Czym jest Scamorza i jak smakuje?

Scamorza w kształcie klepsydry Donato Fasano/Getty Images

Scamorza jest zarówno zabawna w powiedzeniu, jak i pyszna do jedzenia. ser ma natychmiast rozpoznawalną figurę w kształcie klepsydry, która przypomina gruszkę, co czyni go z wizualnego punktu widzenia wyjątkowym serem.


restauracje zamykają się na dobre

Według Cheese.com , jest to „mleko wirowane z krowiego sera” pochodzące z Włoch. Jego konsystencja jest podobna do „twardej, suchej” ser Mozzarella ” i jest wytwarzany „w całej Apulii oraz w niektórych częściach Kampanii i Molise”. Wędzona wersja jest sprzedawana jako „scamorzi affumicate”, a obie wersje są „pikantne, mleczne i kremowe”. Scamorza była kiedyś produkowana z mleka bawolego, ale obecnie jest oparta głównie na mleku krowim.Miesięcznik Austina donosi, że scamorza jest klasyfikowany jako „ser filata”, ponieważ jest wielokrotnie rozciągany i składany – podobnie jak mozzarella – ale jest „bardziej suchy, lepiej topi się i ma silniejszy smak”. Scamorza jest łagodna, gładka i stanowi doskonały dodatek do każdego półmiska serów lub wędlin. Jadalna skórka pomaga również urozmaicić profil smakowy wyjątkowego sera.
Skąd pochodzi nazwa?

Wiszący ser scamorza Bloomberg/Getty Images

Kultura Magazyn Serowy wyjaśnia proces: „każda scamorza powstaje poprzez oderwanie kawałka ważącego około 12 uncji od rozciągniętego twarogu, uformowanie i wyciśnięcie go w kulkę oraz utworzenie tradycyjnego górnego węzła”. Zauważono również, że lina jest zakładana na „szyję” przed procesem suszenia i starzenia.

pisklę fil naśladowcę mac i ser

Niektóre firmy palą scamorza specjalnie nad skorupkami pekan, co nadaje lekko orzechowy, prawie karmelowy smak wędzonym odmianom sera. Informujący się zauważa, że ​​scamorza jest wytwarzana przez zawieszanie uformowanego i wiązanego sera na sznurze przez około 2 tygodnie, rozwijając jadalną skórkę i dając jej charakterystyczny kształt i wygląd.Słowo scamozare oznacza „usunąć część” w języku włoskim, co jest wyraźnym odniesieniem do zdeformowanej estetyki sera. Jest pyszny, spożywany w plastrach, w połączeniu z prosciutto lub oliwkami, a także po ugotowaniu — na makaronie, na kanapkach, a nawet smażonym na patelni. Jest również pyszny w połączeniu z lampką wina. Oczywiście pięknie komponuje się również z pizzą. Mozzarella może być wypróbowanym i prawdziwym włoskim serem, ale następnym razem, gdy będziesz przygotowywać pizzę, zastąp ją scamorzą. Podziękujesz nam.