Co powinieneś wiedzieć przed kolejnym łykiem szkockiej?

Kieliszek szkockiej

Jest pewna nie wiem co do siedzenia i popijania szkockiej. Postaw się w nastrojowej bibliotece lub salonie zabytkowego zamku, a naprawdę podniosłeś stawkę.


To dobrze duch jest często spożywany w czystej postaci w szklance, z kilkoma kamykami lub z odrobiną wody, a miłośnicy szkockiej uwielbiają cieszyć się całym jej smakiem. Jeden z ciemniejszych duchów, w przeciwieństwie do jasnego wódka i Gin szkocka oferuje smaki i nuty kochanie , karmel, wanilia, przyprawa, dym, a nawet owoc , w zależności od szkockiej. I nie, zdecydowanie nie smakuje jak toffi.I choć na pewno jest trochę zastraszenie który przychodzi z pomysłem siedzenia ze szklanką szkockiej, może być całkiem przystępny dla innych. Jeśli jesteś w pierwszej połowie tego równania, nie musisz się bać. Postanowiliśmy zagłębić się w historię szkockiej i sposób, w jaki ludzie lubią ją smakować, aby dowiedzieć się nieco więcej o tym fascynującym duchu. To wszystko, co powinieneś wiedzieć przed kolejnym łykiem szkockiej.
Scotch to whisky Szkocji

Wieś Szkocji, ojczyzna szkockiej

Jeśli chodzi o whisky , istnieje wiele odmian, z którymi warto się zapoznać. W zależności od regionu, z którego pochodzi whisky, pisownia może się różnić. Albo będzie orkisz ' whisky,' lub w przypadku szkockiej będzie to znane jako szkocka whisky.

Burbon , szkocka, irlandzka whisky i żyto, wszystkie należą do tej samej kategorii whisky, ale każda ma swoje własne rozróżnienie w zależności od tego, jak i gdzie jest wytwarzany alkohol. Jak to się mówi, cała szkocka to whisky, ale nie każda whisky to szkocka.Podczas gdy bourbon musi być wytwarzany w Stanach Zjednoczonych, aby był uważany za bourbon i Irlandzka whiskey musi być wyprodukowany i starzony w Irlandii, to samo dotyczy szkockiej. Aby uznać go za szkocką, spirytus musi być produkowany w gorzelni w Szkocji. Wraz z produkcją musi być również starzona w Szkocji.

czy mogę zamrozić jogurt?

Szkocka istnieje od wieków

Mężczyźni ładują beczki szkockiej do ciężarówki John Drysdale/Getty Images

Scotch w żadnym wypadku nie jest nowym duchem na rynku. W rzeczywistości istnieje od wieków.Najwcześniejsze wzmianki o szkockiej pochodzą z 1494 z pierwszą wzmianką o destylacji w Szkocji w historycznych rejestrach podatkowych. Szkot brat John Cor kupił dużo słodowanego jęczmienia, aby wyprodukować „aqua vitae” (lub „wodę z życia”), produkując 1500 butelek mocnego spirytusu, który był poprawiany i udoskonalany przez wiele lat.

Z biegiem czasu, Szkocka był produkowany częściej i zyskał na popularności, zwłaszcza podczas mroźnych zim w Szkocji. Przy tak wielu producentach sprzedających swój produkt, szkocki parlament zauważył i nałożył pierwszy podatek na napoje spirytusowe w 1644 roku. Ale to tylko doprowadziło do tego, że więcej osób nielegalnie robi szkocką. Książę Gordon wywołał falę w branży, proponując szkockiej Izbie Lordów, aby rząd promował destylację szkockiej i uczynił ją opłacalną jako eksport, wprowadzając ustawę o akcyzie w 1823 r. Ustawa usankcjonowała produkcję szkockiej w zamian za opłata licencyjna. Gdy pojawiła się zachęta, przemysł szkocki stał się legalny, a większość przemytu szybko wymarła.

Szkocka ma pewne specyficzne wymagania produkcyjne production

Scotch w destylarni

Tak jak bourbon musi być produkowany w Stanach Zjednoczonych, Szkocka musi pochodzić ze Szkocji, aby uzyskać prestiżowe oznaczenie na swojej etykiecie. Istnieje jednak wiele innych wymagań, których muszą przestrzegać producenci szkockiej, jeśli chcą produkować prawdziwą szkocką.

