości. Według badania: „Te wyniki sugerują, że proliferacja Walmart Supercenters wyjaśnia 10,5 procent wzrostu otyłości od końca lat 80., ale wynikający z tego wzrost wydatków medycznych kompensuje tylko niewielką część oszczędności konsumentów z zakupów w Supercenters”. (przez SSRN ).

Nawet jeśli nie masz w pobliżu Walmartu, badanie wykazało, że ponieważ inne mega-sklepy, takie jak Cel i klub Sama (marka Walmart) postępuje zgodnie z podobnym modelem biznesowym, prawdopodobnie nadal ma to wpływ na Twoją dietę (poprzez Organ Organiczny ).

Każdego dnia w amerykańskim Walmart popełniane jest średnio jedno przestępstwo z użyciem przemocy

Światła policyjne

Zazwyczaj myślimy o większości sklepów detalicznych jako o ogólnie bezpiecznym środowisku. Walmart oczywiście cierpi z powodu drobnych przestępstw, tak jak większość sprzedawców detalicznych – zazwyczaj setki tysięcy raportów policyjnych jest składanych rocznie w związku z drobnymi przestępstwami popełnionymi w Walmart (poprzez Bloomberg ). Drobne przestępstwa, takie jak kradzieże sklepowe, graffiti i wandalizm. Jednak w lokalizacjach Walmart mają miejsce znacznie większe przestępstwa. Popełnione przestępstwa obejmują próby porwań i morderstw, a także działanie laboratorium metanu wewnątrz 6-metrowej rury drenażowej na parkingu przed sklepem. Każdego dnia w Walmarcie popełniane jest średnio jedno przestępstwo z użyciem przemocy rocznie. Niektóre lokalne wydziały policji twierdzą, że ich zastępcy nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie telefony z Walmartu, ponieważ jest ich po prostu zbyt wiele.

Chociaż nikt nie jest w stanie wskazać dokładnego źródła problemu, może to mieć coś wspólnego z personelem tnącym Walmart w wielu działach. W ramach redukcji kosztów zmniejszono osoby witające, które pracowały przy drzwiach wejściowych, ale służyły również jako zespół ds. zapobiegania stratom. Z biegiem czasu kasjerzy zostali wycofani i zastąpieni systemami kas samoobsługowych. Na każde 524 stopy kwadratowe powierzchni sklepu zatrudniany jest jeden nowy pracownik, co stanowi 19-procentowy wzrost w porównaniu z dziesięcioma laty wcześniej. Kiedy przestępcy myślą, że nie ma wystarczającej liczby pracowników, aby ich złapać, są bardziej narażeni na popełnianie przestępstw. W odpowiedzi na epidemię firma zapowiedziała, że ​​zainstaluje kamery bezpieczeństwa w swoich lokalizacjach i przeszkoli dotychczasowych pracowników.

Dyrektor generalny Walmartu rozpoczął pracę w Walmarcie w liceum

Dyrektor generalny Walmartu, Doug McMillon Drew Angerer/Getty Images

Dyrektor generalny firmy, Doug McMillon, rozpoczął pracę w Walmart przy rozładunku ciężarówek latem 1984 r Insider biznesowy ). Jego letnia praca płaciła 6,50 dolara za godzinę, a pieniądze przeznaczył na opłacenie studiów (poprzez Insider biznesowy ). Podobno wybrał Walmart, ponieważ płaca była lepsza niż McDonald's .

Przebił się przez szeregi firmy i został dyrektorem generalnym w 2014 roku. W 2017 roku zarobił ponad 22 miliony dolarów, co jest dalekie od mediany płacy Walmart wynoszącej 19 177 dolarów. Mimo to McMillon przyczynił się do przejścia firmy do 11 dolarów za godzinę płacy minimalnej – prawie dwukrotnie wyższej niż ta, którą zaczął wszystkie lata temu.

Choć historia brzmi trochę jak bajka, przypadek McMillona nie jest niczym niezwykłym, ponieważ firma uważa, że ​​ponad 75 procent jej zespołów zarządzających w sklepach zaczęło pracować jako pracownicy godzinowi. McMillon odegrał również rolę w poprawie obecności firmy w Internecie, próbując konkurować z Amazonem w erze cyfrowej.

