Czego nie wiesz o słynnym Big Macu McDonalda

Big Mac Obrazy Getty

Big Mac to najsłynniejszy hamburger na świecie. Od początku powstania w latach późne lata 60. , zarobił niezliczone miliardy dolarów McDonald's na całym świecie i stał się niczym innym jak fenomenem kulturowym. Nawet przepis (dwa kotleciki w całości wołowe, specjalny sos, sałata, ser, pikle, cebula – na bułce z sezamem) jest praktycznie kultowy.


Jednak pomimo jego wszechobecności, istnieje wiele aspektów istnienia Big Maca, które są wciąż mało znane. W rzeczywistości, poza nazwą, składnikami i smakiem, prawdopodobnie można by założyć, że wiele osób nie wie zbyt wiele o historii życia Big Maca. Od jego historii, przez jego twórcę, po jego wpływ na świat ekonomii, wpływ, jaki wywiera na ludzkie ciało i światowego lidera, który nie może powstrzymać się od jedzenia ich w łóżku, oto kilka bardziej niejasnych faktów na temat McDonalda sztandarowy posiłek.Jego twórca nie dostał wielkiej wypłaty

Jim Delligatti Świergot

Big Mac został stworzony przez Jima Delligatti, franczyzobiorcę McDonald's, w 1967 roku. Miało być rywalem słynnej kanapki Burger Kinga, Whoppera, i miała być stworzona przez Delligatti przy użyciu tylko składników dostępnych już w kuchniach McDonald's (z wyjątkiem tych słynnych bułeczek z sezamem – wkradł je do środka). To on wymyślił cały piętrowy projekt i udoskonalił legendarny już specjalny sos. Po wprowadzeniu Big Maca do swojej franczyzy, jego zyski poszybowały w górę. Burger rok później trafił do całego kraju.
pisklę wypełnia pensję właściciela operatora

Chociaż mógł czerpać radość z tych zysków, charakter systemu korporacyjnego oznaczał, że to McDonald's zarobił duże pieniądze na jego wynalazku, a nie sam Delligatti. Według niego, podczas gdy korporacja zgarnęła pieniądze dzięki sukcesowi Big Maca, otrzymał niewiele więcej niż na talerz . Niemniej jednak mówi się, że Delligatti zjadał co najmniej jednego Big Maca tygodniowo, aż do swojej śmierci pod koniec 2016 roku.

Nie zawsze był to Big Mac

Taca na Big Maca Obrazy Getty

Chociaż nazwa „Big Mac” jest teraz prawie nierozerwalnie związana z wyglądem i smakiem flagowego burgera McDonald's, nie zawsze była tak nazywana. Kiedy Delligatti po raz pierwszy wynalazł kanapkę, nazwał go Arystokratą , prawdopodobnie w celu podkreślenia jego luksusowego statusu w menu. Nie udało mu się jednak złapać klientów, głównie z powodu nieuniknionego powiewu elitarności, który na pewno poczuje się po nazwaniu burgera imieniem rządzącej klasy społecznej. Arystokrata został przemianowany na Burger z Niebieskiej Wstążki, ale to wciąż nie podbiło serc i umysłów konsumentów.W końcu w 1967 roku młoda sekretarka reklamowa Esther Glickstein Rose wymyśliła nazwę Big Mac po tym, jak zgodnie z legendą została umieszczona przed ważnym spotkaniem. Jak można się spodziewać w świecie amerykańskiej reklamy lat 60., jej wkład został przeoczony pomimo niesamowitego sukcesu nazwy. McDonald's nie zaakceptował udziału Rose w historii do 1984 roku.

