Czym są kasztany wodne i jak smakują?

Kasztany słodkowodne

W artykule z 1992 roku z Chicago Tribune Czytelnik pyta, co to są kasztany wodne? Wiem, że to małe rzeczy, które są w puszce, ale poza tym nie jestem pewien, skąd pochodzą ani z jakimi innymi pokarmami są spokrewnieni.


Można śmiało powiedzieć, że niewiele zmieniło się w postrzeganiu kasztanów wodnych od czasu, gdy zadano to pytanie kilkadziesiąt lat temu. Ostoja w kuchni chińskiej, kasztany wodne dodają znaku firmowego, lekko kruchego chrupania do szeregu klasycznych potraw, takich jak moo goo gai pan. Podczas gdy wiele osób zna tylko te krojone i puszkowane, świeże lub całe kasztany wodne są pyszne i są niesamowitym dodatkiem do prawie każdego przepisu. Bez względu na to, którą odmianę masz pod ręką, włączenie kasztanów wodnych do domowej kuchni urozmaici Twój repertuar kulinarny, zapewni liczne korzyści zdrowotne i pozwoli Ci objąć często odrzucany składnik, który może nadać potrawie tak wspaniałą konsystencję i smak.Gdzie rosną kasztany wodne?

Kasztany wodne

Należy zauważyć, że ich nazwa jest myląca: kasztany wodne ( Eleocharis słodki ) nie są w ogóle żadnym orzechem. Powszechny wygląd kasztanów wodnych — lekko porowatych, liliowobiałych, płaskich dysków — kontrastuje z ich rzeczywistą naturalną estetyką: guzkowatą, ciemną i przypominającą korzenie wodną bulwę. (Szczerze mówiąc, przypomina nieco duży orzech — stąd nazwa.) Świerk zjada zauważa, że ​​pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej i klimatów półtropikalnych, takich jak Floryda. Rosną pod wodą. Szefowie kuchni i autorzy tekstów kulinarnych Fuchsia Dunlop i Eileen Yin-Fei Lo zgadzają się, że ogromna różnica między świeżymi a puszkowanymi może mieć ogromny wpływ na jakość potrawy (poprzez Poważne jedzenie ).
czy beczka z krakersami się zamyka?

Według Serious Eats kasztany wodne rosną na 'brzegu wody' i na obszarach trawiastych wzdłuż wody. Ujmująco zniekształcony, podobny do orzecha produkt jest jędrny, gdy jest dojrzały, a jego nieatrakcyjny wygląd przeczy blademu, słodkiemu miąższowi.

Jak smakują kasztany wodne?

Gotowane kasztany wodne

Kasztany wodne są znane ze swojego charakterystycznego, chrupiącego kęsa, który pomaga dodać teksturę i różnorodność potrawom, w których są powszechnie spotykane. Używane głównie w chińskich potrawach, takich jak stir-fry, kasztany wodne są również pyszne w każdym jedzeniu, które może zyskać dzięki ich lekkiemu, roślinnemu smakowi i znacznej chrupkości.Jeśli chodzi o smak, kasztany wodne w puszkach są niezwykle łagodne; dodając więcej tekstury do dania niż pod względem smaku. Poważne jedzenie Z drugiej strony zauważa, że ​​kasztany słodkowodne są „słodkie, orzechowe i cierpkie jednocześnie, jak skrzyżowanie orzecha kokosowego i jabłka, o konsystencji azjatyckiej gruszki”. Jeśli masz szczęście znaleźć kasztany słodkowodne, będziesz musiał obrać skórę, usunąć końce korzeni i spłukać przed gotowaniem — ale zaufaj nam, dodatkowy wysiłek jest tego wart.

bułka vs angielska bułeczka

Czy kasztany wodne są zdrowe?

Kasztan wodny w plasterkach

Kasztany wodne w puszkach można kupić prawie wszędzie, a świeże są dostępne na rynkach azjatyckich. Konserwy są zwykle sprzedawane w całości lub w plastrach. Oprócz smażonych frytek, wontonów, pierogów i klopsików, innym popularnym przepisem na przestrzeni lat były kasztany wodne w bekonie. Czasami są również spożywane na surowo. Ponadto są również pyszne w połączeniu z dipami, różnymi sosami i sałatkami. Świetnie nadają się również do owijania sałatą i oferują atrakcyjny kęs, który jest całkowicie wegański i bezmleczny. Idealne Keto sugeruje, że nie są szczególnie przyjazne dla ketonów – niskokaloryczne, ale „napakowane węglowodanami”. Paleo bezpieczne jednak deklaruje, że są „dozwolone” na diecie paleolitycznej.Kasztany wodne są bogate w potas, a także bogate w błonnik i witaminę B6. Żyj silnie zauważa również, że są one bardzo niskokaloryczne; prawie nie mają cholesterolu, sodu ani tłuszczu; i są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, a jednocześnie Linia zdrowia stwierdza, że ​​mogą być pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi, zmniejszaniu ryzyka chorób serca, promowaniu utraty wagi i zapobieganiu nowotworom.

Mamy nadzieję, że kasztany wodne zostaną dodatkowo docenione ze względu na swój niepowtarzalny smak i konsystencję, a nie tylko spychanie ich na tło różnych potraw.