Walmart jest największym prywatnym pracodawcą na świecie

Tagi cen Walmart

Z 2,1 miliona pracowników Walmart wyprzedza jedynie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą (odpowiednio 3,2 miliona i 2,3 miliona) jako największy pracodawca na świecie (poprzez Atlas świata ).

Ponieważ pierwsze i drugie miejsce zajmują stanowiska rządowe/wojskowe, Walmart jest największym prywatnym pracodawcą na świecie. W Stanach Zjednoczonych jest największym prywatnym pracodawcą w 21 z 50 stanów, z których większość znajduje się na Środkowym Zachodzie i Południowym Wizualny Kapitalista ). Na przykład w Teksasie, gdzie Walmart jest największym prywatnym pracodawcą w stanie, w 2019 r. pracowało ponad 168 000 pracowników Walmart. Na Florydzie w tym samym okresie zatrudniali ponad 107 000 pracowników.

A te liczby wkrótce wzrosną. Tylko w marcu firma ogłosiła, że ​​zatrudni kolejnych 150 000 amerykańskich pracowników, aby dodać do swoich stale rosnących szeregów (poprzez MiłośćPieniądze ) zarówno w sklepach, jak i centrach dystrybucyjnych. Nowe stanowiska zostały wymienione jako tymczasowe, ale plotka głosi, że wiele z nich może z łatwością stać się stałymi.

Otwarcie sklepu Walmart w każdym stanie zajęło trochę czasu

Fasada Walmart Joe Raedle/Getty Images

Walmart faktycznie otworzył lokalizacje w Meksyku i Kanadzie, zanim otworzył sklepy we wszystkich 50 stanach USA.

W 1990 roku sklep rozszerzył się na Meksyk, w 1994 otworzyli swoje drzwi w Kanadzie, a w 1995 roku w Vermont. Przed 1990 rokiem, z wyjątkiem jednego Sam's Club — również będącego własnością Walmarta — firma nie była obecna na północnym wschodzie ani na zachodnim wybrzeżu (poprzez PieniądzeInc ).

Brak lokalizacji Walmart na Zachodnim Wybrzeżu można tłumaczyć konkurencją ze strony megadetalisty Costco, który powstał w Seattle w stanie Waszyngton i ma swoją siedzibę w Issaquah w stanie Waszyngton (przez Koszto ). Podczas gdy Walmart ma teraz sklepy na całym Zachodnim Wybrzeżu, w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie jest wielu konsumentów, którzy są lojalni wobec Costco i nigdy nie marzyliby o wejściu do Walmartu.

Dochody Walmartu rywalizują z dochodami wielu krajów na świecie

Znak Walmarta Joe Raedle/Getty Images

Wiele osób mówi o tym, że dochód Walmartu jest większy niż dochód innych krajów na świecie, ale często mówi się, że jest to raczej ogólny temat do rozmowy niż prawdziwie techniczna dyskusja na temat ekonomii. Okazuje się, że ten argument może rzeczywiście mieć trochę wody.

Artykuł z 2017 roku napisany przez studenta z Fayetteville State University (w stanie Arkansas, w którym Walmart urodził się, nie mniej) zbadał tę teorię (poprzez SSRN ). Jego badania wykazały, że porównując roczną sprzedaż Walmartu, jak określono w rocznym raporcie firmy, z produktem krajowym brutto krajów na całym świecie według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Organizacji Narodów Zjednoczonych, Walmart zajął 24. miejsce w rankingu świat. Walmart pokonał m.in. Grecję, Pakistan, RPA, Singapur, Izrael, Hongkong i Tajlandię, ale był wart mniej niż Turcja, Rosja, Hiszpania, Meksyk, Francja, Brazylia, Argentyna i Tajwan.

ile kosztuje wódka?

Nie jest jasne, w jaki sposób ten dokument będzie kiedykolwiek używany poza rozliczaniem zakładów między przyjaciółmi, ale jest to świetny przykład władzy Walmart.

Walmart zmierza w kierunku przyszłości wykorzystując energię odnawialną

Mężczyzna instaluje panele słoneczne

Chociaż możesz się tego nie spodziewać, Walmart zainteresował się wykorzystaniem energii słonecznej do prowadzenia swoich sklepów. Według firmy uzasadnienie tego jest takie, że „obniża to nasze koszty energii i jest wyraźnie korzystne dla środowiska, ale kolejną korzyścią jest to, że utrzymuje niskie ceny dla naszych klientów” (poprzez Motley głupiec ). W 2015 roku była największym korporacyjnym instalatorem energii słonecznej, ale od tego czasu zrezygnowała z tego tytułu na rzecz swojego konkurenta Target i pozostała daleko za Ikeą. W 2017 roku Target zainstalował w swoich sklepach 56 megawatów energii słonecznej w porównaniu do 5 w Walmart (poprzez Magazyn fotowoltaiczny ).

