Jak wyglądało menu Wendy w roku, w którym się urodziłeś

Wendy Scott Olson/Getty Images

Wendy's jest często postrzegana jako „inna” sieć fast foodów, za kolosami takimi jak McDonald's i Burger King . Ale ta restauracja, założona przez Dave'a Thomasa, jest pionierem wielu najpopularniejszych i najbardziej trwałych pozycji w menu w świecie fast foodów.


Wendy była pierwszą knajpką typu fast food, która wprowadziła takie rzeczy, jak niedrogie menu, bary sałatkowe i pikantne kanapki z kurczakiem. Co jeszcze bardziej zaskakujące, w restauracji było bardzo mało przedmiotów, które były godne uwagi. Jasne, niektóre posiłki pojawiały się i znikały, ale nawet te, które zostały przerwane, były popularne w tamtych czasach. Najbardziej imponującym faktem może być to, że od momentu otwarcia w 1969 roku w menu Wendy's pozostało kilka pozycji, w tym wyjątkowy dodatek i słynny deser, który do dziś jest uwielbiany. Najwyraźniej restauracja wiedziała, jak układać menu od pierwszego dnia.Jak wyglądało menu fast food Wendy w roku, w którym się urodziłeś? Dowiedzmy Się.
1969-1978: Wendy's otwiera się z zaledwie pięcioma pozycjami w menu

Wendy Facebook

Według Centrum Historii Ohio Ohio , Dave Thomas otworzył pierwszą restaurację Wendy's 15 listopada 1969 roku w Columbus w stanie Ohio. Celem Thomasa było serwowanie świeżych, obfitych posiłków w warunkach szybkiej obsługi. W związku z tym menu pierwszej restauracji miało po prostu? pięć przedmiotów : hamburger, frytki, napoje bezalkoholowe, chili i słynny mrożony deser znany jako Frosty. Imponujące jest to, że wszystkie te pozycje nieprzerwanie pozostają w menu do dziś. Rok po tym, jak Thomas założył pierwszą Wendy's, otwarto drugą lokalizację, również w Columbus. Pod koniec lat 70. sieć była na dobrej drodze do stania się gigantem fast foodów, z ponad 1500 restauracjami w całej Ameryce Północnej.

Chociaż hamburgery nie były niczym nowym, zanim Wendy pojawiła się na scenie, hamburgery w restauracji były wyjątkowe dla kwadratowy kształt kotletów wołowych . Nie stało się to przypadkiem. Thomas uważał, że to, co odróżnia Wendy's od konkurencji, to świeżość i jakość jej składników, w szczególności wołowiny używanej do hamburgerów. Nalegał, aby paszteciki miały kwadratowy kształt, aby klienci mogli zobaczyć wysokiej jakości wołowinę wystającą z zaokrąglonej bułki. Kwadratowy kształt symbolizuje również zobowiązanie Wendy do nieuczestniczenia w używaniu świeżych składników (poprzez Kwadratowa oferta ).1979-1982: Wendy's staje się pierwszą restauracją typu fast food z barem sałatkowym

bar sałatkowy Facebook

Zaangażowanie Wendy w świeże składniki wykraczało poza wołowinę, której używała do produkcji burgerów. Restauracja była również znana ze świeżej sałaty i pomidorów, które nakładała na burgery. To było naturalne przejście, aby zacząć podawać warzywa jako samodzielny posiłek w 1979 roku, kiedy Centrum Historii Ohio Ohio donosi, że Wendy's stała się pierwszą restauracją typu fast food, która miała bar sałatkowy.

