Co tak naprawdę się dzieje, gdy pijesz surowe jajka?

Surowe jaja kurze

Prawdopodobnie wszyscy oglądaliśmy tę godną pożałowania scenę w Skalisty gdzie bokser bezwstydnie siorbie szklankę śliskich surowych jajek w ramach przygotowań do wielkiej walki (poprzez youtube ). Ale jaka nauka za tym wszystkim stoi? Istnieje niezliczona ilość wersji jaj półgotowanych i surowych, od stek tatarski do jajka po benedyktyńsku . Ponadto pojawił się szczególnie nieapetyczny trend w mediach społecznościowych, który zachęcał uczestników do jedzenia surowych jajek w 2020 roku (poprzez: wiadomości ABC ). Nie możemy powstrzymać się od wątpliwości, czy jedzenie jajek w stylu Rocky jest rzeczywiście korzystne – czy też więcej kłopotów, niż jest to warte.


Przez ponad sto lat praktyka picia surowych jaj była zachwalana przez entuzjastów fitnessu i kulturystów jako szybki i skuteczny sposób na przybranie na wadze (poprzez Łupek ). Nawet Arnold Schwarzenegger przyznał się, że jako młody mężczyzna jadł koktajl proteinowy wypełniony mlekiem w proszku, miodem i surowymi jajkami (poprzez Świergot ).Chyba że jesteś naprawdę do tekstury surowych ostryg, wątpimy, czy masz ochotę popijać szklankę sześciu surowych jajek (zauważ, że Rocky też nie zadaje sobie trudu, aby ubić żółtka). Więc możesz poczuć ulgę, gdy dowiesz się, że surowe jajka tak naprawdę nie mają żadnych korzyści zdrowotnych w porównaniu z jajkami gotowanymi⁠ – a ponadto spożywanie surowych jaj może stanowić niewielkie zagrożenie dla zdrowia, podczas gdy głównym ryzykiem związanym z robieniem omletu jest przypalenie dna, gdy zapomniałeś, że piec jest nadal włączony.
Zażywaj białko z jajkami

Jajko sadzone

Według Linia zdrowia , duże surowe jajko zawiera około sześciu gramów białka. To samo źródło potwierdza, że ​​duże jajko na twardo również zawiera sześć gramów białka. I zgodnie z Łupkowe eksploracja surowego w porównaniu z gotowanym, gotowanie jajka ma „niewielki wpływ na jego wartość odżywczą”.

Rocky nie musiał poddawać się surowym jajkom. Co on sobie myślał? Mógł je ugotować i posypać odrobiną grubej soli. Nie? Być może apel (jeśli można to tak nazwać) nie jest przyjemnością, ale wydajność. Gdyby Rocky zdecydował się prawidłowo ugotować swoje jajka, publiczność byłaby poddawana wyczerpującym czterominutowym oczekiwaniu, aż jajka się ugotują. Picie surowych jajek lub mieszanie ich z koktajlem odbywa się o wiele szybciej, a dla sportowców, którzy chcą napakować mięśnie, nie jest to takie czasochłonne.Moc pasteryzacji

Sos holenderski na jajkach po benedyktyńsku

Oczywiście nie możemy mówić o surowych jajach bez ostrzeżenia o potencjalnych zagrożeniach. Jeśli nie jesteś bokserem, nadal możesz je spotkać w bogatych lodach lub smacznym, kremowym sosie holenderskim. Jednakże źródło Twojego jajka może mieć znaczenie dla zdrowia, ponieważ Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych mówi, że powinieneś trzymać się z dala od niepasteryzowanych jaj.

Jeśli jednak surowe jajko jest pasteryzowane, ryzyko zatrucia salmonellą jest bardzo niskie. W rzeczywistości możesz samodzielnie pasteryzować jajka, podgrzewając je (ale nie gotując) przez nieco ponad sześć minut (przez Wiadomości medyczne dzisiaj ). Mimo to nawet pasteryzowane surowe jaja mogą stanowić ryzyko chorób przenoszonych przez żywność. Zwracanie uwagi na temperaturę, antybakteryjne przyprawy i dodawanie substancji kwaśnych, takich jak ocet, może jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko, ale jeśli istnieje ryzyko wystąpienia poważnych problemów, jeśli zachorujesz na salmonellę, najlepiej całkowicie unikać surowych jaj, bez względu na to, jak małe ryzyko (poprzez HuffPost ).Konkluzja? Wypicie surowego jajka nie gwarantuje, że zachorujesz, ale też nie gwarantuje tego nie .
Kategorie Fakty Komiksy fakty