Jednak w 2018 roku Walmart ogłosił plan dostarczenia energii słonecznej do 500 sklepów w 22 stanach i Portoryko. Dzięki temu energia słoneczna dotarłaby do około 10 procent sklepów w USA, w porównaniu do 90 procent w sklepach Ikea i 20 procent w sklepach Target. Firma dąży do tego, aby do 2025 r. w połowie swoich lokalizacji wykorzystywano energię odnawialną.

Walmart ogłosił również, że planuje wykorzystać energię wytworzoną z farm wiatrowych na Środkowym Zachodzie. Przejście na energię słoneczną nie przebiegło jednak całkowicie płynnie. Firma pozwała Teslę, która kupiła firmę produkującą panele słoneczne, w 2019 r. za dostarczanie wadliwych paneli słonecznych, które podpalały dachy co najmniej siedmiu sklepów Walmart w latach 2012-2018 (za pośrednictwem New York Times ).

Walmart połączył siły z Pierwszą Damą Michelle Obamą, aby promować zdrowe odżywianie

Michelle Obama wchodzi na scenę podczas imprezy w Walmart Mark Wilson/Getty Images

W 2011 roku Walmart i pierwsza dama Michelle Obama ogłosili, że połączą siły, aby promować zdrowe odżywianie (poprzez wiadomości ABC ). Firma zobowiązała się do obniżenia kosztów zdrowej żywności, takiej jak świeże owoce i warzywa, dzięki czemu klienci będą bardziej skłonni do zakupu zdrowej opcji. (przez Walmart ).

W ramach programu sklep opracował plomby do opakowań, które ułatwiłyby kupującym identyfikację ponad 1300 wyborów zdrowej żywności. Walmart zobowiązał się również do zmniejszenia ilości soli i cukru we własnych markach spożywczych Great Value i Marketside.

„Przez lata konwencjonalna mądrość mówiła, że ​​zdrowe produkty po prostu się nie sprzedają – że nie było popytu, że gdzie indziej osiągano wyższe zyski, więc po prostu nie było to warte inwestycji. Dzięki Walmart i wielu innym wielkim amerykańskim biznesom dowodzimy, że konwencjonalna mądrość jest błędna” – powiedziała Michelle Obama podczas wydarzenia z okazji partnerstwa w Springfield w stanie Missouri.

Darowizny na cele charytatywne Walmart wynoszą około 1 miliarda dolarów rocznie

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby robić zakupy w Walmart Al Bello/Getty Images

Większość firm tak dochodowych jak Walmart angażuje się w jakiś rodzaj charytatywnych darowizn. W 2005 roku, po tym jak huragan Katrina uderzył i zdewastował dużą część wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, firma przekazała żywność wystarczającą na 100 000 posiłków (poprzez Codzienny Posiłek ). Pomagają w podobnych katastrofach, ale także co roku przekazują duże sumy pieniędzy w ramach programu filantropijnego.

Według prezesa Walmart Foundation, organizacji charytatywnej firmy, „Biznes istnieje, aby służyć społeczeństwu… [i] filantropia umożliwia Walmartowi pójście jeszcze dalej w rozwiązywaniu niektórych z najtrudniejszych wyzwań społecznych i środowiskowych” (poprzez Walmart ). W tym celu Walmart przekazuje rocznie około 1 miliarda dolarów. Ich darowizny na cele charytatywne koncentrują się na trzech głównych kategoriach: tworzenie możliwości ekonomicznych, zwiększanie zrównoważenia w łańcuchach dostaw i wzmacnianie społeczności (poprzez Walmart ). Przykłady przyznawania dotacji obejmują 1,3 miliona dolarów przekazanych na poprawę warunków życia rolników o niższych dochodach w Andhra Pradesh w Indiach; 25 milionów dolarów przekazanych w ciągu pięciu lat na poprawę bezpieczeństwa żywności w Chinach; oraz 40 milionów dolarów przekazanych od 2011 r. na dalsze szkolenia zawodowe i edukację dla weteranów i rodzin wojskowych.