Minęło dłużej niż myślisz

Monety Big Mac Obrazy Getty

Po raz pierwszy serwowany w kraju w 1968 roku, Big Mac obchodził 50. rocznicę w 2018 roku. Aby to uczcić, McDonald's wprowadził MacCoina : pamiątkowa moneta rozdawana klientom, którzy kupili Big Maca w jednej z 14 000 uczestniczących lokalizacji. W czymś, co można tylko opisać jako niewiarygodnie błędną próbę stworzenia samowystarczalnej gospodarki, MacCoin może być również wykorzystany do zakupu innego Big Maca.Każdy MacCoin zawierał jeden z pięciu różnych unikalnych projektów, z których każdy reprezentował dekadę w historii Big Maca. Moneta z lat 70. była inspirowana mocą kwiatową, moneta z lat 80. miała projekt pop-artu, moneta z lat 90. miała abstrakcyjny wzór, a moneta z pierwszej dekady XX wieku przedstawiała technologię epoki, podczas gdy moneta z lat 10 reprezentowała koncentrację dekady w sprawie komunikacji. Co jednak ważniejsze: od sierpnia 2018 r. cały zestaw można było obstawić na eBayu za około 80 , suma zdecydowanie warta więcej niż pięć Big Maców.

Ma ogromny wpływ ekonomiczny

Wykresy finansowe Obrazy Getty

Światowy wpływ Big Maca wykracza daleko poza przemysł spożywczy. W 1986 roku Ekonomista wprowadzony indeks Big Mac : uniwersalny wskaźnik tego, czy waluty globalne znajdują się obecnie na „właściwym” poziomie. Istnieje cała masa wymyślnych teorii ekonomicznych napędzających indeks Big Maca, który ma głównie związek z parytetem siły nabywczej, który mierzy zdolność kursów walutowych do zmian tak, aby cena określonego produktu stała się taka sama za granicą. W tym przypadku tym produktem jest Big Mac.

To, co powstało jako żart, zostało teraz przyjęte przez ekonomistów na całym świecie, a indeks Big Mac jest obecnie akceptowany jako światowy standard i jest nauczany przez studentów ekonomii praktycznie w każdym kraju. To świadectwo uniwersalnej atrakcyjności Big Maca i natychmiastowej rozpoznawalności burgera w całym spektrum kulturowym. Że lub ktoś nie karmi personelu Ekonomista wystarczająco dobrze.

Zgadnij, kto je w łóżku?

Donald Trump Obrazy Getty

Będąc tak rozpowszechnionym, jak jest, nie powinno dziwić, że Big Mac ma kilku sławnych fanów. Być może najbardziej zaskakującym ze wszystkich jest Donald Trump. Według ogólnej książki dziennikarza Michaela Wolffa Ogień i Furia , 45. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki lubi spędzać wieczory siedząc w łóżku, jedząc big maki i oglądając telewizję. Wolff twierdzi jednak, że naleganie Trumpa na jedzenie z fast foodów to nie tylko kwestia gustu – uważa również, że zmniejsza to jego szanse na zatrucie.

Były menedżer kampanii Trumpa Corey Lewandowski twierdził w przeszłości, że prezydenta regularne zamówienie w McDonald's to dwa Big Macy, dwa Filet-O-Fish i czekoladowy koktajl mleczny. I w jaki sposób najbardziej znany polityk na świecie umieszcza swoje Big Maci na stole (lub łóżku)? Wysyłając swoich ochroniarzy oczywiście, żeby je dla niego zdobyć. To wszystko brzmi dobrze.

Mac Tato

Don Gorske Instagram

W chwili pisania tego tekstu Donald Trump ma nieco ponad 72 lata. Oznacza to, że gdyby miał jeść Big Maca codziennie od urodzenia do momentu, w którym czytasz ten artykuł, to i tak by nie jadł tyle Big Maców, co Don Gorske .

Gorske, który mieszka w Fond du Lac w stanie Wisconsin, przeszedł do historii w 2018 roku, jedząc swojego 30-tysięcznego Big Maca. Sam twierdzi, że burger stanowi około 90-95% jego ogólnego spożycia i twierdzi, że jego poziom cholesterolu i ciśnienie krwi nie ucierpiały z tego powodu. Od 1972 roku Gorske przeżył tylko osiem dni bez jedzenia Big Maca, w tym jednego, w którym jego lokalny skręt został zamknięty podczas burzy śnieżnej oraz w dniu śmierci matki. W dniu, w którym zjadł swoją 30-tysięczną, Gorske wygłosił krótką prezentację przed małym tłumem, który pojawił się, aby go obejrzeć, po czym kupił swoją 30-tysięczną i wrócił do domu z żoną. Jego biedna, biedna żona.

