Co to jest wermut i jak smakuje?

Różne napoje alkoholowe w różnych szklankach

Jeśli pijesz koktajle lub zrobiłeś Francuska zupa cebulowa wcześniej prawdopodobnie słyszałeś o wermutach . Dla wielu osób wermut jest intrygującym, powszechnie znanym słowem i pozostaje zagadką tego, czym właściwie jest jest lub do czego służy. Być może najbardziej znanym zastosowaniem wermutu jest klasyczne martini, choć jego wszechstronność jest bardzo zróżnicowana.


Pomimo swojego pochodzenia we Włoszech, wermut był początkowo używany do celów leczniczych w całej Europie (choć zwłaszcza we Włoszech, Francji i Niemczech). Pierwotnie zawierał piołun, zioło zdrowotne pochodzące z Europy, a niemiecka pisownia i francuska wymowa tego słowa ostatecznie doprowadziły do ​​powstania terminu „wermut” (poprzez Thriller ).Chociaż nie zawiera już piołunu, wermut z pewnością stał się popularnym składnikiem – a czasami nawet schludnym łykiem – na przestrzeni lat. Jego zastosowanie obejmuje mnóstwo koktajli i przepisów kulinarnych, które wymagają bardzo wyjątkowego dodatku smakowego.
Jak smakuje wermut?

Kobieta trzymająca szklankę czerwonego wermutu

Wermut jest często używany w koktajlach ze względu na jego czasami kwiatowy, a czasami przyprawowy profil smakowy. Ponieważ istnieją dwa rodzaje wermutu, słodki i wytrawny, profile smakowe mogą się zdecydowanie różnić. Jeśli wąchasz, popijasz lub używasz suchego wermutu, możesz spodziewać się więcej nut kwiatowych, owocowych i ziołowych. Te lekkie i przewiewne, ale nie przytłaczające smaki sprawiają, że wytrawny wermut jest idealnym wyborem dla klasycznych martini — dodaje odrobinę własnego smaku, jednocześnie wzmacniając smak wódki lub ginu użytego w koktajlu (poprzez Świerk zjada ).

Z kolei słodki wermut zawiera głębsze nuty przypraw, takich jak wanilia, karmel i ciemniejsze owoce. Ma wspanialszy, pełniejszy smak niż typowy wytrawny wermut. Choć prawdopodobnie nie jest najlepszy na zwykłe martini, słodki wermut może nadać wyjątkowy smak wielu rodzajom koktajli. Na przykład Manhattan to świetne zastosowanie słodkiego wermutu w koktajlu, podobnie jak Negroni.Czy to wino czy likier?

Wlewanie złotego alkoholu do kieliszka

Technicznie rzecz biorąc, wermut to wino wzmocnione. Dla tych, którzy nie do końca wiedzą, czym jest wzmocnione wino, jest to w zasadzie pewien rodzaj wina, który został „wzmocniony” alkoholem destylowanym, zwłaszcza brandy. A więc alkohol jest w pewnym stopniu zaangażowany!

Winogrona do tych win są fermentowane i w pewnym momencie tego procesu fermentacji - w zależności od stylu i smaku, który chcesz stworzyć - dodawany jest alkohol destylowany (przez Świerk zjada ). Różne nuty wermutu pochodzą z naparu z ziół, przypraw i innych smaków, aby nadać mu niepowtarzalny smak.Inne wzmocnione wina, o których prawdopodobnie słyszałeś, to sherry, porto i Marsala, a wiele wzmocnionych win zwykle podaje się przed lub po kolacji. Wermut czasami myli się z alkoholem, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego szczególne ABV (zwykle 15-18%, na Świerk zjada ), ale kluczem jest to, że ponieważ nie jest destylowany, wermut nie może być uważany za likier.

Jakiego rodzaju wermutu użyć?

