Co to jest woda z tonikiem i dlaczego ją pijesz?

dżin z tonikiem

Jeśli chodzi o kultowe duety, gin z tonikiem jest dość wysoko na liście. Klasyczna kombinacja jest dostępna w prawie każdym barze i restauracji serwującej alkohol. Co dokładnie składa się na klasyczny koktajl? Nawet z prostą mieszanką tylko ginu, toniku i limonki napój ma mocny smak.


Tonic wyróżnia się na tle innych musujących mikserów gorzkim smakiem. Ale jaka jest historia goryczy napoju? Historia Tonica właściwie nie zaczyna się za barem, zauważa Mentalna nić . Zamiast tego korzenie popularnego napoju zaczynają się od drzewa. Tak, prawdziwe drzewo, a dokładnie drzewo cinchona (poprzez Mental Floss). Kora drzewa odpowiada za charakterystyczną goryczkę napoju, dzięki jednemu z głównych składników napoju — chininie. A na samym początku mieszanie go z duchem i wzbudzanie szumu nie było głównym celem toniku. Zamiast tego, już w XIX wieku, był pierwotnie używany do celów leczniczych.Historia wody z tonikiem

butelki toniku z drzewa gorączkowego Bloomberg/Getty Images

Według Mentalna nić , dopiero w 1767 naukowcy wymyślili, jak nasycać napoje gazowane. A ponieważ napoje gazowane stawały się coraz bardziej popularne i dostępne, Wielka Brytania wysyłała ludzi na cały świat, chcąc je skolonizować, mówi Mental Floss. Wraz z podróżą nadeszła malaria , który stał się ogromnym problemem — zabijając wielu obywateli brytyjskich i pozostając powszechnym w nowo skolonizowanych regionach. Wprowadź wodę z tonikiem.
Swoją nazwę i początek wody tonikowej zawdzięcza wybuchowi ówczesnej malarii. Pomysł, jak zauważa Mental Floss, pochodzi od rdzennych Peruwiańczyków, którzy wiedzieli, jak używać „kory drzewa cinchona do leczenia gorączki”. Kora została przywieziona z powrotem do Europy i zaczęła być stosowana w leczeniu malarii. To chinina z kory, składnik nadal obecny w tonizującej wodzie, pomogła w chorobie, mówi Mental Floss. Ale sama kora była gorzka i nie schodziła łatwo. Aby okiełznać smak, podawano go w wodzie gazowanej i zmieszano ze słodzikiem – i stał się tonikiem. Według Mental Floss, rok 1858 był pierwszym rokiem, w którym napój został wprowadzony na rynek. Miksologia wyjaśnia, że ​​to Erasmus Bond z Londynu otrzymał pierwszy patent na wodę z tonikiem.

Składniki toniku i jak smakuje

tonik w szklance

Zasadniczo klasyczny tonik to woda gazowana zmieszana z chininą. Ze względu na zawartość chininy, tonik ma charakterystyczną goryczkę. Świerk zjada opisuje profil smakowy napoju z obecnością „nut cytrusowych, ziołowych i przyprawowych”. Woda z tonikiem została dodana do cukru, dzięki czemu słodycz i musujący charakter napoju sprawiają, że jego goryczka jest przyjemniejsza.Nawet z zawartością cukru tonik nie do końca może się równać z napojem gazowanym. Napój jest znacznie bardziej wytrawny i nie ma syropowego smaku, z którego słynie napoje gazowane — pomimo tego, że jest to woda gazowana zmieszana z syropem, podobnie jak napoje gazowane. The Spruce Eats mówi, że jeśli chodzi o składniki syropu tonizującego, oprócz chininy (która może być naturalna lub sztucznie wytworzona) i słodzika, nierzadko można znaleźć składniki botaniczne i dodatki, takie jak „skórki cytrusowe lub olejki… ziele angielskie, cynamon, kwiat czarnego bzu, goryczka, imbir, lawenda i trawa cytrynowa. Wszystko to składa się na smak napoju.