Scotch jest zawsze przygotowywany z wody i słodowanego jęczmienia w zacierze, z dodatkiem innych opcjonalnych ziaren zbóż, takich jak pszenica. Po destylacji oficjalna szkocka nie powinna osiągnąć objętości alkoholu wyższego niż 94,8 procent. Po destylacji szkocka jest gotowa do umieszczenia w beczkach, ale musi być leżakowana w dojrzałych dębowych beczkach przez co najmniej trzy lata, aby mogła zostać uznana za szkocką. I oczywiście starzenie się musi mieć miejsce w Szkocji.

Gdy jest gotowy do butelkowania, ostateczna ABV powinna wynosić nie mniej niż 40 procent. Aby osiągnąć ten poziom ABV, można dodać wodę i barwniki karmelowe, ale niczego więcej nie można wprowadzać do produktu końcowego.

Istnieje wiele rodzajów szkockiej

okulary do degustacji szkockiej

Jak w przypadku każdego ducha, istnieje wiele sposobów na przestrzeganie wymagań ustanowionych dla wytwarzania tego ducha, jednocześnie zmieniając tradycję. I wiele Szkocka destylarnie właśnie to robią.

Nierzadko słyszy się o szkockiej single malt, a ta odmiana ma związek z podstawą ducha. Scotch musi być zrobiony ze słodowanego jęczmienia, ale może mieć dodane inne ziarna zbóż. Jednak ci, którzy destylują single malty, decydują się pominąć wszelkie inne dodatki zbożowe, pozwalając przebić się smakowi tylko użytego jęczmienia. Szkocka single malt powinna być również destylowana w jednej destylarni.

Blended scotch to kolejna często spotykana odmiana, która jest wynikiem destylarni łączącej wiele whisky z różnymi neutralnymi alkoholami zbożowymi. Często ta metoda jest wykorzystywana do mieszania szkockiej, która została wyprodukowana w wyższej jakości z jednym z gorsza jakość aby rozciągnąć produkt i zaoferować bardziej zrównoważony produkt końcowy.

Scotch uzyskuje swój kolor z beczki

Szkocka na beczce

Aby alkohol można było uznać za szkocką, musi siedzieć w beczce przez trzy lata w Szkocji. Ale nie jest to tylko arbitralny wymóg, aby produkt po prostu siedział na swojej ojczystej ziemi. Beczka rzeczywiście trochę wpływa na ducha, ponieważ jest tam przechowywana od lat.

kentucky smażone kalorie z kurczakiem

Kiedy szkocka wyjdzie z destylatora, jest to całkowicie jasne. Ale beczka to zmienia, co skutkuje złotobrązowym kolorem, który widzimy w butelkach. Szkocka jest zazwyczaj starzona w użyciu beczki po bourbonie ze względu na cechy dębu amerykańskiego. Bourbon wymaga nowej beczki na każdą partię alkoholu, więc raz użyty w USA jest wyrzucany. Wiele z tych beczek trafia do Szkocji, gdzie nadają swoje bogate smaki szkockiej znajdującej się w środku.

Alkohol nabiera cech zwęglonego wnętrza drewnianej beczki, z którego wydobywa się nuty miodu, wanilii, karmelu i przypraw, wraz z wyraźnym kolorem. Dlatego alkohol jest rozpuszczalnikiem, w końcu wchłania pigmenty z brązowego wnętrza beczki.

Szkocką tradycyjnie pije się z wodą

Nalewanie szkockiej do szklanki

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś, jak ktoś podchodzi do baru i prosi o szkocką i wodę, prawdopodobnie jest to osoba, od której można zasięgnąć porady dotyczącej picia. Szkocka i woda to tradycyjna kombinacja, a dla tych, którzy faktycznie pochodzą ze Szkocji, jest to jedyny sposób na cieszenie się duchem.

Scotch ma wywoływać przeżycie, a popijanie wódki wydobywa na światło dzienne mnogość smaków. Według Insider biznesowy , jeśli chcesz pić szkocką jak Szkot, dodawanie wody jest w rzeczywistości koniecznością – i nie służy tylko do rozcieńczania alkoholu.

Kiedy dodaje się wodę, zwykle jest to tylko plusk lub kilka kropli, ale zmienia to wykładniczo wrażenia. Według jednego nauka , gdy woda jest dodawana do szkockiej, struktura krótkołańcuchowych alkoholi zmienia się, doprowadzając rozcieńczone klastry na powierzchnię szkła. Woda wydobywa smak szkockiej, gdy mieszasz ją w szklance, przenosząc Cię przez doświadczenie smaków od pomarańczy i cynamonu po czekoladę.