Bar sałatkowy był sprzeczny z modelem fast foodów, w którym restauracje starają się jak najszybciej przyciągnąć i wyprowadzić klientów. Zamiast tego zachęciło to klientów do poświęcenia czasu na samoobsługę i jedzenie. Mimo to okazał się hitem wśród klientów. Bar sałatkowy pozostał popularną cechą restauracji Wendy w latach 80. XX wieku. Nie minęło dużo czasu, zanim inne fast foody zaczęły podążać za przykładem Wendy i dodały własne bary sałatkowe do franczyz.1983-1987: Wendy's dodaje pieczonego ziemniaka do swojego menu

Wendy Facebook

Wendy's nigdy nie wstydziło się mieć w swoim menu pozycji niespotykanych w większości restauracji szybkiej obsługi, takich jak włączenie chili do debiutanckiego meu. Pieczony ziemniak również nie krzyczy „fast food”, biorąc pod uwagę, ile czasu zajmuje gotowanie. Ale to nie powstrzymało Wendy's od dodania dość odważnego pieczonego ziemniaka do swojego menu na początku lat 80. (poprzez Thriller ).

W latach 80. gusta konsumentów zaczęły powoli zmierzać w kierunku zdrowszej żywności. Wendy odpowiedziała pieczonym ziemniakiem, nieco zdrowszą opcją, przynajmniej w porównaniu z frytkami, które były zarówno bardziej kaloryczne, jak i smażone na tłustym oleju. Według Thriller , pieczony ziemniak stanowi prawie dwa razy więcej jedzenia niż frytki Wendy, chociaż oba mają mniej więcej taką samą liczbę kalorii.

Pieczone ziemniaki kosztowały jednak Wendy's. Stworzyło to znaczne przeszkody logistyczne dla operatorów restauracji, do tego stopnia, że ​​sieć musiała dodać nowe piece konwekcyjne do każdej ze swoich franczyz, aby je gotować. Ale najwyraźniej było warto, ponieważ Wendy sprzedaje co tydzień ponad milion pieczonych ziemniaków (przez Reader's Digest )

1988: Wendy's wprowadza na rynek Superbar

Wendy Facebook

Bar sałatkowy okazał się tak popularny, że w 1988 roku Wendy podniosła stawkę swoim nowym dziełem, Superbarem. Według Monitor Chrześcijańskiej Nauki , Superbar był rozwinięciem tradycyjnego baru sałatkowego restauracji w zasadniczo pełny bufet. Oprócz zwykłej stacji z sałatkami i owocami, znanej jako „Garden Spot”, Superbar oferował również stacje meksykańskie i włoskie, odpowiednio o nazwach „Mexican Fiesta” i „Pasta Pasta”. Tak po prostu, Wendy's stała się knajpką z wieloma kuchniami.

najlepiej sprzedające się batoniki

Ta rozbudowa baru sałatkowego cieszyła się ogromną popularnością wśród klientów, najprawdopodobniej ze względu na niską cenę. W rzeczywistości jego popularność mogła w rzeczywistości doprowadzić do jego upadku. Utrzymanie funkcjonującego bufetu w pełni zaopatrzonego i oczyszczonego przy jednoczesnym utrzymaniu usług dostępnych bez recepty było trudnym zadaniem dla wielu pracowników franczyzowych i fast foodów. Mimo to Superbar zdołał przetrwać około dekadę przed nim zniknął z menu Wendy .

1989: Wendy jest pionierami wartościowego posiłku

Wendy Facebook

Jeśli fast food jest z czegokolwiek znany, to są to niskie ceny. Nic nie obejmuje tego bardziej niż wartościowy posiłek. W dzisiejszych czasach bardzo przystępne ceny są tak wszechobecne, że trudno wyobrazić sobie sieć fast foodów bez dedykowanej sekcji menu z pozycjami w cenie około jednego dolara. Ale to nie McDonald's czy Burger King wpadły na ten pomysł, mimo że istniały już od dziesięcioleci. Według QSRweb , Wendy's jako pierwsza zdecydowała się na to, gdy w 1989 roku zaprezentowała swój cenny posiłek.

Kiedy został wprowadzony po raz pierwszy w październiku 1989 r., Super menu wartości składał się z dziewięciu różnych pozycji. Oferty zmieniały się w różnych pozycjach, ale zwykle można było znaleźć w menu klasyki Wendy, takie jak pieczone ziemniaki po Frostys w menu w dowolnym momencie.