Rząd butelek wermutu marki Martini

Najlepszym sposobem, aby powiedzieć, jakie rodzaje wermutu lubisz i jak chcesz ich używać, jest spróbowanie kilku i zobaczenie, które przemawiają do Ciebie najbardziej. Oprócz rozróżnienia między wytrawnym i słodkim wermutem, istnieje również mnóstwo różnych podstylów, smaków i marek. Posiadanie podstawy tego, czego się spodziewać i czego szukasz, może pomóc w ustaleniu, które z nich należy wypróbować w pierwszej kolejności.

Ale zanim zaczniesz otwierać kilka butelek wermutu, wiedz, że jest on znacznie częściej używany jako dodatek do koktajli, a czasem przepisów kulinarnych niż jako własny łyk. Czasem jednak można delektować się odrobiną wermutu w szklance z lodem, co jest łatwym sposobem, aby naprawdę poznać jego smak.

Smacznego wymienia kilka ziół, które możesz posmakować popijając wermut, na przykład Szafran i jałowca, a także kilka kluczowych różnic między wytrawnym białym, słodkim czerwonym i słodkim białym wermutem. A ponieważ gusta każdego z nas są inne, możesz cieszyć się wermutem znacznie bardziej niż ktoś inny; ten artykuł autorstwa Bon Appétit zawiera również zabawny diagram proporcji celebrytów wermutu do martini, aby dać ci wyobrażenie.

Jaka jest różnica między słodkim wermutem a wytrawnym wermutem?

Kieliszki z innym kolorowym alkoholem

Główną różnicą między wermutem słodkim a wermutem wytrawnym są oczywiście profile smakowe. Jak wspomniano, wytrawny wermut będzie miał znacznie jaśniejsze i bardziej kwiatowe nuty, podczas gdy słodki wermut ma nieco cięższe i bardziej aromatyczne, słodsze nuty (poprzez Świerk zjada ).

Zauważalna jest również różnica w wybarwieniu zarówno słodkiego, jak i wytrawnego wermutu. Słodki wermut jest czasami określany jako czerwony wermut, ze względu na jego ciemny, miedziany kolor. Wytrawne wermuty są na ogół jasne lub jasnożółte, dlatego martini zachowują swoją czysty dżin lub bezbarwność wódki, i dlaczego Manhattany i Negronis mają tę duszną, głęboką karmelową barwę (poprzez Moje przepisy ).

Jednak wiele rodzajów słodkiego wermutu jest obecnie wytwarzanych na bazie wzmocnionego białego wina, w przeciwieństwie do tradycyjnego czerwonego wina, co nadaje typowemu słodkiemu wermutowi charakterystyczny kolor. Słodkie białe wermuty bardzo przypominają kolorem wytrawne wermuty (via Thriller ).

Czy wermut musi być przechowywany w lodówce?

Wermut marki Martini

Tak jak chciałbyś schłodzić ładne, rześkie białe wino, będziesz chciał schować swój wermut. Thriller utrzymuje proste ostrzeżenie, zauważając, że nieodpowiednie przechowywanie wermutu może spowodować kwaśność , niszcząc w ten sposób jego smak i użyteczność.

Według Smacznego , wermut zacznie się utleniać po około miesiącu, dlatego chcesz go przechowywać w lodówce. Potem masz kolejny dobry miesiąc do dwóch, zanim nie będziesz chciał już go używać. Kawałek z GQ sugeruje, aby spróbować użyć tego wszystkiego w ciągu trzech miesięcy od otwarcia, jeśli możesz.

Nie musisz też kupować dużych butelek wermutu, jeśli wiesz, że nie zamierzasz go używać w całości. Półbutelki są zwykle łatwo dostępne i mają więcej sensu, jeśli nie jesteś częstym użytkownikiem wzmocnionego wina. Ale GQ ma dodatkową i słuszną uwagę: im lepszy wermut, tym bardziej prawdopodobne (i szybciej) użyjesz go w całości!