Według nowego badania kawa może nie być dla ciebie taka zła

  kawa w filiżance i ziarnach Teerapong Mahawan/Shutterstock Michael Dwór


Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane wysoką zawartością kofeiny, potencjalnie niebotycznie wysokimi ilościami cukru, czy jakimś ogólnym konsensusem kulturowym, Kawa nie jest często postrzegana jako „zdrowa” żywność w większości przybliżeń. Czy to jednak błąd? Czy kawa rzeczywiście może być bardzo pozytywnym, zdrowym napojem? Czy nie powinniśmy zazdrościć tym, którzy „potrzebują” wielu filiżanek dziennie, aby funkcjonować, zamiast wychwalać wybór kawy ze względu na korzyści zdrowotne?kiedy zaprzestano produkcji dunkeros?

Zdrowie CNN zauważa, że ​​dwie lub trzy filiżanki większości rodzaje kawy codziennie może zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i wczesnej śmierci. Autor badania, Peter Kistler, jest kierownikiem badań elektrofizjologii klinicznej w Baker Heart and Diabetes Institute, a także kierownikiem elektrofizjologii w Alfred Hospital w Melbourne w Australii. Badanie dotyczyło kawy bezkofeinowej, rozpuszczalnej i mielonej i wykazało, że w większości przypadków nastąpiło „znaczne zmniejszenie” ryzyka choroby wieńcowej, udaru i zastoinowej niewydolności serca. Raport zauważa również, że poprzednie badania wykazały dodatkowe pozytywne reakcje, w tym obniżone ryzyko chorób serca, choroby Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy typu 2, chorób wątroby i raka prostaty.
Jak przeprowadzono badanie?

  mrożona kawa Kowit Lanchu/Shutterstock

W badaniu zapytano prawie 450 000 dorosłych o poziom spożycia kawy, analizując osoby pijące kawę z kofeiną, napoje rozpuszczalne z kofeiną, bez kofeiny osoby pijące kawę i osoby niepijące kawy (za Zdrowie CNN ). Po 12,5 roku naukowcy odkryli, że wszystkie rodzaje kawy doprowadziły do ​​zmniejszenia liczby zgonów. Kistler zauważa, że ​​chociaż wielu kojarzy kawę wyłącznie z kofeiną, napój zawiera w rzeczywistości mnóstwo innych „biologicznie aktywnych składników”, które również mogą pozytywne zmiany zdrowotne . Jedno z największych ustaleń badania wskazuje, że spożycie kawy mielonej doprowadziło do 27% niższego ryzyka śmierci (za pośrednictwem CNN).Chociaż ta wiadomość jest z pewnością pozytywna, potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zidentyfikować dokładne uzasadnienie tych ustaleń. Annette Creedon z British Nutrition Foundation powiedziała CNN, że kawa może również wywoływać negatywne reakcje u osób z problemami ze snem lub niekontrolowaną cukrzycą, które mogą nie reagować dobrze na napoje o wysokiej zawartości kofeiny.

Plusy i minusy picia kawy

  kawa parzona, ziarna i torebka kawy Chmura makiety/ShutterstockCo więcej, pojęcie 2 do 3 filiżanek kawy dziennie pozostawia wiele do życzenia. Czy to tylko czarne? Czy zawiera cukier, mleko lub wirówka ? Czy zawiera pianki lub syropy? Zmienne te mogą poważnie wpłynąć na „zdrowość” filiżanki kawy. Zdrowie CNN donosi, że parzenie kawy może nawet zmienić skład odżywczy naparu, co stanowi kolejny problem w badaniach.

Starbucks nitro cold brew kofeina

Z drugiej strony należy również zauważyć, że ogólnie kofeina może mieć negatywny wpływ na serce. Jak zauważył OSF Opieka zdrowotna „kofeina zwiększa częstość akcji serca i ciśnienie krwi, a jej zbyt duża ilość może powodować niepokój, bezsenność, bóle głowy, podrażnienie żołądka i nieregularne bicie serca”. Nie pomaga również fakt, że kofeina może uzależniać. OSF Healthcare zauważa, że ​​400 mg kofeiny powinno być absolutnym maksymalnym limitem spożycia dziennie, co odpowiada szacunkowo 4 filiżankom kawy. Ponadto nierozsądnie jest nagle zacząć spożywać duże ilości kawy, jeśli nie pijesz regularnie. Na koniec warto również przyznać, że tona kawy nie jest lekarstwem na wszystko na zdrowie serca, więc utrzymanie właściwej diety i aktywnego stylu życia również jest zawsze najważniejsze.

Ostateczne dania na wynos

  filiżanki kawy, śmietanki i ziaren kawy Gulsina/Shutterstock

jak ulepszyć mieszankę ciastek

Według Anny Koulovej, kardiologa i dyrektora Cardiac MRI at Zdrowie w Stamford , który zauważa, że ​​„Jeżeli jesteś już zdrową osobą, która pije kawę i dobrze się czuje, nie ma powodu, aby wprowadzać jakiekolwiek zmiany. Podobnie, jeśli jesteś zdrową osobą, która nie pije kawy, nie ma powodu, aby podnieście się do tego nawyku teraz.'

Charlotte Mills z University of Reading w Wielkiej Brytanii pyta: „czy kawa sprawia, że ​​jesteś zdrowy, czy też z natury zdrowsi ludzie piją kawę?” Chociaż na razie jest to niejasne, zostaną przeprowadzone dodatkowe, kontrolowane badania, aby lepiej udowodnić bezpośredni związek przyczynowy (poprzez CNN ).

Jedno jest pewne, korzyści zdrowotne wynikające z kawy mogą być niezwykle korzystne, ale dla osób wrażliwych na kofeinę może to być nieco niebezpieczne. Ci, którzy lubią filiżankę joe, mogą być pewni, że twoja druga lub trzecia filiżanka kawy dzisiaj może być całkiem dobrą inwestycją w zdrowie serca.