Fakt, że wartościowe posiłki nadal stanowią ważną część menu restauracji typu fast food, dowodzi, że Wendy's wpadła na dobry pomysł, chociaż konkurenci Wendy potrzebowali czasu, aby się do tego przyzwyczaić. Burger King wprowadził swoje menu wartości w 1998 roku, podczas gdy McDonald's zwlekał, dopóki jego menu dolarowe nie zadebiutowało w 2002 roku (poprzez QSRweb ) .

1990-1991: Wendy przedstawia nową kanapkę z kurczakiem

Ręka trzymaj Wendy Facebook

Świt nowej dekady przyniósł kilka znaczących zmian w menu Wendy. Próbując dalej poszerzać ofertę zdrowszych posiłków, sieć zadebiutowała grillowana kanapka z kurczakiem? w lecie 1990 roku. Chociaż restauracja oferowała już inne produkty z kurczaka, takie jak nuggetsy z kurczaka, kanapka nie panierowana i niesmażona stanowiła nową opcję dla coraz bardziej dbających o zdrowie konsumentów (poprzez Restauracja Aktualności Zasób ) .

Inna godna uwagi zmiana w jedzeniu Wendy w tym roku była również związana ze zdrowiem. Jak na Washington Post , Wendy, wraz z McDonald's i Burger King ogłosił, że zmieni rodzaj oleju używanego do robienia frytek. Zamiast smażyć ziemniaki w mieszance tłustego łoju wołowego i oleju roślinnego, restauracja będzie używała w przyszłości 100% oleju kukurydzianego. Wendy's używała już oleju roślinnego do smażenia kurczaków i ryb, ale znalezienie oleju, który mógłby frytki i zapewnić porównywalny smak, zajęło trochę czasu.

1992-1996: Wendy's wprowadza świeże sałatki do Go

Wendy Facebook

Sałatki na wynos firmy Wendy zrodziły się z potrzeby zaspokojenia upodobań klientów do zdrowszych opcji. Podczas gdy bar sałatkowy Wendy był popularny przez większość poprzednich dwóch dekad, mniej ludzi postrzegało fast-foody jako restauracje na posiłki. W latach 90. Badania ławek Raporty wskazują, że odsetek gospodarstw domowych o podwójnym dochodzie w Stanach Zjednoczonych osiągnął rekordowo wysoki poziom około 60 procent. Gdy oboje rodzice pracowali, wygoda stała się priorytetem, jeśli chodzi o jedzenie. W rezultacie okno drive-thru zyskało na popularności, zgodnie z Poważne jedzenie .

Aby sałatki były bardziej dostępne dla swoich klientów, Wendy's wprowadziła nową linię Fresh Salads to Go w 1992 roku. Pierwsze cztery propozycje sałatek to Grillowany Kurczak, Taco Cezar, Deluxe Garden i Side Salads (za pośrednictwem Wysłanie Kolumba ). W tym samym czasie Wendy's likwidowała swoje bary sałatkowe w całym kraju. Codzienny Posiłek donosi, że Superbar został przerwany w 1998 roku, a wszystkie bary sałatkowe zniknęły z restauracji do 2006 roku.

1996: Pikantna kanapka z kurczakiem staje się pełnoetatową pozycją w menu Wendy

Wendy Facebook

Po poprzednich sukcesach, Wendy szybko dodała do swojej oferty kanapek z kurczakiem. W 1995 roku, zaledwie kilka lat po debiucie kanapki z kurczakiem z grilla, restauracja zaprezentowała swoją nowość pikantna kanapka z kurczakiem? , który w następnym roku stał się stałym punktem menu. Dziś kanapki z kurczakiem, pikantne lub inne, są powszechnymi pozycjami menu w wielu restauracjach szybkiej obsługi, w tym Burger King, Chick-fil-A i Popeyes, z których dwie ostatnie zaangażowały się w dość poważną kanapka z kurczakiem na Twitterze wojna .