Scotch wciąż zyskuje na popularności

Butelki szkockiej w barze Jeff J Mitchell/Getty Images

Jeśli wybierasz się do baru w piątek wieczorem, są szanse, że szkocka zazwyczaj nie będzie Twoim ulubionym zamówieniem. Zamówienia barowe często składają się z wódki lub ginu, ponieważ to jest rodzaj koktajl możesz szybko popijać, aby uzyskać brzęczenie, zanim przejdziesz do następnego baru.

Szkocka jest przeznaczona do popijania i chociaż niekoniecznie znajdziesz zamówienia na szkocką w barze studenckim, zdecydowanie wciąż zyskuje na popularności.

Scotch jest eksportowany na setki różnych rynków na całym świecie, w tym duży eksport do Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Od 2018 , rynek szkockiej został wyceniony na prawie 4,9 miliarda funtów i wygląda na to, że liczba ta będzie nadal rosła. Interesujące będzie sprawdzenie, czy producenci szkockiej mogą nadążyć za popytem, ​​biorąc pod uwagę, że szkocka musi być w beczce przez trzy lata, zanim zostanie zabutelkowana i rozprowadzona.

Są wyznaczone regiony szkockie

Highlands of Scotland, region szkocki

Z pewnością jest wiele wymagań, które trzeba spełnić, kiedy robi się szkocką, z których najważniejszym jest fakt, że spirytus musi być produkowany w Szkocji. Ale klasyfikacje geograficzne produkcji szkockiej sięgają jeszcze głębiej. Szkocja faktycznie wyznacza pięć konkretnych producentów szkockiej regiony w całym kraju, a często każdy region odgrywa rolę w różnych cechach, które wyróżniają się w produkcie końcowym. Region produkcji jest podany na etykiecie.

Speyside, Lowland, Highland, Campbeltown i Islay produkują różne rodzaje szkockiej w Szkocji, a różne nuty każdej z tych odmian są bardziej widoczne niż inne. Szkocka Speyside znana jest z owocowych szkockiej z prześwitującą nutą jabłka, gruszki, wanilii i miodu, podczas gdy szkocka Campbeltown jest zazwyczaj super mocna i pełna smaku, z nutami dymu, soli, toffi i wanilii. Highland to region wyspiarski, więc szkocka nabiera cech wyspiarskich, ze słonymi nadmorskimi nutami słodowymi, które nadają się do lżejszej szkockiej, podczas gdy szkocka szkocka Lowland ma bardziej trawiaste, ziemiste podniebienie z nutami wiciokrzewu i cynamonu. A co do Islay? To cała wyspa, z ogromnym naciskiem na produkcję szkockiej, wypuszczając ogromną szkocką wędzoną lub torfową.

Szkocja eksportuje śmieszną ilość szkockiej

Beczki po szkockiej

To prawda: szkocka to naprawdę ważny interes dla Szkocji. Zatrudniając ponad 10 000 osób w całym kraju, przemysł szkocki w Szkocji jest niezwykle silny. Wszyscy ci pracownicy wspierają 133 destylarnie w całej Szkocji, które produkują szkocką.

Wszystkie te destylarnie starają się nadążyć za tempem, w jakim Szkocja eksportuje szkocką, ponieważ pijący na całym świecie z pewnością uwielbiają te rzeczy. To z pewnością nie tylko pobyt w kraju dla Szkotów.

Według Stowarzyszenie Szkockiej Whisky , w każdej sekundzie dnia ze Szkocji wysyłane są 42 butelki szkockiej. W tym tempie liczba wysyłanych butelek wynosi ponad 1,3 miliarda butelek rocznie. Przemysł eksportowy dla Szkocji jest wart ponad 6 miliardów dolarów, co stanowi znaczny procent całkowitego eksportu Szkocji. A liczba ta stale rośnie. W 2019 , stawki eksportu do Azji i Afryki wzrosły odpowiednio o 9,8 proc. i 11,3 proc.

Szkocką należy przechowywać w określony sposób

Butelki szkockiej Noam Galai/Getty Images

Jak się okazuje, wrzucenie butelki szkockiej w dowolne miejsce w domu lub zamrażarce nie wystarczy. Dobra szkocka wymaga odrobiny finezji, jeśli chodzi o prawidłowe przechowywanie.

Szkocka wymaga określonych warunków, jeśli chodzi o światło i temperaturę, a jeśli masz butelkę, na której planujesz długo siedzieć, zdecydowanie ważne jest, aby ją odpowiednio przechowywać. Bezpośrednie światło na twoją szkocką może całkowicie zmienić kolor twojej szkockiej, co z kolei może zmienić smak lub twój ulubiony łyk. Szkocka jest zwykle butelkowana w przezroczyste szkło, dzięki czemu jest podatna na światło i słońce, co pozwala na zmianę produktu po drodze. A ponieważ słońce może wpływać na szkocką, temperatura z pewnością też. Gdy temperatura staje się wysoka, szkocka może się rozszerzać w butelce, zmuszając korek do otwarcia, jeśli zrobi się zbyt gorąco. A to zdecydowanie nie jest bałagan, który chcesz posprzątać.