Sekret sosu

Aukcja sosu Big Mac Obrazy Getty

Specjalny sos Big Maca jest prawdopodobnie tak samo kultowy jak sam burger. Po raz pierwszy opracowana przez Jima Delligattiego w 1967 roku, formuła była dopracowywana przez kilka lat zanim ustalono jeden ostateczny przepis one . Receptura została zmieniona w 1991 roku, po czym wróciła do oryginału w 2004 roku. Naturalnie, tajność przepisu na sos sprawiła, że ​​stał się on czymś w rodzaju legendy fast foodów — a w 2016 roku wystawiono na aukcji pierwszą w historii butelkę tajnego sosu w Wielkiej Brytanii w serwisie eBay przez McDonald's. Sprzedano za prawie 100 000 $ , którą sieć przekazała na cele charytatywne Ronald McDonald House.

Witryna kulinarna Pyszne teoretyzował, że sos Big Mac składa się z majonezu, ogórka korniszonowego, białego octu, białego pieprzu, musztardy, cebuli w proszku, czosnku w proszku i ziela angielskiego. Bez względu na to, jak dokładne jest to, prawdopodobnie jest dla ciebie lepszy niż prawdziwy sos, który — według przecieku z 2017 r. — jest wypełniony olejami, barwnikami, konserwantami, emulgatorami i syropem kukurydzianym (i łącznie aż 33 składniki).

Co Big Mac robi z twoim ciałem

Big Mac Obrazy Getty

Oto coś, co nie będzie szokiem: pomimo tego, co prawdopodobnie powie Ci pewien mieszkaniec Wisconsin, Big Maci nie są dla ciebie dobre . Właściwie są dla ciebie bardzo, bardzo niedobre. Opublikowano infografikę w 2015 roku szczegółowo opisali, jaki wpływ ma burger na twoje ciało. W ciągu 10 minut Twój mózg uwalnia przypływ substancji chemicznych, takich jak dopamina, które zwiększają poziom przyjemności i ogólnie sprawiają, że czujesz się rozgrzany i rozmyty.

Po 30 minutach twoje ciało pobiera wodę, aby zrównoważyć spożyty sód; w rezultacie twoje serce bije szybciej, aby pompować krew w całym ciele. Po 40 minutach obniżony poziom glukozy powoduje skok insuliny i powoduje napady głodu, co sprawia, że ​​chcesz więcej jedzenia. Pełne strawienie Big Maca zajmuje ponad trzy dni, a jego najdłużej działający składnik – tłuszcze trans – potrzebuje około 51 dni do pełnego strawienia.

papryka duch vs papryka jalapeño

Kiedy jeden rozmiar po prostu nie wystarczał

Burgery Mac Jr Obrazy Getty

W 2016 r. McDonald's próbował wprowadzić dwa nowe dodatki do swojego menu : Grand Mac i Mac Jr. W celu odtworzenia własnego sukcesu Burger Kinga ze zmienionymi pozycjami menu Whoppera, korporacja ogłosiła, że ​​zacznie sprzedawać większe i mniejsze wersje Big Maca. Grand Mac byłby zrobiony z dwóch hamburgerów 1/6 funta, podczas gdy Mac Jr byłby zrobiony z jednego 1/6 funta. Oryginalny Big Mac, dla porównania, składa się z dwóch burgerów o wadze 1/10 funta.

Chociaż McDonald's miał nadzieję, że nowe pozycje w menu ożywią żądną wyboru bazę konsumentów, recenzje były w najlepszym razie mieszane. Insider biznesowy opisane Mac Jr. jako „trochę rozczarowujący”, po prostu „normalny cheeseburger z jednym kawałkiem z sosem Big Mac”. Podczas gdy Grand Mac to „dużo do obsługi” i „odrobinę za dużo”. O ile nie masz poważnego problemu z wielkością porcji samego Big Maca, wydaje się, że prawdopodobnie lepiej będzie trzymać się oryginału.

substytut płynnego dymu

McDonald's zrozumiał, a produkty o ograniczonym czasie trwania nigdy nie były dodawane do stałego menu.

