Jaka jest różnica między wędzonym łososiem a Loxem?

bajgiel, łosoś wędzony, łosoś nova

Bajgiel z twarogiem może nie jest najbardziej pożywnym śniadaniem, ale jest pyszny. Jest też wiele możliwych dodatków, w tym pomidor i wędzony łosoś. Jednak niektóre z nich mogą być mylące i tak naprawdę, jaka jest różnica między wędzonym łososiem a loxem?


Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że wędzony łosoś to bardziej ogólny termin używany do opisania wielu różnych sposobów przyrządzania łososia. Jest lox, Nova lox, Gravlax, łosoś wędzony na zimno i wędzony na gorąco (przez HuffPost ).Różnice zaczynają się od samego procesu, zaczynając od tego, czy ryba jest wędzona czy peklowana. Peklowanie to proces, w którym żywność jest konserwowana solą, a także potencjalnie innymi smakami lub aromatami. Palenie to proces, w którym żywność jest wystawiona na działanie dymu.
Proces wędzenia jest następnie ponownie rozkładany, ponieważ istnieją dwa sposoby wędzenia ryb – wędzone na zimno i wędzone na gorąco. Wędzony na zimno odnosi się do łososia wędzonego w temperaturze poniżej 85 stopni, a wędzony na gorąco odnosi się do wszystkiego powyżej tej temperatury. Kiedy mówisz o łososiu, który posypuje bajgle, zwykle mówisz o wędzonym na zimno (via Smacznego ).

Łosoś wędzony na zimno jest zwykle solony z solą i cukrem, który pomaga soli wnikać w ryby. Następnie jest wędzony przez 10 do 15 godzin. Łosoś jest wędzony w procesie, który polega na spalaniu drewna w jednym miejscu, a łososia w innym, a następnie wdmuchiwaniu dymu nad łososia podczas długiego okresu wędzenia.Rodzaje wędzonego łososia

wędzony łosoś Joel Saget/Getty Images

W przypadku łososia wędzonego na zimno znowu istnieje wiele rodzajów: Nova, łosoś szkocki, łosoś norweski, łosoś irlandzki i Western Nova.

Nova odnosi się do łososia z Nowej Szkocji, chociaż termin ten zaczął również oznaczać łososia wędzonego, który jest peklowany, a następnie wędzony. Jest to rodzaj wędzonego łososia, do którego większość ludzi jest przyzwyczajona. Łosoś szkocki jest wędzony, ale jest tłustą rybą, która zatrzymuje dużo wilgoci. Western Nova jest wytwarzana z dzikiego łososia królewskiego i jest szczuplejszą i bardziej umięśnioną rybą, która ma gęstszą konsystencję i silniejszy smak niż większość innych (poprzez Zjadacz ). Łosoś norweski ma jaśniejszy wędzony smak i łagodniejszy smak. Łosoś irlandzki jest bardziej tłusty i ma łagodniejszy wędzony smak, ale ma konsystencję podobną do Nova.Właściciel Russ i córki , niezwykle popularne miejsce na bajgle w Nowym Jorku, opisało różnice (poprzez Zjadacz ): „łosoś wędzony na zimno to produkt, który można pokroić tak cienko, że można przeczytać [ Nowy Jork ] Czasy przez to. Peklowany łosoś ma podobną konsystencję, ale bez posmaku wędzenia. Łosoś wędzony na gorąco ma zupełnie inną konsystencję – mięsisty i łuszczący się, jak ugotowany łosoś”.

Proces przygotowania lox

gravlax, łosoś, łosoś wędzony

Lox, co jest skrótem od belly lox, to łosoś peklowany w soli i w ten sposób ludzie jedli ryby, zanim chłodzenie było powszechne. Ma bardzo mocny smak i jest bardzo słony. Autentyczny lox jest wytwarzany z brzucha łososia, stąd nazwa „belly lox” i jest utwardzany w soli przez około trzy miesiące (przez Epickie ). Kiedy ludzie zamawiają lox, zwykle odnoszą się do łososia wędzonego Nova, a nie do prawdziwego loxa.

Podobnie jak w przypadku wędzonego łososia, istnieje wiele rodzajów loxu. Skandynawski preparat lox nazywa się Gravlax. W tym celu ryba jest peklowana, ale nie wędzona. W procesie peklowania stosuje się kombinację kopru, cytryny i alkoholu, a często także wódki. Pierwotnie był zakopany, więc we współczesnym procesie powszechne jest obciążanie go, na przykład pod ciężką żelazną patelnią. Waga pomaga przyprawom i ziołom przeniknąć do ryby podczas procesu peklowania, odprowadzając wilgoć i wzmacniając smak, który utrzymuje się przez co najmniej dwa dni.

Różnice między niektórymi z nich są subtelne. Jeśli chcesz spróbować, poproś osobę przygotowującą bajgla o rekomendację na podstawie Twojego gustu. Jeśli chcesz pozostać przy tym, co już jesz, teraz lepiej rozumiesz specyfikę procesu wędzenia i wiesz, czy jesz łososia wędzonego Lox czy Nova.
Kategorie jeść Nazwy fakty