Co powinieneś wiedzieć o suplementach do napojów energetycznych

Nadążanie za naszym coraz trudniejszym i coraz bardziej wymagającym światem nie jest łatwym zadaniem, a niezliczona liczba osób zaczęła sięgać po napoje energetyczne, aby zapewnić sobie tak bardzo potrzebne odprężenie. Kawa zawiera kofeinę i pijemy ją od lat. Ale kto może się oprzeć różnorodności smaków i opcji, jeśli chodzi o napój energetyczny? Zawierają one nie tylko kofeinę, ale także różnego rodzaju składniki wzmacniające energię i mózg.


Co to właściwie za składniki?Kofeina

Kofeina jest najważniejsza i oczywiście nie występuje tylko w napojach energetycznych. To właśnie dzięki nim pijemy kawę od pierwszych dni w XV-wiecznym Jemenie i herbatę od X-wiecznych Chin. Wszyscy wiemy, że to działa, ale możemy nie wiedzieć po prostu jak może działać swoją magią .
Substancja chemiczna, która powoduje senność, nazywa się adenozyną i odczuwamy skutki, gdy przyczepia się do pewnych receptorów w mózgu. Uważa się, że zmniejsza przepływ krwi i wtedy zaczynasz czuć, że potrzebujesz popołudniowej drzemki. Strukturalnie kofeina jest tak podobna do adenozyny, że przerywa proces i przyłącza się do receptorów w jej miejsce, blokując efekty i utrzymując cię w stanie czuwania. Zaczynasz to odczuwać między 15 a 45 minutami po wypiciu i pozostaje w twoim organizmie przez wiele godzin.

3-składnikowe kotlety wieprzowe w garnku

I to absolutnie uzależnia. Około 24 godziny po tym, jak organizm pozbył się ostatniej części kofeiny, zaczyna się wypłata , i przynosi takie rzeczy jak bóle głowy, zmęczenie, a nawet bóle mięśni. To może nie wydawać się wielkim problemem, ale w rzeczywistości jest wymienione w Podręcznik diagnostyczno-statystyczny zaburzeń psychicznych od piątego wydania książki, a to czyni ją uznaną chorobą psychiczną.Wiem, o czym myślisz. Jeśli ma to wpływ, który powoduje zaburzenia psychiczne, jak do cholery jest to legalne? Sama kofeina nie jest środkiem pobudzającym. Ponieważ blokuje tylko niektóre receptory w mózgu, pozwala naturalnie wytwarzanym przez organizm stymulantom (takim jak dopamina) robić swoje. Przy wielokrotnym użyciu może nawet zmienić chemię mózgu. Pij wystarczająco dużo przez wystarczająco długi czas, a mózg będzie wytwarzał coraz więcej receptorów adenozynowych, aby spróbować przeciwdziałać kofeinie. To chwilowa sprawa, a ból głowy i zmęczenie, które towarzyszą odstawieniu kofeiny, powodują, że twój mózg przywraca normalność. To wszystko sprawia, że ​​technicznie rzecz biorąc, jest to stymulant, a nie sam w sobie stymulant. To dziwna techniczna sprawa, która została dość przesłonięta przez obraz miłości lub nienawiści kofeiny.

guarana

Guarana też jest duża i można ją znaleźć w większości znanych napojów energetycznych, takich jak Monster i Rockstar. To może być stosunkowo nowe na scenie drinków, ale właściwości guarany zostały zarejestrowane już w XVII wieku. Misjonarze jezuiccy pracujący w rodzimej amazońskiej dżungli guarany zauważyli, że ludzie cenili jagody za ich właściwości energetyczne i od początku XX wieku są one używane w południowoamerykańskich napojach bezalkoholowych. Owoce te od wieków były prażone, suszone, a następnie zmielone na proszek, który był dodawany do bardziej tradycyjnych napojów, np. herbaty. Te nasiona były również kluczem do przetrwania rośliny, ponieważ działają jak naturalny środek owadobójczy, pozostając smaczną częścią diety lokalnych ptaków.I nic dziwnego, że są tak popularne. Nasiona owoców guarany są bogate w kofeinę i zawierają około dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy — podczas gdy niektóre raporty sugerują, że mogą mieć aż cztery razy kofeina. Ma też coś wspólnego z winem, a są to garbniki. Według niektórych (chociaż nauka jest nieco bezpodstawna), obecność garbników pozwala na wolniejsze uwalnianie kofeiny, a to oznacza, że ​​zastrzyk energii będzie trwał dłużej, niż można by się spodziewać.