Jak to wypić

koktajle z dżinem

Samo picie toniku nie jest niczym niespotykanym, ale o wiele bardziej popularne jest picie tego napoju z alkoholem. Gin, mówi Mentalna nić , stawała się popularna mniej więcej w tym samym czasie, gdy tonik trafił na rynek, a duet od tego czasu jest kultową parą.O ile gin z tonikiem z limonką to klasyczny koktajl, o tyle istnieją inne alkohole, które dobrze komponują się ze słodką i gorzkim charakterem toniku. wódka to kolejna popularna para. Do tego musującego napoju można również podawać irlandzką whisky, rum i tequilę. Bez względu na to, jaką mieszankę wybierzesz, napoje z tonikiem najczęściej są proste i zawierają niewiele składników, często tylko spirytus, tonik, limonkę i lód. Jako bezalkoholowy tonik popijający, Zjadacz zauważa, że ​​tonik do espresso – zrobiony po prostu z zastrzyków espresso, wody tonikowej i lodu – okazał się popularną mieszanką w ostatnich latach.

Czy chinina jest bezpieczna?

słowo chinina

Podczas gdy zawartość chininy w toniku pierwotnie miała na celu utrzymanie zdrowych osób pijących, spożywana w dużych ilościach może powodować problemy. Wiadomości medyczne dzisiaj zauważa, że ​​pochodną kory drzewa chinowego należy spożywać tylko w małych dawkach. W rzeczywistości, mówi Medical News Today, tylko bardzo określona ilość, 83 części na milion, została zatwierdzona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w napojach gazowanych. Przy tej niewielkiej ilości negatywna reakcja na napój jest mało prawdopodobna.

Niektórzy twierdzą nawet, że tonik może mieć pozytywny wpływ, na przykład pomaga zmniejszyć skurcze nóg. Ale Medical News Today zauważa, że ​​osoby przyjmujące leki zawierające chininę lub osoby z pewnymi schorzeniami powinny zachować ostrożność w przyjmowaniu chininy. Miksologia Dodaje, że chociaż ograniczenie chininy określające, ile należy dodać do napojów, nie jest charakterystyczne dla Stanów Zjednoczonych, nie jest to wcale konieczne, ponieważ i tak więcej niż sugerowana ilość chininy czyni gorzki napój nie do picia.

Woda z tonikiem a inne miksery musujące

część sklepu z wodą sodową

Woda z tonikiem często dzieli półki sklepów spożywczych lub monopolowych z innymi popularnymi mikserami gazowanymi, takimi jak woda sodowa i seltzer lub woda sodowa . Więc jaka jest różnica między tymi wszystkimi zimnymi ogniami?

Chociaż podstawą tych wód gazowanych jest cała woda, która została wstrzyknięta z dwutlenkiem węgla, zauważa Linia zdrowia , wszystkie są nieco inne. Tonik jest prawdopodobnie najbardziej wyjątkowy pod względem smakowym, ponieważ jako jedyny zawiera cukier i chininę, co oznacza, że ​​jako jedyny zawiera kalorie. Dla porównania, napoje gazowane to woda gazowana z dodatkiem minerałów, takich jak wodorowęglan sodu lub chlorek sodu, mówi Healthline, nadając napojowi lekko słony, dynamiczny smak. Seltzer lub woda sodowa jest najczystszą z trzech i nie zawiera żadnych dodatków smakowych, składników ani minerałów — jest to zwykła woda z wtryskiem Co2. Dla porównania, tonik działa jak mikser pomiędzy bezsmakową naturą innych wód gazowanych a bardzo słodkim, syropowym smakiem napojów gazowanych.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną różnicę: chinina jest alkaloidem, który sprawia, że ​​woda z tonikiem świeci w świetle UV (poprzez Miksologia ).

Otwórz więc swój ulubiony alkohol, wlej trochę toniku, wyciśnij limonkę i ciesz się kultowym koktajlem tonikowym dla siebie!
Kategorie Jak Komiksy jeść