Według Komunikat prasowy 2015 od Wendy's, charakterystyczny smak przyprawowy kanapki pochodzi z mieszanki czarnego pieprzu, papryczki chili i nasion gorczycy. Zwieńczony sałatą, pomidorem i majonezem w tostowanej bułce, pyszny posiłek od razu stał się hitem. Pikantna kanapka z kurczakiem do dziś jest podstawą menu Wendy. Chociaż na przestrzeni lat restauracja zaprezentowała wiele innych kanapek z kurczakiem, to ta pikantna wersja od dawna jest bestsellerem dla sieci restauracji.

1997-2000: Wendy's wprowadza na rynek menu Fresh Stuffed Pita

Wendy Świergot

Próbując urozmaicić swoje menu bez wołowiny, Wendy's wprowadziła pod koniec lat 90. nową linię kanapek z kurczakiem i wegetarianami. W tym czasie popularność chust rosła, więc Wendy opracowała własne podejście do trendu dzięki Fresh Stuffed Pitas w 1997 roku (poprzez Encyklopedia.com ). Linia składająca się z czterech pozycji składała się z kurczaka Cezar, kurczaka z rancza, klasycznej greckiej i pity z warzywami ogrodowymi, Rzecznik-Recenzja zgłoszone. Wszystkie cztery zostały wykonane na zamówienie i zawinięte w podgrzany placek.

Produkt pomógł Wendy przyciągnąć nowych klientów, którzy normalnie nie sięgaliby po fast foody, aby zaspokoić swoje zachcianki, zwłaszcza kobiety, które tradycyjnie wybierały niskotłuszczowe, wegetariańskie opcje. Do listopada 1997 roku Wendy's twierdziła, że ​​sprzedaż pity spełniła lub przekroczyła jej własne oczekiwania. Niemniej jednak pity nie wywarły trwałego wrażenia na decydentach Wendy. Restauracja zdecydowała się usunąć linię Fresh Stuffed Pita, ku rozczarowaniu fanów, z których niektórzy podpisali nawet Petycja Change.org próbując przywrócić pitas. Od tamtej pory kanapek nie widziano.

2001-2003: Opcje posiłków dla dzieci są głównymi dodatkami do menu

Dziecko i dorosła kobieta w Wendy John Shearer/Getty Images

Podczas gdy Wendy's była pionierem w wielu aspektach świata fast foodów, byli raczej spóźnieni na grę, jeśli chodzi o posiłki dla dzieci. Restauracja zaczęła oferować menu dla dzieci dopiero stosunkowo niedawno. Dla porownania, Czas Magazyn donosi, że McDonald's zadebiutował już w latach 70. ze swoim słynnym Happy Mealem.

Na początku 2000 roku QSR Jak donosi magazyn, Wendy's dodała do swojego menu niskotłuszczowe białe mleko i niskotłuszczowe mleko czekoladowe jako alternatywę dla napojów bezalkoholowych. Ponadto zamiast frytek dostępne były kubki ze świeżymi owocami z melonem spadziowym i kawałkami kantalupy. Ani mleko, ani owoce nie kosztowały żadnych dodatkowych pieniędzy, gdy zastępowały napoje gazowane lub frytki.

skręcić w prawo i w lewo

Chociaż nie była to pierwsza restauracja z pozycjami dla dzieci, Wendy's dokonała przełomu w jednym obszarze związanym z posiłkami dla dzieci. Była to pierwsza restauracja typu fast food, która oferowała mleko w plastikowych opakowaniach na wynos (przez Produkty mleczne ). Jednoroczne badanie wykazało, że dzieci ze szkół podstawowych i średnich spożywały więcej mleka, gdy było ono dostępne w pojemnikach na wynos i w różnych smakach.

2004-2005: Wendy's wprowadza nowe zestawy posiłków

Wendy Facebook

Nie tylko maluchy otrzymywały nowe wybory w menu. Zaledwie rok po premierze posiłku dla dzieci w 2003 roku, QSR donosi czasopism, Wendy wprowadziła nowe opcje posiłków łączonych. Nowe menu Wendy's Combo Meal Choices umożliwiało klientom zamawianie małego chili, pieczonego ziemniaka lub jednej z dwóch sałatek w zestawie posiłków bez dodatkowych opłat. Wcześniej posiłki łączone były dostarczane tylko z frytkami jako przystawką.