Tradycyjnie guarana była ceniona ze względu na swoje cele lecznicze i reklamowana jako wszystko, od lekarstwa, przez problemy z trawieniem, po afrodyzjak. Być może słyszeliście na ten temat bardziej współczesne twierdzenia, w tym pogląd, że ma bezpośredni wpływ na czujność i funkcjonowanie mózgu. Jest również dodawany do tabletek odchudzających i odchudzających, ale żadne z tych twierdzeń, że jest cudownym składnikiem odchudzającym, nie zostało w najmniejszym stopniu uzasadnione. Czujność i funkcjonowanie mózgu mogą być inną rzeczą, ale w tych badaniach guarana działa podobnie do innych rodzajów kofeiny. Istnieje również obawa, że ​​połączenie guarany z innymi źródłami kofeiny może podnieść ciśnienie krwi, ale sama guarana jest uznawana za bezpieczny dodatek.

L-karnityna

Znajdująca się w większości napojów energetycznych L-karnityna jest głównie kojarzona z zarządzanie metabolizmem . Jest to jeden z podstawowych składników odżywczych dla każdego, kto jest zagorzałym zwolennikiem forsownych ćwiczeń, fitnessu i kulturystyki. Sugeruje się, że zwiększa zużycie tlenu przez organizm i zmniejsza szkody wyrządzane komórkom. Ponieważ zarówno nerki, jak i wątroba produkują L-karnitynę, większość ludzi nie musi uzupełniać swojej diety, zwłaszcza że organizm może wchłonąć ograniczoną ilość karnityny w danym momencie.

stare zabawki z szczęśliwym posiłkiem?

Podobnie jak niektóre inne składniki napojów energetycznych, L-karnityna nie jest bez kontrowersji . Twierdzenia, że ​​może pomóc spowolnić postęp HIV, spotkały się z mieszanymi wynikami badań, podobnie jak twierdzenia, że ​​może to wpływać na poziom płodności mężczyzn. Istnieje również pewne potencjalne ryzyko, jeśli chodzi o przyjmowanie zbyt dużej ilości L-karnityny, takie jak epizody skurczów brzucha, wymioty i biegunka. Niektórzy ludzie byli nawet znani z tego, że wydzielają zapach ciała opisany jako wyraźnie rybi od zbyt dużej ilości rzeczy. Jeśli inne niebezpieczeństwa nie zniechęcają Cię do wypicia pięciu napojów energetycznych dziennie, to właśnie ten powinien.

Żeń-szeń Panax

Korzenie guarany jako suplementu sięgają setek lat, a korzenie żeń-szenia dotrzeć jeszcze dalej z powrotem. Jako kluczowy składnik tradycyjnej medycyny azjatyckiej, żeń-szeń panax ma wpływ na wszystko, od funkcji mózgu po pożądanie seksualne. W niektórych przypadkach granica między mitem a nauką jest nieco niewyraźna, ale żeń-szeń ma wiele zalet, które zostały naukowo udowodnione.

W nowoczesna medycyna Badania wykazały, że żeń-szeń zmniejsza ryzyko zachorowania w sezonie przeziębień i grypy, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i podnieść poziom dobrego, chroni przed chorobami serca, wzmacnia układ odpornościowy oraz poprawia funkcje umysłowe i czujność. Inne badania naukowe wykazały możliwe korzyści, jeśli chodzi o obniżenie poziomu cukru we krwi i zarządzanie cukrzycą, chociaż istnieje ogromna ilość sprzecznych informacji na temat tego, jak żeń-szeń wpływa na poziom cukru we krwi. Istnieją również sprzeczne informacje na temat tego, jak wpływa na ciśnienie krwi — niektórzy twierdzą, że może obniżyć ciśnienie krwi, inni sugerują, że może je podnieść. Nauka wciąż nie ma wpływu na rozwój niektórych nowotworów i łagodzenie objawów menopauzy, a dowody wydają się iść w obie strony.

