Czym jest Mirin i jak smakuje?

Mirin w szklanej misce

Nawet jeśli słowo „mirin” nie jest ci znane, są szanse, że go spróbowałeś – i polubiłeś. Mirin jest Japońskie wino ryżowe to kluczowy składnik wielu sosów i dań azjatyckich, które uwielbiasz. Według Smacznego , gęsty, szampański mirin zapewnia to bogate, głębokie i charakterystyczne umami smak, który obecny jest w sosie teriyaki i ulubionym ramenie.


Świerk zjada opowiada ciekawą historię pochodzenia mirin: po raz pierwszy stał się szeroko stosowany w Japonii nie jako składnik do gotowania, ale jako luksusowy trunek gdzieś między XV a XVII wiekiem — w okresie Sengoku — naznaczonym niemal ciągłymi wojnami domowymi (poprzez Encyklopedia historii świata ). Jednak mikstura łatwo się psuła z powodu dużej ilości drożdży i cukru, więc mirin został dalej rafinowany w wino destylowane w celu przedłużenia jego trwałości. Ponieważ mirin był łatwiej dostępny niż cukier w tym czasie w historii Japonii, był używany do słodzenia różnych potraw. Ten produkt był podobny do dzisiejszego mirinu.Mirin jest nadal używany do dodawania słodyczy i atrakcyjnego aromatu japońskim potrawom, mówi Świerk zjada . Dodatkowo słodycz mirin nadal pochodzi z fermentacji skrobi ryżowej do cukrów. Dwa rodzaje ryżu (gotowany na parze, kleisty) mochigome i wykształcony Do kogo ) dodaje się do destylowanego alkoholu zwanego szoczu , a mieszanina jest fermentowana przez dwa miesiące. Daje to mirinowi zawartość 14 procent alkoholu.
Mirin ma wyrazisty smak

Łosoś Teriyaki i warzywa

Według Świerk zjada , smak mirin jest stanowczy i warstwowa kombinacja pikantnego, słodkiego i umami. W przeciwieństwie do innego wina ryżowego sake ma konsystencję prawie sosową i jest doskonałym uzupełnieniem sosów słonych, takich jak tamari czy sos sojowy, w zastosowaniach takich jak buliony i marynaty. Smacznego dodaje, że największym atutem mirinu jest jego wyjątkowe bogactwo umami, które sprawia, że ​​wszystko, takie jak sosy do maczania, glazury i marynaty, jest smaczniejsze.

Świerk zjada dodaje, że chociaż mirin jest najbardziej znany jako składnik sosu teriyaki, jest również głównym składnikiem w sos ponzu i sos do maczania w tempurze dziesięć-tsuyu . Mirin jest również powszechnym aromatem dla izakaya , małe talerze pysznych potraw serwowane w zwykłych restauracjach i barach (pomyśl o japońskich tapas), a w przystawkach jak duszony boczek. (Nie bój się spróbować przy następnym smażeniu).Istnieje szansa, że ​​Twój lokalny supermarket nie będzie miał mirinu, ale jest on powszechnie dostępny w azjatyckich sklepach specjalistycznych i w Internecie. Smacznego Zwraca uwagę, że podobne produkty „aji-mirin” łatwiej znaleźć w sklepach spożywczych. Zwykle zawierają dodane słodziki, ale są dopuszczalne, jeśli nie możesz znaleźć prawdziwego. Jeśli żaden z nich nie jest dostępny, możesz użyć wytrawnego białego wina lub ryżu ocet winny jako substytut. Wystarczy dodać pół łyżeczki cukru na każdą łyżkę tych podstawek.
Kategorie Jak Komiksy Inspiracja