W tym czasie menu Wendy składało się z ośmiu posiłków łączonych, w tym hamburgerów, kanapek z kurczakiem i Homestyle Chicken Strips. Nowe opcje przystawek stworzyły 40 różnych sposobów mieszania i dopasowywania posiłków łączonych. Wendy powiedziała, że ​​to nowe podejście zmieni sposób, w jaki ludzie myślą o posiłkach łączonych. „Każdy od czasu do czasu chce urozmaicić swoje zestawy posiłków” – powiedział Tom Mueller, ówczesny prezes i dyrektor operacyjny Wendy's North America. „Wierzymy, że takie podejście pomoże Wendy wyróżnić się na tle konkurencji”.

2006: Wendy's dodaje do swojego menu waniliowy Frosty

Wendy Facebook

Wendy pyszny ulubiony fan Frosty , skrzyżowanie koktajli mlecznych i lodów na miękko, jest jednym z najbardziej kultowych produktów typu fast food w historii. Według Dyrektor Wendy , założyciel Dave Thomas chciał deseru, więc grubi klienci musieli go jeść łyżką. Nie trzeba dodawać, że mu się udało, ku uciesze fanów Frosty na całym świecie

Najbardziej imponujące jest to, że Frosty jest w menu od pierwszego dnia, począwszy od otwarcia pierwszej restauracji Wendy's w 1969 roku. Ale przez pierwsze 36 lat istnienia ten mrożony smakołyk miał tylko jeden smak: czekolada. Wszystko zmieniło się w 2006 roku, kiedy Wendy's w końcu dodała waniliowy smak do swojego asortymentu Frosty.

Waniliowy Frosty nie był jedynym prezentem, który Wendy dała nam w tym roku. Sieć wprowadziła również zupełnie nową linię kanapek Frescata zgodnie z 2006 r. komunikat prasowy . Dodatek do menu był dostępny w czterech odmianach: Frescata Club, Indyk z Bazylią Pesto, Szynka Szwarcwaldzka i Szwajcarska oraz Pieczony Indyk ze Szwajcarią. Każdy był podawany z charakterystycznym sosem i podawany na świeżo upieczonym chlebie rzemieślniczym.

2007: Wendy's Baconator staje się ogromnym hitem w menu

Wendy Jeff Schear/Getty Images

Nazwa taka jak „Baconator” z pewnością przyciągnie uwagę nawet najbardziej znużonych fanów fast foodów, nawet po wielu latach wpatrywania się w menu Wendy. Po wgryzieniu się w nowe dzieło Wendy wielu klientów nie było rozczarowanych.

W 2007 roku sieć restauracji wypuściła Bekonator , który szczycił się sześcioma paskami bekonu wędzonego hikorą, pokrywającymi pół funtowy kotlet wołowy z amerykańskim serem, ketchupem i majonezem (przez BiznesWire ). Wendy's zaprezentowała również nową kampanię reklamową promującą Baconator, emitując reklamy w telewizji krajowej, Internecie i kinach. Połączenie chwytliwej nazwy, świetnego produktu i medialnego szaleństwa zaowocowało dużymi liczbami dla sieci. Wendy's poinformowała, że ​​sprzedała prawie 25 milionów Baconators w Ameryce Północnej w ciągu pierwszych ośmiu tygodni po wprowadzeniu.

„To jedno z najbardziej udanych nowych produktów, jakie mieliśmy od jakiegoś czasu”, powiedział były dyrektor naczelny i prezes Kerrii Anderson w tamtym czasie. „Wciąż wprowadzamy nowe wiadomości do kategorii hamburgerów. W rezultacie obserwujemy znaczny wzrost sprzedaży w naszej podstawowej działalności związanej z hamburgerami”.

Oczywiście, biorąc pod uwagę całą ekscytację, Baconator wciąż jest na Menu Wendy dziś obok nieco mniejszego burgera towarzyszącego, Son of Baconator.