Co się stało z pierwszą maskotką McDonalda, Speedee?

Speedee, oryginalna maskotka Micky D George Rose/Getty Images

Kiedy Richard i Maurice McDonald wprowadzili się McDonald's i „Speedee Service System” zapowiadały przemysł fast food. Retro planeta opisuje ten innowacyjny w tamtym czasie system jako taki, w którym „klienci podchodzili do okna, aby otrzymać własne jedzenie”, w przeciwieństwie do serwowania ich przy stole. Dodatkowo McDonalds ograniczyło swoje menu do hamburgerów, frytki i napoje bezalkoholowe. Chodziło o to, aby obsługa klienta była jak najszybsza.


Aby reklamować ich szybkość, McDonald's potrzebował jednak maskotka . Stworzyli więc Speedee, szefa kuchni z głową w kształcie hamburgera i odpowiednio dosadnym nazwiskiem. Codzienny Posiłek opisuje tę wczesną wersję logo McDonald's jako przedstawiającą „Speedee, żwawego, pulchnego, mrugającego małego szefa kuchni z hamburgerem na głowę i czapką szefa kuchni. Trzyma tabliczkę z napisem „Jestem Speedee”, żeby upewnić się, że wszyscy są na tej samej stronie.Nie było jednak więcej Speedee niż to. Wiki McDonald's twierdzi, że Speedee nie pojawił się w żadnych reklamach przed przejściem na emeryturę w 1962 roku, rok po tym, jak zaczęły się pojawiać łuki. Retro planeta przypisuje zamieszanie z maskotką Speedy Alki-Seltzer za zaprzestanie produkcji Speedee. Jednak badania Alana Hessa dla Dziennik Towarzystwa Historyków Architektury odkryli, że 'badania rynkowe wykazały, że ludzie identyfikowali McDonald's przede wszystkim ze złotymi łukami [zamiast Speedee]'. Więc porzucili go, później zastępując go Ronaldem McDonaldem i skupili się na markowych łukach.
Speedee dzisiaj

Klasyczna rzecz Micky D M arch Matthew Horwood/Getty Images

Zapewne można się domyślać lub pamiętać, że Speedee wypadł z marki McDonald's. Jednak wciąż można go zobaczyć tu i tam.

W artykule z 2015 roku dla Zjadacz Lucas Petersen opisuje swoją „pielgrzymkę” do najstarszego sklepu McDonald's w Downey w Kalifornii: „Czcionki są różne; znak przedstawia jedną masywną żółtą parabolę wychodzącą z ziemi zamiast kultowych „Złotych Łuków” Stanleya Clarka Mestona. Nie ma dachu mansardowego. I jest tam gruba, mała maskotka szefa kuchni o księżycowej twarzy paradująca na szczycie szyldu (ma na imię Speedee, jeśli się zastanawiasz). To pre-Kroc, O.G. McDonald's. To powrót do wyimaginowanych lat pięćdziesiątych. Pochodzenie burgera McDonald's budzi atmosferę czci.Na BurgerWeb w 2015 roku inny pisarz zatytułowany „Wisconsin Hamburglar 'Rapsodycuje o Speedee McDonald's w Green Bay i lamentuje, że według ich wiedzy jest to jeden z dwóch pozostałych istniejących. Jednak w komentarzach kilku innych włączyło się, aby porozmawiać o innych Speedee McDonald's, które wciąż są w pobliżu, w miejscach takich jak Montrose w Kolorado i Apple Valley w Minnesocie. Podczas gdy uzurpacja Speedee przez Ronalda McDonalda – słowami Wisconsin Hamburglar, „wspaniały klaun” – była prawdopodobnie konieczna, aby uczynić MacDonald's kultową marką fast foodów współczesną, wizerunek starego McDonalda, tego, który faktycznie posiadali bracia McDonald's. a nie Ray Kroc, wciąż pozostaje nostalgią.