Czym naprawdę jest ogon wołowy?

Surowy ogon wołowy i składniki na ciemnym stole

Czy kiedykolwiek jadłeś ogon wołowy? Jeśli tak, to prawdopodobnie w formie gulaszu z jamajskiego ogona lub obfitej, sycącej zupy z ogona ogonowego. Ale czym tak naprawdę jest ogon wołowy? Czym w ogóle jest wół?


Według Świerk zjada , ogony wołowe kiedyś pochodziły od „wołów”, terminu, który odnosi się do wykastrowanych samców krów, ale dziś termin ten odnosi się do ogona wołowiny lub cielęciny dowolnej płci (poprzez Los Angeles Times ). Dlatego ogon wołowy, który kupujesz dzisiaj w sklepie, może pochodzić od „wołu”, jałówki lub młodej krowy. Przed zapakowaniem i wypuszczeniem na rynek ogon jest oskórowany i pocięty na przekroje poprzeczne, które wychodzą jako krążki mięsa z kawałkiem kości w środku. Pełen tkanki łącznej ogon wołowy jest bogaty w kolagen i po ugotowaniu naturalnie zagęszcza zupy, gulasze i duszone żelatyną. Czytaj dalej, aby lepiej poznać ten kawałek mięsa.Skąd pochodzi mięso z ogona wołowego?

surowy ogon wołowy i składniki na desce do krojenia

Według Los Angeles Times , gotowanie ogona wołowego można przypisać wykorzystaniu wołów jako zwierząt pociągowych, co było powszechne w całym Starym Świecie, a także w niektórych częściach Ameryk. „Woły”, dziś znane jako „wołów”, są bardziej posłuszne i dlatego lepiej nadają się do wykorzystania jako zwierzęta robocze. Dodatkowo, gdy zwierzę dobiegało końca życia zawodowego i zostało ubite na pokarm, ludzie odkryli, że woły były nie tylko łagodniejsze w usposobieniu, ale także smaczniejsze od byków. Z tego powodu, chociaż woły (wołów) generalnie nie są już używane jako zwierzęta robocze, praktyka kastracji samców krów na rynek wołowiny trwa do dziś.
W dawnych czasach, kiedy jedzenie było „od nosa do ogona” i wykorzystywano każdą część zwierzęcia, ludzie opracowali przepisy na wykorzystanie ogona wołowego; ogólnie był używany w długo gotowanych potrawach, które rozkładają tkankę łączną ogona, aby wytworzyć bogatą Rosół (przez Świerk zjada ).

Jak smakuje ogon wołowy?

Duszone ogony wołowe w zielonej misce

Jeśli lubisz wołowinę, pokochasz ogon wołowy. Głęboko mięsisty z dużą ilością smaku, można porównać do ogona wołowego krótkie żebro , ale po ugotowaniu jest jeszcze bardziej delikatny niż ten kawałek (przez Świerk zjada ). Wiele smakowitości ogona wołowego zawdzięcza części kości znajdującej się w środku każdej rundy; ponieważ kość jest przecięta w poprzek, każda sekcja zawiera solidny guzek szpiku (przez Na wynos ). Gdy ogon wołowy się gotuje, bogaty w tłuszcz szpik topi się, kąpiąc każdy kawałek mięsa i nadając potrawie maślany, orzechowy smak (poprzez Pittsburgh Post-Gazette ).Ogon wołowy jest powszechny w kuchniach na całym świecie (poprzez The Spruce Eats). Jedno danie, które jest szczególnie dobrze znane, to? Jamajski gulasz wołowy , który zawiera miękką fasolkę maślaną i pikantne papryczki Scotch Bonnet. Ponadto regiony Europy Wschodniej często zawierają cięcie w obfitym Zupa z Wołowiną i Jęczmieniem , a Włosi lubią dusić ogon wołowy wino, pancetta i pomidory .

substytut pieczenia kakao

Czy ogon wołowy jest zdrowy?

Indonezyjski gulasz wołowy

Ze względu na dużą ilość szpiku ogon wołowy jest stosunkowo tłustym mięsem, zawierającym około 13 gramów tłuszczu i 250 kalorii na 100 gramową porcję, jak zauważa Świerk zjada . Według Fundacja Westona A. Price szpik kostny to niezwykle cenny tłuszcz, a także doskonałe źródło rozpuszczalnych w tłuszczach witamin i minerałów, który był cenionym składnikiem wśród tradycyjnych kultur. Ponad jedna trzecia tłuszczu z ogona wołowego jest nasycona, a ostatnie badania sugerują, że tłuszcze nasycone mogą wspierać zdrowie wątroby i równowagę hormonalną (poprzez Greatist ). Ogon wołowy jest również dobrym źródłem białka, dostarczając około 30 gramów na porcję (poprzez The Spruce Eats).Ponieważ jest bogaty w kolagen, ogon wołowy jest znany w niektórych kulturach z tego, że jest doskonały dla zdrowia skóry, paznokci i włosów. Według SOFFLI , koreańska zupa z ogona wołowego zwana kori gomtang słynie z rozjaśniania, napinania i oczyszczania skóry. Aby czerpać korzyści z kolagenu, możesz również przygotować i popijać bulion kostny, który jest ciężki dla wołowego ogona.

Dlaczego ogon wołowy jest tak drogi?

Surowy ogon wołowy na desce do krojenia z ziołami

Przez większość swojej kulinarnej historii ogon wołowy był uważany za mięso „wyrzucane”, nieodpowiednie dla wyższych warstw społecznych. Według Narodowe Centrum Współpracy na rzecz Zdrowia Środowiskowego , kuchnia, którą dziś nazywamy „pożywieniem dla duszy”, powstała w epoce niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, kiedy zniewolonym Afrykanom „otrzymywali tylko resztki i części zwierząt, których nie jedli właściciele plantacji, takie jak świńskie łapki i uszy, golonka szynkowa, podgardle wieprzowe. Dostali też ogony wołowe, które trafiały do ​​pikantnych gulaszów lub do brązowego sosu podawanego na ryżu.

Przed niedawnym renesansem kulinarnym rzeźnicy sprzedawali ogon wołowy za grosze na funt, aby nie musieli go wyrzucać pod koniec dnia (przez Świerk zjada ). Niedawno dzięki thanks ruch nos w ogon Zarówno wśród szefów kuchni, jak i domowych kucharzy ogon wołowy cieszy się coraz większą popularnością, w wyniku czego jego cena wzrosła. Dziś funt ogona wołowego będzie Cię kosztować wszędzie od 5,50 zł do 7,99 USD , w zależności od jakości mięsa. Nasza wskazówka, aby znaleźć tani ogon wołowy? Sprawdź lokalne azjatyckie i latynoamerykańskie artykuły spożywcze, które zwykle oferują ten popularny krój na niższe ceny .