Wiemy, że spożywanie dużych dawek żeń-szenia może prowadzić do problemów, takich jak bezsenność i nerwowość. U niektórych osób może wystąpić wiele skutków ubocznych, takich jak wymioty, bóle głowy, a nawet krwawienia z nosa. Mimo że żeń-szeń istnieje od zawsze, badania sugerują, że wciąż jest wiele rzeczy, o których po prostu nie wiemy.

Niacyna

Rzuć okiem na puszkę Monstera, a przekonasz się, że niacyna jest na szczycie listy witamin. Znany również jako B3, może mieć 53 procent dziennego zalecenia, a witaminy z grupy B to dobra rzecz. Dostajemy większość naszych dzienne zapotrzebowanie poprzez nasze regularne diety, a suplementy generalnie nie są potrzebne. Podczas gdy wszystkie witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla takich rzeczy, jak przekształcanie tłuszczów i białek w energię oraz utrzymywanie zdrowej skóry, niacyna jest przepisywana od dziesięcioleci w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Jednak efekty uboczne mogą być trudne do opanowania, a przy wysokich stężeniach stają się toksyczne. Mając tyle w jednym napoju energetycznym, to przerażające, jak łatwo można dosłownie przedawkować niacynę.

W listopadzie 2016 r Brytyjski Dziennik Medycyny opublikował badanie przeprowadzone na mężczyźnie, u którego zdiagnozowano ostre zapalenie wątroby. W końcu zatoczył się do szpitala po wypiciu czterech do pięciu napojów energetycznych dziennie przez trzy tygodnie, licząc na to, że pomogą mu przetrwać pracę w budownictwie. Zanim zaczniesz drwić, nie jest sam. Około 23 000 wizyt na izbie przyjęć rocznie ma miejsce, ponieważ ludzie otrzymują zbyt dużo suplementów witaminowych, takich jak niacyna.

Jednak równie źle jest mieć niedobór niacyny. W 1914 r. rząd USA zaangażował się w badanie choroby które rozprzestrzeniały się po stanach południowych. Charakteryzował się rozwojem szorstkich, łuszczących się plam na skórze, następnie otępieniem, a w końcu śmiercią. Choroba nazywała się pelagra i świat wiedział o niej od wieków. Dopiero w XX wieku dowiedzieliśmy się, że rozwija się ona z niedoboru niacyny, co sprawia, że ​​ta konkretna witamina jest niebezpieczna, niezależnie od tego, czy dostajesz jej za dużo, czy za mało.

B12

(źródło obrazu: https://www.youtube.com/watch?v=HltPFEg6mcQ)

Większość napojów energetycznych całkiem poważnie wykorzystuje ideę witamin z grupy B, a niektóre są szalenie przesadzone. Jeden strzał 5-godzinnej energii zapewnia 8,333 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 i jeśli uważasz, że to brzmi szalenie, masz absolutną rację. Pomimo faktu, że napoje energetyczne zazwyczaj reklamują ideę, że zawarte w nich witaminy z grupy B służą energii, oni po prostu nie działaj w ten sposób .

Witaminy z grupy B są niezbędne, aby pomóc nam zamienić jedzenie w energię, to przynajmniej jest uzasadnione. Ale istnieje górny próg tego, ile może zdziałać prosta witamina z grupy B, i istnieje powód, dla którego zalecane jest dzienne spożycie. Te dodatkowe 8233 procent nie doda po prostu więcej energii do energii, którą da ci twoje zwykłe stare 100 procent. Wszystko, co twoje ciało może obsłużyć, jest już zawarte w tym zaleceniu, więc całe dodatkowe B12, za które płacisz do 5 dolarów, jest po prostu wypłukiwane z twojego organizmu następnym razem, gdy wstaniesz na przerwę w łazience.

