Co to właściwie oznacza, gdy mielona wołowina robi się brązowa?

Surowa wołowina mielona

Otwarcie lodówki, złapanie paczki mielonej wołowiny – próbując zrobić nadzienie do taco na wtorek z taco lub ubicie słynnego klopsa mamy – jest takie straszne – tylko po to, by stwierdzić, że mielona wołowina zrobiła się brązowa. Czy to oznacza, że ​​nie powinieneś przygotowywać tego dla rodziny? Starając się pomóc w ruchu zero waste, prawdopodobnie nie czujesz, że przyczyniasz się w pozytywny sposób, jeśli to odrzucisz. Nie wspominając, że to strata pieniędzy.


Według Departament Rolnictwa USA , to normalne, że mielona wołowina przechodzi różne zmiany koloru, gdy znajduje się na półce w sklepie spożywczym – i w lodówce. Nawet jeśli na zewnątrz jest jasnoczerwony lub różowy, wewnętrzne części mogą wyglądać na brązowe lub nawet szare. Jest to normalne i wynika z braku tlenu. To samo w sobie wcale nie wskazuje, że twoje mięso się psuje.Co ciekawe, tlen odgrywa inną rolę w kolorze mięsa — tlen, który faktycznie oddziałuje z powierzchnią mięsa pożycza to jego wiśniowo-czerwony smak. Ale to nie trwa wiecznie.
Mielona wołowina zmieniająca kolor może nie jest zła — jeszcze

Uchwyt do ziemi Justin Sullivan/Getty Images

Więc co to znaczy, że twoja mielona wołowina zmieniła swój jasny, czerwonawo-różowy kolor na brązowo-szary? To naprawdę proste: po wystawieniu na działanie tlenu mielona wołowina zbrązowieje i jest to całkowicie normalne (poprzez Na wynos ). Jest to podobne do tego, co dzieje się z jabłkami, awokado i bakłażanem, gdy dostaną powiew świeżego powietrza.

Janeal Wyn Yancey, naukowiec zajmujący się mięsem z University of Arkansas, powiedział Na wynos że jest to spowodowane białkiem w mięsie zwanym mioglobiną, które pod wpływem tlenu chemicznie zmienia swój kształt, a następnie zmienia sposób, w jaki odbija się od niego światło.Uff , dobrze wiedzieć. Ale co ważniejsze, czy nadal możesz to zjeść?

Jak sprawdzić, czy można użyć mielonej wołowiny?

Odpowiedź na pytanie, czy można jeść mieloną wołowinę, która zbrązowiała, nie jest prostym „tak” lub „nie”. To naprawdę zależy. Jeśli to tylko zmiana koloru, prawdopodobnie dobrze jest ugotować mieloną wołowinę.Jednak pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić datę przydatności do spożycia. Jeśli ta data jeszcze nie minęła, prawdopodobnie możesz ją zjeść. Co jeśli nadal nie jesteś pewien? Następnie powąchaj. Jak to pachnie? Jeśli sprawi to, że Twoje włosy z nosa staną się wstrętne, istnieje duża szansa, że ​​Twoja mielona wołowina będzie musiała zostać wyrzucona. Ponadto, jeśli jest śliski lub ma złą konsystencję, to kolejny dobry powód, aby go wyrzucić.

Ostatecznie mielona wołowina przechodząca z jasnoczerwonej na brązową nie powinna stanowić problemu. Pamiętaj tylko, że kiedy gotujesz mieloną wołowinę, rób to do 160 stopni Fahrenheita.