Co to jest koniak i jak smakuje?

Kieliszek i butelka koniaku

Z opisu Victora Hugo jako „napoju bogów”, cytowanego przez: Francja 24 , do utworu legendy bluesa Buddy'ego Guya (opublikowane w dniu youtube ), koniak jest jednym z najwykwintniejszych alkoholi, jakie kiedykolwiek można było skosztować. Jak powinno. Region koniaku we Francji, od którego brandy wzięła swoją nazwę, zajmuje się uprawą wina od końca III wieku panowania rzymskiego cesarza Marka Aureliusza Probusa. Koniak.com . Encyklopedia Britannica wyjaśnia, że ​​było to częścią jego wewnętrznej polityki, aby zmienić przeznaczenie armii, aby pomóc w zakładaniu winnic na obszarach takich jak Galia, współczesna Francja. Zauważa również, że przyczyniło się to do zamordowania go przez armię kilka lat później.


Jednak koniak tak naprawdę stał się koniakiem, jaki znamy, kiedy holenderscy kupcy próbowali sprowadzać lokalne wino w XVI wieku. Według Podstępna beczka , wino kupowane przez Holendrów zazwyczaj psuło się do czasu dotarcia do Holandii. Jedynym sposobem, w jaki udało im się wyprodukować wino w Cognac, które przetrwałoby podróż, była dwukrotna destylacja, co doprowadziło do nazwy brandewijn, co oznacza wino palone, a później brandy. Później tradycje zaczęły się kumulować, aż brandy wyprodukowane w Cognac zyskały szczególne uznanie, podobnie jak białe wino musujące z Szampanii.Jak powstaje koniak?

Inspektor otoczony beczkami po koniaku Bloomberg/Getty Images

Przede wszystkim koniak powstaje z koniaku. W przeciwnym razie jest Brandy , niezależnie od tego, jak jest genialny.
Po tej odrobinie pedanterii przychodzi właściwa produkcja. Owoc bazowy do fermentacji, jak Likier.pl szczegóły, to winogrona. Winogrona w całym regionie Cognac mogą różnić się jakością, ale gdy lokalny destylator ma zebrane winogrona, fermentują je przez pięć do siedmiu dni. Otrzymane wino jest następnie dwukrotnie destylowane, aż stanie się eau-de-vie, bezbarwną brandy, którą producenci koniaku leżakują w dębowych beczkach przez dwa lata. W ten sposób powstaje koniak, chociaż destylatory zwykle mieszają nowy koniak ze starszymi partiami, aby stworzyć ostateczną butelkę koniaku.

Dla zainteresowanych tym, co odróżnia jeden koniak od drugiego, Ekspert od koniaku wyjaśnia system klasyfikacji, za pomocą którego oznakowany jest koniak. Podstawą porównań jest wiek najmłodszej eau-de-vie zawartej w finalnej mieszance koniakowej. Na przykład koniak składający się z dwulatka zmieszanego z sześciolatkiem zostałby uznany za koniak „bardzo specjalny” (VS), który jest najtańszą odmianą. Następny w kolejności to Very Superior Old Pale (VSOP) z dolnym limitem czterech lat, następnie Extra Old (XO) z 10 latami, Extra Extra Old (XXO) z 14 latami i Hors d'Age lub powyżej wieku. które mogą sięgać od 30 do ponad 100 lat. Istnieją inne podsekcje do tych kategorii, ale najczęściej wskazują one, kiedy przekroczyło ono minimum bez osiągnięcia następnego poziomu.Jak smakuje koniak? Jak to pijesz?

Ron Howard (z lewej) trzyma koniak Ari Perilstein/Getty Images

„To rodzaj jesiennych smaków” – powiedział David Mason, kierownik ds. napojów i barów w St. Regis. CNN próbując uchwycić wieloaspektowy smak koniaku za 22 000 dolarów — tak, 22 000 dolarów. — Naprawdę orzechowy, migdałowy — rodzaj figi, śliwki, suszonych owoców. Ale kończy się naprawdę gładko, ale z odrobiną liści tytoniu”. Rzeczywisty smak koniaku, Ekspert od koniaku upiera się, zależy od tego, jakiego koniaku się delektujesz, ponieważ każdy z nich jest wynikiem harmonizacji różnych koniaków. Jednak przyznają jako podstawę, że smak przypomina inne brandy, ale z „słodkim, pikantnym, owocowym i gorzkim smakiem” unikalnym dla danego koniaku.

Jak cieszyć się koniakiem to pytanie, które jest prawie tak zniechęcające, jak próba narzucenia branży jednego profilu smakowego. Jednak Germain Canto, barman w Bar Louise w Cognac, opowiada: Para winorośli że picie koniaku nie powinno tak bardzo zniechęcać. Możesz połączyć go z serami, mięsem i grzybami. Możesz go popijać prosto, zmieszać jego owocowe podniebienie z piwem imbirowym lub wrzucić do niego trochę lodu. I chociaż bardziej wyszukany koniak, o którym mowa na początku tej sekcji, kosztował 22 000 USD, nadal możesz kupić butelkę Hennessy o pojemności 750 ml za znacznie, znacznie mniej. Nie, nie jest tani, ale to tańszy koniak. Nazwa zapewnia zarówno jakość, jak i późniejszą cenę.lista smaków górskiej rosy