Był bankomat Big Mac

Bankomat Big Mac Instagram

Tak jak McDonald's Sam Big Mac jest często uważany za symbol amerykańskiego kapitalizmu. I z pomysłami jak bankomat Big Mac kręcenie się dookoła, czy to dziwne? Dokładnie tak to brzmi: automatyczny dystrybutor burgerów umieszczony na skrzyżowaniu w Bostonie tylko na jeden dzień, w 2017 roku. Hamburgery, które rozdawał, były darmowe (w końcu był to wyczyn PR), bankomat zabierał Twitter obsługuje i żąda pozwolenia na publikowanie z twojego konta, zanim poda ci burgera. Wysyłane przez nią tweety reklamowałyby Big Maca, rozmyślając o wielu cudach McDonalda i jego bajecznych burgerach. Ale czego się spodziewałeś? Nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch.

Niestety bankomat Big Mac był jednorazową sztuczką i od tego czasu nie został powtórzony. Nie oczekuj, że McDonald's zainstaluje te rzeczy na twojej lokalnej stacji benzynowej w najbliższym czasie.

Ma własne muzeum

Posąg Big Maca Instagram

Jeśli zawsze wierzyłeś, że jedyną rzeczą, której brakuje w doświadczeniu Big Mac, jest szansa na odwiedzenie muzeum opartego wyłącznie na kanapce – cóż, masz szczęście. Restauracja Big Mac Museum znajduje się w North Huntingdon w Pensylwanii i oferuje gościom możliwość poznania historii tego najbardziej wzniosłego z burgerów. Według samych McDonalda' , najważniejsze to: „najwyższa na świecie statua Big Maca; elektroniczna mapa świata o długości 18 stóp; ręcznie wykonane etui z orzecha włoskiego wypełnione fascynującymi pamiątkami historycznymi; siedem płaskich ekranów LCD z winietami o organizacjach charytatywnych McDonald's, Jim Delligatti i Ronald McDonald House; blaty laminowane obrazami i ciekawostkami na temat trzypiętrowej kanapki; praktyczna jednostka ścienna o RMHC; oraz historyczne grafiki rozsiane po ścianach obiektu”.

Jeśli masz szczęście, możesz również usiąść przy specjalnym stoisku Big Mac w restauracji, aby zjeść w towarzystwie „popiersia Jima Delligattiego z brązu przypominającego życie”. Bo kto z nas nie marzył o zjedzeniu hamburgera z McDonalda pod zimnym, stalowym spojrzeniem maltretowanego zmarłego?

Mogą mieć ciemną przyszłość

McDonald Obrazy Getty

Od ponad 50 lat Big Mac podbija serca, karmi żołądki i blokuje tętnice na całym świecie. Ale co dalej z najsłynniejszym burgerem na świecie? Według Atlantycki , jego przyszłość może być ponura. Sprzedaż Big Maca spadła o 4,6 procent w 2014 r., podczas gdy oszustwo internetowe, które twierdziło, że McDonald's wycofuje burgera, spotkało się z zaskakującą chęcią zaakceptowania jego odejścia.

Oczywiście jest to tylko jedna rzecz, za którą możemy winić milenialsów — w 2016 r. Raport McDonalda że tylko 20 procent millenialsów kiedykolwiek jadło Big Maca. Wszystko jest prostsze, gdy możemy winić za to młodsze pokolenie, prawda?

Niektóre doniesienia sugerują, że McDonald's rozważa wycięcie ćwierćfundra z serem, a ich gotowość do wskoczenia w efekciarskie przedsięwzięcia, takie jak Grand Mac i Mac Jr., zdają się wskazywać na pewną desperację ze strony korporacji. Chociaż jest mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie Big Mac zostanie całkowicie zabity, zmiana paradygmatu z pewnością utrzymuje się gdzieś na horyzoncie. I zawsze warto o tym pamiętać — nic nie trwa wiecznie.