Czym jest tapioka i jak smakuje?

Mąka z tapioki i korzenie manioku

Z pewnością słyszałeś już o tapioce i wiesz, że można ją znaleźć we wszystkich rodzajach żywności. W rzeczywistości jest to tak powszechny składnik, że prawdopodobnie nie zastanawiałeś się zbytnio (lub w ogóle) nad tym, czym właściwie są te rzeczy, i po prostu przyjąłeś to za pewnik. Założymy się, że twoje zainteresowanie jest teraz zwiększone, więc nie każmy ci czekać: Zgodnie z Odżywiaj przez WebMD , tapioka to skrobia produkowana z korzenia manioku, bulwy (ziemniaki lub pochrzyn jako bardziej znane przykłady bulw) pochodzącej z Ameryki Południowej, a obecnie powszechnej w wielu częściach świata.


Możesz o tym pomyśleć w ten sposób: Tapioka jest przetworzona dla korzenia manioku mąka jest do pszenicy. I faktycznie, tapioka działa podobnie jak mąka, choć z korzyścią, że jest bezglutenowa, dlatego jest coraz częściej stosowana w dzisiejszych czasach, ponieważ coraz więcej osób stara się wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć gluten w swojej diecie (poprzez WebMD ). Krótko mówiąc, tapioka jest substytutem mąki.Jak smakuje tapioka? Niewiele, według Świerk zjada . Sama tapioka nie ma prawie żadnego smaku poza lekko skrobiowym profilem. Ale to dobra rzecz, a nie wada — pozwala, aby tapioka była przysłowiowym pustym płótnem, gotowym do nasiąkania innymi smakami, czy to słodkimi, pikantnymi, pikantnymi i tak dalej. Porozmawiamy o tym więcej, gdy za chwilę przejdziemy do niektórych popularnych zastosowań tapioki.
Właściwości odżywcze tapioki

Tapioka w proszku na stole

Tapioka ma zaskakująco małą wartość odżywczą. Nie oznacza to, że jest niezdrowy, ale jest to bardzo neutralny środek spożywczy. Według Linia zdrowia , tapioka (która różni się od mąki z manioku, ponieważ jest wytwarzana przez suszenie i przetwarzanie płynu wyciśniętego z korzenia, a nie z samej mielonej bulwy) prawie nie ma białko , prawie nie zawiera tłuszczu, a także ma dość niską zawartość błonnika. To zasadniczo wszystkie węglowodany i dostarcza mniej niż jeden procent dziennego zalecanego spożycia jakiejkolwiek niezbędnej witaminy lub minerału.

Szczerze mówiąc tapioka pozbawiona jest wartości odżywczych. Ale ponieważ jest bezglutenowy i bezzbożowy, jest realnym zamiennikiem wielu produktów spożywczych, których wiele osób nie może bezpiecznie lub prawidłowo strawić, dlatego jest zdrową alternatywą dla wielu osób i ponownie dodaje produkty, od pizzy po budyń. menu dla osób z różnymi alergiami pokarmowymi lub problemami autoimmunologicznymi (przez MedlinePlus ).Jak używa się tapioki?

Dłoń trzymająca filiżankę bąbelkowej herbaty

Jak wspomniano, tapioka jest powszechnym zamiennikiem mąki i może być stosowana w niezliczonych produktach spożywczych. Może być używany do wypieku chleba bezglutenowego, ciasta do pizzy, ciastek i nie tylko. Tapioka jest również powszechnie stosowana jako środek zagęszczający, często spotykany w zupy i sosy (przez Czerwony Młyn Boba ). Innym bardzo powszechnym zastosowaniem tapioki jest pudding, w którym może być głównym składnikiem używanym do nadania słodkiej, lepkiej konsystencji i służyć do łączenia wszystkich innych składników deseru.

Tapioka jest prawdopodobnie najbardziej widoczna (choć często bez rozpoznania) w Bubble Tea. Zwana również herbatą Boba i herbatą z mleka perłowego, według according Zjadacz , Bubble Tea, która powstała na Tajwanie, ale jest obecnie światową sensacją, to (najczęściej — odmiany istnieją) słodka herbata z mlekiem i dziesiątkami małych „perełek” tapioki. Te perły są po prostu małymi kuleczkami wykonanymi z tapioki, które gotuje się w słodkim syropie, aż stają się całkiem słodkie, a także wystarczająco mocne, aby zachować swój kształt nawet po zawieszeniu w płynie.Bubble Tea zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi tych małych kuleczek, które w rzeczywistości są tapioką.

Potencjalne negatywne skutki zdrowotne tapioki

Kobieta ze skurczem żołądka

Choć raczej brakuje jej składników odżywczych, prawie we wszystkich przypadkach tapioka jest całkowicie bezpieczna do spożycia. Chociaż może nie wnosić wiele dobrego do Twojej diety, rzadko zagraża Twojemu zdrowiu. To powiedziawszy, powinieneś zawsze gotować lub spożywać tylko produkty z tapioki od zaufanej marki, ponieważ, zgodnie z Linia zdrowia , niewłaściwie przetworzona tapioka może być trująca. To dlatego, że sam korzeń manioku zawiera toksyczny związek zwany „linamarinem”. Jest usuwany podczas prawidłowego przetwarzania korzenia, ale po spożyciu do organizmu człowieka linamarin może zostać przekształcony w bardzo niebezpieczny cyjanowodór. Ponownie, rzadko stanowi to ryzyko w przypadku odpowiednio przetworzonych produktów z tapioki.

Jedyne inne godne uwagi problemy zdrowotne związane z tapioką są mniej poważne. Diabetycy mogą potrzebować unikać produktów spożywczych ze względu na wysokie stężenie węglowodanów, podczas gdy osoby z ciężką alergią na lateks powinny również unikać tego z powodu „reakcji krzyżowej”, w której organizm myli podobne związki znajdujące się w pochodnej manioku, co prowadzi do alergii reakcja (przez Healthline).

Gdzie kupić tapiokę?

Nocna zewnętrzna strona Whole Foods Alexi Rosenfeld/Getty Images

Obecnie tapiokę można kupić w niemal każdym sklepie spożywczym w Ameryce (i oczywiście w wielu na całym świecie), a także w niezliczonych sklepach internetowych. I prawie nie ograniczasz się do kupowania tapioki (lub mąki z manioku, jako alternatywy, która wciąż jest bezglutenowa, bezzbożowa i bez orzechów (przez Amazonka ), ale znacznie bogatsze w błonnik) w prostej postaci sproszkowanej (lub mąki).

Możesz łatwo kupić tapiokę, która została już przerobiona na perły, na przykład w herbacie bąbelkowej (przez Amazonka ), można kupić pudding z tapioki (przez Amazonka ), no i oczywiście można zamówić gotowe produkty, takie jak pieczywo na bazie tapioki (przez Amazonka ), ukąszenia pizzy z tapioki (przez Amazonka ) i lista jest długa.

czy chipsy babki są dla ciebie dobre?

Pamiętaj tylko, że zamieniając tradycyjne produkty zbożowe na produkty na bazie tapioki, poświęcasz niezliczone składniki odżywcze, które mogą wymagać rekompensaty w innych częściach diety, czy to innymi pokarmami, czy witaminami i suplementami.