Podobnie jak niacyna, zbyt dużo witaminy B12 może powodować problemy i u niektórych osób jest to związane z uszkodzeniem nerwów. Podczas niedobór jest zły , i może prowadzić do utraty pamięci, problemów z równowagą, a nawet paranoi i halucynacji, to prawie gwarancja, że ​​regularnie spożywasz posiłki.

bydło

Obrazy Getty

Tauryna jest najbardziej znanym ze wszystkich składników wymienionych na boku puszki napoju energetycznego, a to dzięki miejskiej legendzie, która pojawiła się na temat źródła tauryny Red Bulla. Podobno został zebrany z pewnych części ciała byka, a miejska legenda była tak rozpowszechniona, że ​​Red Bull wciąż ma zastrzeżenie na swojej stronie internetowej stwierdzając, że w żaden sposób tauryna nie pochodzi od byków (ani żadnego innego zwierzęcia). Twierdzenia nie są całkowicie szalone, a zanim tauryna była powszechnie produkowana, głównym jej źródłem były tkanki zwierzęce. Ciekawe na bok? Tauryna jest 100 procent niezbędne dla kotów , a koty z niedoborem tauryny stopniowo oślepną i ostatecznie umrą z powodu niewydolności serca.

Co dziwne, okazało się, że daje ludziom takie same korzyści. Badanie wspierane przez Kanadyjskie Instytuty Badań Zdrowia znaleziono wystarczające dowody, aby sugerować, że suplementy tauryny mogą pomóc osobom cierpiącym na różne rodzaje chorób serca (lub zagrożonym ich rozwojem). Uważa się również, że jest przeciwutleniaczem, a terapia oparta na taurynie może w niektórych przypadkach znacznie poprawić ogólną jakość życia. Jeśli jesteś fanem napojów energetycznych, może to być niezwykle ekscytująca wiadomość.

jak sprawdzić czy jajka są dobre

Jeszcze dziwniejszy, taurynie Został połączony pomoc w zapobieganiu epizodom psychotycznym u pacjentów, u których zdiagnozowano schizofrenię. Badanie przeprowadzone przez specjalistów od zdrowia psychicznego w Irlandii i Australii wykazało, że tauryna nie tylko odegrała zasadniczą rolę w tworzeniu ochronnych powłok na neuronach w mózgu, ale pomogła pacjentom, którzy już przyjmowali małe dawki leków przeciwpsychotycznych, zmniejszyć objawy i depresję. Konsekwencje są dość oszałamiające i zaczynają sugerować, że może powinniśmy dwa razy przyjrzeć się zawartości naszych napojów energetycznych, w większości reklamowanych jako jedne z najgorszych rzeczy, jakie można pić.

Cytykolina

Obrazy Getty

Ten może nie być tak zaznajomiony z niektórymi innymi składnikami napoju energetycznego. Cytykolina nie jest tak podstawowym składnikiem jak guarana i chociaż nie występuje w Monster, to jest w 5-godzinnej energii. To także prawdziwy lek.

Poza Stanami Zjednoczonymi niektóre kraje stosują leki na bazie cytykoliny u pacjentów po udarze. Poinformowano, że pomaga on w leczeniu uszkodzeń mózgu po udarze, został krótko przetestowany przez FDA i stwierdzono, że nie ma realnego wpływu na funkcjonowanie mózgu. Jest jednak nadal sprzedawany jako „żywność medyczna”. Żywność medyczna nie jest zatwierdzona przez FDA, ale nadal powinna być używana za radą lekarza w celu uzyskania określonych korzyści. Przez lata badania za badaniem próbowały ustalić, czy jest to naprawdę skuteczne, ale rozstrzygające wyniki są uparcie nieuchwytne.

Jest w napojach energetycznych z bardzo tego samego powodu. Jeszcze więcej badań sugeruje, że regularne dawki cytykoliny poprawiają funkcje mózgu i czujność umysłową, a nawet pomagają niektórym osobom osiągać lepsze wyniki w testach. Lekarze nadal zachowują ostrożność, jeśli chodzi o którekolwiek z tych twierdzeń (zwłaszcza te, które sugerują, że może to pomóc w utracie pamięci).
Kategorie Zabawa Inny Fakty