Aby uniknąć potencjalnego uszkodzenia butelki lub cennego płynu w środku, szkocką należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła. Aby uniknąć interakcji między szkocką a zatyczką do butelki, należy ją trzymać w pozycji pionowej.

Butelkę szkockiej możesz trzymać naprawdę długo

Biblioteka szkockiej

Jeśli chodzi o niektóre rodzaje alkoholu, niektóre zdecydowanie lepiej spożyć od razu, bez zbyt długiego siedzenia na nich. Z drugiej strony napoje takie jak wino są czasami przeznaczone do dojrzewania, w zależności od odmiany. Ale w przypadku szkockiej nie zmieni się z wiekiem, więc można na niej posiedzieć przez chwilę.

Scotch cały czas się starzeje w beczce, więc zanim zostanie zabutelkowana, już się nie starzeje. Jeśli masz otwierany Twoja butelka pozostanie względnie niezmieniona przez rok, jeśli będzie przechowywana z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Poczekaj dłużej niż rok od otwarcia butelki, a tlen zacznie się wdzierać i wpływa na smak.

Ale coś nieotwartego? Może trwać w nieskończoność. Według Stowarzyszenie Szkockiej Whisky , możesz bez problemu przechowywać butelkę przez 100 lat. Wiek pochodzi z beczki, a nie z butelką. Więc nawet jeśli poczekasz 100 lat, zanim otworzysz dziesięcioletnią butelkę, nadal będzie miała ten sam dziesięcioletni smak.

Jedna butelka whisky sprzedana kiedyś za 1,9 miliona dolarów

Butelki szkockiej John Keeble/Getty Images

Jeśli jesteś zagorzałym miłośnikiem szkockiej, być może zechcesz zapłacić solidnego grosza za butelkę dobrej szkockiej. Ale czy jesteś gotów zapłacić prawie 2 miliony dolarów, jak zrobił to jeden miłośnik szkockiej? W 2019 roku jedna butelka whisky sprzedana na aukcjach Christie's w Londynie za 1,9 miliona dolarów , podbijając tłum szturmem.

Przedmiotem była delikatna i rzadka szkocka Macallan, zawierająca sporo historii w butelce. Butelkowane z beczki 263, butelka Macallana zawierała szkocką, która dojrzewała przez sześć dekad, a następnie została zabutelkowana w 1986 roku. Czy możesz sobie wyobrazić beczkę pełną przez 60 lat? Szkocka była pierwotnie destylowana w 1926 roku, a z beczki wyciągnięto tylko 40 butelek, co czyni ją bardzo poszukiwaną szkocką.

Ale ponieważ szkocką można przechowywać przez niewiarygodnie długi czas, Macallan 1926 nie jest jedyną rzadką, starą szkocką znalezioną na obwód aukcyjny. Butelka Glenlivet z 1862 roku została sprzedana w 2013 roku za prawie 8000 dolarów, wraz z butelką Glenfiddich z 1937 roku, która w 2016 roku sprzedała się za prawie 100 000 dolarów.

czy jesz skórkę ze słodkich ziemniaków?

Scotch można wykorzystać do zrobienia świetnego koktajlu

Nalewanie szkockiego koktajlu

Szkocka jest często uważana za najlepszego ducha do popijania i delektowania się czystą lub lodem, oczywiście tuż obok burbona. Te likiery są zazwyczaj przeznaczone do popijania i delektowania się każdym niuansem smaku. I chociaż szkocka z pewnością może stać sama, stanowi również piękny dodatek do koktajlu .

Rob Roy to w zasadzie Manhattan, w którym bourbon zamieniono na szkocką, ale to już od dawna. Stworzony w 1897 roku koktajl łączy szkocką ze słodkim wermutem i gorzkimi, tworząc aromatyczny napój.

Zardzewiały gwóźdź to kolejny doskonały koktajl szkocki, ukazujący niuanse smaków spirytusu z odrobiną pikanterii na podniebieniu. Koktajl ten zadebiutował w 1937 roku, łącząc szkocką i Drambuie, szkocki likier o smakach miodu, ziół i przypraw, aby nadać koktajlowi ziołowego kopa.